De ce romanii ne urasc ?

`romEo;196874 said:
au fost neintelegeri mari inca cind nu cunostiam limba romina

Asta se poate rezolva. Chiar tu spui ca "au fost neintelegeri mari" provocate de limba. Sper ca acum ii poti intelege si te pot intelege si cei cu care esti in contact. Succes!
 
doilei;196587 said:
Va asigur ca romanii din Romania urasc pe Moldovenii din Moldova mai putin decat urasc rusii din Rusia pe rusii din Moldova.

Nu urasc rusii din Rusia pe rusii din Moldova care sint in Moldova. Stiti categoria aparte de ''Гастарбайтер'' (Гастарбайтер — иностранный рабочий,привлекаемый из слаборазвитой страны в промышленно развитую. Как правило, Г. готовы работать за меньшую плату по сравнению с отечественными рабочими.)
si gruparile extrema-dreapta din Rusia,si ura fata de imigranti(moldoveni,gruzi,ucrainieni,kazaci) e prezenta mai peste tot,din pacate. Acum,unii spun ca cei din orasele mari ale Rusiei sint increzuti,nu pot spune nici da ,nici ba,depinde de clasa sociala. Am citit nu demult,pe ria novosti ca rusilor nu le pasa nici de situatia din ucraina.
Nu e vorba de ura,ci de idei preconcepute. Daca ati trai in europa,v-ati lovi de ura italienilor,austriecilor etc. fata de imigranti.
 
'romEo a dat un raspuns antologic la intrebarea privind natura "neintelegerilor" sale cu romanii din RO :
au fost neintelegeri mari inca cind nu cunostiam limba romina
De parca acum ar cunoaste-o! Si de parca popoarele/populatiile care vorbesc limbi/dialecte diferite au toate motivele sa se urasca reciproc!
Si vine tovarasul sau de suferinta (orice s-ar spune, ura este totusi o boala ...) si iata ce solutie inteleapta propune :
Endo;197949 said:
daca nu inteleg limba trimitei undeva si indata inteleg
Numai ca nu ne spune cine ar fi trebuit s-o puna in practica. Romanii fata de 'romEo, care nu cunostea limba romana ? Sau 'romEo fata de romanii care aveau nesimtirea sa nu cunoasca limba vorbita de el (probabil rusa)?
 
alyyy;196627 said:
serios:)? d eunde statistica asta?

Statistica personala.

Am avut ocazia sa cunosc rusi si moldoveni si in Moscova si in Sankt Petersburg si moldoveni si romani in Bucuresti. Diferenta e foarte mare.

Daca intrebi un rus despre ukraineni iti va spune: niste "4ornii zhopa"
Dar daca intrebi despre moldoveni, o sa-ti spuna - mai rau!
Daca intrebi despre baltici, au sa spuna: si mai rai decat moldovenii.


Depinde de context. Daca e vorba de prostitutie din Europa, atunci iti va raspunde ca de fapt e vorba despre perosane din Ukraina, Gruzia, Moldova, Belarus, etc. care ......nu sunt rusi.

Dar in contra, daca e vorba despre cultura sau sport, au sa spuna: da, ukraineni sau georgieni sau kazahi, sunt foarte buni, de fapt sunt rusi.
 
Sventlana;197519 said:
Nu urasc rusii din Rusia pe rusii din Moldova care sint in Moldova. Stiti categoria aparte de ''Гастарбайтер'' (Гастарбайтер — иностранный рабочий,привлекаемый из слаборазвитой страны в промышленно развитую. Как правило, Г. готовы работать за меньшую плату по сравнению с отечественными рабочими.)
si gruparile extrema-dreapta din Rusia,si ura fata de imigranti(moldoveni,gruzi,ucrainieni,kazaci) e prezenta mai peste tot,din pacate. Acum,unii spun ca cei din orasele mari ale Rusiei sint increzuti,nu pot spune nici da ,nici ba,depinde de clasa sociala. Am citit nu demult,pe ria novosti ca rusilor nu le pasa nici de situatia din ucraina.
Nu e vorba de ura,ci de idei preconcepute. Daca ati trai in europa,v-ati lovi de ura italienilor,austriecilor etc. fata de imigranti.

Nunu. Nu ma refer la asta. Asta e perceptia multora, in multe tari, nu numai in Rusia. E perceptia nativilor ca emigrantii le iau locurile de munca pentru ca accepta salarii de mizerie.
 
Lara;61173 said:
tata are un prieten moldovan din iasi de bastina, dar care a locuit mult timp la brasov . si povestea ca odata gasindu-se la cinema la filmu cu Stefan cel Mare, cind a venit, intrebarea celebra de dinainte de lupta de la domnitoru moldovei : "Unde-i Moldovo poporu tau ?", unu din sala, probabil din aia multsi venitsi a raspuns racnind tare cu accent moldovenesc : "la Brasov , Maria Ta ! ", de tot cinematograful a inceput sa se scuture de ras :D

foarte haios !!! :) :) :) :) :)
 
Dar de unde ati luat asa o concluzie ca Romanii ne urasc????
Aici este alt ceva la mijloc, si anume ca, romanii se urasc unei pe altii, adica lamuresc situatia: un roman care a venit de exemplu din Galati in Bucuresti la faculatate, tot va fi tratat ca un prost taran care a venit de dracu stie de unde, tot acelasi romin care a venit dintr-un sat prapadit nu o sa aiba acces in grupurile, tipa "prodvinutie", care le formeaza acei din oras.
Aici nu este vorba de descriminare a Moldovenilor din Republica Molodva dar de insusi neamul lor ca romani.
Exemplu concret de la ASEM, la noi in torent erau 3 romani, care au fost primiti in colectiv chiar din prima zi, si au fost tratati ca niste oameni. Paradoxal un baiat, roman, de 27 ani, pe cind eu atunci aveam 21, cam in anul 3-4, imi spune asa ceva, eu nu m-am inchipuit niciodata ca noi vom fi primiti asa de bine la voi in colectiv, la noi in Romania este cu totul alt fel, si a povestit situatia descrisa mai sus.
Acuma situatia cu Moldovenii din Romania, iaca acesta este explicatia.
Poporul este asa, el nu pretuieste nimik. Sa luam ca exemplu limba romana, care fiecare roman se batea cu pumnii in piept zicind ca ei vorbesc limba romana si... blah, blah, blah. Ce s-a intimplat cu tot ameracizmul cela bagat in limba lor, cind chiar la televizor auzeam asa cuvinte ca "fine, look, cool, etc" care au spurcat toata limba, tipa ei is tare ciotkie ca tot poporul stie limba engleza.
Alt exemplu, la ei este bagat in singe asa o chestie ca fatarnicia (esti prost, dar te dai de destept (este o concluzie personala)), cind intreb un roman "poti te rog sa-mi explici ce inseamna "o chestie", el: cum, tu nu stii asa ceva? peste 2 zile aflu ca el a intrebat tot acelasi lucru de la alta persoana.
De ce, majoritatea elevilor nostri cind se duc acolo invata mai bine ca romanii, chiar daca sunt batuti in cap permanet, ca esti Moldovan si esti mai prost ca noi.
Cum se spune la noi aceasta este o "otmaska".
Nu ma mai vrut sa deschid tema businessului cu Romanii, care te kidanesc din prima data.
P.S. stiu 2 romani, baieti foarte buni, care difera mult de altii. Unul din ei chiar si a spus, ca romanii sunt "CURVE". Cred ca cu asta se explica multe.

La sfirsit vreau sa adaug ca, nu spun acest lucru pentru toti romanii, ca si la noi sunt moldoveni "oi, tarani", asa si la romani sunt oameni, insa din experienta mea am vazut foarte putini...
 
well domnul Jokey, pentru mesajul acesta plin de inteligenta si logica te-ai ales cu o bila neagra foarte mare... in primul rand ai jignit o natiune, ai jignit romanii de pe acest forum, adica toti care scriu aici si te-ai facut si pe tinecurva... ii fi tu vreun idiot care crede ca ii misto moldovenismul, insa tin sa iti spun ca intre tine si nivelul lui Voronin sau Stati nu este nici o diferenta... sunteti penibili.
si ai grija ca la urmatorul mesaj de genul asta te banez pe trei zile pentru discriminare.
 
romanii nu va urasc. /: ) io's romanca si nu va urasc ; si ca mine mai sunt multi. ce generalizati atata? :P

jokey ai dreptate.. am constatat si eu o puternica tendinta de a poci limba romana. incep sa se considere corecte dpdv gramatical greselile foarte des
intalnite in limbaj. cred ca asta e o problema mai mare decat folosirea imprumuturilor din alte limbi (de-a lungul istoriei s-au tot imprumutat cuv din diferite limbi.. si acum e randul sa furam nitel si de la englezi 8-| ). am auzit si eu ca se vor introduce in dex cuvinte ca : misto, jenibil ( asta chiar e culmea ) loser, cool.. bla bla. sunt curioasa insa daca pt cuv din engleza se va folosi scrierea fonetica.. ma si gandesc cum ar arata " luzar" :-s

oricum.. se fac modificari in gramatica limbii ca sa nu se mai observe ca multi nu stiu bine limba proprie. deplorabila situatie..
 
ah.. si romanii nu se urasc intre ei.. nu exista o regula generala pentru un popor intreg. nu exista o trasatura de caracter potrivita tuturor( romanii nu sunt toti buni sau toti rai.. toti cinstiti sau toti hoti.. sunt diferiti.. ca oricare altii) .

Fiecare persoana care cunoaste un caz.. doua cazuri particulare .. crede ca asa trebuie sa fie toata tara? .. eu cred cu tarie ca oamenii pot gandi cu mintea proprie.. ca se pot departa de instinctul gregar.. ca pot constientiza singuri ca nu e normal sa accepte fara a filtra orice prejudecata.
 
Jokey... acum spune-ne si noua din ce sat ai venit? Sa stiu daca suferi de lipsa de inteligenta sau... lipsa de inteligenta si dezinformare sau ti s-a lobotomizat creerul. In al treilea caz macar te vom trata cu indulgenta (oare?).
Apropo, si tu nu-ti pocesti "limba" ta "maldafneasca" umpland-o cu rusisme, englesisme, crutizna? Mai stiai ca nu e neaparat sa aberezi pe tot forumul?

Dystopia... penibila esti chiar tu. Orice popor poceste limba sub influenta unei limbi straine care se impune, mai ales pe plan international. Asa s-a intamplat cu franceza mai nu demult, acum se intampla cu engleza iar cand inca dacii alergau pe plaiurile astea - latina. Vrei sau nu vrei se intampla. Apoi, dandu-i dreptate macar in parte lu' Jorik arati bine cat te duce capul.
 
Back
Top