Despre Basarabia

New mefisto;218173 said:
Rapax, de mult n-am mai auzit de tine ! Tot in lupta pentru o Basarabie romaneasca te afirmi ?

Imi place sa ma lupt cu morile de vant. Din pacate speranta e din ce in ce mai mica iar lehamitea din ce in ce mai mare.
 
Rapax, si vinovati nu sunt pe la Bucuresti ? Sau totul e numai la Chisinau sau Moscova ?
Cred ca stii consilierul presedintelui pentru romanii de pretutinteni e un basarabean care a pierdut cursa pentru Parlamentul României ? Nu a castigat nici Dabija ? Oare de ce ?
Crezi ca de vina e Moscova ?
 
New mefisto;218522 said:
Rapax, si vinovati nu sunt pe la Bucuresti ? Sau totul e numai la Chisinau sau Moscova ?
Cred ca stii consilierul presedintelui pentru romanii de pretutinteni e un basarabean care a pierdut cursa pentru Parlamentul României ? Nu a castigat nici Dabija ? Oare de ce ?
Crezi ca de vina e Moscova ?

Ba sunt destui si pe aici. Castigarea unui post in parlament in actualele conditii e mai grea daca nu esti cunoscut si in afara de o mana de oameni nimeni nu ii stie. Oricum Romania nu poate interveni mai mult. In schimb sunt destule ONG-uri si intelectuali care ar putea face ceva.
Pana la urma votul populatiei(am spus al populatiei pentru ca poporul moldovean nu exista) conteaza in Basarabia.
 
Rapax, ONG urile trebuie sprijintre financiar pentru proiectele culturale din Basarabia. Or, DRRP a cheltuit milioane de euro pentru aceste proiecte si nu s-a intamplat nimic concret. DIN CONTRA, au fost sprijinite ONG si publicatii de la Chisinau care aveau o orientare pro-rusa.
Iar intelectualii basarabeni au primit destule favoruri materiale si spirituale insa.... !?
Asa ca sub acest aspect nu putem contaliza decat bile negre !
 
New mefisto;218530 said:
Rapax, ONG urile trebuie sprijintre financiar pentru proiectele culturale din Basarabia. Or, DRRP a cheltuit milioane de euro pentru aceste proiecte si nu s-a intamplat nimic concret. DIN CONTRA, au fost sprijinite ONG si publicatii de la Chisinau care aveau o orientare pro-rusa.
Iar intelectualii basarabeni au primit destule favoruri materiale si spirituale insa.... !?
Asa ca sub acest aspect nu putem contaliza decat bile negre !

Asta nu inseamna decat ca banii au mers unde nu trebuia. Poate ca ar trebui sa nu mai fie sprijiniti si sa fie lasati in plata Domnului. Bani aruncati pe geam.
 
Rapax, mai mult decat atat, cu banii Romaniei se editeaza la Chisinau revista SUD EST in care apar articole cu un continut vadit antiromanesc. Astfel, am putut sesiza un articol in aceasta revsita in care se scria despre romanizarea fortata a basarabenilor in perioada interbelica.
Esti de acord ca din impozitele tale platite Statului Roman sa se finanteze publicatii ce incearca o departare a populatiei basarabene fata de Romania ?
 
bah! voi sunteti niste corcituri fara idealuri si analfabeti pe cuvant. Nu v-au trimis mamicile vostre macar sa invatati sa scrieti corect,macar atat...


Rij..aio esti varza ,ce dreaq cauti tu in 90% din cluburile din Ue , niste aberatii ai scris. Nu-s fantani? LOL tu nu esti de la coada vacii da te tragi din cur de vaca , ca nu stiu cum poti fi atat de proasta

ia si tu o harta si vezi ce e MOldova de fapt, nu aia care ti-au bagat-o rusii pe gat, dupa ce mai intati s-au bagat in paturile voastre

Hai pune fusta pana la fund ca Tanti Ludmila sa se vada buca si sa se bucure si turcii...pun pariu ca faci centura Bucuresti si de-asta esti asha frustrata


Anonymus iar lingi unde se kk altii, tipic pt tine, bine macar ca ai scris si nu ai pus un smile cum faci de obicei.


tipic ROMInilo
 
Pierzand pasul cu evolutia istorica din regiune, autoritatile de la Chisinau se incapataneaza sa tina societatea din subordine departe de mersul firesc al lucrurilor, respectiv integrarea europeana.
Falsi in declaratii, maestri ai intelegerilor subterane si fideli executanti ai ordinelor, liderii actuali ai partidului aflat la putere mentin o ordine de tip comunist in care primeaza PCRM, celelalte partide din opozitie aflandu-se sub un control strict sau readuse sub ascultare atunci cand au atitudini prooccidentale.
Comunistii lui Voronin, Stepaniuc, Tvircun et comp. sunt pe zi ce trece tot mai mult lipsiti de imaginatie. In loc sa se recreeze, acestia sunt implicati intr-o actiune de creatie care distorsioneaza si mutileaza identitatea istorica a locuitorilor majoritari de peste Prut, romani bineinteles.
Nu cu mult timp in urma, Victor Stepaniuc se intreba retoric, cand s-a nascut "poporul moldovenesc", dificultatea in care se afla acesta si ceilalti combatanti din echipa sa de ideologi de serviciu fiind mai mult decat sugestiva.
lesirile antiromanesti ale generalului de Cricova sunt un semnal al pierderii oricarei orientari politice, diplomatice cel putin. Pierderea cumpatului la nivelul unui presedinte este un semnal clar. Sa ataci o tara vecina, precum Romania, fara niciun menajament de ordin diplomatic este o actiune care naste puternice semne de intrebare. Este asta o politica proprie? Este Republica Moldova o tara independenta? Doreste Chisinaul integrarea in UE?
 
anonymus_xxx;218562 said:
tipic ROMInilo

tipic Brain-less si pupincurist !

Ai inghiti in sec de 100000000000 de ori, ai ciiti de 2999999999999999 de ori si te-ai gandi de 438u94350450t904590-5950 cum sa dai replica....

daca nu ai cap vai de picioare...si ce regret eu ca nu traiesti in vremea lui Tzepes
 
STAR;218644 said:
tipic Brain-less si pupincurist !

Ai inghiti in sec de 100000000000 de ori, ai ciiti de 2999999999999999 de ori si te-ai gandi de 438u94350450t904590-5950 cum sa dai replica....

daca nu ai cap vai de picioare...si ce regret eu ca nu traiesti in vremea lui Tzepes

Pai care e legatura dintre el si tepes? Daca traia in vremea lui tepes era sub Stefan cel Mare .

Basarabia moare incet si devine rusia. Dupa cate vad eu nu vor sa fie nici Romani nici Moldoveni asa ca incet incet devin rusi. Deocamdata se dau Moldoveni cu pretextul sa nu invete romaneste. Dupa ceva timp or sa se declare rusi. Vai de capul lor ca nu inteleg ca de fapt "ROMInii" astia sunt pe putin 50% moldoveni.

Eu am avut impresia la inceput ca moldovenii nu vor sa fie asimilati de romani dar adevarul dureros este ca ei vor sa-si schimbe identitatea nationala.
 
basarabenii sunt nişte puturoşi! nu vor nimic ce nu le ajută la burtă şi crutism... adică nu sunt apti de a vedea lucrurile la nivel mai general. desigur că cu asa atitudine sociala si politica nu vom ajunge departe.

Apoi, regreta cineva ca nu e dac curat?? exista cineva care se rusineaza ca stie doar cateva cuvinte din limba lor? Eii, asta a fost mii de ani în urma, who cares? Au fost, au venit romanii şi am rezultat noi. De ce - pt ca romanii erau mai puternici, mai dezvoltati, la fel cu e rusia acum..
 
Russia nu e o civilizatie mai dezvoltata. E doar mai mare si are numeric mai multe valori. Analogia ta cu Imperiul Roman e deplasata. Poate cu Imperiul Part ai putea sa o compari daca tii neaparat. Cine naiba a vrut vreodata sa fie part?

Imperiul Roman de astazi e Uniunea Europeana, pe continent. Si valorile lui sunt valorile civilizatoare unanim acceptate. Conform astora Russia e mult in urma Moldovei, pentru ca Moldova in cativa ani si cu un oarecare efort financiar ar putea fi calibrata sa rezoneze total cu civilizatia Europeana, dar pentru Russia si barbarismul sau inradacinat ar fi nevoie de generatii intregi
 
Basarabia e fratele mai mic al Romaniei,nu are importanta cum este numita limba natioana:moldoveneasca/rusa/romana/patagoneza......,ce fac nush ce femei prin europa(romance/modovence) sau cine stie ce prostii ca face ca drege,situatia reala sta in felul urmator Romania a gresit in multe privinte fata de Moldova,cand a cedat-o URSS-ului,cand nu s-a implicat activ dupa anii 90 in economia si cultura Moldovei.........,dar trebuie avut in vedere ca sangele apa nu se face si aia care vor fi la greu langa voi(indiferent de alipire sau relatii politice) nu vor fi rusii sau nush cine,romanii vor fi mereu alaturi de voi,la fel cum e un frate mai mare,iti mai da un ghiont si un picior doua in fund,da cand esti la pamant si fara spertanta tot el este acela ce plange si se zbate ptr tine.Multi romanani va doresc numai bine,daca doresc sa fie alturi de voi nu ii tratati cu dispret,pentru ca nu au nimic financiar sau de imagine de castigat vor doar sa rascumpere greselile mostenite,sa puna lucrurile in normal
 
Problema romanilor din Republica Moldova si Ucraina ma preocupa de mult timp. Bunicii mei (sunt din Tulcea) au ajutat multi basarabeni in 1940 cand au fugit din calea rusilor.
De ceva timp, caut sa aflu mai multe si de ce nu sa imi aduc contributia in ceea ce priveste renasterea romanilor din Ucraina si Republica Moldova. Sunt un simplu cetatean, dar bob cu bob se obtine recolta mare!
Dar sunt total dezamagit: multi cei Republica Moldova urasc numele de roman, jignesc poporul roman, cei din Romania ii injura de mama focucului etc. etc. si in concluzie vad ca idealurile mele raman (poate) niste utopii.
Ma intreb de ce fug basarabenii de Romania? Am intalnit ucraineni, care erau vai de mama lor dar foarte mandri ca sunt ucraineni! Ce au basarabenii in minus fata de ucraineni? Vorbind la general, nimic! Basarabenilor le lipseste mandria si acest lucru doare cel mai mult! Este o cale fara intoarcere! Iti renegi originile, le uiti, iti uiti limba practic esti asimilat!
Uitati-ca cu cata indarjire se lupta ucrainenii in ciuda faptului ca istoria lor independenta este scurta! Lupta cu ardoare pentru Crimeea (primita cadou) unde sunt abia a treia minoritate! In zonele in care exista minoritati, nationalismul ucrainean cauta sa le acapareze (in Bucovina si Bugeac s-a ales praful de romani)! Cand vine vorba de rusi, nationalistii ucraineni sar ca arsi cu toate fie vorba intre noi, n-au nimic din "maretia" de mare putere!
Plang cu tristete! Unde-i mandria romaneasca! Pana si gagauzii sunt mai mandrii de ei! Unde-s romanii din Reni? Ce fac ei? Unde-s romanii din Zona Cernauti?
Fratilor (romani, moldoveni cum vreti sa vi sa zica) chiar nu sunteti mandri de voi?
 
Dragilor, asta e scopul nostru sa fim in tara noastra si nu imrastiati in mii de farame. E normal sa stie oamenii rusa. Si transilvanenii stiau multi ungureste in 1918. Care e problema.

Cahulul a fost foarte tare rusificat ca era in Bugeac si rusii au avut interese mereu in Bugeac. Dar eu cred ca pur si simplu ai avut ginion. Si eu am fost in Sf Gheorge si nu voiau sa vb romaneste cu mine. Am dat-o pe umor, am facut o fata de om amuzat si fata m-a servit pana la urma.

Cine stie romaneste si nu raspunde inseama ca are o problema cu romanii in general. Nu are rost sa te bosumflezi ca oricum nu rezolvi problema daca te ratoiesti la ei. Oricum nu te suprta PENTRU ca esti roman. Dar daca te faci placut te servesc pentru ca esti OM si gata.
 
rusia va continua sa doreasca ca acest popor sa fie faramitzat pentru ca numai asa o natie poate fii usor de dominat...oricat de mare ar fii acea natie daca e facuta faramele ea este saba.

De ex: Daca federatia rusa s-ar impartii si toate republicile sale ar cere independenta ... ar fii vai si amar de ea...ea totdeauna si incontinuare incearca sa tine in frau toate divergentele republicilor care alcatuiesc federatia ...care odata libere ..ar farama demonul rosu ...si ar reduce rusia la o putere de rangul 2-3 in europa... nu ar fii mai puternica decat o mare britanie, franta sau o germanie , chiar in raport 1:1 ..nici vorba fata de o uniune europeana...

UE ar face carpa de sters pe jos cu rusia ... doar resursele o mai salveaza ..dar stai? prin ce republici se afla acele resurse? ca doar nu sunt la moscova ... tema de gindire.... da! raspindite prin toate partile ....UE nu iar mai pasa de ea ... ce a ce si merita!

Concret cum ar fii ca rusia sa fie peste noapte 80-90 de tarisoare precum bulgaria..?! Ar mai avea puterea de azi? Nu prea cred. In interior rusia este formata din bucatele.. in exterior totul pare legat...
 
Oricum Rusia are aproape tot teritoriul cucerit de pe la te-miri-cine. Ca pana la Petru cel Mare erau o nimica toata.

Uite unde au ajuns. Si stiti de ce, pt ca au avut o viziune, un testament, au urmarit un scop.

Si noi trebuie sa avem o directie. In primul rand o Romanie Mare, dupa aceea sa devenim mari exportatori. (de cereale ar fi usor, de curent electric iarasi am putea, de tehnica militara cum am fost in anii 80) de protectie si mentinere a pacii, pe bani si/sau in troc pentru natiile sarace care au resurse dar nu au armata.

Avem combinate de otel si aluminu care nu s-au inchis si care sunt accesibile, avem iesire la mare, putem face turism litoral (nu porcaria asta de acuma) si incet incet sa incercam o apropiere de toti vecinii nostri de la care nu mai avem pretentii teritorile (Serbia, Grecia, Turcia chiar si Ungaria)

Incet, incet putem incepe sa facem proiecte comune gen trenuri de mare viteza pentru Balcani, autostrazi, agricultura complemantara, chiar si industrie complementara.Pe unguri ii putem ajuta cu transportul fluvial si maritim daca punem Dunarea la punct. De asemenea putem cu Sarbii sa facem inca una doua hidrocentrale pe Dunare.

Dupa un timp putem sa punem la punct forte mixte de interventie rapida, o forta aeriana unificata structuri similare administrative si de putere, chiar si un guvern regional.

Balcanii Uniti nu vor mai fi prada tuturor nenoricitilor care se cred superiori si care nenorocesc natii si popoare si le ciopartesc cum vor ei numai prin amenintarea cu forta.
 
@New mefisto , clar nu se doreste nici o integrare ... totul era de fatzada ... se vrea continuarea papucului comunist sub care voronin si acolitii pot traii fara probleme in continuare...asta e tot ce se vrea!
 
Back
Top