Complexele si resentimentele la moldoveni

Sirb said:
de ce deviem intotdeauna spre "tigani" si "rusi" ????

Pentru ca, CITEZ: "Calificarea moldovenilor drept "rusi" nu este de loc insultatoare" (Filea)

Si alte aberatii de tip: "rasismul rudimentar - tipic societatilor asiatice."

Ma intreb eu: cu citi chinezi, japonezi, coreeni sau mongoli a intrat filea in contact de i-a clasificat pe asiatici drept "rasisti"... Mai degraba punctul de vedere a lui filea e unul rasist.
 
negru said:
stop stop, daca chiar si este scris asa ceva pe forum, nu inseamna ca toata natiunea asa gandeste si parerea mea e ca Filip a gresit scriind fraza de mai sus!!!

"Naţiunea"? Nu se ştie ce gndeşte, sigur - şi din păcate, la noi nu se pot face sondaje credibile ăn acest sens... Dar faptul că ideile astea sunt foarte populare, inclusiv printre jurlanistii care fac gazeta oficială (Moldova Suverană), e unul care trebuie să dea de gndit...
 
si daca e sa stam sa ne gindim putin, tziganii sint originari din Pakistan-Nordul Indiei, deci sint si ei Asiatici... rezulta oare ca tziganii sint si ei rasisti, nu-i asa filea? tu ai declarat ca "rasismul rudimentar e tipic societatilor asiatice."
Iar tziganii sint originari din Asia (spre deosebire de moldoveni).
Cinca noi cei din RM am "mostenit" de la asiatici "rasismul rudimentar" fiind rasisti fata de tzigani, pe cind tziganii care sint chiar asiatici nu sint deloc rasisti... Filea ai o logica de nota zece... Ca si declaratiile de tip: "turcii sint fino-ugrici" sau "efectul ocupatiei britanice in Irlanda a avut per total un rezultat pozitiv"
Te faci de ris...
 
Agent-007 a scris "rasismul rudimentar - tipic societatilor asiatice.".

Agent-007, rasizmul e ceva specific umanilor ; stau de 5 ani in Franta si as spune ca francezii sint mult mai rasisti decit basarabenii si romanii la un loc. In aceeasi Italie sau Germanie e acelasi lucru ; sa lasam subiectul asta pentru alta data.

Eu consider ca tema principala abordata de FA se refera la complexele basarabenilor, si ar trebui acest subiect de detaliat nu sa deviem la "insulte" si alte interpretari.
 
Agent-007 said:
liutzo: romanii sint tzigani si punctum... fa o plimbare prin Buhara ta iubita si uita-te in jur...

si totusi filea e cel care sustine ca nu e nimic rau in faptul ca asa-zisii "frati" ne numesc rusi ... si eu sustin ca nu e deloc insultator sau rasist sa-i numesc pe romishi "tzigani" asa cum e corect.

Răducule, minţi din nou: sunt de zece ani printr bucureşteni. Tiganii sunt o minoritate, ca şi ungurii sau tătarii, sau ruşii... n Romnia.
 
lia said:
"Naiunea"? Nu se tie ce gndete, sigur - i din pcate, la noi nu se pot face sondaje credibile n acest sens... Dar faptul c ideile astea sunt foarte populare, inclusiv printre jurlanistii care fac gazeta oficial (Moldova Suveran), e unul care trebuie s dea de gndit...

Lia, eu plec ca cateva ori pe an in moldova, contactand cu foarte multa lume, te asigur pe tine si pe Filip ca rasismul e evident numai fata de rusi !!!
 
La inceput, citind mesajul (primul) al lui FA m-am gindit ca in sfirsit vom avea o noua tema de discutie (care mi se parea promitatoare si la care tineam mult) si ce observ ... discutiile deviaza rapid spre incaierari personale, pierdere de energie pe demonstrari "nu la tema" si discutii despre rasism si cine e mai corect.

Plec, mai bine imi fac treburile mele, am o sumedenie de lucruri pe capul meu ...
 
Sunt de acord cu FA in cea ce priveste limba vorbita in, cum a zis el? A-a-a-, bas.. tor.. nu mai stiu cum! Ca e dezastru total - o stiu toti.
Iar despre celelalte - daca nu este o instigare, apoi o provocare - fara discutii!
Nu am fost in Romania si nu stiu cazuri cand romanii ii numesc pe astia... bas.. tor.. ...i-e-eni... "rusi". Insa varu-meu, care a petrecut 2 luni in Italia cu greu a putut demonstra gazdei, ca in asta... - cum... - bas... tor... (iar am uitat, la naiba) limba oficiala nu este cea rusa si noi nu suntem slavoni!
Iar despre faptul ca astia - bas-ii(asa e nai usor si mai "slovoneste" dupa cum ne socoate FA) ii numesc pe romani "tigani", am auzit de la vre-o cativa, dintre care unii de acum nici cu ranga nu-i mai ajuti, iar altii cu adevarat sunt antiromani!
Dar, dragule FA, numarul lor este destul si destul de mic! In orice caz eu am intalnit doar cativa! Iar tie iti place la nebunie sa generalizezi si lucruri ce tin de prostia omeneasca, care exista in toate tarile! Si daca intr-o tara e cu un prost mai mult(poate chiar cu 10!) iar in alta mai putin - face sa vorbesti in asa mod de locuitorii acestui teritoriu?
Iertati-ma, dar primul alineat mi se pare o exprimare destul de veninoasa si instiganta a esentei autorului!
Nu va suparati, Domnilor, dar nu prea vad aici ceva legat cu politica - este mai mult ceva ce tine de "Ciuleandra" pare-se... De o sezatoare sau o vorba la un pahar de vin...
Pur si simplu cineva intelege destul de gresit democratia, pe care vrea sa o bage pe gat altuia fara acordul celui din urma.
 
Sirb said:
Eu consider ca tema principala abordata de FA se refera la complexele basarabenilor, si ar trebui acest subiect de detaliat nu sa deviem la "insulte" si alte interpretari.

N-am interpretat nimic. Filea sustine in mesajul cu "complexele basarabenilor" ca "moldovenii au mostenit rasismul rudimentar, specific societatilor asiatice"
Am reactionat pentru ca e un punct de vedere insultator la adresa asiaticilor, e de fapt o atitudine rasista (si sint sigur ca Filea n-a prea intrat in contact cu chinezi, japonezi, coreeni, indieni, mongoli ca sa-si faca o asemenea parere )

liutzo: eu sustin in continuare ca nu e deloc insultator sau rasist sa-i numesc pe romishi "tzigani" asa cum e corect.
Pe de alta parte, ce parere ai despre declaratia: Calificarea moldovenilor drept "rusi" nu este de loc insultatoare" (Filea)
 
Sirb said:
La inceput, citind mesajul (primul) al lui FA m-am gindit ca in sfirsit vom avea o noua tema de discutie (care mi se parea promitatoare si la care tineam mult) si ce observ ... discutiile deviaza rapid spre incaierari personale, pierdere de energie pe demonstrari "nu la tema" si discutii despre rasism si cine e mai corect.

Plec, mai bine imi fac treburile mele, am o sumedenie de lucruri pe capul meu ...

de acord, dar in mesajul sau Filip a atins mai multe teme, asta si este cauza devierii!!!
 
negru said:
de acord, dar in mesajul sau Filip a atins mai multe teme, asta si este cauza devierii!!!

Dmpotrivă, asta nseamnă că se poate discuta, există idei... Cauza devierii e dorinţa de revanşă a unora (Negru, nu te am n vedere pe tine). Şi cred că nici Sirb nu a avut n vedere remarcile tale, Negru, ci pe cele, ofensatoare, ale Radu... Aşa e, Sirb?
 
Sint obligat sa revin, stau in fata ordinatorului (computer) ; Tema se numeste "Complexele si resentimentele la moldoveni ". E corect - e corect.
 
As da un exemplu aici (cam neacademic as spune insa sa ma intelege-ti) - cind cineva iti spune ca esti ranit (rana la picior de exemplu) primul lucru la care te gindesti e sa gasesti modalitatea corecta si rapida de a te trata si nu sa insulti persoana care ti-a spus-o de superioritate si rasism fata de tine.
 
M bucur c n sfrit a ieit o discuie serioas. Am postat acest thread la "Politica", deoarece este singurul forum unde exist discuii serioase. Pe celelalte forumuri geme prostia.
 
or fi rushii de vina pt multe chestii negative care ni se intampla, dar noi suntem invidiosi de moarte. de aici si romanofobia, si antisemitismul, shi ce s-a mai mentionat mai sus. poate ar fi bine sa ne vedem de treaba noastra si sa iesim din glodul in care am intrat fara sa privim in jur. sau, daca o facem sa ne bucuram de succesul vecinului, shi nu sa-l invidiem ca mai apoi sa incercam sa-l aruncam si pe el la pamant... ca sa nu fim noi unicii carora le este rau...
nu-mi place sa critic shi sa ascult la fiecare pas ca "asa-i moldovenul", pt ca-mi par vorbe spuse in vant, care nu schimba nimic shi o cunosc toti deja ca "asa-i moldoveanul"... deci am vobit si eu acum oleaca aiurea... sa fiu iertata.
 
negru said:
Lia, eu plec ca cateva ori pe an in moldova, contactand cu foarte multa lume, te asigur pe tine si pe Filip ca rasismul e evident numai fata de rusi !!!

1) Rusii nu sunt o rasa, asa ca "rasism" fata de rusi nu poate sa existe per se. Exista mai degraba un fel de "dragoste" a la sus-numitul "sindrom Stockholm".

2) Eu nu stiu in ce Moldova ai trait tu, dar in aia in care mi-am petrecut eu "tineretile" oamenii nu sunt deloc toleranti fata de arabi, negri, samd. Incearca sa faci un sondaj printre prietenii tai, intrebindu-i ce cred ei despre studentii internationali de la ULIM. Vei observa probabil o insiruire de acuzatii de genul "ei stau tot timpul la McDonald's si agata fetele noastre", "ei sunt traficanti de droguri", "negri nespalati", samd.

Sau -- ca sa fie mai simplu pentru tine -- intreaba-i pe parintii tai ce parerea ar avea daca tu ai hotari sa te casatoresti cu o negresa. Ai mei mi-au si zis ca ar avea probleme mari cu ideea (chiar si asa mi se par un pic circumspecti fata prietena mea din Cluj (!) :))

3) In ceea ce priveste mesajul initial al lui Filip -- sunt de acord cu ceea ce zice el. Punctul unde opiniile noastre diverg este acela al viitorului acestei "natiuni" dintre Prut si Nistru. Chiar daca in mesajul ala Filip recunoaste ca in anumite domenii basarabenii au progresat in cei 16 ani de la 1989, el nu ezita sa declare la fiecare ocazie pe care o are ca basarabenii nu prea au sanse sa evolueze si ca viitorul acestei "tari" este, mai degraba, un fel de "granita asiatica" a Prutului.

Parerea mea este ca odata cu cresterea noilor generatii de tineri -- care nu au fost spalati atit de intens pe creier -- lucrurile se vor schimba spre bine. Cind vor ajunge la putere generatiile de tineri care s-au nascut dupa 89-91, vor disparea treptat complexele fata de romani, "sindromul Stockholm" nu va fi atit de pronuntat din cauza pierderii legaturii cu "patria", samd.

Fiind mai tinar, sunt probabil un pic mai optimist din fire :)
 
Sirb said:
Filip Antonio, sint TOTALMENTE de acord cu cele scrise mai sus de tine ; intr-adevar, in timpul studiilor mele in Cluj-Napoca (93-97), efectiv nu am intilnit un basarabean sa nu fie complexat, mai mult sau mai putin, de originile sale. Ca consecinta aparea un blocaj de comunicare cu ceilalti studenti romani, se "filtra" efectiv limbajul basarabenilor insa se observa ca se depunea efort in plus, nu se simteau liber.

Nu am cautat explicatia, cu toate ca aveam asa mici "fulgere" de referitoare la aceasta teme.

Discutam anul trecut cu un prieten belgian (flamand de origine) si la un moment dat imi spunea ca nu prea ii "are la suflet" pe vecinii sai olandeji ; cu toate ca vorbesc aceeasi limba si as spune ca au asemenari in traditii. Respectiv, automat am facut o paralela cu relatia Romania-R. Moldova (a propos, intotdeauna, consideram in mintea mea ca teritoriul Belgiei e egal cu cel al Moldovei - poate din considerente de patriotism incerc sa aliniez Moldova Belgiei [rire]). Si solutia, rapida, gasita a fost notiunea "complexul natiunilor mici". Posibil e gresita - nu am "rugumat-o" indestulator pentru a o considera ca adevarata, insa basarabenii se simt complexati cu "acelasi succes" in fata unui roman, rus, ukranian, ceh si asa mai departe ... e o tema ce intr-adevar merita de "rugumat si de rugumat".

Referitor la limba ciopirtita vorbita de basarabeni, MULTUMESC Filip Antonio, intr-adevar e DEZASTRU ce se face la noi. Consideram ca ceva normal schimonosirea limbei (ex. kishior, ghini, shi fashi ba), impestritarea cu rusizme (ex. mari lihaci mai esti, ba da levyi mai esti) si intirziem sa luam o decizie de schimbare radicala privind identitatea noastra si a limbei vorbite de noi.
Sintem asi in a gasi justificari - ba ca am fost ocupati de rusi si a "ramas" in singe rusizmele, ba ca avem relatii strinse comerciale cu rusii, ba ca engleza e mult mai in voga sau franceza, ba ca nu are rost sa ma schim - CE IMI VA DA aceasta schimbare.


"Si aici ajungem la misoginism si el preluat in mare masura de la ocupanti." - referitor la misoginism nu voi fi de acord cu tine (fara suparare); misoginismul a existat si exista si in societatea occidentala. A propos, Mihai Eminescu a fost un misogin, pe alocuri destul de fin, insa asta am observat in opera sa - chiar daca avea o relatie "amoroasa" cu Veronica Micle, chiar daca a scris sute de poiezii dedicate Femeiei (asta se explica datorita instinctului sexual si a perceperii acelei sensibilitati, sau "gingasiei" pe care barbatii nu o poseda).

Belgienii vorbesc flamanda (+franceza).
Olandezii vorbesc olandeza!
 
Back
Top