De ce oamenii fac copii?

de ce oamenii fac copii? pentru ca sa aiba urmasi ca sa aiba cine sa- pomeneasca, si asa generatie din generatie, ca o viata traim trebuie sa facem copii sa sadim un pom sa facem o fintina si pe urma putem pune mainele pe piept (dupa ce punem copii la cale desigur) :p
 
nu am nevoie sa fiu pomenit. La ce ma ajuta? Pe tine cu ce te ajuta cint cineva te pomeneste?Un mort tot mort e, indiferent daca are sau nu copii, daca a sadit sau nu un pom, etc
Daca esti mort la ce-ti ajuta? As putea pune miinile pe piept foarte bine si acum si nu m-as simti deloc prost ca nu am copii, ca nu am facut fintina, etc de fapt nici nu mi-ar pasa de asta.
 
da daca parintzii tai ar fi gindit la fel ..... ????????

daca ash fi fost eu ca plan de a fi copil al tau > te-ash ucide .. dupa ce m-ash fi nas.. conceput .. sluciaino ...
 
GroSSu said:
daca ash fi fost eu ca plan de a fi copil al tau > te-ash ucide .. dupa ce m-ash fi nas.. conceput .. sluciaino ...

Vezi, aici e o problema: cind ajungi sa-ti "ucizi" parintii. Cred ca atunci isi pun si ei intrebarea "oare de ce l-am facut?". Unii dintre ei aici cauta pt. prima data mtivatia nasterii tale (a copilului lor).
Daca parintii mei ar fi gindit la fel nu era nici o problema. Nu cred ca sint fericit pt. motivul ca exist. Iar daca nu existam nici atit nu ma mai interesa daca sint sau nu fericit (stiu ca nu m-am exprimat bine dar intelegeti ce am vrut sa spun).

Iar intrebarea (tema) am pus-o la general , nu am intrebat "de ce nu vreau eu sa fac copii?" sau ceva de genul asta (asta ca sa nu ma mai "omoare" nimeni :D )
sorry dar nu stiu ce inseamna "sluciano".
 
Parerea mea ar fi ca la nivel genetic suntem programati sa afcem copii, nu ca tare am vrea, cel mai bine se pronunteaza la femei, ajungand la o varsta anumita incep sa se simta neimplinite si fac tot posibilul ca aduca si la barbat idea ca ar trebui deja un copil. Cred ca acest cod deja este inutil pentru perioada aceasta, era foarte util in pana in sec 19 ca un copil acasa era de mare ajutor, adica era conceput pentru prosperarea familiei sau din lipsa contraceptivelor :D acum e alta situatie, demografia e in crestere si la orice animale exista o lege a conservarii, daca populatia creste nu se nasc chiar atitea pui si viceversa in cazuri extreme se inmultesc foarte rapid pentru a conserva codu genetic al populatiei. Asa ca necesitatea oamenilor de a face copii e un rudiment :D. Dar procesul e placut si cateodata si efectul procesului :wink:
 
oamenii fac copii ca - mult cap nu trebu, cred ca e cel mai ushor lucru de facut (p/u un om sanatos desigur)... DAR ash vrea sa accentuez cuvintul "oamenii".. da nu shtiu cum s-o fac :) ... ciot ya ni to .. adica OAMENII "maturi" (la creeri, nu la p***, in sens fizic .. ) :-? ... da nu copii .. SO => USE CONDOM... a b e r a t z i e ... mmmmmda
 
modul asta de a pune intrebarea e unul instrumental..raspunsul ar presupune o formulare de tipul: fac din cauza ca...adica o justificare de cele mai multe ori practica...o cunoastere a esentei fenomenului de a face copii ar trebui sa depaseasca acest model de gandire tehnica primitiva...in primul rand nu ar trebui sa aiba dreptul al expunere de idei si concluzii la aceasta tema cei care nu au facut copii...adica cei care nu sunt tati..si eu cred ca...in primul rand..altfel vom continua sa ne lamentam pe loc
 
Oamenii fac copii din instinctul de continuitate, mai ales ca dorinta respectiva apare cel mai des odata cu maturizarea sexuala :roll:
 
ei bine ... ii faci inconshtient ... da ai sa-i hraneshti tot inconshtient ... => ca ceva legatura totushi are ... ca nu suntem noi char animale .. oameni .. tipa ratzionali ....
 
GroSSu said:
ei bine ... ii faci inconshtient ... da ai sa-i hraneshti tot inconshtient ... => ca ceva legatura totushi are ... ca nu suntem noi char animale .. oameni .. tipa ratzionali ....

asta deja e alta intrebare shi apare de regula dupa fecundare :lol:
 
Oamenii fac copii

Nu deatita ca nu trebuie mult cap..sau de atita ca e cel mai usor de facut ... din simplu motiv ca se tem de moarte ..eu de atita vreau un copil ...caci numai in acest fel este posibil oarecum sa evitsi inevitabilul ... adica ....macar incerci :)
 
cum adica? ce au copii cu temerea de moarte? ca cica ai lasat si tu o umra pe acest pamant? pai ce te va ajuta cand o sa fii 2 metri sub pamant?:)
 
de ce fac oamenii copii...

...cu sau fara voia lor...
E greu de spus, rational vorbind. Instinctul isi spune cuvantul. Apoi, poate e si dorinta (egoista, de altfel) de a avea alaturi, pe parcursul acestei vieti, un spirit mai tanar, pur, care sa-ti lumineze zilele ramase cu privirea sa senina, neumbrita de grijile de zi cu zi.

P.S
zorzonel, frumos spus !
 
Probabil ca pina la urma copii sint facuti instinctual. In tarile dezvoltate cu inalt nivel de trai se constata o scadere f. mare a natalitatii (nu ma refer acum la cresterea din ultimii ani ce e datorata imigrantilor din tarile slab dezvoltate) si cred ca aceasta scadere se datoreaza dezvoltarii economice si implicit mentalitatii populatiei respective. Nu stiu de ce as alege sa am un copil si sa-i port de grija, sa ma "leg" de un anume loc (ca doar trebuie sa-i asigur un anumit trai) in loc sa ma distrez fara sa mai port grija cuiva...
 
nu cred ca voi avea candva copii, desi vreau...de ce vreau...hmmm, ca sa dau omenirii niste oameni destepti si frumosi :hehei: e nevoie de asa oameni :crazy:
 
ce fel de instincte? despre ce vorbiti?

incercati sa faceti copii fiind constienti si constiinciosi ca ii faceti si pentru ce ii faceti! cap altfel se nasc copii nefericiti...

si in genere inercati sa faceti 'totu' fiind constienti ci nu din instincte sau inconstienti fiind...
 
buna intrebare!eu sint prim seara ku voi shi inca nu va shtiu numele ,dar vreau sa va spun e ushor de fakut,dar e greu de naskut shi kreskutshi nu shtiu cine spunea de pamint ,kopiii vor adauga inka 2 metri deasupra ka se nu va fie frig!!!!!
 
Back
Top