dictsionar 'moldovenesc-romanesc'

Pe langa dansul (stati) cine mai face parte din clasa intelectuala ?

Si nu ti se pare aberant sa zici ca e dobitoc si intelectual despre acelasi om ?
 
"cezaro, cand zambesti mesajele tale is dragalase chiar si daca is doar niste aiu'reli :)
ps: de ce stersesi mesajul cela? :)"

Pentru ca mi-am dat seama ca nu meritsi nici un raspuns. Ti-ai dat arama pe fatsa... si eu..... nu mai am nimic de adaugat. 8)
 
cezara said:
nu m-ai intrebat nimic. Ai sarit si tu sa-l aperi, ca totsi moldovenistii primitivi: fara argumente, fara sa fi citi macar ceva de el... asa, din "patriotism" ...prost intseles....
asta e apogeul marazmului pt. ziua de azi: afirmatia ca eu il apar pe stati.

2 zop:
1.Chiar vrei sa ma apuc de-i anumarat pe toti? :lol:
2.la logica elemntara se invata printre altele si o chestie simpla: daca obiectului a ii corespunde calitatea x si y - nu e obligatoriu ca una din ele sa o anihileze pe alta, chiar de sunt diametral opuse.
teorie confirmata de viata. putini au fost oare genii-criminali? acelasi lucuru si cu dobitocii-plaagiatorii ce fac parte din clasa intelectuala.
 
zop, corect ar trebui sa-ti enumar acuma pe careva de teapa lui stati, insa din astia nu-mi vin acum in minte, imi vin de-alte vieru, ghimpu, shamd. dar n-ar fi corect sa-l pun pe stati in acelasi rand cu ei.
 
Nu potsi, pentru ca nici nu e "in rind' cu ei. E in rind cu Ostaciuc, Stepaniuc, tralev, Voronin... este la fel de "intelectual" ca si ei... (si ca si xx).
 
Offtopic.

Se observa o incoerenta si o ipocrizie fenomenala in mesajele lui xx.
In lipsa de argumente , xx iti spune:
- ca esti needucat. Ori in discutia cuJoe King a injurat ca un birjar veritabil.
-ca esti "offtopic". Ori tema este "dictionarul" mancurtului Stati, pe care xx il numeste intelectual moldovean.
-ca faci "fleim" sau "spam", pe cand insusi el a avut circa 700 de mesaje in luna august,
dintre care cel mult 10% erau la tema.

Cand discuta cu persoane de gen feminin, xx mai da dovada si de un misoginism rudimentar, folosind fraze gen "fetito" sau "cand zambesti mesajele tale is dragalase chiar si daca is doar niste aiu'reli".
 
xx said:
zop, corect ar trebui sa-ti enumar acuma pe careva de teapa lui stati, insa din astia nu-mi vin acum in minte, imi vin de-alte vieru, ghimpu, shamd. dar n-ar fi corect sa-l pun pe stati in acelasi rand cu ei.

ok hai sa ne lamurim pana la urma cu faza asta...daca zici ca stati e intelectual...si nu e in acelasi rand cu Ghimpu si Vieru...da-mi alte nume...cum adica nu-ti vin acum in minte ?
 
off>
redneck, pana acum scriai doar tampenii, dar nu si prostii. Acuma insa, te-ai intrecut pe tine insuti.
Toate chestiile celea eu nu le zi in lipsa de argumente, ci atunci cand vad ca intr-o discutie la argumentele aduse de mine nu se aduce nici unul concret contra, ci se incepe discutarea mea.
In rest- am injurat pe jk ca raspuns, si daca vei incepe si tu cu injuraturi - nu voi ezita s-o fac si la adresa ta. Si am flame-uit de regula la teme cuvenite, si m-am straduit sa nu stric subiectul (daca el nu era deja alterat)
- da, eu is mizogin! urasc femeile inversunat cu toate fibrele oraganizmului meu! :lol: :D
<off

redneck&zop: cat n-ar parea de paradoxal, dar toate calitatile negative a lui stati nu-i incurca deloc sa intre formal in clasa intelectuala, conform definitiei si datorita activitatii lui. si atat.
daca nu sunteti deacord cu definitia - n-aveti decat :)

cum adica nu-ti vin acum in minte ?
asa, simplu, dupa 6 ani , nu-mi mai amintesc tot felu de birocrati si tantalai de pe la academia de stiinte care rodeau scaunele pe-acolo, si pe timpul comunistilor scriau eseuri unde il ridicau in slavi pe lenin, iar dupa 91 cu acceasi pasiune criticau comunistii :) tot ce s-a scris si zis de ei nu prezinta nici o valoare, insa ei sunt intelectuali.
As putea da un singur exemplu, dar ala e o ruda de-a mea, si n-as prea vrea sa-i rostesc numele , ca e destul de cunoscut :lol:
 
Plagiatul este furt. A-l pune pe un plagiator alaturi de un intelectual este ca shi cum l-ai pune pe hots alaturi de un munictor cinstit. Xx confunda munca cinstita cu furtul, daca il considera pe Stati intelectual :-? Nu-i de mirare... la urma urmei, coruptsia in societatea noastra nu e un secret pentru nimeni. Xx e probabil exponentul cel mai "colorat" (cel mai "activ" pe forumuri) al acestei societatsi..... Pacat, avem prea multsi ca el...
 
Stiai ca mult prea iubitul tau stati cu vre-o 20 de ani in urma a fost ALUNGAT din Uniunea Scriitorilor pe motiv de plagiat...si chiar dupa 89 dupa ce in nenumarate randuri a rugat sa fie reprimit, cererea a fost respinsa...de asta ce zici...

P.s. iti pot spune si ce anume a plagiat...a fost stati in o calatorie de 4 zile in Portugalia si a scris o carte ... Amintiri din Portugalia...parca e ok, nu ?
Numai ca carte nu era scrisa de el....pana sa apara carte si sa plece el in portugalia...un romanas dupa ce a stat acolo 6 luni a scris exact aceeasi chestie...a fost scandal mare atunci...asa ca xx nu forta nota..Stati e ce vrei numai nu intelectual...e un dobitoc imputit !
 
xx said:
off>
redneck, pana acum scriai doar tampenii, dar nu si prostii. Acuma insa, te-ai intrecut pe tine insuti.
Toate chestiile celea eu nu le zi in lipsa de argumente, ci atunci cand vad ca intr-o discutie la argumentele aduse de mine nu se aduce nici unul concret contra, ci se incepe discutarea mea.
In rest- am injurat pe jk ca raspuns, si daca vei incepe si tu cu injuraturi - nu voi ezita s-o fac si la adresa ta. Si am flame-uit de regula la teme cuvenite, si m-am straduit sa nu stric subiectul (daca el nu era deja alterat)
- da, eu is mizogin! urasc femeile inversunat cu toate fibrele oraganizmului meu! :lol: :D
<off

redneck&zop: cat n-ar parea de paradoxal, dar toate calitatile negative a lui stati nu-i incurca deloc sa intre formal in clasa intelectuala, conform definitiei si datorita activitatii lui. si atat.
daca nu sunteti deacord cu definitia - n-aveti decat :)

cum adica nu-ti vin acum in minte ?
asa, simplu, dupa 6 ani , nu-mi mai amintesc tot felu de birocrati si tantalai de pe la academia de stiinte care rodeau scaunele pe-acolo, si pe timpul comunistilor scriau eseuri unde il ridicau in slavi pe lenin, iar dupa 91 cu acceasi pasiune criticau comunistii :) tot ce s-a scris si zis de ei nu prezinta nici o valoare, insa ei sunt intelectuali.
As putea da un singur exemplu, dar ala e o ruda de-a mea, si n-as prea vrea sa-i rostesc numele , ca e destul de cunoscut :lol:


Pai se vede ca nu-tsi amintesti, pentru ca habar n-ai cine si ce a scris dintre "academicieni". Vorbesti asa, aiurea. Ca si pana acum.
 
xx

Oameni buni, de ce nu putetsi sa va impacatsi cu gindul ca altcineva gindeshte diferit de voi?! Chair atit de greu este? Atsi shi uitat despre discutatsi, doar ca sa-l insultatsi shi sa va exprimatsi frustrarile :(
Nu tsin minte sa fi spus (scris) xx ca il admira pe autorul dictsionarului, sau ca-l considera un exemplu. Hitler, a fost shi el un intelectual... I rest my case.
 
Nimeni nu i-a interzis lui xx sa-l numeasca pe Stati intelectual si sa-si argumenteze afirmatia. Si nimeni nu poate interzice celorlalti utilizatori ai forumului sa-i contrazica afirmatia si argumentele.
In opinia mea aceasta afirmatie (Stati este intelectual) este, in primul rand, incorecta, iar "argumenetele" aduse de autor sunt fie gresite, fie lipsesc cu desavarsire (repet in opinia mea, care in cazul dat coincide cu opinia altor utilizatori). Xx trateaza prea liber definitia de intelectual. Cuvantul intelectual tine mai mult de calitate si nu de functie. In alta ordine de idei, fiind intrebat direct daca cunoaste mai detaliat (cu exceptia faptului ca "scrie carti") "opera" si activitatea plagiatorului Stati, xx s-a eschivat de la raspuns.

In al doilea rand, afirmatia "Stati este intelectual" este extrem de peiorativa la adresa intelectualitatii din Republica Moldova. Si mai jignitoare (iarasi in opinia mea) este afirmatia ta ca Hitler a fost intelectual. Dar o las pe seama ignorantei tale ... "You should never underestimate the predictability of stupidity"
 
stii de ce se cearta astia? pentru ca oamenii in general nu sunt capabili sa deosebeasca intre un om care gandeste cu un oarecare randament si valabilitate, si un om care gandeste mult si prost.
Cineva, nu stiu cine, a stabilit faptul ca un intelectual se numeste ala care gandeste, indiferent de calitatea gandirii... si din aceasta cauza apar prea multzi "intelectuali" care fac si spun tampenii.
 
off>Tasha, ideie n-am cine esti tu, dar iti admir curajur de a incerca sa explici ceva haitei astea de shacali, care s-au inchis in cochilia lor, si nu doresc sa vada/perceapa/accepte nimic ce nu tine de conceptiile microuniversului autocreat in care ei se simt bine :)
Si daca esti emotiv/a nu pot decat sa te sfatuiesc sa incetezi aceste incercari, nu de alta, da e ceva asemanator cu truda lui sisif :)

Ps: apropo de Hitler, s-ar putea de discutat la vreo tema pe marginea intelectualitatii lui, insa mi se face scarba cand ma gandesc ca nu va iesi nimic decat insulte gen rasist, apologet a regimului, si mai nustiu ce din discutia asta. La fel se poate de discutat despe intelectualitatea machizului De Sad, a lui Machiavelli si a 'sfantului' de Loyola, insa n-ai cu cine, pe-aici lumea e in stare sa afirme ce Guevara a fost un nimic doar datorita orientatiei sale politice. Obiectiv, si prin diferite prisme, putini sunt in stare sa gandeasca..
</off
 
Back
Top