Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

Natalytza said:
Bravo tzie...sper sa fie alegerea corecta, shi daca va fi - n-o sa ma mai "atmazuiesc", o sa ma bucur pentru tine.
ya sa-mi zici tu mie...nevermind, am vrut sa te intreb ceva dar....oricum n-o sa-mi potzi raspunde, tu doar nu ai "fantastica"!!.... shi nici compuneri nu poti scrie.... hmmm..pacat :roll:

Hai las... spune ce ai de spus... poate vine fantastica...! :oops:
 
[K] este interesat
Kory a scris:


si la drept vorbind nu parerea ta ma face ceea ce sunt. Parerea ta subiectiva, si stiind ca esti un simplu om (poate nu esti prea matr, sau poate e treaba in convingerile tale, s.a.),


adica noi suntem un simplu om, iar tu ce eshti? ne luminezi shi pe noi ce faptura se ascunde yn tine. shy [cenzurat] asta nu are a face cu varsta, ci cu cat de palit eshti la cap...

S eu sunt un simpnu om, nu am de gand sa ma supraestimez, intelege-ma corect. Ceea ce-am vrut sa spun e ca nu-l cunosc prea bine pe feejerk: cine este, cum gandeste, cum e educat... Nini el nu ma cunoaste tocmai bine pe mine, el poate doar sa aiba impresii despre mine. Asa ca faptul ca dansul ma numeste "prost" sau mai stiu eu cum - nu conteaza. E parerea lui si e dreptul lui de a se exprima. Eu n-am sa-i sar in cap si nu-i voi raspunde cu aceeas moneda. Asta e.

Stiu, daca m-ai inteles?
 
Kory dar cum ramane cu chestia din Biblie: "Daca te-a lovit la un obraz, intoarce-l si pe celalalt obraz", ceva de genu ista.
Clar ca toate spuse sunt doar opiniile mele. Tu oricum nu mi-ai raspuns la intrebarile puse de mine mai sus, cand am scris un pic mai mult.
Eu am fost educat in spirit ateic, insa nu asta m-a hotarat sa fiu ateu.
Imi este interesant tu cum ai fost botezat la nastere? ehovist sau crestin-ortodox?
 
Feejerk, nu inteleg sensul intrebarii tale cu citatul din Biblie. La ce te referi. Care-i de fapt contextul intrebarii?

Eu la nastere am fost bitezat in biserica ortodoxa, dar asta nu m-a afectat deloc. Mai tarziu, dupa ce am devenit destul de matur si am inteles starea lucrulilor si am devenit crestin, m-am botezat la o biserica baptista. (a nu se confunda nu adunarea iehovista).
 
Kory eu am mai zis ca voi sunteti tot un drac, sau iehovisti sau baptisti, pentru mine aveti aceasi fatza toti, si anume fetze rase. Nu am degand sa-ti repet aceeasi intrebare de 7 ori, daca nu ai inteles mi-e clar cine esti si ce esti :)
 
Kory eu am mai zis ca voi sunteti tot un drac

mai atent cu afirmatiile!!! Fii putin mai tolerant, daca ai bunul simt. Tu m-ai intrebat - eu ti-am raspuns, pentru a nu primi o noua invinuire cum ca fig de raspuns.

vezi mai sus:
Imi este interesant tu cum ai fost botezat la nastere? ehovist sau crestin-ortodox?
E intrebare?

pentru mine aveti aceasi fatza toti, si anume fetze rase

te priveste...

Nu am degand sa-ti repet aceeasi intrebare de 7 ori...

ma feejerk, ia las-o mai moale. Ce ma tot bati la cap cu nu stiu ce intrebari? Ce vrei sa auzi de la mine? Sau te doare-ntr-un loc daca nu ti-am raspuns?


daca nu ai inteles mi-e clar cine esti si ce esti

ia nu te mai fa asa "destept". Felul tau de a adresa intrbari si a replica la raspunsuri ma dezgusta deja. Ia-te in mani si fii mai amabil.

Numai bine!
 
Kory, pe mine ma dezgusta raspunsurile tale la intrebari, sau mai bine zis tu nici nu raspunzi la ele, ti se adreseaza o intrebare concreta shi zici ca nu fugi de raspunsuri, da de raspuns tot nu raspunzi. nu ma refer la intrebarile shi acuzatiile lui freejerk, ci la ale mele, la care ashtept raspuns de ieri.
 
Kory, pe mine ma dezgusta raspunsurile tale la intrebari

Poate n-am raspuns tocmai cum a-ti fi vrut voi (tu) la intrebari, dar im mare parte am raspuns si cred ca raspunsurile sunt clare. Daca am scapat ceva din vedere... sorry. N-am observat poate?
 
poate n-ai observat, sau poate nu ai vrut sa observi...
pentru ca data asta sa n-o scapi din vedere, ti-o scriu mai jos
 
Natalytza said:
Natalytza said:
vitalic sprinceana said:
Si ma asigur ca sunt minunate. Absolut toate.

foarte minunate...sa luam de exemplu omul...2 razboaie mondiale daor in ultimul secol..plus terorism, colonialism, simple omoruri in lant...si ura multa...multa...deci sunt foarte minunate lucrurile lui dumnezeu....

eu nu ma intreb daca exista sau nu....indiferent de existenta lui eu nu-l accept....nu-l accept pentru lacrimile copiilor de la beslan care au plans iar el nu i-a auzit..nu-l accept nici pentru miile si miile de mii de tone de lacrimi care se varsa in fiecare zi...

Kory! tu cum explici chestia asta de mai sus? ce explicatzie crezi ca da Dumnezeu in cazul dat?

asta era intrebarea, ashtept...
asta era intrebarea, shi daca nu fugi de raspunsuri - raspunde
numai nu-mi spune ca "tot raul e spre bine" asha gen de raspunsuri nu accept
 
Simt ca e intrebare privicatoare.

cand am spus ca sun minunate aveam de fapt in vedere frumusetele care ne inconjoara: acel Soare, care rasare in fiecare dimineata si apune in fiecare seara. Baieti si fete, pentru ce sa de descriu pe toate: le vedeti singuri daca vreti. Daca vreti.

Citat:

foarte minunate...sa luam de exemplu omul...2 razboaie mondiale daor in ultimul secol..plus terorism, colonialism, simple omoruri in lant...si ura multa...multa...deci sunt foarte minunate lucrurile lui dumnezeu....



Dumnezeu, Natalytza, a creat totul perfect. Ia spune-mi a creat El arma de razboi. A fost oare in nascocit oare el mitraliaera si bomba atomica? Cum crezi? Este vinovat oare dumnezeu de razboaele si faradelegile care se petrc in lume? E o intrebare tie.

Raspunsul a fost:
[
Dumnezeu, Natalytza, a creat totul perfect. Ia spune-mi a creat El arma de razboi. A fost oare in nascocit oare el mitraliaera si bomba atomica? Cum crezi? Este vinovat oare dumnezeu de razboaele si faradelegile care se petrc in lume? E o intrebare tie.

/quote]

Si inca un post, de data acesata era pentru Feejerk si suna astfel:
Totusi sa nu ma consideri obraznic , voi incerca sa-ti raspund.
Dupa cum am spus-o mai sus, Dumnezeu a pus in noi trasaturi caracteristice caracterului Sau: una din ele fiind vointa. Nu suntem marionete, manitulate printr-o telecomanda. Suntem liberi. Suntem liberi de a alege: binele sau raul, ascultarea sau neascultarea. Alegerea ne este pusa in fata. Spune-mi, poti tu invinui parintii pentru faptul ca ai devenit un narcoman? (nu lua in serios aceasta, e un exemplu [cenzurat]). Totusi?

Spune-mi, poti tu invinui parintii pentru faptul ca ai devenit un narcoman? (nu lua in serios aceasta, e un exemplu [cenzurat]). Totusi?
Acesta e o intrebare. Raspunde si tu, daca poti?
 
repet ce am zis mai sus: ma dezgusta raspunsurile tale.
nu vad cum poti raspunde la intrebari cu alte intrebari,
m-am dezamagit
 
repet ce am zis mai sus: ma dezgusta raspunsurile tale.
nu vad cum poti raspunde la intrebari cu alte intrebari,

De ce te dezgusta raspunsul. Mai bine spune ca nu-ti convine. Nu-i asa?

Natalytza, te rog fii amabila sa raspunde-mi si tu la intrebare dintr-un mesaj de mai sus. Fii draguta.
 
mi-ar conveni raspunsul tau daca ar fi unul ka lumea

la intrebarea despre parintzii shi copilul narcoman raspund:
parintzii pot fi invinuitzi doar in cazul cand au putut face in ceva in privintza copilului shi nu au facut, la fel shi Dumnezeu, zici ca e atotputernic shi poate orce, pai shi dece nu a facut ceva sa impiedice aceste nenorociri?
 
Natalytza, pai tu ridici niste standarte, dupa care eu trebuie sa raspund? Eu doar raspund la intrebare, corespund ele cerintelor tale sau nu - e mai putin inportant, fiindca, judecand dupa ele, poti avea pretentii si la stelele de pe cer.

la intrebarea despre parintzii shi copilul narcoman raspund:
parintzii pot fi invinuitzi doar in cazul cand au putut face in ceva in privintza copilului shi nu au facut, la fel shi Dumnezeu, zici ca e atotputernic shi poate orce, pai shi dece nu a facut ceva sa impiedice aceste nenorociri?

Nu pune la indoiala atotputerninia lui Dumnezeu, fiindca nu suntem noi aceea, care sa-i dam sfaturi. Citeste mai bine Biblia si roaga-te ca Dumnezeu sa-ti descopere adevarul. Vei observa analogia intre Dumnezeu ca Tata si noi ca copii. Tatal ne sfatuieste ce sa facem si cum nu trebuie sa procedam. Dar noi ce facem? 'Las-ca ne lamurim noi si fara Tine' - spunem. - "suntem mari si tari, ne disurcam singuri." Si Tata se retrage in tacere si spune:"Ok, copilul meu, fa-o si pe asta si ai sa vezi ca vei da cu pacu-n par." In cazul dat cine are raspunderea?

Sigur ca undeva am exagerat-o, dar ma stradui sa intelegeti corect ideea.

Natalytza, tu ai parerea ca omul esa de super bun si sfant, ca bietul, este nedreptatit de un oarecare Dumnezeu atotputernic, care priveste indiferent din inaltul cerului? El doar ingaduie aceste lucruri, si zic eu, il doare de ceea ce se intampla in lume.

Sfatul meu, Natalytza: daca aceasta problema nu-ti da pace si cheea tuturor oamenilor este Dumnezeu - gaseste te rog o Biblie si citeste-o. Straduie-te sa intelegi caracterul lui Dumnezeu si vei gasi raspunsuri la mult mai multe intrebari care te framanta.

Salut.
 
Ce discutie intresanta .
Cynd organizati careva vreun macel in vreo Noapte a Sfantului Bartolomeu sa ma strigatzi si pe mine . Pe cea originala am scapat-o si macar reluarea sa o vad . :D
 
Back
Top