Cu rucsacu'n bat

acu mi-am aminitit de un loc superb, nu reprezinta mai nimc, din punct de vedere turistic.. decat o padure de salcami si un izvor cu apa rece care se transforma intr-un raulet, aflunet al Nistrului... sunt privelisti imbatatoare, unde poti sta cu corturile.. si savura libertatea in padure. :) se afla langa satul Onitcani, e undeva langa Criuleni, la 2 km de Nistru..bine, ca satul e la 50 de m :)
 
Zeddo, :D legenda ceea nu e pt turisti, caci e alcatuita de niste ''nebuni'' pt a le face mai interesante excursiile pt copii, asta li-o spuneam copiilor care participau la scoli de vara :D si o pupau ce crezi? :) Dar pe malul Nistrulului, avem si Oxintea f. frumos, dar Holercani putin mai sus, e f. frumos si linste la Holercani :p
 
Wednesday, asta din pctul de vedere al unei neinotatoare :D, acolo noaptea pe malul Nistrului sa stai, si sa vezi luminitele cele care vin dinspre Dubasari :) sa nu te mai piste tzintzarii :D

Da Podurile is o salbiciune mare pt mine, eu pe unul din Frankfurt pe Main l-am trecut de mai multe ori in ambele directii numai din simplul motiv sa-l trec :D am gasit un pod prin Kln peste Rhein, si l-am trecut si pe ala, eu ma simt super pe poduri. Am pe aici un pod micut il trec f. des dar e mic riul :D
 
mai putin am exploart nordul, cu mici exceptii..zice-ti holercani..gasesc holera, pe acolo?:)
saracii copii..au fost traumatizati :he:
 
zedoo, ei se indragosteau, ei credeau in aceasta :D Eu la Holeracni am fost nuami intr-o parte a lui unde nu se permite cu camere foto :), daca o ai cu tine, atunci numai in incaperi ai voi sa faci foto, afara e interzis :)
 
Parisul de sus

Oricum sunt multe privelisti extraordinare la care ramai cu gura deschisa, insa cele mai impresionante sunt cele imprimate de undeva de foarte sus. Cel putin mie imi pare ca sunt stapanul lumii cand urc pe cea mai inalta cladire cu putinta, sau cel mai inalt punct de undeva, simt cum pulseaza sangele cel putin 1,5 ori mai repede prin vene.
parisul de pe eiffel
In fata ta se deschide o larga panorama , mai ales noaptea in galaxiile de lumini scanteietoare bogate in galben si verde
PS am sa revin cu empire state building de la etajul 86
 
Cladirea in lumini

De cum pasesti in holul mare parca de catedrala, simti maretia acestei cladiri, desi astepti in contiunare felia de tort ce o sa urmeze.
In lift toti privesc in sus spre indicatorul ce arata numarul etajului, sau la ofiterul care ne ghideaza.
Dupa ce ti se face poza langa un poster mare al cladirii inconjurat cu norisori azurii, in sir indian te indrepti spre noapte. (noaptea e o priveliste de sus cu totul si cu totul aparte)

Nici o stea nu se vede pe cer, desi el emana parca o lumina artificiala, parca s-ar fi inversat rolul cerului si al pamantului, jos e o mare de stele sus un ocean linistit insa negru.
Ici colo plutesc zgaraie norii , colo cladirea Verizon, mai colo cu varful stralucitor Chrysler Building, podurile toate sunt scaldate in lumini, de fapt ai ochii pironiti asupra luminii din jur care strabate intr-o clipa de la un punct luminos la altul toata insula Manhattan si hat colo chiar si in departatul New Jersey.

Iar ma simt stapanul lumii, avand la picioare maretia si puterea. Simti vantul cum iti flutura parul, si ti se ascunde in maini, si stii ca aici acum in acel moment tu esti intr-adevar liber de orice, de oricine...si asta te face sa inchizi ochii pt o clipa
 
Valea Prahovei

Crucea Caraiman este alt loc la inaltime, ajungand acolo sus dupa ce ai trecut Jepii, dupa ce tot privind-o de jos o simti tot mai aproape, stii ca nu mai e mult si ai sa gusti din nou dulceata zeilor, acea onoare de a arunca acea privire musuroaielor de furnici si microscopicelor popoare ce se deslusesc in jos pe toata Valea Prahovei. Exact la poale se afla oraselul Sianaia
Iti dai jos rucsacu' te intinzi putin in iarba deasa de sus fluturata temeinic de toate vanturile, apoi iti umpli plamainii a strigat dar nu strigi doar zambesti, un zambet care nu-l poti retine. Crucea Caraiman doamnelor si doamnelor
 
Crucea. Valea Prahovei

Pai cruce e cam la peste 2000 si ce va de metri insa in spate e un varf si mai mare unde e si statia meteorologica.
Da, ala din poza sunt eu.

ultima poza e facuta seara cand ne intorceam pe cararuia spre Babele, unde e si sfinxul. Am denumit-o taramul zeilor

Daca tot am inceput cu valea Prahovei, Babele sunt si ele ceva de vazut, cunoscatorii stiu de ce. Sunt niste pietre cioplite de vant si de vreme.
 
Palatul Peles

Cred ca toti ati auzit de palatul Peles daca nu l-ati vizitat chiar , amplasat in oraselul Sinaia, palatul regilor Romaniei din 1883.
Palatul in sine contine o multime de camere fiecare avand o specificatie anume si un stil anume, stilul turcesc, italian, german, venezian, arab, si altele care nu le mai tin minte insa care m-au lasat cu un spatiu gol intre maxilare. Desi se interzice strict sa faci poze (inauntru), eu avand o experienta destul de mare in asemenea cazuri mi-am asumat si de data aceasta un risc si am facut cateva (calitatea e cam proasta de oarece lumina e slaba in acele camere)
insa merita sa vezi asa un monument cel putin grabiti-va pana nu se retrocedeaza proprietarului de drept (Mihaita)
 
Re: Palatul Peles

A auzit cineva de manastirea Hancu? are cineva o poza..cica e foarte frumos..azi am ascultat, "basme", povesti despre manastirea asta..chiar as vrea sa ajung acolo..e posibila si o cazare acolo, cica e si o statiune.
 
Zeddo, am fost eu la Hincu si nu numai o data, intr-adevar e frumos, si padurea e frumoasa, si manastirea si hotelul in care stau maicutele :D. Foarte multe flori in jur, e frumos; si daca il vei intreba pe preot despre Mircea Snegur , iti va spune ca Snegur e ctitor la aceasta manastire , si ca merge des pe acolo , chiar daca nu mai e presedinte demult, iaka si Wednesday poate confirma :D
 
Back
Top