de ce?

putin sport aici: cind faci snowboarding, ski, sau acelasi ciclism, uneori iti pare dificil si mai ales daca ploua si bate vintul drept in fata in general iti vine sa te intorci inapoi - dar daca reusesti sa gasesti o stare de echilibru undeva intre tine si lumea de afara atunci parca totul devine mai usor si poti sa te bucuri de ceia ce faci...

asa si in viata asta probabil.
 
dune: ideea e ca trebuei sa gaseshti placere in ceea ce ai shi sa te bucuri de ceea ce faci la moment shi atunci entuziasmul te face sa faci shi mai mult.
 
kris tata,
da shine nu te lasa sa traiejti kum vrei tu.
sigur viatza e formata ji din regului...
dar nu e obligatoriu sa le iei in seama
bobo :ciupos:
 
ce pare interesant e ce se intampla cand alergam injurul lacului Valea Morilor(ex-Comsomolist)-cu vreo sutade metri inainte de finish,simtseam ca nu mai pot shi ziceam,hai ca mai e putsin shi parea greu.
Cand ajungeam shi ma opream aveam senzatsia de stop violent shi simtseam ca ash mai fi putut alerga inca un cerc de lac.
Tot asha intr-o multitudine de alte situatsii.
Ca shi cum primeshti rasplata pt vointsa sau eshti supus unor stari iluzorii?
 
intradevar, eu tot si amu patesc chestii de estea, de exmeplu merg pe bicicleta si dupa primii 10 15 km is om mort practic nu mai pot tine volanul in mina si parca nu pot controla si impune picioarele sa impinga inainte...insa dupa asta nu stiu parca totul trece si merg inainte desi pina la urma is total obosit....

bun sa zicem o alta concluzie care vine dupa asta e faptul cu nu totul este ceia ce pare...shi daca de intrebat iarasi de ce? apoi eu pina cind ma retrag sa ma gindesc asupra unui raspuns...

defapt imi aminteste de o alta intrebare: de ce iarba (clorofila) ii verde si nu are o alta culoare...
 
Cand sursa de lumina vine de la soare iarba poate sa aiva o gama de "verde" diferite.Schimba sursa si sa ai o lumina artificiala,verdele dispare si se transforma in maron,viata este la fel.
De unde venim? De ce santem aici ? Si unde mergem ?,este o veche intrebare si nu cred ca maine o sa raspundem.
 
de ce iarba e de culoare verde iti explic eu, e verde de eceea ca clorofila are capacitateade a absorbi absolut toate culorile in afara de verde,pe asta o reflecta si de aceea noi o vedem ca verde,e simplu.
Acuma ajutama si tu pe mine: spunemi de exemplu- de ce ghiocelul nu ingheata primavara,de ce asa fiinta firava e supusa astor fel de incercari?
 
Citesc si mi dau seama ca daca nuy ne-am pune asta intrebare pur si simplu nu am exista, pur si simplu nu am fi oameni
 
DE CE?? Pentru CE??
Daca traim inseamna ca asha trebuie!

Shi apoi viatsa e asha de minunata ca meritsi sa o traeshti! Macar sa cheltui oxigenu (cum a afirmat snoopy)!
Dar voi numai uitatsiva in jurul vostru... peste tot vetsi gasi ceva frumos ceva pentru care merita sa spui ca Dumnezeu te-a creat anume asha shi nu altfel...

Totul in lume e trecator "ce este a mai fost , ce-a fost va mai fi....", "nu-i nimic veshnic sub soare"......
asha ca vrei nu vrei noi imbatrinim shi murim ca sa lasam locul shi la altsii sa se bucure de ceea ce pe vreamea noastra ne-am bucurat noi ....
 
Iaka tu ai pomenit ca Dumnezeu ne-a creat pentru...

Nu demult am auzit asha o parere: ca Dumnezeu ne-a creat yntr-adevar pentru ca sa-l slujim pe el, adica toata viatsa sa i-o dedicam lui. Persoana yn cauza cica ymi spunea: "iata pentru ce te-a creat pe tine Dumnezeu? Cum crezi? Doar pentru ca tu sa-tsi faci de cap pe pamynt?".
Eu nu prea sunt de acord cu un asha punct de vedere. Dar voi ce spunetsi?
 
Snoopy Dumnezeu ne-a creat nu numai ca sa-l slujim! El ne-a creat asemeni lui! Adica independentsi shi cu inteligentsa, pentru ca sa putem sa alegem calea... suntem cu El sau nu.... Daca ar fi sa ne punem intrebarea DE CE TRAIM?? atunci acesta e raspunsu pentru a face alegerea..... cu cine noi mergem ... cu El sau cu Satan ???

_________________
All lies lead to the truth!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: apstudio pe 27-12-2001 22:21 ]</font>
 
"Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul sau fiu, pentru ca oricine va crede in El sa nu piara ci sa aiba viatsa veshnica"
Acesta este versetul de aur din Biblie!
Eu nu ma atribui la nici o secta sau casta sau alta adunare... eu cred in Dumnezeu...
te satisface acest raspuns Snoopy???

_________________
All lies lead to the truth!

<font size=-1>[ Acest mesaj a fost editat de: apstudio pe 21-12-2001 08:22 ]</font>
 
Stiti am stat eu un pic si am analizat situatia in cauza:
o situatie: pe cand eram si eu student in anul 1-3 traiam si nici capul nu imi bateam ca de ce ingheata apa la 0 grade a venit anul 4 si hai repede la facu proiect de an eram ocupat si nu prea aveam timpl liber si imi spuneam ca daca scap si de asta atunci ma odihnesc si su ca oamenii apoi mai aparea cate ceva vinne si anul V examene de licenta diploma, nopti nedormite si tot felul de cheste de genul asta aceeasi situati scap si ami mult nimic nu mai fac stau si ma odihnesc, si ce credezi voi ca se prmeste pe dracu mi-am gasit alte si alte ocupatii si pana in prezent ma trezesc pa la orele 7-8 si nu vin mai degraba de ora 24 acasa ce eu nu pot sa las totul si sa ma relaxez, dar nu se primeste
Si deci am ajuns la concluzia ca mie imi place atunci sa fiu obosit sa fac ceva si fiu ocupat cu toate ca multe din lucrurile pe care le fac nu sunt pentru mine dar totusi le fac.
 
am revenit
Omul cat traieste face lucruri si bune si rele dar sa nu uitam ca el se afla in anumite situatii (cand face aceste lucruri) pe care noi nu le stim. daca ar fi sa luma un caz concrec si sa-l analizam atunci (incearca sa te analizezi pe tine) atunci vom vedea ca el a facut multe lucruri bune in vaita lui de care poate chiar si el nu isi dea seama dar ele au ramas la cineva in memorie DE EX. daca tu il ajuti pe LULU sa-si realizeze un gand atunci el toata viata dorind sau nu te va tine mnte poate chiar si tu sa uiti acest lucru dar ULUL care e tot prieten cu LULU nici in maneca nu ii este si nu va socoate ca tu ai facut un lucru bun.
 
apropo

tema asta se asociaza bine si cu tema TU din psihologie vezi careva idei si de acolo. Intrebarea a fost pusa in felul urmator: ce faci tu traiesti sau ezisti?
 
de ce traim, pentru ce traim? de aia ca s-a intamplat sa ne nastem si nu ne-a intrebat nimeni daca ne convine sau nu. Iata si traim. Dar cum itsi traiesti viatasa- asta deja e alta intrebare. O traieshti asa cum crezi ca e bine si nimeni n-are absolut nici un drept sa te judece.
 
asta cu dreptul la judecata e discutabila.
daca locuiai singurica undeva pe marte sau pe luna , aveai perfecta dreptate.

din pacate traiesti in haita (societate) intre semeni ca tine. O haita cu judecati proprii, cu un cod al moralei si o definire a valorii.
 
Ma refeream mai mult la ocupatsia preferata a unora de a analiza viatsa altcuiva. Fiecare ishi face viatsa asa cum il duce capu. Da daca s-o intamplat sa omoare sau sa jefuiacsa pe cineva, pentru asta exista ceva de genul "Cod Penal", da nicidecum gura lumii.
 
Back
Top