Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

Fiecare individ are dreptul de a alege daca crede sau nu...in ce crede sau in ce are nevoie sa creada :crazy: ...asa ca nu va mai certati daca exista sau nu ca oricum nu veti afla niciodata adevarul :lol:
 
Ai dat un raspuns plin de curaj :wink:
As vrea sa stiu ce v-a determinat sacredeti ca exista D-zeu...de unde si pana unde feeling-ul ca el e... :crazy:
 
Poate ca am citit si nu am gasit...sau poate ca trebuie sa fiti mai expliciti ca sa va inteleaga ceilalti...sau chiar voi :crazy:
 
E ca aeru.

Nu-l simtim, nu il vedem, dar fara el n-am putea trai, n-am putea rasufla.

Asa e si cu Domnu. Avem nevoie de el pentru a trai.
 
Asta e buna explicatia Mel...si aici ajung la vorba mea : fiecare avem nevoie sa credem in ceva ptr. a putea traii...doar ca acel ceva e diferit de la individ la individ :crazy:
 
He-he... da prikini, eu nu cred in nimic shi traiesk! :p 8)
Shi p\u ce de crezut in ceea ce nu vezi, simtsi, etc. De ce dar nu credetsi in mosh craciun! Nimeni nu l-a vazut! de ce nu credetsi in el??
Hiii??? :evil: :tu_mori:
 
Corect... alegerea e a noastra! Pur shi simplu noi suntem mai realishti ca voi... voi avetsi o fantastica mai mare. Asta desigur e foarte bine. Potsi sa te atmazuieshti la parintsi mai ushor... Compuneri scrii mai ushor...
Dar vrau sa spun parerea mea : 3 :crazy: 0 % din cei care cred in dumnezeu cred doar p\u faptul ca altsii cred in el!
 
Bravo tzie...sper sa fie alegerea corecta, shi daca va fi - n-o sa ma mai "atmazuiesc", o sa ma bucur pentru tine.
ya sa-mi zici tu mie...nevermind, am vrut sa te intreb ceva dar....oricum n-o sa-mi potzi raspunde, tu doar nu ai "fantastica"!!.... shi nici compuneri nu poti scrie.... hmmm..pacat :roll:
 
E-he, baieti...

DEEPY a spus ca:
He-he... da prikini, eu nu cred in nimic shi traiesk!
Shi p\u ce de crezut in ceea ce nu vezi, simtsi, etc. De ce dar nu credetsi in mosh craciun! Nimeni nu l-a vazut! de ce nu credetsi in el??
Hiii???

Draga DEEPY, pentru a declara ca Dumnezeu este Acela prin Care traim (parafrazez spusele din mesajele de mai sus), trebuie sa experimentezi prezenta lui Dumnezeu. Pe cand daca zici ca Dumnezeu nu exista, asa cum ti-ar placea tie, atunci e OK - traesti cum vrei, faci ce vrei si nu porti nici o raspundere. Oricum ai o singura viata si faci vreu cu ea. Dar daca Dumezeu exista si noi acceptam existenta Lui, lucrul acesta ne obliga sa ne raportam la acest Dumnezeu: sa tinem cont de sfintelia Lui de statul Lui de suprem Judecator si sa traim viata respectand normele stabilite de El. Daca nu ne raportam: e raspunderea noastra. Si, vezi, suntem liberi sa alegem. Nu vine Dumnezeu cu bata si se inpune violent, nu. Avem libertatea de a alege.

Avem libertatea de a alege ce sa credem. La gradinita, la scoala, la facultate, in familie am fost invatati ca provenim din maimute, sau se inventeaza tot felul de ipoteze privind provenienta noastra. Unii afirma una, altii - alta, dar noi decidem ce sa credem. O alta parte se sune ca am fost creati de un Dumnezeu infinit si perfect. Am primit o identitate, de a avea calitati pe care le are El (vointa, emotii, etc.). Iar frica si departarea noastra de Dumnezeu se datoreaza pacatului (pacat - un cuvant arhaic, care atat de rar se intalneste azi), si revoltei omului impotriva lui Dumnezeu.

Dumnezeu accepta sa credeti ce vreti! El nu raspunde de crezul vostru. El e suveran. De ceea ce credeti raspunzi TU PERSONAL.

Pentru Natalytza:
Spuneai ceva de felu: dac-as sti unde sa bat (unul din mesajele anterioare). Iti sugerez ceva: nu atrage acentia la afirmatiile din acest compartiment al Forumului: ele pot fi multe si bune. Ceea ce cred eu e ca Dumnezeu insusi bate la usa inimii tale si te cheama la o relatie vie cu tine. El e dragoste. El L-a jestfit pe Fiul Sau Isus Hristos pentru ca El nevinovat find, sa moara in locul fiecaruia din noi. In Isus Hristos e iertare si acceptare. El este "avocatul" nostru inaintea Judecatorului Dumnezeu. Accepta ca El din dragoste pentru lume a ales calea crucii si a suferit moartea. Si apoi, crezand aceasta simplu - spune-i lui Dumnezeu in rugaciune ce crezi.

Sa traesti in veci!!!
 
Kory esti sectanta cumva?
Eu cand cred in ceva am dovezi, in cazul lui Dumnezeu nu exista asa ceva. Nu poti sa-l compari pe Dumnezeu cu aerul care exista dar fara care nu poti exista. Vezi ca aerul exista, asta e demonstrat :) dar Dumnezeu nu. Eu nu asi vrea ca oamenii sa creada in ceva absurd cum este Dumnezeu si sa ajunga ca musulmanii, asta e PACAT. Daca ai privit filmul "Devil`s Advocate" acolo Al Pachino are o fraza pe care o respect mult, un fel de:
"Cine este Dumnezeu al vostru? El isi bate joc de voi impunand diferite reguli prostesti pentru veselia lui, bunaoara: Look, but don`t touch. Touch, but don`t taste. Taste, but don`t swallow!!!". Asa e si cu regulele bisericii, poti sa le urmezi dar nu stii daca are vreun sens toate astea si daca va avea vreun rezultat. Rezultatul poate fi ca vei innebuni :) sau vei ajunge ca tampitii astea de martorii Ehova, si multi altii.
Kory dar chiar ideea ca exista ceva supranatural e ceva fantastic, intelegi? e mit, e poveste, tu ai vazut vreo data cum cineva zboara sau preface din apa in sange sau chestii de astea, daca asta ar fi adevarat atunci ar fi trebuit sa vedem mult mai multe lucruri fantastice decat le vedem azi, si anume nimic. Tu iti inchipui ca el sta acolo sus la o masa si mangaindu-si barba se uita la noi si se rade? Biblia are unele lucruri scrise care merita sa fie luate in seama, dar te asigur ca daca religia nu ar exista omenirea ar trai mult mai bine, asta e 100%
Natalytza nu trebuie sa bati nicaieri. Ai sa bati pana nu vei ajunge in vreo secta, e oribil. Traieste-ti viatza normal, nu cauta pe nimeni, oricum daca El exista te va gasi :)
Mai mult ca precis Dumnezeu este o imaginatie a noastra, cineva a inceput-o si amu toti se intreaba exista El sau nu. Cand o sa-l vad cu ochii mei o sa cred, pana atunci ma simt foarte liber fara Dansu.
 
freejerk mersi de sfat o sa-l iau in consideratzie, true e ceea ce zici, shi te respect pt asta.

atata doar ca ma irita persoanele care se cred mari shi tari: cica "nu cred in nimic shi traiesc" sau cica "nu am fantastica" pfff..las-o mai moale, daca nu crezi in nimic ( shi nu ma refer la credintza in D ) atunci inseamna ca pur shi simplu nu traieshti..( poate ma inshel who knows )
 
vitalic sprinceana said:
Si ma asigur ca sunt minunate. Absolut toate.

foarte minunate...sa luam de exemplu omul...2 razboaie mondiale daor in ultimul secol..plus terorism, colonialism, simple omoruri in lant...si ura multa...multa...deci sunt foarte minunate lucrurile lui dumnezeu....

eu nu ma intreb daca exista sau nu....indiferent de existenta lui eu nu-l accept....nu-l accept pentru lacrimile copiilor de la beslan care au plans iar el nu i-a auzit..nu-l accept nici pentru miile si miile de mii de tone de lacrimi care se varsa in fiecare zi...

Kory! tu cum explici chestia asta de mai sus? ce explicatzie crezi ca da Dumnezeu in cazul dat?
 
Back
Top