Este Iurie Rosca "tradator"

MirK said:
Cartile de istorie povestesc ca atunci cand, la initiativa lui Napoleon, fusese executat ducele d'Enghien, ultimul descedendent al Bourbonilor, Joseph Fouch i-ar fi reprosat marelui Bonaparte: "Sire, ceea ce ati facut e mai grav decat o crima, e o greseala [politica]". Subtilul si inteligentul Fouch stia ca nimeni altul ca sunt circumstante cand eroarea politica trage mai greu la cantar decat greseala morala.

Rosca a aratat nu numai ca n-are nici o morala, inselandu-si electoratul dupa ce i-a promis ca va lupta pana la capat cu comunistii, dar si ca e un om politic mediocru, discretitandu-se pe sine insusi si, mai grav, intregul sau partid. O eroare de pozitionare atat de crasa poate fi inteleasa si partial scuzata daca venea din partea unui novice, dar cand e comisa de un politician cercat ca Rosca e fara indoiala semnul unei banale potlogarii si vadeste o natura mediocra.

Parafrazandu-l pe Fouch : Rosca e mai rau decat un tradator, e un kakanar politic obisnuit.

Iat cine vorbete de moral: Mircea Kaag, cel care l are ca erou politic pe Vladimir Putin, de tutela cruia ncearc Voronin, cu ajutorul lui Roca, s scape, apologetul genocidului din Cecenia i fan al lui Abu Musab al Zarkawi.
 
zopiryon said:
lia te rog si pe tine frumos, cum l'am rugat si pe confratele tau filip sa nu mai faceti remarci personale...e chiar asa de greu ?

Care ANUME remarci personale? Nu am dect comentarii referitoare la ceea ce se discut. Sau crezi c dac i cer DOVEZI i constat c nu le ai, ci calomniezi, dup metodele KGB, asta e "remarc personal"? Deci te simi vizat?

sa ma dea in judecata

Bun idee, dar tu postezi ca anonim, asta e problema. Ia ncearc s scrii un articol, n care s scrii toate prostiile pe care le debitezi pe forum i s semnezi cu numele tu. Sau nu ai curajul? :)


Eu am crezut ca o sa treaca pragu psdm, aici am gresit, da iaca la ppcd am avut perfecta dreptate 8-9% si procentul obtinut de Urecheanu a fost la 3% de scoru prezis de mine

Nu tiu ce ai ghicit i ce nu. Spuneam c argumentul tu NU INE. Despre capacitile tale de ghicitor, ce s zic... nu m intereseaz tema.

Iarasi ma ataci verbal, abtine'te te rog.

Cum te atac? D un exempolu.

Pai din moment ce pcrm+ppcd(tvm+flux) au facut front comun contra psdm-ului rezultatul nu mira...
corect e PSDM

Interesant! Dansatorul prost nu poate dansa din cauza picioarelor? Vrei s exemplifici ce ai n vedere?

corect e PSDM, eu nu am nici o treaba cu ziarul Timpul asa nu am de unde sa stiu raspunsu, le poti trimite un email si sai intrebi.

Corect e i PSD. Nu cu ziarul, cu redactorul su. i cum propaganda electoral la noi e o afacere de familie... :)


Nu ai inteles ceo vrut sa zica Timpul lui Tanase

Ba am neles foarte bine. Ideea lui Urecheanu i a lui Guu (sftuii de Kremlin, desigur) cu puciul contra lui Voronin o tia probabil i Tnase... De aici i articolul despre "puci"... Bravo lui! A fcut treab bun.
.

pana in 2001 draga lia, dupa ce au provocat alegeri anticipate unde era clar ca o sa castige comunistii, si ca ei au batut palma , nu i'au mai votat,pentru toante : inclusiv la votu din feb 2001
cine se plngea c este atact verbal? Nu cumva cel care n general doar asta face de cnd a postat primul su mesaj pe acest topic, adic Zopirzion? Vezi c ai i nceput s te pori aa cum fceai atunci cnd ai fost banat... :(


Acum, iari, logic de milioane! Pi dac VOI, care suntei detepi, nu tiai c vor iei comunitii, de unde s fi tiut prostul de Roca? Nu scria chiar Fluxul lui Tnase, pe atunci, c Lucinschi i-a adus pe comuniti la putere? Unde v e logica, domnilor?
 
liutzo-si-filea: n-am votat nici pentru comunisti, nici pentru ravnopravie, nici pentru bmd, nici pentru patria-rodina

liutzo: si totusi cu politicieni ca Rosca care-l voteaza pe liderul comunistilor ce ne facem ?
 
Agent-007 said:
liutzo-si-filea: n-am votat nici pentru comunisti, nici pentru ravnopravie, nici pentru bmd, nici pentru patria-rodina

liutzo: si totusi cu politicieni ca Rosca care-l voteaza pe liderul comunistilor ce ne facem ?

Iurie Roca a fcut un contract cu Voronin, n vederea ieirii de sub dominaia Moscovei - lucru care te deranjeaz foarte tare.
 
Voronin n-a avut nevoie de voturile lui Rosca ca sa fie ales presedinte.
Rosca a sperat ca va obtine un post inalt si si-a tradat electoratul.
 
Agent-007 said:
Voronin n-a avut nevoie de voturile lui Rosca ca sa fie ales presedinte.
Rosca a sperat ca va obtine un post inalt si si-a tradat electoratul.

Asta o crezi tu. Iurie Roca a vzut de unde bate vntul i nu avrut s rmn izolat i ridicol, aa cum este acum Urecheanu.
 
Agent-007 said:
Voronin n-a avut nevoie de voturile lui Rosca ca sa fie ales presedinte.
Rosca a sperat ca va obtine un post inalt si si-a tradat electoratul.

Dac i le-a cerut nseamn c a avut nevoie. Altfel, ai rmas de cru. Despre asta s-a scris demult n pres. Probabil nu citeti nimic, Rduule.
 
Agent-007 said:
liutza vorbeste de Stalin dar ii considera "eliberatori" pe acei care au practicat genocidul nazist in Basarabia.

SkyW, i s-a explicat cum stau lucrurile, datr eti mult prea ignorant ca s pricepi.
 
Agent-007 said:
liutza vorbeste de Stalin dar ii considera "eliberatori" pe acei care au practicat genocidul nazist in Basarabia.
Rduule, tu i consideri eliberatori pe cei care au pracitcat genicidul fa de bunicii TI. Ceea ce nu nelegi tu e c poi con dam na Holocaustul (ca ORICE romn de bun credin) i totui s continui s te consideri romn. Fiind romc, i consider pe romni eliberatori, iar pe rui ocupani. Acum e mai clar? ;)
 
Back
Top