Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

Kory!!! bla bla bla...
parca ai fi de la postul de radio "Micul Samaritean"
gata!!! nu-mi trebe nici un raspuns, mi-am facut concluzia:

o sa cred in ceva superior oamenilor, nu neaparat in Dumnezeul in care crezi tu. O sa cred!!! da nu asha ca tine: orbeshte
credintza ta e o boala - paranoia se numeshte
 
nu cred ca taman asa

paranoia e o boala ce aduce nesiguranta totala a individului , un om ce crede in ceva are dimpotriva o mare siguranta - aceea a propriei credinte


alte boli mai stii ? poate daca mai incerci nimeresti mai exact :)
 
Natalytza, crede in ce crezi ca e bine pentru tine. Daca vrei crede in ceva superior oameniror, eu te-am sfatuit sa crezi in CINEVA superior oamenilor. Nu te chem sa crezi ca mine - crede cum poti.
Nu orbeste, dar nici nu logic. Si credinta mea nu e o boala, cum o numesti tu ci e o credinta simpla. Eu doar o apar, dar tu - ma invinuesti.

Te simti bine?
 
nushtiu, dar mi se pare ca credintza ta nu e logica, crede shi tu in ceea ce crezi, shi nu te acuz/invinuiesc de nimica, atata doar ca eshti atat de sigur pe Dumnezeu neshtiind anumite raspunsuri, sorry, dar eu nu pot asha, shi atata timp cat nu shtiu raspunsurile prefer sa cred in ceva decat in cineva.

Codrin, daca nu eshti medic, mergi la unul, nu te supara dar se pare ca ai nevoie de el, ca nu prea pot sa-mi dau seama ce boala ai tu..:) imi trebe mai mult timp ca sa incerc sa "nimeresc mai exact"

P.S Kory, ma simt foarte bine
 
Kory imi poti explica cum de dinozaurii au trait inaintea oamenilor pe cand chipurile Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva? Sau gloata voastra nu crede in Adam si Eva? :)
 
Natalytza , se zice ca sunt doua mari lucruri care asigura seninatatatea femeii : credinta religioasa puternica sau un fytyt sanatos .

Cand o sa te vedem zambindu-ne dulce la fiecare replica , deja o sa stim prin eliminare ce te-a skimbat intr-atyt . :D
 
ala/aia care tzi-a zic chestia asta - te-am mintzit...

ai grija ce zici sa nu ai shi tu parte de un "fytyt sanatos" dupa aia ok? shi sa nu ramai zambind senin toata viatza...
 
nushtiu, dar mi se pare ca credintza ta nu e logica

Pai eu nu pretind ca credinta tre sa fie logica. Login cu poti intelege foarte multe lucruri, dar poti crede, nu-i asa?

eshti atat de sigur pe Dumnezeu neshtiind anumite raspunsuri

Natalytza, e o cursa in fata mea de a ma pretinde destept si multe-stiutor. Pe departe nu-i asa. Am foarte multe intrebari chiar si la Dumnezeu. Sincer, nu inteleg foarte multe lucruri, dar asta nu trebuie sa ma blocheze pe loc. Nu stiu, te aranjeaza acest raspuns?

feejerk intreaba:
Kory imi poti explica cum de dinozaurii au trait inaintea oamenilor pe cand chipurile Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva? Sau gloata voastra nu crede in Adam si Eva?

Gloata noastra provine din Adam si Eva, Tu inclusiv. Dar nu crezi lucrul acesta. Cand vei crede - discutam si celelalte lucruri, fiindca trebuie sa crezi mai intai ca Dumnezeu este creator si El a creat totul, inclusiv si dinozaurii. Simplu sunt lucruri care se trag lant si depind unele de altele. Ok?
 
nushtiu, dar mi se pare ca credintza ta nu e logica

Pai eu nu pretind ca credinta tre sa fie logica. Login cu poti intelege foarte multe lucruri, dar poti crede, nu-i asa?

eshti atat de sigur pe Dumnezeu neshtiind anumite raspunsuri

Natalytza, e o cursa in fata mea de a ma pretinde destept si multe-stiutor. Pe departe nu-i asa. Am foarte multe intrebari chiar si la Dumnezeu. Sincer, nu inteleg foarte multe lucruri, dar asta nu trebuie sa ma blocheze pe loc. Nu stiu, te aranjeaza acest raspuns?

feejerk intreaba:
Kory imi poti explica cum de dinozaurii au trait inaintea oamenilor pe cand chipurile Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva? Sau gloata voastra nu crede in Adam si Eva?

Gloata noastra provine din Adam si Eva, Tu inclusiv. Dar nu crezi lucrul acesta. Cand vei crede - discutam si celelalte lucruri, fiindca trebuie sa crezi mai intai ca Dumnezeu este creator si El a creat totul, inclusiv si dinozaurii. Simplu sunt lucruri care se trag lant si depind unele de altele. Ok?
 
Kory nu e OK, ok?
Prin gloata eu am avut in vedere secta ta, si daca nu poti sa-mi explici asa si zi, da nu umbla de colo`n coa, ok?[/b]
 
PENTRU FEEJERK

Ti-am raspuns la intrebare asa cum am putut. Ce tot vrei de la mine? Ce tot umbli cu intrebari si apoi te revolti cum ca raspusul nu e asa cum trebuie. Se pare ca bati cu pumnu-n vant. Cel putin asa ma fac sa cred judecand dupa intrebarile tale si reactiile tale.

Si daca te intereseaza intr-adevar ceva, nu ironiza. Ai rabdarea si asculta, apoi incearca sa intelegi, si dupa aia fa concluzii. Daca ceva nu ti-i clar - clarifica. Dar felul tau de a lua tot-u-n furca ... mi se pare neserios.

Pa.

P.S. Ai citit Mesajul Privat?
 
Mi se pare c-ar fi la tema...
Pacat ca-i in rusa, dar cine stie rusa - va intelege.

[b]Порой, Идешь и Мнешь Цветы[/b]

Порой, идешь и мнешь цветы
Бездушным каблуком,
И для тебя – «лишь я», «лишь ты»,
А все вокруг – потом.

Но смерть придет – «лишь я», «лишь ты»
Раздавит каблуком,
И снова расцветут цветы,
А ты - ничто потом.

Мне жаль тебя, «ученый муж» –
«Ходячий сопромат»;
Ты людям чужд, ты Богу чужд,
Бездушный автомат!

Мгновенно выдаешь ответ
Ты на любой вопрос:
Мол, вечность – сказка, Бога – нет
И миф – Исус Христос.

И свет – волна, и жизнь – белок,
Мышленье – биоток,
И слезы для тебя – вода,
И радость – прост, шок.

«Вот это да! вот это – свет! –
Вокруг тебя молва. –
Какой богатый интеллект!
Какая голова!»

Любовь – инстинкт, цветы – трава
И воздух – кислород…
Опомнись, «вундер-голова»,
Пред Богом ты – урод!

Ты променял лазурный край
На крашенную гарь,
Ты продал душу, продал рай
За свой пустой словарь.

Но Некто в дверь твою войдет
И скажет: «За – тобой»,
И грудь твою рука сожмет,
И схватит томик твой.

Страницу ты перевернешь,
Чтоб слово посмотреть –
И в страхе, в ужасе прочтешь
Одно лишь слово – с м е р т ь!
 
Kory din raspunsurile tale nu am nimic de invatat sau de ascultat. Pentru ca esti orbit de prostia care o numesti tu religie.

Cel mai mult asi vrea sa te cari impreuna cu gloata ta uneva mai departe, sa zicem pentru inceput polul nord.

Mesajele private le-am citit, daca ai ceva de spus spune-mi aici da nu acolo, ca n-am sa mai citesc nici un mesaj privat, capish?
 
Imi pare rau, FEEJERK, dar inca odata dovedesti incapacitatea de a face fata unor situatii cand esti provocat intr-un fel sau altul. Stiu ca nu-ti convine pozitia mea, stiu ca nu-ti place ceea ce CRED eu, stiu si vad ca te irita la maxim acesta, dar n-am ce face: eu cred una, dar tu alta si asta nu m-a facut nici sa te trimit nicaeri, nici sa ma exprim prea dur despre tine si ceea ce crezi. Tu, pe de alta parte nu ratezi sansa de a-ti exprima nemultamirea intr-un mod mai putin politicos.
Avem libertatea de a ne exprima parerile, cu atat mai mult ca ne aflam intr-o rubrica ce tine Dumnezeu , de suflet, de religie... si straniu ca chiar aici ai tupeul de a "inchide" gura (indirect evident) acelor persoane, care au o pozitie diferita de a ta.
Apoi, daca esti chiar un ateu 100%, nu intreba despre dinozauri, despre Adam si Eva, botez, "gloata" v biserica. E un nonsens.

Despre mesajele private.

Ce-i aia - "capish"?

Ti-am scris mesajul de ieri nu cu scopul de am ma ascunde sau a declara ceva intim. Fii sincer su sunt sincer. Am avut intentia sa-ti spun ceva personal si ma-m folosit de dreputul meu. Ok, daca te enerveaza si aceasta - nu-ti mai scriu acolo, nu-mi face nici un efort.
 
"capish?" == "ai inteles?"
Eu nu te-asi trimite daca nu m-ai fi intrebat tu.
De dinozauri te-am intrebat pe tine nu pe mine, pentru ca tu nu esti ateu, si am cerut o explicatie, un punct al tau de vedere dar vad ca nici pe asta nu-l ai.
 
intr-un mesaj mai sus am atentional ca eu nu pretind ca cunosc toate lucrurile. Ai fost atent?

Kory imi poti explica cum de dinozaurii au trait inaintea oamenilor pe cand chipurile Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva? Sau gloata voastra nu crede in Adam si Eva?

La a doua parte a intrebarii ti-am raspuns deja? Se pare ca da.
Hai dar la prima.
Hm-hm... Daca e sa admitem ca Dumnezeu a creat totul: Universul, constelatiile, soare, luna, Pamant, iarba, copaci, animale (inclusiv si dinozauri), om... Care-i problema? Cam de ce n-ar putea trai dinozaurii cu catva timp inainte de a aparea omul? Daca te referi la faptul de ce dinozaurii n-au mancat primul om, am sa-ti spun sincer - precis, nu stiu. Aceasta intrebare e valabila si in raport cu leii, sau alte animale salbatice. Probabil natura, panace a aparut pacatul in lume, avea putin alte principii de functionare, dar srept consecinta a neascultarii lui Adam si a Evei este si blestemarea naturii. Se vede ca din acele timpuri se trang si multimea problemelor pe Terra. Si inca ceva - Dumnezeu Insusi cred ca a fost cointeresat de prelungirea vietii pe Pamant, de aceea El n-a ingaduit sa se intample ceva cu oamenii din pricin dinozaurilor.

Cam acesta este raspunsul meu, nu stiu in ce masura interesul tau fata de viata dinozaurilor a fost satisfacut , dar mai mult si mai precis nu-ti pot spune. Cel putin acum, fiindca n-am studiat special aceasta intrebare.
 
:) Evident ca altceva nici nu ai putut raspunde.
M-am saturat sa vorbesc ca cu un perete gol. Nu mai scriu nimic aici, oricum am pierdut timpul cu tine.
 
Back
Top