Crestini vs "Codul lui DaVinci"

am ajuns sa vedem biserica, sa inceapa sa raspunda pentru ceea ce a ascuns... sau cel putin se va ajunge la acest punct. Religia este o creatie omeneasca.
 
Da zeddo, de altfel religia e cam falsă. Religia creştină de acum nu mai e tot aia cu religia creştină dintre anii 1 - 100, cea originală. Pnă şi Biblia a fost modificată. Dar poate nu contează neapărat n ce crezi. Poate contează mai mult doar să crezi n ceva.
 
exact asta am spus shi eu, e important sa crezi in ceva.. ai o linishte suflteasca, so to say, transferi unele probleme in seama divinitatzii in care crezi, ai sperante, te opreshti de la unele vicii, etc..

Dumnezeu este, cred in asta, insa nu cred in chiar tot ce spune biserica, fiindca cate au fost modificate de acum 2000 de ani in urma.. mai ales pe timpul Inchizitiei cate s-au ars, cate s-au modificat..
 
O, taman acum la National Geographic merge o emisiune despre creştinism, evanghelii, Maria Magdalena (presupun că nu cea de pe forum) etc.
 
dixy said:
Da zeddo, de altfel religia e cam falsă. Religia creştină de acum nu mai e tot aia cu religia creştină dintre anii 1 - 100, cea originală. Pnă şi Biblia a fost modificată. Dar poate nu contează neapărat n ce crezi. Poate contează mai mult doar să crezi n ceva.
Da dixy... mai bine cred in decat in ceea ce mi se ofera..poate vreau sa cred in butonul "Esc"...si il voi venera...
 
dixy said:
Da zeddo, de altfel religia e cam falsă. Religia creştină de acum nu mai e tot aia cu religia creştină dintre anii 1 - 100, cea originală. Pnă şi Biblia a fost modificată. Dar poate nu contează neapărat n ce crezi. Poate contează mai mult doar să crezi n ceva.

Oare ai destule cunostinte pentru a judeca cum tre si cum nu tre sa fie credinta?

Esenta crestimismului a ramas aceeasi. In ceea ce priveste crearea religiei de om...foarte nostim, de unde ma rog asa naivitate?
 
argumenteaza... tu de unde dispui de date mai exacte decat de dixy... inclusiv tu esti naiv daca crezi ca tot ce ti se da pe tava este real ...
 
adrenalina said:
argumenteaza... tu de unde dispui de date mai exacte decat de dixy... inclusiv tu esti naiv daca crezi ca tot ce ti se da pe tava este real ...

Nu spun ca dispun de date mai exacte si nici macar nu am nevoie de ele. Imi pare a cineva care contesta ceva ar trebui sa motiveze si sa argumenteze de ce contesta crestinismul.
Se stie ca Biserica (indeosebi cea Ortodoxa) este foarte conservatoare, iar orice modificare chiar daca a si avut s-a adoptat in cadrul Sinoadelor Ecumenice. Nu inteleg de ce ar trebui sa demonstreze cineva ca mesajul lui Hristos a ramas acelasi si acel care contesta sa demonstreze valabilitatea atacurilor sale.

Inainte de a improsca cu noroi valorile crestine ar fi bine cel putin sa veniti cu niste argumente serioase si nu sa va limitati la un egocentrism si o supraapreciere individuala.

Crestinimsul este fundamentul societatii nostre si oricine contesta valorile crestine se separa de valorile nationale (sau sociale) prin niste speculatii idioate care nici nu sunt fondate cel putin.

Sunt sigur de una - Adevarul Absolut exista si este mai mult ca sigur ca omul nu va fi niciodata capabil sa-l cunoasca pe cale rationala.
 
am privit ieri filmul... nika deosebit... un pseudo "national treasure"... pe alta tema... prea multa informatie p`ru kiteva ore... greu gindeshti, daka nu ai citit...
 
militant said:
Participarea oricarui crestin la aceasta vizionare reprezinta lepadare de Hristos, o grava perversiune duhovniceasca si solidarizare cu dusmanii de moarte ai Bisericii lui Hristos.

Participarea oricarui necrestin nu este altceva decat sfidarea nerusinata a tuturor crestinilor, nesocotirea valorilor de baza ale identitatii spirituale a bastinasior acestei tari, opunerea sa fata de tot ce sta la baza societatii noastre.

Aceastea au fost cuvintele exacte si nu pot sa nu le dau dreptate. Filmul nu a fost decat o incercare, adevaratii crestinii, care nu pot fi decat ce care apartin COMUNITATII CRESTIN ORTODOXE si respecta toate obiceiurile si traditiile crestine.
O simpla negarea a autoritatii bisericesti nu este decat o contestare a autoritatii Bisericii si lipsa unui respect fata de aceasta deci, nu este decat lepadare de calitate de membru a comunitatii crestine, de calitatea de crestin.
Credinta nu este o chestiune individuala, ea are un caracter social care vizeaza pe toti.

Un film nu poate distruge credinta in oameni? Oameni sunt diferiti, nu mi-ar place sa stiu ca din cauza ca am cumparat un bilet la film acesta va mai fi difuzat, deci neaparat va fi si o minte care "o va lua la stanga".

Mass-media in prezent nu asta face? Nu mass-media este cea care otraveste mintile oamenilor imbaxind mintea cu tot felul de prostii?

Asa ca nu-mi spuneti de nevinovatia filmului.
Este adevarat ca filmul este doar un element din intregul mecanism de distrugere a personalitatii umane.

Apreciez si respect curajul fetelor bisericesti de a infrunta "opinia publica" de doi bani pentru a preveni astfel de porcarii.

Asta este scopul Bisericii - salvarea sufletelor noastre, chiar daca nu o dorim.
Asta este functia ei si asta va fi.
==========================================================
Nu te supara dar esti un dement si un incuiat cum poti sa spui asa ceva ?
Ia spune`mi tu mie de 2 mi de ani Biserica cate razboaie a dus cate milioane de oameni a ucis pentru ei si pentru credinta lor .. Razboaie peste razboaie crime peste crime inchizitia ...? de asta uiti ? sau cum ... Ai scri asa Participarea oricarui crestin la aceasta vizionare reprezinta lepadare de Hristos, o grava perversiune duhovniceasca si solidarizare cu dusmanii de moarte ai Bisericii lui Hristos.... Bine bine dar ca Biserica a ucis si torturat milioane de oameni aia nu e pervesiune grava ? In afara de Biserica numai Lagarele de concentrare au mai facut asa multe victime si nici macar ei .. sunt doar mici copii pe langa Biserica asta pe care o lauzi atata ..Inca ceva e o vorba in popor Nu fa ce face popa face zice .. De ce sa fac eu ce zice el cand el care ar trebuii sa stie mai bine nu face ... adica eu sa fac ce zice el .. hmm nu e spalare de creier asta nu e un fel de control .. Ia gandeste-te tu la asta mai asta.. desteptule ..
 
http://www.orthodoxphotos.com/readings/profetii/

citeste atent ! poate vei invata ceva!
Esti liber dar libertatea ta se limiteaza in dependenta de cunostintele inguste posedate, daca vrei libertate atunci o poti obtine numai prin revelarea credintei! POTO FI LIBER CU ADEVARAT DOAR CA FIU/FIICA A LUI HRISTOS!




DOAMNE ISUSE HRISTOASE MILUIESTENE PE NOI PACATOSII!!!
 
01052006-177.jpg
 
porcarii!!!
ai vrut sa demonstrezi ceva cu asta sau pur si simplu creerul tau se strica!
Cit rau e in om !!!
 
[Off]Frontist ,ce zici de avatarul acestei fetitse ? Eu mi-am dat seama din prima ca e o minune de fata ,tu ce crezi ? :D
avatar27_5.gif
[/Off]
 
Sa inteleg ca asta e ocupatia voastra de baza da sinteti obsedati de fete , iar luind in consideratie toleranta fata de homosexual asi crede ca si de baieti nu va-ti da in laturi!
Nu sint obisnuit sa dau sfaturi si nici nu-mi place dar risc totusi poate asa pentru experiment : Spovediti-va poate o sa va ajute cel putin incercati ca sa vedeti cit e de greu ca sa spui toate pacatele cite le ai sau daca tot va teme-ti de slujitorii bisericii cel putin scrietile pe foie ... va rog sa ma iertati daca am indraznit a va da un sfat fara ca sa mi-l cereti!
 
cu pacatele fii pe pace, n-am probleme sa le zic, sa le scriu... le shtiu foarte bine, shi ma gandesc cum sa le perfectzionez... ganesc...
da tu ai vazut pe undeva mesaje despre tolerantza sau intolerantza mea sau a lu Fr3Zy fatza de homosexuali? ian sa vedem... tzypi dijiaba...
 
saraneth said:
cu pacatele fii pe pace, n-am probleme sa le zic, sa le scriu... le shtiu foarte bine, shi ma gandesc cum sa le perfectzionez... ganesc...
da tu ai vazut pe undeva mesaje despre tolerantza sau intolerantza mea sau a lu Fr3Zy fatza de homosexuali? ian sa vedem... tzypi dijiaba...
sa perfectionezi pacatul adica sa-l adincesti da?
departe de tot merge-ti!
 
Back
Top