Criza politica din Romania

adrenalina;169014 said:
deci, pentru cei care spuneau ca PNL blufeaza doar pentru a-l speria putin pe Base si sa-l tempereze...

pe langa faptul ca liberalii vor sa scoata PD de la guvernare si logica ca ii vor baga pe aia de la PSD... de ce ne-am temut vad ca nu scapam nici macar prin vot... ce democratie mai ii si asta, daca lucrurile merge asa cum merg...
Pai daca PNL-ul va scoate PD-ul de la guvernare as zice ca e o democatie proasta. Daca PNL-ul va aduce PSD-ul la guvernare e o democratie si mai proasta. Dar totusi e democratie...
In schimb:
atunci cand Presedintele tarii conduce de facto un partid (sau doua), nu mai e democratie;
atunci cand Presedintele rupe in doua un partid, nu mai e democratie;
atunci cand Presedintele manevreaza pentru a darama guvernul, nu mai e democratie;
atunci cand Presedintele provoaca destramarea majoritatii pe care se sprijina guvernul pentru a ajunge cumva la alegeri anticipate, nu mai e democratie;
atunci cand Presedintele insulta Parlamentul, nu mai e democratie;
atunci cand Presedintele asmute serviciile secrete impotriva unor politicieni, nu mai e democratie;
atunci cand Presedintele imparte clasa politica in buni si rai, nu mai e democratie;
atunci cand Presedintele joaca rolul de Salvator al Natiunii nu mai e democratie.

PS: despre "pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti"
Poate ca Marinarul s-a gandit la chestia cu revocarea in vremea cand isi inchipuia ca va ajunge premier. Abia apoi a aflat el ca Stolojan e santajabil. ;) Ghinion...
 
mai Rapax... normal ca nu am patent pe expresie, ca nu am inventat-o eu acum... sau tu cand scrii inventezi cuvinte... sau textul sa fie al tau tu inventezi cuvinte?
in fine, asta ii discutie prosteasca... ai ceva de spus la tema, te invit, nu ai mai bine taci.
 
adrenalina;169212 said:
mai Rapax... normal ca nu am patent pe expresie, ca nu am inventat-o eu acum... sau tu cand scrii inventezi cuvinte... sau textul sa fie al tau tu inventezi cuvinte?
in fine, asta ii discutie prosteasca... ai ceva de spus la tema, te invit, nu ai mai bine taci.

1. Era vorba, nu ca inventezi cuvinte sau expresii, ci faptul ca folosesti expresii neacademice.
2. Eu nu m-am adresat cu "mai Adrenalina", pentru ca nu stiu cati ani ai si ce pregatire. Nu ma adresez nici macar angajatilor asa, mai ales unor necunoscuti.
3. Stiind ca ardelenii sunt oameni politicosi, ma gandesc ca nu poate fi decat influenta mediului actual.
5. Am tacut.
 
in primul rand expresia aia am folosit-o voit... nu cred ca esti tu in masura sa ma educi sau sa ma tragi de urechi... pana la urma comentam parerile... si eu inca nu am vazut nici un comentariu la tema din partea ta, decat raspunsuri de cateva cuvinte in care vrei sa demonstrezi nu stiu ce, nu stiu cui...

in al doilea rand nu am fost nepoliticoasa cu tine, iar pe un forum cred ca suntem de la egal la egal... cata vreme nu iti folosesti identitatea reala, nu ma intereseaza pregatirea ta, domeniul tau de actiune... aici este o lume informala... nu ai decat sa o accepti, pentru ca asa ii... doar nu o sa ma dresez la fiecare user nou cu dumneavoastra...

in al treilea rand nici tu nu ai habar cine sunt eu si ce fac, mai ales de unde is si care ii mediul in care ma aflu acum... apropo de mediu, ai grija ca jignesti cam multa lume fara sa stii despre cine ii vorba, ce pregatire au, samd...

cred ca am fost destul de clara... mai ai ceva sa imi spui, imi scrii pe privat... aici vorbim despre criza politica din Ro, nu despre crize personale.
 
Nu exista democratie mai buna sau mai proasta,la fel ca si capitalismul(liberalismul)salbatec pentru ca capitalismul intodeauna a fost salbatec,agresiv si daunator.Un regim forte care ar face ordine ar fi ideal pentru Romania,imi pun sperantele in base ca el il va asigura printro republica presidentiala ce sar asemana cu cel din Rusia.
 
in Rusia nu ii republica prezidentiala... ii dictatura pe fata... si de asta a avut parte Romania 40 ani mari si tari...of... of... inca unu cu Noua dreapta si prostii de gen...
 
adrenalina;169259 said:
in Rusia nu ii republica prezidentiala... ii dictatura pe fata... si de asta a avut parte Romania 40 ani mari si tari...of... of... inca unu cu Noua dreapta si prostii de gen...

nu inteleg ce e cu atacul asta la ND, ai ceva de argumentat privitor la superioritatea regimului LIBERAL actual?!!!
 
Nu confunda regimul dictatorial cu regimul autoritar.Cu atit mai mult ca rominii au avut un regim totalitar comunist.
 
Re: Probleme in PNL

Am obosit de demgogia democrata a dăştăpţilor proeuropeni.Ce sau plictisit sa pupe in c-r pe rusi si au inceput sa linga fundurile europenilor,democratilor(ca e la moda).Adica nu democratia e daunatoare specificului national ci Rominia (poporul)nu epregatita,adica nu avem un parlment de hoti ,fosti securisti si criminali ce apara interesele oricui numai nu ale romanilor,ci clasa politica nu e pregatita.Romaniei i sar potrivi o republica prezidential cu un executiv autoritar si un parlament de forma,pentru ca legislativul sa nu fie o piedica in dezvoltarea statului.
 
Re: Probleme in PNL

landser;169692 said:
Am obosit de demgogia democrata a dăştăpţilor proeuropeni.Ce sau plictisit sa pupe in c-r pe rusi si au inceput sa linga fundurile europenilor,democratilor(ca e la moda).Adica nu democratia e daunatoare specificului national ci Rominia (poporul)nu epregatita,adica nu avem un parlment de hoti ,fosti securisti si criminali ce apara interesele oricui numai nu ale romanilor,ci clasa politica nu e pregatita.Romaniei i sar potrivi o republica prezidential cu un executiv autoritar si un parlament de forma,pentru ca legislativul sa nu fie o piedica in dezvoltarea statului.

Domnule, daca esti atat de obosit, de ce nu te odihnesti. Te poti duce la culcare. Habar nu ai de trebuintele Romaniei.
 
Re: Probleme in PNL

landser;169692 said:
Romaniei i sar potrivi o republica prezidential cu un executiv autoritar si un parlament de forma,pentru ca legislativul sa nu fie o piedica in dezvoltarea statului.
Are stofa de consilier prezidential. "Jos Parlamentul!"
 
Re: Probleme in PNL

Nu sunt simpatizantul lui Base ,dar un regim autoritar ar fi de folos Romaniei in conditiile in care democratia a dovedit a fi un sistem ineficient si daunator.Sistemul democrat e vinovat ca parlamentul e plin de lichele in Romania si ca la noi au venit laputere comunistii.
 
Re: Probleme in PNL

QUOTE : landser
Nu sunt simpatizantul lui Base, dar un regim autoritar ar fi de folos Romaniei in conditiile in care democratia a dovedit a fi un sistem ineficient si daunator.Sistemul democrat e vinovat ca parlamentul e plin de lichele in Romania si ca la noi au venit laputere comunistii.


Cat de obtuz si de mic esti. Hai sa inlocuim niste dobitoci cu altii. Romania si Moldova au nevoie de mai multa democratie, nu de inlocuirea unor corupti cu altii. Noroc de internet, ca inca nu e cenzurat si aici ai dreptul de a-ti exprima liber opinia.
 
ieri am avut parte de declararea oficiala a mortii aliantei... lucru destul de greu de digerat pentru mine cel putin, pentru simplu fapt ca PD va iesi de la guvernare... ceea ce se pare ca nu convine nici populatiei, nici UE... dar in fine, asta deja nu mai conteaza in gandirea fragila si ingusta a lui Tariceanu - de fapt Patriciu - si este gata sa jertefeasca toate interesele tarii pentru cele personale...
in aceste conditii vom avea referndum pentru presedintie... sunt convinsa de asta... si pe undeva ii mai bine... lasa sa mergem la vot, sa il alegem iar pe base si sa vina anticipatele si sa scapam de pampalaul asta condus de altii, dar numai de capul lui nu...
 
Re: Probleme in PNL

Da din pacate intro stfel de democratie nu e bine(corect) sa spui ce gindesti daca nu esti comunist,proeuropean,homosexual,liberal,pentru ca aia extremistii(romanii,nationalistii,Noua Dreapta,crestinii) spun lucrurilor pe nume ceia ce desigur nu e bine pentru democratie.Noroc de internet pentru ca ziarele democrate(Timpul,Jurnal de Chisinau) nu au dorit sa colaboreze cu ND, dar neam descurcat si fara ei si am infiintat publicatia noastra proprie.Preuropenii,cu creerele lor mici de tot nu au nici un argument cit de cit inteligent pentru sustinerea regimului actul.Inradevar democratia de astazi inseamna a inlocui niste dobitoci cu altii.
 
landser;170744 said:
Intradevar sa cam plictisit lumea papagalul ce a ajuns prim ministru pe spatele altora.

Asa, asa, da-i cu periuta. De ce te opresti dupa cateva cuvinte? Dezvolta afirmatiile facute. Nu fii timid.
 
Back
Top