Complexele si resentimentele la moldoveni

sunt de acord, am gresit scriind rasism la punctul nr 1: nu le plac rusofonii
2: imi pare rau Doomie, dar in cercul meu de prieteni nu am intalnit rasisti, daca gasesc tu vei fi primul care va afla :-)

degeaba ai atinstop icul cu parintii, fiindca chiar si in familii din europa occidentala, care-s mai open minded, exista asa probleme, dar nu fiindca sunt rasisti, asa-i traditia,psihologia, mai stiu eu ce...
 
negru said:
2: imi pare rau Doomie, dar in cercul meu de prieteni nu am intalnit rasisti, daca gasesc tu vei fi primul care va afla :-)

Ma cam indoiesc, dar fie si-asa. Oricum cercul tau de prieteni (ca si al meu de fapt) nu este reprezentativ pentru populatia RM, mai ales cea de la sate -- nu ajungem nicaieri cu astfel de argumente/exemple (ceea ce ai spus tu mai sus e un fel de "anecdotal evidence").

degeaba ai atins tu topicul cu parintii, fiindca chiar si in familii din europena occidentala, care-s mai open minded, exista asa probleme, dar nu fiindca sunt rasisti, asa-i traditia,psihologia, mai stiu eu ce...

Eu n-am afirmat nimic despre Europa occidentala. Dar ar trebui sa recunosti totusi ca orintre basarabeni -- mai ales cei din mediul rural -- toleranta fata de alte rase este minima. Mai ales in comparatie cu alte tari, care se afla la vest de RM.
 
negru said:
degeaba ai atinstop icul cu parintii, fiindca chiar si in familii din europa occidentala, care-s mai open minded, exista asa probleme, dar nu fiindca sunt rasisti, asa-i traditia,psihologia, mai stiu eu ce...

Apropo, asta-i un fel de "doublespeak".
 
Doomie said:
Ma cam indoiesc, dar fie si-asa. Oricum cercul tau de prieteni (ca si al meu de fapt) nu este reprezentativ pentru populatia RM, mai ales cea de la sate -- nu ajungem nicaieri cu astfel de argumente/exemple (ceea ce ai spus tu mai sus e un fel de "anecdotal evidence").

sigur, dar atunci nici Filip nu poate afirma ca moldovenii sunt rasisti :-)


Eu n-am afirmat nimic despre Europa occidentala. Dar ar trebui sa recunosti totusi ca orintre basarabeni -- mai ales cei din mediul rural -- toleranta fata de alte rase este minima. Mai ales in comparatie cu alte tari, care se afla la vest de RM.

fiindca ei nu vad alte rase in gradina lor, come on doomie, de unde arabi prin satele din moldova?? :-)
 
sere= said:
sigur, dar atunci nici Filip nu poate afirma ca moldovenii sunt rasisti

Nu cred ca Filip incearca sa demonstreze intr-un mod stiintific ipoteza precum ca moldovenii sunt rasisti. Chiar daca ar face-o, ce folos ar fi din asta, dat fiindca ca majoritatea celor care scriu pe-aici habar n-au de astfel de chestii ca "esantion reprezentativ"?

sere said:
fiindca ei nu vad alte rase in gradina lor, come on doomie, de unde arabi prin satele din moldova?? :-)

Sper ca nu vorbesti serios...
 
sorry eram inregistrat ca sere, din greseala, sh1t happens


n prealabil postat de Doomie
Ma cam indoiesc, dar fie si-asa. Oricum cercul tau de prieteni (ca si al meu de fapt) nu este reprezentativ pentru populatia RM, mai ales cea de la sate -- nu ajungem nicaieri cu astfel de argumente/exemple (ceea ce ai spus tu mai sus e un fel de "anecdotal evidence").

sigur, dar atunci nici Filip nu poate afirma ca moldovenii sunt rasisti


Eu n-am afirmat nimic despre Europa occidentala. Dar ar trebui sa recunosti totusi ca orintre basarabeni -- mai ales cei din mediul rural -- toleranta fata de alte rase este minima. Mai ales in comparatie cu alte tari, care se afla la vest de RM.



fiindca ei nu vad alte rase in gradina lor, come on doomie, de unde arabi prin satele din moldova??
 
Faptul c nu vd alte rase (dar vd igani, totui) exlic atitudinea lor. Altfel, ei tiu de existena altor rase (fie i de la TV), doar c nu sunt obinuii s comunice cu strinii, mai ales cu cei "foarte diferii". E altceva c eu nu cred c n satele de de peste Prut situaia difer cu mult. Cred c e comparabil cu cea din rm.

Filip ar fi trebuit s specifice c se refer n special la forumurile frecventate de basarabeni, unde a ntlnit acest tip de rasism abject de care vorbete - i atunci mesajul su nu ar fi avut attea contestri; ar fi avut destule exemple de unde s dea...
 
neoficial is se zice flamanda care este oarecum diferita de olandeza

"Flemish, the local variant of Dutch, is used by more than 60% of the population, and is spoken in the northern part of the country"
 
lia said:
Faptul c nu vd alte rase (dar vd igani, totui) exlic atitudinea lor. Altfel, ei tiu de existena altor rase (fie i de la TV), doar c nu sunt obinuii s comunice cu strinii, mai ales cu cei "foarte diferii". E altceva c eu nu cred c n satele de de peste Prut situaia difer cu mult. Cred c e comparabil cu cea din rm.

Filip ar fi trebuit s specifice c se refer n special la forumurile frecventate de basarabeni, unde a ntlnit acest tip de rasism abject de care vorbete - i atunci mesajul su nu ar fi avut attea contestri; ar fi avut destule exemple de unde s dea...

daca nu sunt obisnuiti sa comunice cu alte rase, nu inseamna ca sunt rasisti, ori nu??
 
negru said:
daca nu sunt obisnuiti sa comunice cu alte rase, nu inseamna ca sunt rasisti, ori nu??

Ba da, atitudinea este, oricum, una rasist (vorbesc de cazurile pe care le-am ntlnit, pe la ar, discutnd cu rani, dar subliniez c nu am fpcut sondaje pe chestiunea asta). Iar argumentul cel mai la ndemn e atitudinea fa de igani.
 
Filip a mai comis o inexactitate: nu e vorba de moldoveni (i cei care se identific ca romni n Basarabia tot moldveni sunt), ci de mentalitatea moldovenist. Teza rasist vine din teoria moldovenist c romnii sunt igani, iar moldovenii sunt "albi la fa, amestecai cu rui i ucraineni"... Cnd am mai mult timp, voi posta i sursele, citate din lucrrile unor "savani" din perioada sovietic.
 
nc ceva despre complexe. Cred c dac se discut calm (de data asta discuia e mult mai calm dect se obinuia pe acest forum, atunci cnd Filip venea cu astfel de subiecte), nseamn c aceste complexe nu mai sunt att de evidente. Normal, aceste manifestri, comportamente determinate de complexe pot fi, nu zic eradicate, ci dminuate. Deci, nu e vorba de trsturi definitorii, ci de ceva superficial, care se poate reeduca.

Lucru evident, de fapt, nici nu tiu de ce simt nevoia s subliniez asta. :)
 
Obs. corecta

Filip_Antonio said:
Calificarea drept "tigan" este rasista si insultatoare atat pentru romani cat si pentru tigani. Calificarea moldovenilor drept "rusi" nu este de loc insultatoare, ea are o conotatie lingvistica sau culturala.

Observatie corecta.



Securitatea.
 
re

Pe mine ma nemultumeste ca termenul de moldovean este amestecat in treaba asta.
Moldova s-a format ca stat intre Carpati si Prut.Moldovenii au contribuit la Unirea Principatelor in 1859 si la declararea Regatului Romaniei 1881.
 
dan_the_man said:
neoficial is se zice flamanda care este oarecum diferita de olandeza

"Flemish, the local variant of Dutch, is used by more than 60% of the population, and is spoken in the northern part of the country"

Prietene, las-o balta, la Uniunea Europeana exista o singura limba oficiala si aceea este olandeza, nu "flamanda".
 
dacodava said:
Pe mine ma nemultumeste ca termenul de moldovean este amestecat in treaba asta.
Moldova s-a format ca stat intre Carpati si Prut.Moldovenii au contribuit la Unirea Principatelor in 1859 si la declararea Regatului Romaniei 1881.

Nu trebuie s te deranjeze, asta nseamn c romnii din Basarabia nu au uitat nc de origlnea lor: dac mai in minte c sunt moldoveni, nseamn c mai in minte i c sunt romni... Faptul c puterea nc nu vrea s admit asta are explicaia n mentalitatea bolevic. i mai e obediena nesntoas a populaiei, care e la fel o motenire de la vechiul regim... Ceea ce trebuie fcut e democratizarea: crearea de condiii igienice la standarde occidentale, ca s putem afla ce a mai rmas din romnismul basarabean.
 
pot sa pun o intrebare?
si care ar fi situatia unui copil a carui parinti sunt: unul - moldovean (de pe loc), altul - rus/ucrainea? dar copilul se considera roman.
 
Arina said:
pot sa pun o intrebare?
si care ar fi situatia unui copil a carui parinti sunt: unul - moldovean (de pe loc), altul - rus/ucrainea? dar copilul se considera roman.

Ce legatura are cu tema pusa in discutie?
 
Back
Top