Credetzi sau nu in Dumnezeu ??

feejerk intreba:
"
Kory esti sectanta cumva?
Raspuns: Depinde ce subantelegi cu termenul de sectant(a). Daca e sa privin din punctul de vedere, foarte raspandit pe la noi si care este bine udat de biserica ortodoxa - da. Dar intr-adevar sunt un simplu crestin. Daca mai vrei detalii - evanghelic.
si inca...
Eu nu asi vrea ca oamenii sa creada in ceva absurd cum este Dumnezeu si sa ajunga ca musulmanii, asta e PACAT.
Dar in ceva de felul... "teoria evolutiei", "extraterestri" si mai stiu eu ce crezi foarte usor? Aceste teorii, daca vrei, sunt religia ta, sunt ceea in ce crezi tu. Ei bine: eu cred ca sunt creat de o mana divina, inteleapta si foarte iscusita, si n-am provenit din maimute. :-?
Daca ai privit filmul "Devil`s Advocate"
am privit doar fragmente, fiindca e unul dintre multele filme de ulima ora care sunt anticristice, vulgare si murdare in esenta lor. Asa filme nu face sa le iei in serios, dar mai bine sa le eviti chiar. ...murdaresc sufletul.
"Cine este Dumnezeu al vostru? El isi bate joc de voi impunand diferite reguli prostesti pentru veselia lui, bunaoara: Look, but don`t touch. Touch, but don`t taste. Taste, but don`t swallow!!!".
Stai, ca aceasta interpretare nu este adevarata. Este o inventie a ta? Sau ai preluat-o de undeva? Cred ca tu n-ai incercat cel putin sa intri in esenta poruncilor si voiei lui Dumnezeu. Stii ce? Daca vrei incearca s-o faci si cand vei avea o revelatie, discutam. :)

feejerk zica ca:
Kory dar chiar ideea ca exista ceva supranatural e ceva fantastic, intelegi? e mit, e poveste, tu ai vazut vreo data cum cineva zboara sau preface din apa in sange sau chestii de astea, daca asta ar fi adevarat atunci ar fi trebuit sa vedem mult mai multe lucruri fantastice decat le vedem azi, si anume nimic.
Da-mi voie si mie o intrebare: dar tu l-ai vazut pe Hitler? Daca nu, inseamna oare acesta ca el n-a existat? Nu, evident. Tot asa e cu credinta mea in Dumnezeu: El este independent de faptul credem noi in El sau nu. Cat despre supranatural: te inconjoara in fiecare zi, uite cu luare aminte la ceea ce te inconjoara si mediteaza putin la aceasta.
Tu iti inchipui ca el sta acolo sus la o masa si mangaindu-si barba se uita la noi
feejerk, ia ce te mai inseli. Ce stupida e inchipuirea ta despre Dumnezeu. N-am ce adauga...

te asigur ca daca religia nu ar exista omenirea ar trai mult mai bine, asta e 100%
Si aici as putea sa nu fiu deacord. Ai vazut multi crestini (nu am in vedere crestini nominali) distrandu-se prin bordeluri, sau blamnd, dau junghiindu-se, sau apostrofand s.a.? De cine-s pline puscariile? De oameni care au novoie de Dumnezeu. Crestinii sunt pentru tine o piatra de poticnire, si inteleg de ce. Probabil te irita faptul ca ei nu iau parte unele lucruri care, probabil (!), le practici. Posibil ca nu-ti place ca ei nu injura, cum o fac altii. Inteleg ca nu-ti convine, fiindca te simti intr-un fel umilit si rusinat, nu? Contrazice-ma, daca nu-i asa.

Si apoi, n-am avut si na-m nici o intentie sa-l convertesc pe cineva la vre-o "secta". Doamne fereste. Natalytza este presoana matura si capabila sa decida singura. Asa este, Natalytza?


Domnul sa va binecuvanteze pe toti. :D :D :D
 
Kory ai inteles perfect intrebarea despre secte, si ai admis ca esti sectanta, pacat ca te-ai pierdut de tanara. Sa stii ca tu crezi orbeste, fanatic daca vrei si orice nu voi spune stiu ca nu are sens pentru tine. Oricum iti voi raspunde la intrebari.

Ai zis ca nu ai degand sa convertesti pe nimeni la secta ta, eu nici nu am spus ca ai degand sa faci asta, presupun ca ai spus-o din cauza ca cu asta majoritatea timpului te ocupi. Chiar daca nu tu atunci colegii tai de breasla asa fac. Imi spui te rog pentru ce ei bat la usa tuturor cu intrebari stupide de genu "Ce stii despre Dumnezeu"? Am o avut un coleg la facultate, cineva la bagat intr-o secta de asta cu deviza invatatura prin religie, matinca CARP se numea, de fapt tot un drac. N-a mai ajuns pana la finele anului, da la examene nici atat. A vorbit un coleg cu dansu si el a spus ca nu mai are incotro...

Nu vrei sa crezi ca rpovii de la mainuta nici nu trebu, ca nici eu nu cred in asta, nu cred ca ne-au adus extraterestrii de pe marte sau din alta parte. Atat cat timp aceasta problema este deschisa si nu are un raspuns vor exista multi care vor specula pe seama ei. E ca si cum te-asi intreba cine a fost primul "oul sau gaina", eu asi spune ca nu stiu, da tu ai zice ca Dumnezeu. Eu zic clar ca nu stiu pentru ca nu am dovezi, si e "stramb" sa afirmi ceva ce nu stii.

De fapt sensul filmului "Devil`s Advocate" e foarte clar si in final binele castiga, diavolu pierde. N-ar strica sa-l privesti, eu in original l-am privit. Filmul nu murdareste sufletu deloc. Acea interpretare e din "Devil`s Advocate".

In privinta poruncilor, eu incerc unele dintr-asnele (din acelea 10 transmise prin Moise) sa le urmez, da tu pe careva precis le incalci.

Intrebarea cu Hitler e o prostie, eu nu l-am vazut, dar am vazut filme si poze cu dansu, e un idiotizm sa intrebi asta. Ce supranatural ma inconjoara pe mine? imi explici? sau poate imi deschizii ochii la o sesiune de Ehovizm? Sa-ti spun eu ce e minune, o minune este cum un tanar refuza sa se drogheze, minune e cum un copil prefera sa invatze decat sa mearga la fumat cu prietenii, astea sunt miracole Kory.

Ceea ce am spus nu este imaginatia mea despre Dumnezeu, am spus doar nu de o singura data ca nu cred ca EL exista, am presupus ca asta este imaginatia ta despre Dumnezeu.

Ai vazut tu multi crestini... pe naiba ai vazut ca esti oarba/orb. Ceea ce am spus eu despre faptul ca daca religia nu ar exista lumea ar fi mai fericita inseamna faptul ca nu ar exista atatea razboaie din cauza religiei, atatea conflicte, eu dispretuiesc pe acei "crestini" din bordeluri precum si tu ii dispretuiesti. Nu mi-i rusine de ce zic sau ce fac, nu incerca sa-mi atribui unele caracteristice pe care nu le detin.

Si nu te fa asa desteapta si profetica, eu sper sa-ti dai seama degraba ca faci o greseala fiind sectanta.

Eu niciodata nu am avut nimic contra religiei, eu o respect pentru binele adus de dansa, respect oamenii care au credinta, crestinismul ne-a salvat tzara si neamul de multe ori pe parcursul istoriei, insa sarlatani de genu sectei in care esti tu membra aduc numai rau si orbesc oamenii care nu sunt psihic orientati.

Am privit odata o emisiune despre aceste secte religioase in care prezentatorul era un psiholog, si la intrebarea care secta este cea mai periculoasa el a raspuns:
"Secta in care au nimerit neamurile si prietenii vostri".
 
Natalytza said:
vitalic sprinceana said:
Si ma asigur ca sunt minunate. Absolut toate.

foarte minunate...sa luam de exemplu omul...2 razboaie mondiale daor in ultimul secol..plus terorism, colonialism, simple omoruri in lant...si ura multa...multa...deci sunt foarte minunate lucrurile lui dumnezeu....

eu nu ma intreb daca exista sau nu....indiferent de existenta lui eu nu-l accept....nu-l accept pentru lacrimile copiilor de la beslan care au plans iar el nu i-a auzit..nu-l accept nici pentru miile si miile de mii de tone de lacrimi care se varsa in fiecare zi...

Kory! tu cum explici chestia asta de mai sus? ce explicatzie crezi ca da Dumnezeu in cazul dat?

asta era intrebarea, shi daca nu fugi de raspunsuri - raspunde
numai nu-mi spune ca "tot raul e spre bine" asha gen de raspunsuri nu accept
 
Simt ca e intrebare privicatoare.

cand am spus ca sun minunate aveam de fapt in vedere frumusetele care ne inconjoara: acel Soare, care rasare in fiecare dimineata si apune in fiecare seara. Baieti si fete, pentru ce sa de descriu pe toate: le vedeti singuri daca vreti. Daca vreti.

foarte minunate...sa luam de exemplu omul...2 razboaie mondiale daor in ultimul secol..plus terorism, colonialism, simple omoruri in lant...si ura multa...multa...deci sunt foarte minunate lucrurile lui dumnezeu....

Dumnezeu, Natalytza, a creat totul perfect. Ia spune-mi a creat El arma de razboi. A fost oare in nascocit oare el mitraliaera si bomba atomica? Cum crezi? Este vinovat oare dumnezeu de razboaele si faradelegile care se petrc in lume? E o intrebare tie.
 
Kory rezulta ca El este vinovat daca a permis omului acest lucru sau daca ne0a facut asa incat sa putem crea mitraliere si razboaie.
 
Kory? da cine atunci? ok, omul a creat bomba atomica shi toate chestiile astea, pai nu Dumnezeu le-a permis oamnenilor sa le creeze? ya zii!!!...
daca e asha de puternic, dece nu a facut ceva in privintza asta...
asta cum o argumentezi

freejerk: ai dreptate, a dat vina pe oameni
 
Draga feejerk,

da de la bun inceput sa te rog sa nu ma confunzi cu "Martorii" lui Iehova, si nici cu cei de la "CARP". Nu am nici o legatura cu ei si n-am degand sa am.


Kory rezulta ca El este vinovat daca a permis omului acest lucru sau daca ne0a facut asa incat sa putem crea mitraliere si razboaie

feejerk, parca ai spus ca nu crezi in existenta lui Dumnezeu? Atunci de ce vii cu asemenea intrebari?

Totusi sa nu ma consideri obraznic :), voi incerca sa-ti raspund.
Dupa cum am spus-o mai sus, Dumnezeu a pus in noi trasaturi caracteristice caracterului Sau: una din ele fiind vointa. Nu suntem marionete, manitulate printr-o telecomanda. Suntem liberi. Suntem liberi de a alege: binele sau raul, ascultarea sau neascultarea. Alegerea ne este pusa in fata. Spune-mi, poti tu invinui parintii pentru faptul ca ai devenit un narcoman? (nu lua in serios aceasta, e un exemplu aiurea). Totusi?
 
Kory eu nu ti-s drag ai inteles?
CARP, neCARP, Iehova, adventisti tot un drac am zis.

Tu esti prost sau te faci? Eu intreb explicatia ta nu faptul cred eu sau nu. Am zis ca tu crezi orbeste.
 
Bine, n-am sa-ti spun "draga", am sa-ti spun "ma".

Ma feejerk, ti-ai cam iesit din fire?

Eu intreb explicatia ta nu faptul cred eu sau nu. Am zis ca tu crezi orbeste

insemna ca n-ai inteles nimic, si-mi pare rau. :(
 
:) Nu, inseamna ca afirmatia care am spus-o la inceput, si aume faptul ca cu tine nu are sens de vorbit este adevarat.
 
Gresesti, nu eu sunt dus.

si la drept vorbind nu parerea ta ma face ceea ce sunt. Parerea ta subiectiva, si stiind ca esti un simplu om (poate nu esti prea matr, sau poate e treaba in convingerile tale, s.a.), accept ceea ce crezi despre mine. Inpresia ta ai facut-o pe baza a ceea ce crezi (sau nu crezi) tu. Si aceasta nu afecteaza in nini un fel adevarata mea identitate.
 
Kory said:
si la drept vorbind nu parerea ta ma face ceea ce sunt. Parerea ta subiectiva, si stiind ca esti un simplu om (poate nu esti prea matr, sau poate e treaba in convingerile tale, s.a.),

adica noi suntem un simplu om, iar tu ce eshti? ne luminezi shi pe noi ce faptura se ascunde yn tine. shy huineaua asta nu are a face cu varsta, ci cu cat de palit eshti la cap...
 
Back
Top