Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

Natalytza said:
poate Dumnezeu exista doar in imaginatzia noastra?

Poate exista in imaginatia ta si in a altora, numa nu in a mea.
Si ce efort ma rog ai depus asa supraomenesc incat sa-ti para rau?
Efortul de a fi cat mai bun nu se datoreaza lui Dumnezeu sau din cauza Lui, e o chestie de morala.
 
probabil ai dreptate, shi sunt foarte putzini care cred ca tine...shi daca stau sa ma gandesc mai bine...pacat, lumea ar trebui sa gandeasca asha ca tine,

unii oameni isi interzic sa faca sau fac anumite lucruri doar in numele lui dumnezeu, think: daca musulmanii nu l-ar avea pe Allah, in numele cui ar ucide ei? cred ca viatza lor nu ar mai avea sens...tu nu crezi?

nu zic ca am depus super mult efort, dar am depus..shi poate tot efortul meu e o chestiune de morala? who knows

shi daca in imaginatzia ta nu exista Dumnezeu, Allah sau Budda..atunci ce exista in imaginatzia ta? sunt shi eu curioasa...
 
N-asi vrea ca toata lumea sa gandeasca ca mine, ar fi strasnic, toti sa faca aceleasi lucruri, nimic diversitate, etc. Ei da asta-i altceva deja.

Daca nu ar exista religie nu ar exista Allah, dar in general religia va fi intotdeauna. E ca si cum daca Hitler n-ar exista evreii l-ar inventa. Exact e chestia cu Dumnezeu. In toata istoria omenirii au existat fiinte supraomenesti, se vede ca asa e contruita psihica umana, Dumnezeu pentru multi este un adapost, pentru altii un sens pentru viatza, un motiv de a ucide, etc. Eu consider ca este posibil de a trai si fara Dansu, cum o fac eu. Musulmanii au putut fi crestini daca erau sa fie crestinizati mai devreme. Sa stii ca nu forta sau religia rezolva pana la urma confilictele ci omenia, si nu religia ne face oameni, da noi insane. Individul depinde foarte mult de societatea in care e educat.

Parerea mea este ca efortul tau este a fost un pic pe "ocolite", daca ai mers la biserica, inseamna ca ai facut-o pentru ca crezi ca e bine asa si te va schimba spre bine. Acest lucru l-ai putut fi facut facand bine la altii, etc.

Referitor la ultima fraza, vezi ce se intampla cu oamenii care cred in zeitati? inchipuie-ti ca la mine e cel putin ce e la tine inafara de Dumnezeu si inca multe de la mine :)
 
am spus-o shi mai repet o data: cred in Dumnezeu pentru ca asha mi-au zis parintzii ca e bine....asta nu presupune ca tre sa merg la biserica...
in biserici shi preotzi nu cred shi nici n-o sa cred

putem discuta pe tema asta un secol shi sunt sigura ca nu vom gasi nici un raspuns, accept parerea ta..shi shtiu ca undeva ai dreptate, la fel cum accept shi parerile altora, cati oameni - atatea pareri..
Daca reusheshti sa traieshti fara Dansul, ma bucur pt tine, eu una n-ash putea...
 
De ce n-ai putea trai fara Dansu? Imi poti explica?
Faptul ca parintii ti-au spus asa sa faci nu inseamna numaidecat ca ei au dreptate.
 
poate ca mi-e frica? shi daca parintzii mei au dreptate?
nu-ti pot da un raspuns mai concret pt ca nu sunt sigura de spun, nu pot afirma shi nu pot spune ca dumnezeu exista sau nu. asta e alegerea mea...shi cam atat
 
Natalytza
probabil ca chiar tzii frica, poate te temi sa crezi ca chiar tu esti stapina pe soarta ta, si ca nimeni nu te conduce, ca tre' sa itzi asumi o mare raspundere, si sa fii gata sa raspunzi pentru faptele tale; Eu chiar nu vad sensul religii tale, tu crezi in D ca personalitate? ca despre un stapin acre a cerat in 7 zile lumea, ori ca pe ceva mai sus de orice, ca pe o personificare a binelui lumesc? ambele suint conceptii care nu se pot diviza; tu nu poti sa spui ca crezi in Dumnezeu, daca nu mergi la Biserica, nu te spovedesti, nu respectzi cele zece porunci ale lui Moise (si inca vre-o 200 care se intilnesc in Biblie), totusi daca ignorind aceste lucruri tu risti sa te numesti crestina, atunci ar fi bine sa stii ca acest lucru se numeste "ipocrizie"... cind pe zi faci 20 de pacate, apoi zici ca dumnezeu mi le va ierta nefacind nimic pentru asta...
freejerk
sunt de acord cu tine aproape 100 %;
 
eu nu cred in D ca o personalitate care a creat lumea in 7 zile, ci ca pe o personificare a binelui lumesc, am scris undeva mai sus ca D poate exista doar in imaginatzia noastra, shi poate nu am dreptate.

sincer nu vad cum o persoana care poarta "numele" de preot are puterea sa-mi ierte mie pacatele, pe cand el are de 1000 de ori mai multe. In preotzi shi in biserici nu cred, shi poti sa ma numeshti ipocrita daca vrei, dar mai ipocritzi ca mine sunt preotzii, dar shi mai ipocrite sunt persoanele care fura shi ucid shi dupa aia merg la biserica sa li se ierte pacatele. ca sa vezi cat de ipocrita e biserica shi preotzii e deajuns sa studiezi istoria, uite aia e "ipocrizie".
 
dar mai ipocritzi ca mine sunt preotzii, dar shi mai ipocrite sunt persoanele care fura shi ucid shi dupa aia merg la biserica sa li se ierte pacatele. ca sa vezi cat de ipocrita e biserica shi preotzii e deajuns sa studiezi istoria, uite aia e "ipocrizie".

:ciupel: :naroc:
Prin asta si s-a raspindit religia crestina prin toata lumea si in toate clasele sociale; orice timpit sinistru dupa omoara un om vine in biserica si stind cu fundul in sus 5 min. isi da seama ca toate pacatele iau fost iertate dupa religia lui, el doar s-o pocait :-? ...
Doar ca eu vreau ca tu sa realizezi faptul ca credintza ta in D nu e o religie, e o iluzie a ei.. nici nu stiu cum as putea-o numi; si nustiu daca tu te-ai putea numi crestina... Sa fi trait tu pe vremea incvizitziei te puneau sa mininci carbuni si sa bei apa fiarta pina nu incepeai sa spui ca crezi de azi inainte in el ca intr-o persoana existenta care a creat lumea in sapte zile; a stirnit potopu', a distrus Soddom si Gommora... :lol:
 
vad ca toata lumea e pacatoasa :)
eu deasemenea nu cred ca exista d-zeu sau ce naiba mai e, este inventat
de biserica sau oameni cu scopul de a cere ajutor (sa ne ierte pacatele), de a fi ghidati, si nu cred in toata povestea asta cu crearea lumii si ce dracu mai scrie in biblia aia


"Fa ceea ce vrei"
 
anatas666 said:
vad ca toata lumea e pacatoasa :)
... si ce dracu mai scrie in biblia aia

Pai citeste-o si ai sa afli ce e scris acolo, eu nu am citit-o dar tare asi vrea. Cand voi avea timp am s-o citesc numaidecat.

Natalytza vezi ca nu preotul iti iarta pacatele, dar Dumnezeu :) Preotii sunt doar un fel de "intermediari", cat de pacatosi sunt ei toti stiu.
Daca tu nu crezi in Dumnezeu ca Acel care a creat lumea in 7 zile atunci tu simplu crezi ca exista un "supra-om" sau intr-o "energie pozitiva" deci nu poti spune ca este crestina crestina :)
 
pai nu sunt creshtina - creshtina, asta incerc eu sa spun
incerc sa spun ca nu cred Superman..:) cred in ceva superior oamenilor, ceva mai bun ca noi, asta e Dumnezeu pentru mine
 
Mai mult cred ca este decyt ca nu este, sunt lucruri prea neexplicabile care nu-shi gasesc explicatzie yn logica shtiintzifica :crazy:
 
Natalytza said:
shi care sunt alea?

De ce fulgul de nea (daca shtitzi cum arata fulgul de nea) are asha o structura, sau desen mai bine ar fi sa-i zic (pyna acum nu s-a gasit o explicatzie shtiintzifica)
 
baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaay! ieri ne plimbam pe la Valea Morilor... shi de la o vreme yncepusem sa yntalnim tot mai multzi oameni yn cravate shi prost ymbracatzi dupa fashion style-u(tipa) actual. blea, si za hu.inea? merjem, mai merjem, ajiunjem la teatru de vara - congresul martotilor lu iehova! cand am vazt adunatura sheea de lume ni s-o facut greatza! bazariu! shede o laditza - tipa v pomoshi! (shy ynca yn rusa) shy vine o babutza shy baga 20 de lei! ia f shoke! sa ma tai! am ynconjurat noi teatru shela shy ne-am sibit de-acolo mai departe ca de-am ni-era rau de atmosfera sheea! tare nu iubesc asha fignea!
 
Eu cred ca exista Dumnezeu. De unde stiu? Cred!
Nu L-am vazut, dar am vazut lucrurile facute de El. Si ma asigur ca sunt minunate. Absolut toate.

Cat despre Natalytza, cred ca dansa il cauta cu inima ei pe Dumnezeu, si cred ca daca-L cauta - iL va gasi. Si o incurajez sa caute - si va gasi, sa bata - si i se va deschide. :)
 
Si ma asigur ca sunt minunate. Absolut toate.

foarte minunate...sa luam de exemplu omul...2 razboaie mondiale daor in ultimul secol..plus terorism, colonialism, simple omoruri in lant...si ura multa...multa...deci sunt foarte minunate lucrurile lui dumnezeu....

eu nu ma intreb daca exista sau nu....indiferent de existenta lui eu nu-l accept....nu-l accept pentru lacrimile copiilor de la beslan care au plans iar el nu i-a auzit..nu-l accept nici pentru miile si miile de mii de tone de lacrimi care se varsa in fiecare zi...
 
Back
Top