de ce?

Sunt zile in care nu apuc sa ma mai intreb"De ce?"Si astea sunt cele mai numeroase din viata mea.
Cand eram studenta,incercam sa aman mereu intrebarile incomode,la care nu puteam da un raspuns cartezian.
Acum fac aproximativ acelasi lucru,evitand sa intru intr-o vibratie negativa.
Sa aflu,prin urmare,ce?Ca raspunsul e continut in propria mea conditie umana?Ca n-am putere sa intorc masina lumii si nici sa -mi asigur o existenta in parametrii decenti pe care mi i-as dori?
Nu,de cele mai multe ori ajung sa leg actiuni fizice si mentale unele de altele intr-o viteza care sa nu-mi dea ragaz a descoperi adevarul despre mine.Ma mint cu buna stiinta,alegandu-mi o viteza factuala capabila sa ma treaca de punctele fixe fara remuscari si obligatii intelectuale.Numesc "puncte fixe"acele adevaruri care ma dor si la care ma conectez involuntar numai in depresiile mele sinucigase.
Pentru ca nu mai vreau stari din acestea,fug din calea lor ca un ogar cenusiu tarversand America fara sa se uite nici in laturi,nici in urma...
 
MTV + ,cu intarziere confirm ce spui, cu o mica rectificatie,in natura sant trei "couleurs prmaires": rosu,albastru si galben.Culoarea verde se obtine prin amestec de albastru cu galben,culoarea clorofilei.Cat despre ghiocei seva lor contine un -antigel - ce le protejeaza de frig,tu sti,ca si un moteur.
 
Am si eu o intrebare :
De ce nici un utilizator nu respecta regulile de la Moldova.net!?!?!?!?!?!? :???:
:nu-nu:
 
De ce? va temeti voi cind visati cosmar.
ca nu se va termina sau ca muriti in el
sau ati dori sa ramineti in el si sa nu va mai treziti?
:tu_mori:
 
BIO said:
De ce? va temeti voi cind visati cosmar.
ca nu se va termina sau ca muriti in el
sau ati dori sa ramineti in el si sa nu va mai treziti?
:tu_mori:

auzi inseamna ca tu inca n-ai visat cosmar asa cum scrie cartea :lol: ca sa te scoli a doua zi si sa nu te poti scula din pat si sa-ti tremure genunchii :) bucuratete ca dormi bine si nu visezi timpenii
 
tati hatrii se intreaba de ce? da cine are de ales? cui nu-i place n-are de cat sa-shi schimbe soarta. o face de nica amu sau se mai straduie inca o jumate de secol, dupa care o face de nica...care-i diferenta? jumatatea de secol? merita?...depinde... :roll:
 
traim pentru ca sa murim. ne nashtem pentru a continua cyt de cyt rasa shi genul omenesc, ca orice animal pe planeta iasta. activitatea umana deja e preocuparea intelectului omului. shi anume cynd omul nu e preocupat intelectual sau fizic, anume atunci shi se nasc idei de genul "pentru ce traim? care-i scopul omenirii?" shi altele. ca orice animal, omul se staruie sa supravietsuiasca.

poate shi va fi ceva dupa omenire, poate cuiva syntem trebuitsi, ynsa nimeni asta nu shtie shi nu o poate presupune.

eu cred ca nu avem de ales altceva decyt sa savuram momentele ce le petrecem (yn ce mod le savuram deja conteaza dupa calculele fiecaruia). se poate shi asha de spus, ca everything is permitted but here of course comes the law and breaks us down.

pyna cynd, omul e cea mai puternica fiintsa de pe pamynt. puternica dupa aproape toate caracteristicele.

eu cred ca natura a urmarit sa-shi creeze un "distrugator" temporar, shi anume omul (daca sa credem yn faptul ca natura "gyndeshte"). ynsa dupa teoria haosului, totul se yntympla spontan shi fara sens anumit.
 
Back
Top