De ce romanii ne urasc ?

piggy.. daca unii nu au pareri care sa coincida cu ce crezi tu.. nu inseamna ca ei nu pot avea dreptate. si daca sunt romanca nu inseamna ca nu accept ca romanii fac tampenii . am spus deja ca nu e cea mai mare pb ca se folosesc cuv imprumutate ( si stiu foarte bine cum s-a format limba asta.. stiu ca stratul e latin.. si completez: substratul e traco-dacic si adstratul e slav). problema de care spuneam ( si pe care nu prea ai sesizat-o) e ca se accepta greselile ..transformandu-se in reguli gramaticale. si sa iti dau un exemplu " ma doare picioarele " e o propozitie corecta deja.
 
serios? si unde ma rog ii corecta? poate la Bucuresti... si inca ceva, "greselile" care se accepta duc de fapt la deyvoltarea unei limbi, dystopia. asa a evoluat pana acuma romana. pentru ca imprumuturile din alte limbi nu is de numai cativa ani, iar gramatica se dezvolta tocmai prin acceptarea unor forme mai des folosite, pentru a usura vorbirea si limba. asta nu inseamna ca se acopera o lacuna a cuiva. si generalizarea asta ma enerveaza sincer.
 
in doom e corecta.
cum adica "poate la bucuresti.."? lb romana e aceeasi in toata tara, doar accentul difera, dar noi vb de gramatica aici.
 
evrikaaaa
uite exact asta era ideea importanta pe care sper ca ai observat-o deja.. greselile astea provin ori de la tigani ori de la romanii care vorbesc incorect; si pentru ca nu da bine ca oamenii sa vorbeasca incorect.. respectiva greseala nu se mai considerata greseala, ci regula. (am repetat chestia asta pentru ca vreau sa o intelegi :) )
n-am afirmat niciodata ca nu e bine ca lb sa evolueze, numai ca asta nu mi se pare cea mai buna modalitate; pentru ca in stilul asta.. peste cativa ani pana si verbul " a fi" se va conjuga diferit (asta pt ca deja e folosit gresit de multe persoane)
 
adrenalina;203911 said:
era o ironie... pentru ca acolo se foloseste expresia si intre tigani. in rest nu o foloseste nimeni in tara asta.

Unde ai trait pana acum? Numai tiganii sunt agramati? Ai vorbit in viata ta cu tarani? Hai spune-mi ca toti pe care i-ai intalnit fac acordul intre subiect si predicat... Da` cu vreun orasean care sta toata ziua si se uita la otv ai vorbit? Una doua aduceti vorba de tigani, de parca ar fi singurii analfabeti.

Dystopia, cine te-a mintit ca "ma doare picioarele" e corect?
 
Acum e o boala in in sudul Romaniei si mai ales in Bucuresti... Lumea vorbeste din ce in ce mai nearticulat. Expresii de genul "ma doare picioarele", "ce face fetele", "ia cartea după masă", "nu e bani", auzi la tot pasul... Moldoveanul(ca referire la romanii din Moldova), vorbeste cu accent(macar la inceput), dar in niciun caz nearticulat...
 
solara.. prima data "m-a mintit" profa de romana.
explicatia pt corectitudinea acestei propozitii "ma doare picioarele " ar fi ca se subintelege ca pe mine ma dor ( ma doare 8-| ) picioarele ,si cum "eu" sunt o persoana (pers I singular) si predicatul se pune la singular . asta inseamna ca subiectul nu este "picioare" ci este subiect subinteles "eu".

doar redau informatia asta, asa ca nu reactionati ca si cum eu as fi facut regula.
 
Basarabinho;203949 said:
Acum e o boala in in sudul Romaniei si mai ales in Bucuresti... Lumea vorbeste din ce in ce mai nearticulat. Expresii de genul "ma doare picioarele", "ce face fetele", "ia cartea după masă", "nu e bani", auzi la tot pasul... Moldoveanul(ca referire la romanii din Moldova), vorbeste cu accent(macar la inceput), dar in niciun caz nearticulat...

Da, grea boala asta din sudul Romaniei. Ai insa cateva mici greseli la expresiile citate. Acestea sunt corecte in forma:
- ma doare picioarili;
- ce face fetili ?;
- ia cartea dupe masa;
- nu e euroi.
Si mai sunt cateva cuvinte care ar merita citate. Dar mai bine ma opresc "acisilea".

Pentru Dystopia:
Fata desteapta "profa" de romana.
 
Oameni buni, tot ce am scris acolo despre poporul roman, a fost o experienta personala, la sfirsit am adaugat ca nu vorbesc din numele intregului popor. Si inca ceva, nu doar eu m-am confruntat cu asa chestiuni. (va rog la tema data fara offtop) Va raspund, am multi prieteni studenti, studenti care au finisat si lucreaza in Romania, care au facut masterat, doctorat, etc.

Cuvintul CURVA - am vrut sa spun "om cu 4 fete"

Piggy, nu sunt din sat, dar din Chisinau si am trait aici toata viata mea, nu sunt sigur ca conteaza acest lucru.

Pot sa deschid o tema si mai mare despre moldovenii asa spusi, despre care pot sa spun si mai multe.
Cit de Voronin, Bombonel, Statii, etc, asta a fost prea dur spus, putem deschide alta tema despre ei, dar o sa-mi para rau cind situl va fi inchis dupa 3 zile de forum :)

Am vrut sa accentuez niste momente pe care nu le pot intelege, si de care am fost socat cind m-am intilnit cu ele, doar atit.

Totul se poate discuta.

Ban, pentru ce?
Omul nu are dreptul la vorba si la o idee proprie?
Daca am jignit pe cineva, sorry...

Cit despre oamenii pe care pot sai jignez, de ce sa asculti pe cineva care nu stie ce spune? Raspuns: macar iti dai seama ca asa ceva este posibil, si ai idei de a schimba ceva...
Mai bine se vede dintr-o parte, ii bine sa mai asculti parerea altcuiva, te poate ajuta...
Cit despre mine puteti spune tot ce doriti, ma mai gindesc la aceasta, nu ma tem de cuvinte, mai tare ma tem de tacere...
 
Jorik... si iti deschi un secret mare - si moldovenii fac parte din poporul roman! Sa nu care cumva sa-i zici cuiva, ok? Las' sa ramana intre noi.;)
 
Rapax, nu as vrea sa cred ca esti partinitor sau cumva orb la anumite realitati. de asta sper ca mesajul de mai sus a fost doar o gluma in contextul unei discutii tampite.

dystopia, profa ta de romana ar trebui sa mai studieze, pentru ca va invata tare multe prostii.

Jokey, cand scrii, fa bine si corecteaza greselile de scriere, pentru ca scrii agramat complet.
 
adrenalina;204015 said:
Rapax, nu as vrea sa cred ca esti partinitor sau cumva orb la anumite realitati. de asta sper ca mesajul de mai sus a fost doar o gluma in contextul unei discutii tampite.

Nici vorba de partinire. Dar nu mai tii minte expresiile de pe vremea lui Ceausescu? Nu asa se vorbea la inalt nivel in Bucuresti? Crezi ca astea se vindeca repede? Pe mine ma distreaza teribil.
 
1. Dragii mei va rog sa faceti deosebirea intre tzigani "gipsy" si romani, daca am fost cindva un popor primitor nu inseamna ca ...
2. Cineva are deplina dreptate in ceea ce priveste ca suntem priviti de sus in jos, numai stiu din ce cauza (mi se pare ca din cauza ocupatiei active a URSS - lui o perioada de timp si din cauza situatiei timpite din Moldova din ziua de astazi).
3. Mult as dori sa se intoarca la domnie d-ul Vlad Tepes si sa impunga in teapa toata badjocoria din Republica Moldova.
Suntem un popor care se indoaie mut sub biciul conducerii fara a raspunde ceva in loc, suntem robi, majoritatea, nu suntem in stare sa intreprindem ceva, ne-am deprins sa suferim si sa rabdam cu gindul ca va fi totul bine. Nu va fi niciodata bine daca vom tacea si nu vom intreprinde nimic.
Concluzia pentu mine este ca: suntem prosti ca majoritate, imi pare rau de concluzia data dar pentru mine acesta este adevarul.
 
Jokey said:
Aici este alt ceva la mijloc, si anume ca, romanii se urasc unei pe altii, adica lamuresc situatia: un roman care a venit de exemplu din Galati in Bucuresti la faculatate, tot va fi tratat ca un prost taran care a venit de dracu stie de unde, tot acelasi romin care a venit dintr-un sat prapadit nu o sa aiba acces in grupurile, tipa "prodvinutie", care le formeaza acei din oras.
Camarade Jokey, nu am idee de unde iti iei matale "informatiile" astea, dar te anunt ca esti pe langa subiect. Circula o multime de mituri in legatura cu bucurestenii, toate fiind falsuri. Cel dat de tine este unul din cele mai cunoscute: "bucurestenii te vor trata, romane, ca pe ultimul om atunci cand vei calca in Capitala; ai grijia - sunt aroganti, prefacuti si rai". Simplista imagine.

Eu sunt din Ploiesti si nu am avut niciodata probleme de genul asta; te anunt cu ocazia asta ca Bucurestiul este orasul unde am gasit foarte multi oameni deosebiti, multi dintre ei nascuti si crescuti aici, in mult-urata capitala a Romanie. Mai mult, colegii mei din Galati ar muri de ras daca ar auzi ce debitezi tu pe aici.

Jokey said:
Poporul este asa, el nu pretuieste nimik. Sa luam ca exemplu limba romana, care fiecare roman se batea cu pumnii in piept zicind ca ei vorbesc limba romana si... blah, blah, blah. Ce s-a intimplat cu tot ameracizmul cela bagat in limba lor, cind chiar la televizor auzeam asa cuvinte ca "fine, look, cool, etc" care au spurcat toata limba, tipa ei is tare ciotkie ca tot poporul stie limba engleza.
Alt exemplu, la ei este bagat in singe asa o chestie ca fatarnicia (esti prost, dar te dai de destept (este o concluzie personala)), cind intreb un roman "poti te rog sa-mi explici ce inseamna "o chestie", el: cum, tu nu stii asa ceva? peste 2 zile aflu ca el a intrebat tot acelasi lucru de la alta persoana.
De ce, majoritatea elevilor nostri cind se duc acolo invata mai bine ca romanii, chiar daca sunt batuti in cap permanet, ca esti Moldovan si esti mai prost ca noi.
Cum se spune la noi aceasta este o "otmaska".
Nu ma mai vrut sa deschid tema businessului cu Romanii, care te kidanesc din prima data.
Aiurea. Jokey, imi pare foarte rau, dar povestea ta seamana cu cea a unui om simplu de la tara care a avut ghinion atunci cand a mers la oras si a tras concluzia ca "acolo e rau": oamenii sunt fatarnici, prosti, necinstit - nu mergeti acolo, fratilor! In rest:
1. engleza este intr-un anume fel rusa din Romania, cu observatia ca engleza nu a fost impusa de ocupant.
2. am colege din Basarabia care sunt extraordinare si colegi care sunt sub orice critica. Asa ca rogu-te, mai putine judecati despre cat de prosti sunt unii sau altii. Eu nu le fac, n-ar strica sa nu le faci nici tu.
 
Husky40
Nu sunt la curent cum stau lucrurile intre bucuresteni si "suburbia", dar mi se pare ca stau la fel cum si in orice tara. Chiar si in Moldova o persoana de la sat nu este pusa la nivel cu un locuitor al capitalei. Faptul ca romanii ne privesc pe noi, basarabeni, de sus in jos l-am simtit pe pielea mea. Poate tu nu gindesti astfel, poate multe lucruri s-au schimbat de cind nu am mai fost pe la Romania, dar ma indoiesc. Natiunea se judeca dupa majoritate. Despre afacerile cu romanii nu stiu nimic, dar stiu cum stau lucrurile cu colegii de facultate care lucreaza acuma prin Bucuresti, Timisoara, Iasi etc. Iti spun sa cunosti: NU SUNT TRATATI LA NIVEL CU ROMANII BASTINASI NICI DE CONDUCERE SI NICI DE COLEGI! Nu este un caz unic, am auzit-o de la mai multi. Concluzia ca mai aveti de crescut, noi inca si mai mult avem de crescut. Faptul ca Romania face parte deja din UE, parca v-a facut pe toti din aur. Nu sunteti inca la nivelul Europei, si nu doriti sa o recunoasteti. Nu am prea multi cunoscuti cetateni ai Romaniei, dar are prietena mea. Majoritatea din ei sunt familii de oameni de stiinta. Ei gindesc total diferit. Pentru ei nationalitatea persoanei nu conteaza. Pentru majoritaeta romanilor conteaza, si cred ca e din cauza problemei asa numitor "romi" care pentru mine is tzigani in plin sens al cuvintului. Dar totusi ati inceput sa va schimbati, cel putin polizistul in Romania este deja o persoana respectabila. :)
 
Special for PiggyFROMHell: Uite mi se pare ca ai descoperit Insulele Faroie prin vizor, sau mai bine zis prin "glazok". Istoric DA, practic NU. Atita timp cit am fost sub ocupatia URSS-lui si acuma sub influenta Rusiei, am fost si suntem schimbati. Au crescut generatii intregi cu o mentalitate mutilata si bolnava, cu o atitudine timpita fata de cultura si obiceiuri, cu idei aiurea fata de limba. Am inceput parca sa ne schimbam putin, dar e prea putin. Asta e rasplata ca nu am putut rezista ca natiune in fata prostologiei care a venit din URSS si apoi Russia, romanii au putu cit de cit si cei din Tarile Baltice au rezistat, noi am fost prea slabi, din pacate.
 
Adrenalina. Iti citesc mesajele, sincer esti o domnisoara cu simtul umorului bine dezvoltat. Uite, sincer, pentru prima data aud de "moldovenism". Limba romana fratilor e una din cele mai frumoase, am trait 13 ani in Russia, primele cuvinte le-am rostit in rusa, dar nici pe departe nu-mi pare rau ca am invatat romana. Nu incercati sa o modificiati sau sa o modernizati. Nu merita. Este frumoasa asa cum ea este.
Imi pare rau ca aici pe forum sunt multe persoane care ghindesc ingust. Treziti-va odata. Ceea ce a fost 100 de ani in urma nu mai este deja. Poate si suntem din neam un popor, dar ghindim altfel. Prea mult a trecut si prea multi au incercat sa o faca. In nici un caz nu spun ca eu sunt comunist. Vreau sa afirm doar ca sunt Moldovean ca nationalitate care vorbeste LIMBA ROMANA.
P.S. To Adrenalina: Se vede ca prea putin il cunosti pe "gluboko uvajaemii tovarisi" Voronin si discursurile sale :).
 
Back
Top