dragoste la prima vedere

keed cum adica ce are fizicul cu spiritualitatea? are si inca multe, deobicei starea sufleteasca se reprezinta prin modul tau de a fi.pot spune ca la cam 80-90% din populatie fizicul corespunde spiritului,vorba cu mersul gindului.
 
eu am avut in vedere ca dragostea fatsa de fizic este cu totul altceva decat dragostea fatsa de spirit, suflet...
 
de acum is total intors pe dos si nu mai inteleg nimic, adica cum noi in acelasi timp iubim, si iubim in doua feluri diferite, iar iubirea noastra parca ar avea doua moduluri de functionare diferite, unul pentru spirit si altu pentru fizic?

asta spui tu sau ce altceva?
 
eu zic ca trebuie sa diferentsiezi intre atractsie sexuala shi dragoste spirituala - shi ash zice ca de cele mai multe ori e greu sa simtsi diferentsa... intselegi mai tarziu - adica daka "dragostea" trece o data cu varta - atunci a fost atractsie sexuala (fizica, whatever), iar daka ramane - atunci spirituala...
 
dapoi asa nui interesant bai...adica noi de exemplu traim 60 de ani cu o persoana pentru a afla la 78 de ani ca no fost dragoste adevarata?
 
ii interesant - deoarece este imposibil sa ai dragoste doar de un fel sau de altul - tot timpul exista o combinatsie dintre cele doua - insa doza de fiecare are importantsa...
 
ia lasatsi pe keddishor in pace ca el tot spune corect!
voi ce credetsi ca in dragoste cota maxima e sexul? shi vretsi sa spunetsi ca oamenii divortseaza din cauza problemelor sexuale? dar cine v-a spus ca la ei era dragoste? iata asta shi e problema...
---------------
fitsi atentsi! recititsi in rubrica Religie, tema: relatsiile preconjugale :grin:
 
tot referitor la sex - andriel a mentsionat nushtiu unde ceva legat de compatibilitate sexuala - eu ash zice ca pentru asha ceva sunt scrise cartsi...
 
atunci varianta ideala tot ar ramane versiunea creshtina - care presupune increderea ca insushi Dumnezeu itsi alege cealalta jumatate (shi cea mai buna :smile:) a ta - shi cred ca El ea cam totul in consideratsie :wink:
 
ash putea doar sa adaug ca in cazul dat multe depind denoi, insa alegerea ideala vine prin Domnul :smile:
asta nu inseamna ca tre sa ahteptam pe fete sa vina singure la noi, tre sa cunoashtem lumea shi sa-i caytam daca dorim pe cel care ne este sortit :grin:
 
Si ce s-ar intimpla ma rog, daca ar exista o armonie intre dragostea trupeasca si cea sufleteasca. Chiar nu va incita ideea? Exista un mijloc de aur, care e perfect, dar exista si extreme, care sunt super incitante. Fiecare alege ce-i place. Eu mai cred inca in legenda cu "perechea perfecta", atunci cind, un intreg perfect a fost separat in doua, deci, barbat si consoarta lui si la un moment dat ei se regasesc sau... nu se regasesc, dar oricine are o sansa, pe care nu ar trebui s-o rateze, altfel ramine singurel sau singurica.
 
Back
Top