dictsionar 'moldovenesc-romanesc'

Da, xx! l-am vazut cu sapa in mana! :roll:

...asta e alta prostie care trebuie retsinuta: dupa xx, oricine nu da cu sapa e "intelectual'.... i-auzi!

te-am intrebat daca un plagiator (acum adaug: si turnator) de profesie (din aceia care se "ocupau cu cultura" pe la CC, pe timpuri) poate fi numit intelectual.. probabil nu stii nimic despre acest individ, daca te zbatsi atata pentru ca sa-l numesti intelectual. nu este intelectual: n-a fost si nu va fi, orice ar face, oricat s-ar screme....
 
oh, cu ce lume imi pierd eu timpul :)
chestia cu sapa era o ironie.

chestia cu plagiator-intelectual e putreda, pentru ca una nu incurca alteia. dar nu vreau sa continuu la tema asta, ca se incepe marazmul si offtop-ul.

in rest - poti sa crezi ce vrei despre stati, la fel cum pot crede si eu. eu consider ca el face parte din clasa intelectuala moldoveneasca, si mi-am argumentat opinia. si nu te impun sa fii deacord cu mine, si nu "ma zbat" deloc, fiecare crede ce vrea.
 
fetito, ai si tu ceva de comentat privitor la persona mea ? :) te preocupa mai mult decat subiectul temei? :)
recomand privatul ori icq-ul, pentru eventuale discutii la aceasta tema :) Ca de altfel iesim cu flame si offtopic, si asta nui frumos.
 
nu, baietsel :ciupos: dupa ce tsi-am citit "desteptaciunile"... mai ales astea despre "intelectuali" si cu "... plagiator-intelectual e putreda, pentru ca una nu incurca alteia"... am chef de discutsii, da... numa pe forum... sa rida si altsii... de ce numai eu? asta "nui frumos", vorba ta! :tu_mori:
 
ah, ei daca te amuza :)
dar ti-as sugera sa treci la alta tema,special pentru flame, pt ca aici nu-i locul :)
si am putea discuta linistit despre cat sunt eu de frumos, inteligent si modest, despre zborurile pe marte, despre intelectualitate, pseudo-intelectualitate, si apartenenta formala la o clasa sau alta, despre nemurirea sufletului si universul liric bacovian.
Aici insa se discuta (adica ar trebui sa se discute) aparitia DMR. Nu repetati prostia lui redneck de a devia de la tema, ca nui frumos, si nici nu dati dovada de multa intelepciune prin asta.
 
xx, ai facut o gramada de afirmatsii aberante, si te mai dai si mare profesor! mai bine spune ca n-ai citit nimic de Stati.... si retrage-tsi afirmatsiile despre intelectualii-plagiatori, ca te va ride tot forumul maine, cand va citi ce ai scris. Noapte buna!

:wink:
 
totusi tii sa continui aici offtopul tau la tema definitiei intelectualilor..
eu am dat definitia.
si pot da exemple de plagitori vestiti din istorie, si dew care nu se indoieste nimeni ca n-ar apartine clasei intelectuale. Acuma nu-mi vine in minte decat Zhuravlev (marele regizor) care a publicat niste poezii de-a lui Ahmatova candva drept ale sale. Si nu se intreaba nimeni daca el e sau nu intelectual. Alte exemple nu-mi pot aminti momentan, si asta desigur ca o sa va deie un pretext frumos sa mai flame-uiti pe marginea rusificarii mele, si alt r@hat de genul asa, dar asta nu conteaza, atata timp cat ma doare-n cot :).
Observ ca pana acuma eu vin cu definitii, si argumente concrete si exemple. Voi veniti cu nustiu ce afirmatii supte din deget privitor la persoana mea si nu la tema. Si mai mult nimic.
 
"argumente concrete si exemple"!! i-auzi, iar! Care argument? Ca nu l=a vazut nimeni cu sapa in mana pe Stati? D'apoi daca e lenes... Inseamna ca e deja "intelectual"? "Intelegentsime", care va sa zica!!! :)

xx, ce rost au definitsiile tale, daca tu habar n-ai ce a scris si cu ce se ocupa acest Stati?
 
Zop, dar tu ai participat vreodata la jocul "debate"? se mai face acum prin scolile moldovenesti? daca nu - nu vei putea intelege azartul unei polemici cu argumente din ambele parti, si oponenti destoinici :)
Din pacate vad ca aici prin politica e cam pustiu cu oponentii destoinici si inteligenti, care ar sti ce-i aia o discutie. Si de asta incepe sa devina totul plictisitor, si doar o pierdere de timp. Si de asta nu cred ca ma voi mai retine mult pe aici, vreau doar sa inchei discutiile incepute :)
Am obsrvat ca a aparut o moda de a copia maniera complet taraneasca si mujiceasca de a discuta a lui Filip Antonio. Adica se reduce totul la discriminarea oponentului. Si nu-i nici o deosebire dintre babele care se cearta peste gard.
:zzz:
 
cezara said:
"argumente concrete si exemple"!! i-auzi, iar! Care argument? Ca nu l=a vazut nimeni cu sapa in mana pe Stati? D'apoi daca e lenes... Inseamna ca e deja "intelectual"? "Intelegentsime", care va sa zica!!! :)

xx, ce rost au definitsiile tale, daca tu habar n-ai ce a scris si cu ce se ocupa acest Stati?
pentru cei la care nu ajunge din prima, le recomand sa citeasca cu incetul si de doua ori :)
Ori fie, mai repet odata: chestia cu sapa era o ironie.

2. Am citit destul despre Stati ca sa-mi pot forma o parere despre el. Si iarasi repet: eu am argumentat de ce l-am pus in categoria asta.
Tu insa, fii buna si macar incearca sa-ti argumentezi afirmatiile. Incearca sa definestie pe cei ce fac parte din intelectualitate, si incearca sa arati de ce Stati nu ar face parte din clasa asta. Si lasa la o parte chestia cu plagiatul, ti-am mai zis ca e putreda.
 
xx said:
cezara said:
"argumente concrete si exemple"!! i-auzi, iar! Care argument? Ca nu l=a vazut nimeni cu sapa in mana pe Stati? D'apoi daca e lenes... Inseamna ca e deja "intelectual"? "Intelegentsime", care va sa zica!!! :)

xx, ce rost au definitsiile tale, daca tu habar n-ai ce a scris si cu ce se ocupa acest Stati?
pentru cei la care nu ajunge din prima, le recomand sa citeasca cu incetul si de doua ori :)
Ori fie, mai repet odata: chestia cu sapa era o ironie.

2. Am citit destul despre Stati ca sa-mi pot forma o parere despre el.
Fii buna si macar incearca sa-ti argumentezi afirmatiile. Incearca sa definestie pe cei ce fac parte din intelectualitate, si incearca sa arati de ce Stati nu ar face parte din clasa asta. Si lasa la o parte chestia cu plagiatul, ti-am mai zis ca e putreda.

1. N-am intrebat cat ai citit ci ce ai citit?

2. Un plagiator care n-a scris nimic semnificativ in vitasa sa si un propagandist comunist. Asta este Stati.
 
2cezara:
1. Era plina presa moldoveneasca online de info despre el la momentul aparitiei DMR - si nu am nici cea mai mica intentie sa ma apuc acuma sa caut iarasi toate sursele de dragul tau :) Oricum asta nu conteaza, si nu cred ca are ceva a face cu discutia noastra.

2. Eu nu te-am intrebat cine e el, ci doar de ce il excluzi din clasa intelectuala, definitia careia am dato eu.
 
Zopyrion, tu nu intselegi: xx vrea neaparat sa fie asociat cu Stati. de aia....

to xx:

nu m-ai intrebat nimic. Ai sarit si tu sa-l aperi, ca totsi moldovenistii primitivi: fara argumente, fara sa fi citi macar ceva de el... asa, din "patriotism" ...prost intseles....
 
cezara said:
Zopyrion, tu nu intselegi: xx vrea neaparat sa fie asociat cu Stati. de aia....
cezaro, ia zi tu: te consideri ca facand parte din intelectualitatea moldoveneasca? daca da - pot sa afirm impacat sufleteste ca inca un reprezentant a ei a fost cosit.
 
zopiryon said:
xx uite daca vrei iti scriu si pe privat mai in detalii...dar stati NU e intelectual ci un dobitoc comunist si GATA.
zop, cu dobitocul comunist eu sunt total deacord, insa FORMAL si CONFORM DEFINITIEI el face parte din clasa intelectuala.

cezaro, cand zambesti mesajele tale is dragalase chiar si daca is doar niste aiu'reli :)
ps: de ce stersesi mesajul cela? :)
 
Back
Top