Ce pretuiesc eu la o persoana...

Poti sa pretuiesti calitatile pozitive ale cuiva... Cum insa sa le pretuiesti pe cele negative, care, sa zicem, te afecteaza pe tine direct? :wtf:
 
NaE, tu ai enumerat aici un sir de calitati si virtutsi pe care nu le poate avea o singura persoana, dar sunt bune toate. De la inceput imi placuse faza cu 3D. Voiam sa ma opresc aici, dar restul pe care li-ai afishat tot sunt bune. Eu vad treaba cu 3D foarte desfasurat de unde se poate multe de dedus. De obicei asa o persoana shtie a asculta si alte pareri, sa le admita, sunt echilibrati etc. dar se poate intympla sa nu stie ce vrea (concret) de la viatsa sa. E perfect cand exista o combinatie buna.

Pesonal, imi plac oamenii care isi rezolva problemele fara a deranja foarte multa lume,care sunt prieteni adevarati, care ajuta atunci cynd trebuie dar nu doar cynd poate, care vorbesc si tac la momentul cuvenit. Care tinde sa se autocorecteze mai intyi de a corecta pe cineva, si ia exemplu pentru sine de la cei mai buni ca el.
Nu pot suferi minciuna (fatsarnicia) si incapatynarea (genul "e frumos (bun) ce-mi place mie").
 
exemplu 1: Prietenu meu e zgircit.....astai viciu

numi cumpara nici o floare, nici un bucata de paine, nimik....astai felu in care ma afecteaza viciul lui

exemplu 2: Prietenu meu injura oribil......asta viciu

ma face de rusine de foarte multe ori atunci cand suntem intro companie.........astai felu in care ma afecteaza viciul lui


clar?
 
Melania said:
exemplu 1: Prietenu meu e zgircit.....astai viciu

numi cumpara nici o floare, nici un bucata de paine, nimik....astai felu in care ma afecteaza viciul lui
Si prietni ciotkii mai ai. :)
Da cum pe tine te afecteaza faptul ca el nu iti cumpara tie paine si flori?

exemplu 2: Prietenu meu injura oribil......asta viciu

ma face de rusine de foarte multe ori atunci cand suntem intro companie.........astai felu in care ma afecteaza viciul lui
Adica cind prietenul tau injura intr-o companie tu te rusinezi?
Eu bi mas invata de la dinsul si mas materi si mai tare in fata la maicasa. :)

Da daca asi nimeri intr-o situatie unde trebue pe cineva sa-l injur, o sa-i multumesti ca a fost invatator bun. :)
 
O! iaca nio venit o idei!
Calitati pozitive si negativi, da!
Da asta je tat ii relativ...

Iaca eu am un prietin el ii tari dobrii...
Asta ii calitate pozitivi sau negativi?
Depindi di conditii... cind sineva si folosesti di tini ii rau sa fii tare dobrii ca pe urma sufera si familia ta si tu...

mai diparte...
dispri zladeii seia care va inerveaza cu calitatile lor negativi...
In primul rind nu ei va inerveaza da voi va inervati.. seia si inseamna ca aveti oportunitatea rara sa va invatati ceva nou... adica sa ramineti calmi... ba chiar puteti sa va invatati sa va pricaliti cind sineva isi folosesti calitatili lui negative ne v temu...

Si in sfirsit daca tati ar fi patani si padruji ciotkie ar fi tare skusna...
Fari zladei nus nis patani dobrii... inchipuitiva ci tati is dobrii... carii sensu?
Sini ari di inteles o sa inteleaga... asai leli? ;)
 
ce-mi place mie la o persoana? mie imi place in primul rind sa fie om,sunt unii care se soct ca daca au putina putere si valoare li se pare ca gata l-a apucat pe Sf. Petru de picioare si merge mindru de parca ca el nu exista nimeni dar fii om azi esti la putere maine esti un nimeni dar om trebuie sa fii intotdeauna cu toate ca sa fii om nui chiar asa de usor :-?
 
cum s-o spus mai sus, prea multe calitatzi bune pretzuim, shi nu le gasim pe toate yntr-o persoana.... ce folos ca pretzuieshti o calitate la o persoana cand ea e plina de alte calitatzi ce te irita? am langa mine un asha caz.... anyway, important e sa pretzuieshti TOATE calitatzile, adica cele rele sa fie umbrite de cele bune.....
 
[K said:
]cum s-o spus mai sus, prea multe calitatzi bune pretzuim, shi nu le gasim pe toate yntr-o persoana.... ce folos ca pretzuieshti o calitate la o persoana cand ea e plina de alte calitatzi ce te irita? am langa mine un asha caz.... anyway, important e sa pretzuieshti TOATE calitatzile, adica cele rele sa fie umbrite de cele bune.....

bine spus dar daca cele rele sunt mai multe ca cele bune.atunci ce va fi
 
Pretuiesc mult la persoane omenia........sa fie prezent respectul reciproc......si mai sunt shi altele dar cred ca omenia e foarte importanta:)
 
fortza de a nu trada?!!!! nu prea intzeleg eu...

eu aprezciez empatia shi felul placut/calm/calduros de a se manifesta.
 
chestia cu modestia ii destul de relativa... normal ca nu trebuie sa cazi in extrema laudarosului, dar mie mi se pare normal ca iti cunosti calitatile si sa le folosesti. mi se pare normal sa iti evidentiezi rezultatele si nu mi se pare normal sa taci chitic daca ai obtinut ceva, pentru simplu fapt ca modestia ar fi o calitate.
si sincer nici simplitatea nu mi se pare o calitate... mi se pare plictisitoare. noi nu suntem niste fiinte simple din start. si de fapt ce inseamna simplitate? in imbracaminte, in vorba, in muscari, in comportament? in machiaj? in gandire?
 
adrenalina;187040 said:
in imbracaminte, in vorba, in muscari, in comportament? in machiaj? QUOTE]

exact...asta ama vyt in vedere....si in gindire ar fi minunat..cu cit e mai filosoifca persoana cred ca e mai greu de inteles:)...
nu suport sa stau linga o persoana si s ainceapa sa se laude cu ce a facut, doar daca realizarea aduce contributii unui grup mai mare din societatea...

calitatile sunt subiective..si ceea cemi place mie nu tre sati place si tie...punct...
 
Back
Top