dictsionar 'moldovenesc-romanesc'

lia said:
Institutul de Lingvistica al RM intentioneaza sa-l actioneze in judecata pe V.Stati. 8)
Hm, si au vreo sansa sa castige? Si ce se poate face in caz de castig de cauza, scosul cartilor din vanzare? Pai cred ca pana se trece prin toate instantele, pana una-alta, mai trece minim vreo jumate de an, si in atata timp Stati mai reuseste sa mai scoata vreo cateva mii si sa le vanda :)
 
xx said:
lia said:
Institutul de Lingvistica al RM intentioneaza sa-l actioneze in judecata pe V.Stati. 8)
Hm, si au vreo sansa sa castige? Si ce se poate face in caz de castig de cauza, scosul cartilor din vanzare? Pai cred ca pana se trece prin toate instantele, pana una-alta, mai trece minim vreo jumate de an, si in atata timp Stati mai reuseste sa mai scoata vreo cateva mii si sa le vanda :)

Pai... n-ai citit?
 
Stati e un aventurier. Recidivist, pe de asupra. Pe timpuri, a fost exclus din Uniunea Scriitorilor pentru plagiat (a copiat nishte "Note portugheze" :D , shi de aia i se mai spune Vasea Portughezu' ). Asha ca... Nu e de mirare ca facut-o shi pe asta, era de ashteptat...
 
Acest dictionar ar putea fi publicat pe web. In acest caz, amatorii de umor de prost gust nu ar cumpara aceasta "perla" facand astfel jocul moldovenistilor.
 
e o chestie foarte delicata asya cu judecata..... exista shi art 13 din Constitutzie....... :evil: deci, avocatul lui stati are deja o contraofensiva sigura..................
 
da voi gasiti disperatul(care si sa scaneze), ca il public eu pe undeva, nu-i nici o problema :) (ce o sa faca, o sa dee in judecata ceva gen tripod ori geocities? :)
 
xx - cu riscul de a parea "disperat", dar eu nu voi fi lenesh shi voi scana probabil cartea (poate intr-un efort comun cu altsii:)). hosting gasesc shi eu...
 
Doomie, disperat nu era in sens negativ, ci dintr-o gluma de pe la vacanta mare :)
Si daca va apucati - astept cu nerabdare primele rezultate :D redneck are dreptate, publicarea pe web e unicul mod de al face pe Stati sa se stearga pe bot + de a multumi curiozitatea tutror celor ce vor sa-l procure (indeosebi de de peste hotare :)
Eu la randul meu promit sa scanez ziarul de care vorbeam mai sus, cand ajung prin moldova :)
 
lucia said:
e o chestie foarte delicata asya cu judecata..... exista shi art 13 din Constitutzie....... :evil: deci, avocatul lui stati are deja o contraofensiva sigura..................

Ce are art.13 cu dreptul de autor?
 
Da, bine, dar Academia are de gand sa-l dea in judecata pentru incalcarea dreptului de autor, nu pentru "art.13".
 
vezi ca stati intotdeauna poate sa declare ca el nu a incalcat nici un drept de autor, ci a gasit cuvinte din limba "moldoveneasca" (de stat, prin constitutsie) shi le-a inclus intr-un "dictsionar". Daca insa Academie reusheshte sa demonstreze ca partsi din aceasta lucrare sunt copiate din vreun volum care nu apartsine lui Stati, atunci ii alta treaba :)
 
Pai de ce am plasat stirea de mai sus pe forum? Ca sa vedetzi parerea Academiei, care a scos deja un dictzionar de acest fel ("Institutul de Lingvistica al Republicii Moldova intentioneaza sa-l actioneze in judecata pe Vasile Stati, autorul dictionarului moldovenesc-romanesc, invinuindu-l de compilatie si furt intelectual. Lingvistii considera ca dictionarul este un plagiat al unei lucrari mai vechi, aparuta in cinci volume la Chisinau, in anii 1985-86, Dictionar dialectal. Cuvinte. Sensuri. Forme)...
 
Denumirea limbii oficiale nu are nici o atributzie aici, oameni buni! :) Dictzionarul Academiei este tot "de limba moldoveneasca" (sin cate shtiu, in 1986 nu se vorbea de "limba romana" pe la noi!), doar ca este un "dictzionar dialectal".
 
Back
Top