Ce pretuiesc eu la o persoana...

doar mi-am spus o parere... si calitatile nu sunt subiective... sunt valori, in genere... acceptate si recunoscute peste tot. pt ca daca ar fi subiective, nu vad de ce am avea pozitiv si negativ, de ce am avea justitie, etc... si nu inteleg cum judecam noi oamenii si ii catalogam...
poate ai vrut sa spui ca perceptia noastra este subiectiva si este influentabila... calitatile raman aceleasi indiferent de cum le intelegem sau le valorificam noi.

a fi simplu in gandire nu inseamna a nu fi filozof, inseamna a fi limitat.pe mine oamenii limitati nu ma pasioneaza... un om cu o gandire constructiva, logica si in primul rand bazata pe multe cunostinte, iti ofera o gama larga de subiecte de discutie... pe cand ala simplu in ganidre nu este nici o persoana logica, nici una constructiva si nici una care sa fie capabila sa argumenteze. este o persoana care nu poate accepta alta opinie, nu are rabdare sa il asculte pe celalata si crede ca universul lui infim este tot ce conteaza in viata.

a te lauda cu ceea ce ai facut nu inseamna ca nu esti modest. inseamna ca esti o persoana careia ii place sa iasa in evidentsa si care este foarte mandra si nu poti sa pui semne de egalitate cu o persoana este constienta de capacitatile sale si le valorifica si le scoate in evidenta. modestia este o "calitate" invechita pentru o societate aflata in concurenta continua. si de fapt modestia asta a fost specifica popoarelor estice, ca o scuza pentru pasivitate si lipsa de ingeniozitate a majoritatii populatiei.
 
adrenalina said:
a te lauda cu ceea ce ai facut nu inseamna ca nu esti modest. inseamna ca esti o persoana careia ii place sa iasa in evidentsa si care este foarte mandra si nu poti sa pui semne de egalitate cu o persoana este constienta de capacitatile sale si le valorifica si le scoate in evidenta.
Cred ca alyyy se referea la aia care se lauda la tot pasul cu realizarile lor; totusi nu orice discutie e un interviu pt o slujba si a fi constient de calitatile/realizarile tale nu te obliga sa te lauzi singur.

adrenalina said:
modestia este o "calitate" invechita pentru o societate aflata in concurenta continua. si de fapt modestia asta a fost specifica popoarelor estice, ca o scuza pentru pasivitate si lipsa de ingeniozitate a majoritatii populatiei.
Asta-i bullshit american, pardon de vocabular. Adica ce-ti depaseste granitele teritoriale e retardat, lipsit de ingeniozitate, mai lipsea sa le zici "commie".
"Modestia" popoarelor estice este felul lor de a sprijini comunitatea, asa cum noi sprijinim individul. E un alt fel de a fi, nu neapart mai rau. Nu se opune progresului, descoperirilor, doar ca prefera echipele in locul individului.

M-am tot intrebat ce te-o fi facut sa crezi ca te-ai nascut intr-un popor activ si ingenios si sa-i consideri pe ceilalti retardati; pt ca m-am gandit ca estic se refera la asiatici. Vorbeai cumva de esteuropeni?
 
solara, cand o sa iti schimbi atitudinea si tonul, o sa ma obosesc sa iti raspund. pana atunci prefer sa imi vad de treaba si sa nu ma irit discutand cu tine.
 
modestia inseamna sa faci o estimare corecta a proprieti persoane...
sa fii modest nu isneamna sa te lauzi ca sa iesi in evidenta prin diferite metode...is "valori" diferite...u le incurca...
lipsa modestiei duce automat la prezenta "laudei"...si invers...
 
in schimb ii voi raspunde lui alyyy. uite, la ce ma refer cand spun de modestie, lauda, ingamfat... acestea sunt niste etichete lingvistice cu care operam mai usor. insa acestea nu sunt de fapt deloc notiuni concrete... pana la urma exista o mulime de factori, de modalitati de interpretare si prejudecati, care ne fac sa masuram un om foarte rapid si sa ii lipim o anumita eticheta. pe cannd lucrurile nu sunt chiar atat de simple.

eu nu vorbesc acum de extreme de gen iulik, insa ceea ce vreau sa spun ca este foarte bine sa fii constient de propriile calitati si sa le valorifici, si cel mai important sa le descoperi. o fi bulshit american, dar pana la urma de aia ne-a inzestrat natura cu calitati, pentru a le folosi si pentru a le etala. eu nu vad ce poate fi atat de rau in ati recunoaste si sutine valoare... extremele sunt oameni care de fapt nu au nimic si incearca sa scoata ceva.

si solara, faptul ca tu vezi retardati peste tot, nu inseamna ca si ceilalti fac la fel... cand m-am referit la tari esteuropene si la faptul ca au fost indobitocite si invatate ca umilinta si plecarea capului sunt valori nationale, nu vad unde am gresit. si mai ales cu ce mai putea contrazice...
 
Cum ziceam, am crezut ca te-ai referit la asiatici, nu la esteuropeni si d-asta mi s-a parut deplasata afirmatia.
 
umilinta si plecarea nu inseamna modestie..alea is alte caractere...

iar ce vorbeai tu la inceput...nu ziceai tu ca ele sunt valori recunoscute peste tot de toti??? acuma nu mai ai aceeasi parere?
deja nu mai sunt valori recunoscute peste tot, or is " niste etichete lingvistice cu care operam mai usor. insa acestea nu sunt de fapt deloc notiuni concrete"???

hotarastete intii
 
eu m-am referit la calitate atunci... da calitatile sunt operate de noi prin anumite etichete verbale care nu fac decat sa restranga calitatea la o notiune... pe cand acestea inseamna mult mai mult si de asta sunt valori general valabile.
 
ei sincer nu e chiar asa..
plus nu poti sa le numesti calitati ...pentru ca pentru unii pot fi calitati pentru altii defecte...
mai bine valori cum le numeai tu mai sus...si fiecare are o definire, nu pot fi restrinse sau largite cum vor unii sau altii...
 
Eu pretuiesc consecventa si dedicatia...

Iar apropo de discutia intre solara si adrenalina... dupa parerea mea trebuie sa fii orgolios de realizari... daca ai intradevar ceva realizat. Dar asta nu e o simpla lauda. Modestia e importanta in anumite situatii si domenii, cu anumite persoane.

Un exemplu ar fi raportul intre profi-studenti. Exista specimene de acest gen, care se lauda si isi arata suprematia in materie... dar asta e subinteles, daca tot e prof. mai bine ar explica materia klumea.
 
hai nu va mai certati atata pentru nimic... uite un filmuletz ca sa va impacati mai usor

[youtube="gE857DJWX2w"]Ceva frumos[/youtube]
 
Pretuiesc oamenii educati, in special. Ei isi stapanesc sau incearca sa-si stapaneasca impulsurile animalice.
Pretuiesc oamenii drepti, care stiu a aplica dreptatea cu dragoste fata de semenii lor.
Pretuiesc oamenii care iubesc animalele si inteleg ca ele sunt fiinte neajutorate si nu avem dreptul sa le chinuim, ucidem, ori mancam oricand ne vine sa o facem!
 
muti din voi a spus caletati care putin din noi le avem fiindca astazi am devenit cu mediu in care ne aflam insensibili la lumia inconjuratoare daca toate aceste calitati ar incepe de la noi inseni cred multe lucruri vom schimba.
a fi un om inteligent,retinut si care poate oferi mai mult decit se asteapta sa i se ofere, este persoana pe care o pretuies oricind.
 
Imi plac persoanele active... din cate am observat numai asa oameni poseda modestia, sinceritatea. Persoane care stiu sa rada, care prin ras si prin zambet incearca sa treaca peste anumite situatii incordate(asa ca doctorii care dupa operatie rad -- altfel ar nebuni). Imi plac persoanele care dau totul pentru dragoste, care sunt si stiu sa fie prieteni. Ador persoanele care merg pana la capat cat de greu nu ar fi.
 
Back
Top