Ce viteză aveţi la net?

VoroninHasAids;153835 said:
da, dar eu sunt ntr-un oraş mic, uitat de lume din Judeţul Neamţ.

yo-s in sv... shy nici aici nu este FiberLink :( .... pana atunci ce mai mare viteza 1,5 Mbps e 80 Lei cu ISP-ul meu ( o retzea de cartier :D) & 1 Mbps e 60 Lei ... tu plateshty 80 ?
---------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------
cateva imagini cu viteza link-ului meu ;)
(mergea mai greu in ziua aceea netu` in upload unde era ~100 kbps ;))
si doua cu proxy mai jos ;)
 
Voyage;151643 said:
hmm :) viteza de internet de 100 mbps pentru uz particular NU EXISTA!!!! Poate peste o suta de ani isi va permite cineva luxu' acesta. Asta daca se ia in vedere ca ai raspuns la tema ;)

daca scoti cascavalu` totul e posibil ;) ......... plateshty cate mii sau zecii de mii de USD lunar pe la America On-Line sau la un isp mare...:D
 
60083149.png


100mbps peste 100 de ani?

Daca cunoasteti farnceza cititi asta:
http://www.freenews.fr/index.php?itemid=3785
Pretul e ca si la oferta standarta ADSL: 30 euro/luna.
Ei fibreaza in prioritatele blocurile unde cel putin 15% din abonatii la net sint clientii lor.
 
3min3m;155258 said:
daca scoti cascavalu` totul e posibil ;) ......... plateshty cate mii sau zecii de mii de USD lunar pe la America On-Line sau la un isp mare...:D
_ absurditate totala. Cui iar trebui pentru uz particular viteze de citeva zeci de Mbps?? Nemaivorbind de sute ....
Si apropo, fa o comparatie cu canalul care uneste reteaua .Net MD cu Gigabitu'u european sau RoEduNet sau SkyVision'u(aka VSAT) etc sau in cel mai perfect caz fa o suma a capacitatii acestor bande ... Cred ca, adica la sigur, raspunsul ti'l vei da singur ...
+ nu amesteca sensul de capacitatea retelei cu ceea ce se transmite
 
dorincea, depinde... de litera b: daca e KBps sau Kbps... da asha cum vitezele se masoara in bitzi, atunci 164 kbps e un fleac...
 
Re: Ce vitez avei la net?

Nu stiu exact daca am incurcat ceva...dar de exemplu la un film 700mb de pe torrente (torrentspy,torrentz, etc.) imi ia cam 1 ora jumatate. Fa tu calculul.
SI e KB/s.
 
2 saraneth
El putea sa scrie si Km/h in loc de KB/s. Eu gluma am facut-o pe baza la ceea ce el o scris, nu pe baza la ce ar fi putut sa scrie.

2 Voyage
Cui iar trebui pentru uz particular viteze de citeva zeci de Mbps??
La multi le trebuie. Poate nu pentru a downloada fishiere de pe servere, dar este alta directie pentru uz particular: video prin retea. Eu, de exemplu, am televiziune prin ADSL. Video encodata in MPEG2 papa cam 6 Mb/s din canal si daca vrei sa te uiti la mai multe programe in acelasi timp, ajungi foarte repede la limitele canalului. In plus cu inceputul transmiterii HD Video vor trebui capacitati inca mai mari.
 
Voyage;155959 said:
_ absurditate totala. Cui iar trebui pentru uz particular viteze de citeva zeci de Mbps?? Nemaivorbind de sute ....
Si apropo, fa o comparatie cu canalul care uneste reteaua .Net MD cu Gigabitu'u european sau RoEduNet sau SkyVision'u(aka VSAT) etc sau in cel mai perfect caz fa o suma a capacitatii acestor bande ... Cred ca, adica la sigur, raspunsul ti'l vei da singur ...
+ nu amesteca sensul de capacitatea retelei cu ceea ce se transmite

mno.. poate ca tzie nu-tzi trebe.. dar oricum nu e vorba de MOLDOVA...
la Suedeji este LINK de zeci de Mbps de utilizator pt. catzva zeci de euro ;)....
gandeshte-te
o retzea de aia la 1000 de utilizatori sunt Gbps ..... poate chiar 10.000 de utilizatori shy vin zeci de Gbps (sau chiar mai mult)!! :p
 
Re: Ce viteză aveţi la net?

_ heh, mi'au micsorat la viteza de download extern la maxim <500 kbps :(
 
Re: Ce viteză aveţi la net?

dupa test la mine viteza de downloadare e de 128kb/s si de uploadat de 422kb/s.dar cred ca este o viteza destul de normala
 
Re: Ce viteză aveţi la net?

Voyage,da poate nu...
La MTC pachetul MaxDSL Eco de 128 are viteza de down pe extern de 128 kbps shi upload extern de 512 kbps... pe moldova - 8Mbps/1Mbps
 
Back
Top