de ce?

kris

New Member
de ce traim?

iaca de exemplu eu merg la scoala, la universitate, ma fac cu o slujba, ma fac cu o familie, am copii, imbatrinesc si devin unul din batrinii aia care stau ca trabucul in gura si halucineaza la televizor.

asa ca de ce sa mai traiesc asa cind pot sa traiesc momentul, sa fac ce vreau eu.

nothing is tru, everything is permitted?
 
nici nu stiu cum sati raspund acuma da zic da sa analizam cealalta situatie: de ce murim?

azi in cadrul unor discutii am analizat doua situatii destul de interesante a caror intrebare finala ii:

pentru prima: cine l-a omorit pe Vij?
pentru a doua: cauza mortii lui Cheptosu?

Situatia 1:

Locatie: pustiul Sahara departe de civilizatie, departe de apa, nimic inafara de dune de nisip.
Vij ii acolo si are o sticla de apa. Din datele situatiei (Vij tot stie asta) apa pe care o are ii ajunge sa ajunga pina la alt izvor din departare.

Vij de oboseala la un moment o cazut fara simtire jos da inca nu era mort ca mai ave apa. Atunci tipu nr. 1 vine sii otraveste apa. Dupa 1 minute tipul nr. 2 vine si fura apa.

Vij isi vine in fire, vede ca apa nui, isi face cruce si continua drumul. Moare desigur ca cheptu nu mai tine. Acuma atrageti atentie la intrebare.


Situatia 2: (aici pentru a clarifica si a da un indiciu pentru situatia 1)

Cheptosu ii fumator din leagan. Si iaka intro sara ploioasa ii vine lui sa se duca sisi cumpere tigari Astra. Iese din casa, inchide usa dupa dinsu insa o uitat portmoneu inauntru. Se intoarce ia portmoneul si se duce. Pe drum ii calcat de masina si moare si el. Dupa accident so vazut ca soferu masinii era bat, frinile nu tineau prea bine...si nu uitati ca afara era noapte si ploua...
:roll:
din nou priviti la intrebare, are cineva vreo idee ? :smile:
 
Al doilea a murit ca s-o yntors dupa chei. :smile:

La ceea ce a spus kris: pentru ce mai traim? pentru mine, de exemplu shcoala, uni, lucru... e ceva interesant shi chiar daca pare o rutina insuportabila, totushi socot ca fiecare traieshte yn fiecare zi ceva deosebit, uneori chiar 'super tare'.
 
vad ca snoopy traieste aplicind intrun fel *everything is permitted* din mesajul lui kris la rutina de fiecare zi...ma rog, remix interesant.

Eu inca nu prea am gasit un argument cu dovezi la rece de ce traiesc da ideea ii ca am un vis si vreu acolo sa ajiung si daca pentru asta trebuie de trecut prin viata asta, sper sa trec pina la urma...

in privinta la a doilea si cauza mortii:
vezi ca nu stii exact ce avea sa se intimple daca el nu avea sa se intoarca dupa chei. uneori se spune ca instinctu uman lucreaza mai bine ca mintea -- adica faci ceva care iti pare stupid la inceput da pe urma totul iese cum trebuie, poate de asta si el o uitat cheile, cine stie ce avea sa se intimple.

Pe de alta parte de vina poate fi si soferul care o baut prea mult. Pe de alta parte ploaia si noaptea - conditiile naturale altfel spus de care ii de *vina* fie natura fie societatea umana care o dubit asa de tare natura...

Si inca, cum frinele nu pre lucrau se poate de presupus ca el no avut timp sa se ocupe ca lo tinut mult sefu la lucru...
 
Ajungem la vanitas vanitatum est.Dar e important sa shi faci ceva in viatsa.Astfel daca n-ai batut campii shi n-ai taiat frunze la caini,n-ai sa regretsi la adanci batranetse,iar altfel ajungi la exclamatsia celor care alearga in vant:"wherether"!
 
Se poate propune shi o alta abordare a problemei.Eu nu existam 21 de ani in urma,eu n-o sa exist peste 21 de ani.Deci viatsa e ca o picatura in ocean.
Eu sunt cel mai tare din parcare acum.Dar nu eram shi n-o sa fiu astfel +-21 de ani.
Eu scriu o poezie acum,pictez ceva,fac un lucru folositor pt societate,particip la u cenaclu,cerc...Aceeashi poveste cu =-21,dar va ramane poezia,pictura,activitatea...
 
pe mine la moment altceva ma bucura: cind faci un lucru bun care aduce bucurie oamenilor atunci parca si tu esti fericit si parca tot ii bine :smile:

totul in lumea ii legat, sint siguri ca multi sor intreba carei pontu ca ramine poezia, pictura, activitatea? insa ginditiva si la altceva: Stefan Cel Mare de exemplu, o facut ceo facut pentru noi, el nu mai este cu noi insa exista acuma ca un simbol pentru noi ce de azi iar tot ce a facut el ne ajuta pe noi si ne indreapta in directia care trebuie....
 
eu iaca nu ma intreb prea des de ce traiesc etc. traim pentru ca asa ne-a fost dat, ca sa tarim ce va fi (daca va fi), sa lasam ceva in urma noastra (cineva lasa o exceptionala creatie artistica, cineva copii, altul un copac pe care l-a sadit cu buneleul lui in copilarie - toti lasa ceva, dar foarte putini observa asta si apreciaza (pe altii sau pe sine)).
eu ma bucur in fiecare zi ca am parinti, frate, prieteni, tara, casa etc. din ceea ce mi s-a dat ma starui sa fac posibilul ca sa ma simt eu si cei din jurul meu bine.

in privinte celor doi: au murit pentru ca asa a trebuit, in asa cazuri eu cred ca asta-i soarta.
e in firea omului intotdeauna sa caute vinovatul: de ce? cum? dar daca asa..., atunci..., daca nu-i laie, yi balaie etc.
 
in privinta celor doi: da, dar totusi nui vorba numai despre cautarea vinovatului da dintrun punct de vedere mai larg se pune problematica societatii umane care permanent cauta raspunsuri la probleme trecute sau la cele prezente...solutia care apare este doar *o parte* a solutiei absolute sau asa pare sa fie cel putin deoarece nu se iau in consideratie toti factorii si din motiv ca multi dintre acestia nu se stiu...

si atunci solutia care apare e falsa dar e interpretata ca corecta pina cind factori noi apar si apare si o noua interepretare, o noua solutie. Sa zicem ca peste 10 ani aflam ca de fapt tipu Vij din pustie o renuntat la viata ca o inteles ca nua re pentru ce trai, iar tot ce sa intimplat no fost nimic mai mult decit o piesa de teatru.

si tot asa continua lantu ista si ne indepartam mai mult si mai mult de adevar si religie intrind intro lume a oamenilor in care binele si raul incep sa dispara - raminind numai utilul si inutilul -- iar asta deloc nui bine...si matinka in anii ce vin o sa vedem cu totii asta.
 
ii interesanta combinatia descrisa de tine. uite eu citind raspunsurile date pana acum am cules un lucru care le uneste pe toate, le face comune si anume - omul lsa (trebuie sa les) ceva material dupa sine. si mi-am amintit (de fapt am gandit in cheia) ca omul are ganduri, pe care le transforma in vorbe si dupa aia in fapte care nasc reflectii in capurile celor din jur, care apoi se transforma in vorbe, si apoi iar in fapte (a face asa sau a nu face asa).

si asa pan la nesfarsit!
 
In fiecare zi etse ceva deosebit!!!
Pur simplu noi nu observam miracolele petrecute in jur!!
Si ce daca exista o alta viatsa , si ce daca exista reincarnare?
 
daca sishu gaseste motivu expus acceptabil apoi chiar ma bucur pentru dinsu da eu iaka nu as putea sa accept asa variant.

sa educ copiii mei sa ridice economia tarii? Nui am si sper sa ajung sa prind si ziua ceia insa asta nu cred ca ar trebui sa fie factorul decisiv in educarea unui copil si cu atit mai mult in componenta ideii de a avea un scop in viata.

tind sa cred ca daca copilul ar fi educat cum trebu (foarte generalizat) apoi el si singur sia da seama shi trebu sa faca si a face ceva pentru tara in care a trait.

multi traiesc pentru copiii lor si in cautare de fericire, gasesc chestia data a fi cea mai inspiranta la moment, fiindca de fapt ii intrun fel 100% similara situatiei cind esti pe front, dreptin mijlocu luptei, in transee cu cheptu dezgolit si plin de singe in doua cu glod. atunci creeru nu mai lucreaza si defapt nuti mai dai seama ce se intimpla si de ce oricit nai incerca, insa lupti pina la urma pina la ultima suflare pentru ca ceva iti spune ca acela nu este sfirsitu, ca oricit de crincen totul este, undeva soarele mai straluceste.
 
Daca esti credincios tu spui ca traiesti pentru gloria lui Dumnezu.
Daca esti evolutionist tu spui ca tu traiesti pentru perpetuarea espetiei ca toate animalele.
Daca esti sceptic tu spui ca habar nai si poate cineva se joaca cu tine fara sa-ti ceara autorizatia.
 
daca eshti ioptimist nu te mai gindeshti ptr ce traieshti ci numai cum traieshti,
dar totushi de ce eu ma simt in locul meu?
shi de ce eu sunt eu, shi nu sunt altcineva?
 
DOLLCE In tine sunt mai multe personaje :
Ceia ce crezi tu ca esi.
Ceia ce vrei tu sa ne faci sa credem ca tu iesti.
Ceia ce credem noi ca tu esti.
Ceia ce eu cred ca tu esti.
Ceia ce esti tu in realitate.
Noi toti sintem la fel,adevarati sau imagineri.
 
Nu shtiu de ce (sau vyrsta sau naiba mai shtie ce) dar am shi eu momente cynd yncep sa-mi bat capul: da pentru shi mai traiesc shi pentru ce mai cheltui oxigenul de pe acest pamynt, unde numarul oamenilor creshte iar faptele semnificative benefice ale acestora se micshoreaza? Yn asemenea momente ma gyndesc ca trebuie de trait cu prezentul, de facut tot ce se poate de facut (numai sa nu yncurci la altsii shi sa simtsi maximul yn toate) shi sa nu uitsi de bunul simts.
Yn sfyrshit, pentru ce traiesc? pentru ca vreau. Totsi vrem sa traim. Chiar shi atunci cynd oamenii yncearca sa se sinucida dintr-o cauza sau alta, oricum le vine greu, deoarece dorintsa de viatsa yl preseaza la nivel psihic.
 
snoopy: mesajul tau mi-a placut...
e adevarat, totsi avem in noi dorintsa de a trai veshnic, tendintsa spre a ne bucura de ceea ce ne-a oferit Dumnezeu...
insa apare o lata intrebare: ce sa facem ca sa ne bucuram de viatsa?
 
Back
Top