Este Iurie Rosca "tradator"

Rosca E Securist

Nu e tradator, e doar un securist care isi face cu seriozitatea treaba, ca si'a mintit electoratu e altceva.
Eu si in timpul campanie am avut nenumarate discutii in care ziceam ca e un securist mincinos si cu braveaza cu anticomunismu sau crestin-democrat.
A devenit evident ca el e mana in mana cu voronin inca de cand a rasturnat guvernul Sturza.Asa ca a tradat inca atunci, acum doar s'a developat.
Istoria e corecta, si pana la urma o sa plateasca pentru asta, spre exemplu cum a platit Iliescu la congres din 25.
 
De fapt, pe moment (luind in considerare ca sint un hyper-impresionist) nu ma intereseaza ca e securist (cu toate ca am auzit nu putine de versiunea asta), sau tradator, m-a impresionat capacitatea sa de politician (politician = aptitudinea de a jongla cu oponentii tai, de a cere implicit sau direct ceea ce ai nevoie de la guvernanti (si de a obtine, desigur ceea ce ai cerut), de a-ti conserva pe durata indelungata partidul sau si de a nu iti "decolora" imaginea si "pseudo-programa" pe care o sustii in fata maselor). Iurie Rosca, in decursul a 15 ani a realizat aceste "obiective" cu BRIO ; luind in considerare haitele de "pseudo-politicieni" care au disparut de pe 'arena politica' moldava, el e viu si nevatamat, in plus ... 'poporul' inca nu a inteles nici pina in zilele noastre "ce sufla" aceasta persoana.

Insa, iarasi as cita o alta abilitate de a sa, Iu. Rosca si-a gasit cu succes "locul" sau pe scena politica moldava si anume luindusi rolul (in trupa de politicieni moldavi) de aparator al crestinitatii, al romanitatii si al identitatii nationale.
 
Rosca e unul dintre cei mai buni politicieni in RM.
Cat despre tradare sau scris multe, iar pentru mine ele nu inseamna doar niste opinii - si atat!
E un lider, si are o responsabilitate enorma in spate. Caci daca o va lasa balta - no sa-l ierte nimeni. Si eu cred ca el intelege acest lucru.
 
Zi'mi un lucru bun realizat de rosca.
Lider zici ? ha-haha...dupa 15 tot 8% ia la fiecare alegeri, halal de asa lider.
Cat despre responsabilitate ai dreptate, el raspunde direct in fata generalilor de securitate care n'o sa'i ierte nici o abatere de la ordin.
 
FSB, sau mai bine zis o ramificare a FSB-ului, detin si informatii in acest sens, dar nu le pot face publice ca nu le pot proba.
 
zopiryon said:
Zi'mi un lucru bun realizat de rosca.
Lider zici ? ha-haha...dupa 15 tot 8% ia la fiecare alegeri, halal de asa lider.
Cat despre responsabilitate ai dreptate, el raspunde direct in fata generalilor de securitate care n'o sa'i ierte nici o abatere de la ordin.

:scriu: Vorbeete hrb de oal spart. Zopi a fcut campanie electoral pentru PSD, care de 15 ani nu reuete s ia nici atta ct ia PPCD.

Ce a fcut bun Roca - asta s-a mai discutat. Cred c a fcut mai multe bune dect greeli. Cu votul pentru Voronin a riscat mult, dar cine nu risc... Vom mai vedea. Dac a greit, va plti. E uor s critici aa, nefcnd nimic.

Ct despre chestia cu securitatea, Zopi, Sturza a recunoscut n mod public c a avut legpturi cu KGB, i tu l aperi. Despre Roca circul zvonuri (pe care chiar tu le rspndeti) i nu-i mai place. S neleg c dintre tivarii de la KGB numai Sturza i e simpatic? ;)
 
zopiryon said:
FSB, sau mai bine zis o ramificare a FSB-ului, detin si informatii in acest sens, dar nu le pot face publice ca nu le pot proba.

Ai legturi cu FSB? C altfel de unde ai informaia?
 
zopiryon said:
FSB, sau mai bine zis o ramificare a FSB-ului, detin si informatii in acest sens, dar nu le pot face publice ca nu le pot proba.

Cum sint un adorator des "X Files" :lol: si navighez ca un nebun site-urile oficiale ale celor mai impunatoare servicii de securite din lume, sa stii Zopy ca m-a intrigat infromatia ta cu FSB-ul; si o aud nu numai de la tine, deci nu esti primul. "Ian" mai 'da drumul' la ceva informatii, fa-o asa discret si "soft", "please" ...
 
N'am nici un motiv sa'l apar pe sturza cu atat mai mult daca ce zici tu de el e adevarat, DAR eu l'as prefera pe el prim ministru decat pe tarlev care e un dobitoc analfabet.
Nu mai zic nimic despre legaturile lui rosca cu fsb ca nu pot proba nimic si discutia nu poate continua, dar e indeajuns sa faci o analiza la rece a deciziilor sale din ultimii 6 ani ca sa'ti dai seama ca e adevarat ce zic.

Am facut campanie electorala pentru PSDM, si o sa fac din cauza ca am incredere ca ei spun exact ce gandesc, si mie imi place ce aud.Si avand ocazia sa'l cunosc personal pe Eduard Musuc, sunt sigur ca pana la urma o sa realizeze ce si'a propus. Ceea ce nu pot spune despre iurie ivanovici care dupa ce striga in orasu libertatii ca nu pleaca de aici pana nu demisioneaza voronin, acum il voteaza presedinte.Vreau sa'ti spun ca pana in 2001 cand i'a adus pe comunisti la putere, toate rudele mele l'au votat, acum nimeni din ei nici nu vrea sa auda de el.
Eu cred ca o facut o greseala care o sa'i fie fatala pana la urma, caci nu stiu cum o sa le explice el votantilor sai unionisti votu dat tovarasului general voronin
 
Din cate am inteles, raporteaza acelor oameni carora le raporteaza si iliescu, asta de fapt e o presupunerea de'a mea...
 
zopiryon said:
Din cate am inteles, raporteaza acelor oameni carora le raporteaza si iliescu, asta de fapt e o presupunerea de'a mea...

Eti un calomniator ordinar, plin de venin c partidul de microbuz al Mutiucilor bate pasul la 3 la sut de 15 ani.
 
zopiryon said:
N'am nici un motiv sa'l apar pe sturza cu atat mai mult daca ce zici tu de el e adevarat, DAR eu l'as prefera pe el prim ministru decat pe tarlev care e un dobitoc analfabet.

i eu a prefera un politician adevrat lui Tarlev, dar dac avem alegtori ca Zopi... degeaba vreau ce vreau...


Nu mai zic nimic despre legaturile lui rosca cu fsb ca nu pot proba nimic si discutia nu poate continua,

Informaia de acest fel, fr PROBE, este calomnie. Un procedeu clasic practicat de fpstul KGB. FSB continu tradiia, zici? :)


dar e indeajuns sa faci o analiza la rece a deciziilor sale din ultimii 6 ani ca sa'ti dai seama ca e adevarat ce zic.

Daaaa, analizele tale "la rece" preziceau victprie uria pentru PSDM. Ca s poi analiza, Zopi, trebuie s ai i un IQ mai de drag doamne. :)


Am facut campanie electorala pentru PSDM, si o sa fac din cauza ca am incredere ca ei spun exact ce gandesc, si mie imi place ce aud.Si

Nu te-am ntrebat de ce. Am zis c argumentele tale contra performanelor slabe ale PPCD NU IN. Performana slab ar trebui reproat PSD-ului, pe care l susii tu.

avand ocazia sa'l cunosc personal pe Eduard Musuc, sunt sigur ca pana la urma o sa realizeze ce si'a propus.

Aha, acum e clar i de ce ii cu PSD. E adevrat, deco c susine financiar Timpul?

Ceea ce nu pot spune despre iurie ivanovici care dupa ce striga in orasu libertatii ca nu pleaca de aici pana nu demisioneaza voronin, acum il voteaza presedinte

Pi ar fi fost prost s fac jocul FSB-ului, adic s-l lase pe Urechean s fac "mamaljni puci", vorba Timpului lui Tnase...


.
Vreau sa'ti spun ca pana in 2001 cand i'a adus pe comunisti la putere, toate rudele mele l'au votat,

L-au votat, deci, pentru c "i-a adus pe comuniti la putere"?!!! Iaka na, anticomunitii! :)


acum nimeni din ei nici nu vrea sa auda de el.
Eu cred ca o facut o greseala care o sa'i fie fatala pana la urma, caci nu stiu cum o sa le explice el votantilor sai unionisti votu dat tovarasului general voronin

Vom vedea. Eu nu vd nici o greeal, deocamdat. Sigur c a putea grei i eu.
 
Eduard Musuc si Ion Musuc, au venit si s'au apucat sa restructureze PSDM cu cateva luni inainte de alegeri, pana atunci tot partidu se tinea pe Oazu Nantoi care din lipsa de bani nu putea promova partidu asa cum trebuie. asa ca sau nu stiai asta si greseala ta e lipsita de vina, sau stiai si ca deobicei intoxici lumea cu informatii eronate.

E deja a 3'a oara cand ma ataci verbal, chiar nu pricipi ca no sa'ti raspund ?

As vrea Rosca sa zica pe banii cui a facut campania asta si campania trecuta.
 
zopiryon said:
Eduard Musuc si Ion Musuc, au venit si s'au apucat sa restructureze PSDM cu cateva luni inainte de alegeri, pana atunci tot partidu se tinea pe Oazu Nantoi care din lipsa de bani nu putea promova partidu asa cum trebuie. asa ca sau nu stiai asta si greseala ta e lipsita de vina, sau stiai si ca deobicei intoxici lumea cu informatii eronate.

E deja a 3'a oara cand ma ataci verbal, chiar nu pricipi ca no sa'ti raspund ?

As vrea Rosca sa zica pe banii cui a facut campania asta si campania trecuta.

Mutiucii au obinut un rezultat similar celui in 2001 i mai slab dect dect n 1994. Am s te numesc calomniator ordinar pn ai s aduci probe n sprijinul mrviilor pe care le postezi.
 
zopiryon said:
Eduard Musuc si Ion Musuc, au venit si s'au apucat sa restructureze PSDM cu cateva luni inainte de alegeri, pana atunci tot partidu se tinea pe Oazu Nantoi care din lipsa de bani nu putea promova partidu asa cum trebuie. asa ca sau nu stiai asta si greseala ta e lipsita de vina, sau stiai si ca deobicei intoxici lumea cu informatii eronate.

Care-s informaiile eronate?

E deja a 3'a oara cand ma ataci verbal, chiar nu pricipi ca no sa'ti raspund ?

Nu te atac, te intreb. i pentru c nu ce rspunde, pentur c ai scris prostii, dai vina pe mine. De exemplu: tu yici c Roca "a adus comutii la putere", dar totui "familia ta" l-a votat n 2001. Care e logica? DE CE l-a vota, dac a adus comunitii? Tot aa de logice sunt i celelalte afirmaii ale tale.


As vrea Rosca sa zica pe banii cui a facut campania asta si campania trecuta.

n orice caz, e clar c nu pe bani ruseti, pentru ca Moscova a dat bani pentru BMD, bine c Urechean a i recunscut asta. :)
 
lia said:
i eu a prefera un politician adevrat lui Tarlev, dar dac avem alegtori ca Zopi... degeaba vreau ce vreau...

lia te rog si pe tine frumos, cum l'am rugat si pe confratele tau filip sa nu mai faceti remarci personale...e chiar asa de greu ?




lia said:
Informaia de acest fel, fr PROBE, este calomnie. Un procedeu clasic practicat de fpstul KGB. FSB continu tradiia, zici? :)

sa ma dea in judecata




lia said:
Daaaa, analizele tale "la rece" preziceau victprie uria pentru PSDM. Ca s poi analiza, Zopi, trebuie s ai i un IQ mai de drag doamne. :)

Eu am crezut ca o sa treaca pragu psdm, aici am gresit, da iaca la ppcd am avut perfecta dreptate 8-9% si procentul obtinut de Urecheanu a fost la 3% de scoru prezis de mine
Iarasi ma ataci verbal, abtine'te te rog.




lia said:
Nu te-am ntrebat de ce. Am zis c argumentele tale contra performanelor slabe ale PPCD NU IN. Performana slab ar trebui reproat PSD-ului, pe care l susii tu.
Pai din moment ce pcrm+ppcd(tvm+flux) au facut front comun contra psdm-ului rezultatul nu mira...
corect e PSDM


lia said:
Aha, acum e clar i de ce ii cu PSD. E adevrat, deco c susine financiar Timpul?

corect e PSDM, eu nu am nici o treaba cu ziarul Timpul asa nu am de unde sa stiu raspunsu, le poti trimite un email si sai intrebi.



lia said:
Pi ar fi fost prost s fac jocul FSB-ului, adic s-l lase pe Urechean s fac "mamaljni puci", vorba Timpului lui Tnase...

Nu ai inteles ceo vrut sa zica Timpul lui Tanase


.

lia said:
L-au votat, deci, pentru c "i-a adus pe comuniti la putere"?!!! Iaka na, anticomunitii! :)


zopiryon said:
pana in 2001

pana in 2001 draga lia, dupa ce au provocat alegeri anticipate unde era clar ca o sa castige comunistii, si ca ei au batut palma , nu i'au mai votat,pentru toante : inclusiv la votu din feb 2001
 
Filip said:
partidul de microbuz al Mutiucilor bate pasul la 3 la sut de 15 ani.
asta e informatie eronata, am scris mai jos cand a venit E. si I. Musuc la PSDM

lia, ai raspuns la un mesaj care yi era adresat lui filipovici
 
Cartile de istorie povestesc ca atunci cand, la initiativa lui Napoleon, fusese executat ducele d'Enghien, ultimul descedendent al Bourbonilor, Joseph Fouch i-ar fi reprosat marelui Bonaparte: "Sire, ceea ce ati facut e mai grav decat o crima, e o greseala [politica]". Subtilul si inteligentul Fouch stia ca nimeni altul ca sunt circumstante cand eroarea politica trage mai greu la cantar decat greseala morala.

Rosca a aratat nu numai ca n-are nici o morala, inselandu-si electoratul dupa ce i-a promis ca va lupta pana la capat cu comunistii, dar si ca e un om politic mediocru, discretitandu-se pe sine insusi si, mai grav, intregul sau partid. O eroare de pozitionare atat de crasa poate fi inteleasa si partial scuzata daca venea din partea unui novice, dar cand e comisa de un politician cercat ca Rosca e fara indoiala semnul unei banale potlogarii si vadeste o natura mediocra.

Parafrazandu-l pe Fouch : Rosca e mai rau decat un tradator, e un kakanar politic obisnuit.
 
Back
Top