Etc, samd - baga totul aici...

groparu;213502 said:
ambele; inca astept raspuns la intrebarea mea:


Ambele s-au impus ? pai hai sa vedem....

Mergi cu avionul si te prabusesti in mijlocul oceanului pe o insula necunoscuta , neexistenta pe harta.

Apar localnicii, genul ala de africani bastinasi cu oase de animale trecute prin nas, imbracati in piei de animale, cu sulitele in mana, straini de orice fel de civilizatie.

Ai toate sansele ca in timp ce tu folosindu-te de gesticulatia mainilor sa incerci sa spui ca ai venit in pace, el sa iti raspunda :

What`s up my nigga
Murumbu Sekeseke its in da house
Me and my homies whe are here to kick some animal ass
My hoe needs a new leather bag , aight !
I shit you not dawg
Peace

--------------------------------------------------------------------------

Asta in timp ce rusa :

- e vorbita inca in centura de tari de la granita cu Rusia. Dar numarul lor scade de la an la an, la multi limba rusa insemnand doar konet film si no zaiet pagadi

- ai trecut de centura aia, nu mai vorbeste nici dracu , se uita la tine ca la un chinez

Asta ar trebuii sa iti raspunda si la intrebarea cu must si plus.
 
lvl100;213529 said:
La ce scris absolut infect ai, cred ca ar trebuii sa fii ultimul care sa comenteze de tiganii altora. Oricum 90% din ei stiu sa scrie mai bine ca tine, inclusiv aia cu 4 clase.

:D Nu-tzi place ca utilez: y, sh, tz? Pai, dragule, asta n-are treaba cu cyte clase faci, 4 sau 12. Depinde de cytzi ani petreci pe chat-uri...
Fara suparare, n-am nimic cu poporul tziganesc, ba chiar apreciez unele chestii din cultura lor shi nu acuz educatzia lor la nivelul cunoshtintzelor acumulate yn shcoala, ci comporatamentul yn societate a mai multor tzigani. Yn majoritatea cazurilor, cynd urmaresc shtirile PROTV din Romynia se spune despre altercatziile care au loc yntre tzigani. Mi-am facut cumva o impresie greshita? Daca da ash fi chiar curioasa sa-tzi vad argumentele.
 
lvl100;213531 said:
Ambele s-au impus ?

nu esti de acord cumva?

lvl100 said:
pai hai sa vedem....

hai sa vedem...

lvl100 said:
Mergi cu avionul si te prabusesti in mijlocul oceanului pe o insula necunoscuta , neexistenta pe harta.

Apar localnicii, genul ala de africani bastinasi cu oase de animale trecute prin nas, imbracati in piei de animale, cu sulitele in mana, straini de orice fel de civilizatie.

toate insulele de pe langa africa sint demult cunoscute...

lvl100 said:
Ai toate sansele ca in timp ce tu folosindu-te de gesticulatia mainilor sa incerci sa spui ca ai venit in pace, el sa iti raspunda :

What`s up my nigga
Murumbu Sekeseke its in da house
Me and my homies whe are here to kick some animal ass
My hoe needs a new leather bag , aight !
I shit you not dawg
Peace

prea multe filme americane ai privit

lvl100 said:
Asta in timp ce rusa :

- e vorbita inca in centura de tari de la granita cu Rusia. Dar numarul lor scade de la an la an, la multi limba rusa insemnand doar konet film si no zaiet pagadi

cultura rusa nu se rezuma la desene animate sovietice (apropo... sovietic nu este echivalentul la rus)

lvl100 said:
- ai trecut de centura aia, nu mai vorbeste nici dracu , se uita la tine ca la un chinez

cand am fost in Franta (Rouen, Paris, Toulouse), nimeni nu vorbea engleza. majoritatea chiar pretindeau ca nici macar nu o inteleg (10 oameni din 11). cand doream sa cumpar bilet sau sa intreb cum se ajunge dintr-o parte in alta, anume in franceza trebuia sa vorbesc.

cand am fost in Spania (iarasi e vorba de capitala -- Madrid), situatia nu era deloc diferita.. ba chiar mai rau: nici macar in meniuri nu scria in alta limba decat in spaniola (poate mai intalneai catalana prin Barcelona).

in Andorra mai cunostea lumea engleza, dar majoritatea totusi nu o puteau vorbi...

in Italia mai cunostea lumea engleza, dar politistii (de la care doream sa aflu daca sint gari unde se vand rezervari dupa 21) nu o puteau intelege... (si asta la Roma, pe unde sint multi turisti straini)

apropo... anume cu rusa m-am descurcat la Barcelona. o fata care stia rusa si Italiana m-a ajutat sa-mi gasesc vaporul.

lvl100 said:
Asta ar trebuii sa iti raspunda si la intrebarea cu must si plus.

nu mi-a raspuns. inca n-am primit alt raspuns decat unul de genul "Care dintre limbile astea 2 s-a impus ca limba internationala?"

hai sa pun si eu niste intrebari:

de ce ne deranjeaza limba rusa? cumva pentru ca unii fac abuz de ea si limba romana ramane eclipsata?

oare nu se intampla acelasi lucru si in cazul englezei?

nu auzi romanii ca utilizeaza prea multe cuvinte englezesti? spre deosebire de rusa, se ajunge pana si in mass-media... (tot felul de "cul" si nu mai stiu ce, auzi pana si in timpul prezentarii stirilor)

cunosti definitia cuvantului international? (aceasta intrebare e buna si pentru piglet)
 
groparu;213534 said:
cunosti definitia cuvantului international? (aceasta intrebare e buna si pentru piglet)
gropique, nu insista ca nu intelegi, toata lumea vede acest fapt si incercam sa iti explicam, sa scriem pe silabe, sa facem desene. Hai sa-ti explic si in alt mod:

Cand o persoana normala spune international asociat cu limba, se refera la limba dominanta pe plan international(inteles implicit) si nu la o limba care se vorbeste in mai mult de 1 stat(definitia din dex). De aceea engleza devine vitala, daca vrei sa ai o slujba decenta de exemplu, e o resursa strategica(de aia e si un MUST). Si tu stii asta, mai ales ca esti legat de domeniul IT&C dar preferi s-o faci pe prostul incat lumea sa continue sa te creda astfel. Preferi sa ramai la formalitati si sa lasi esenta la o parte. Bravo.

Cu cati straini ai vorbiti in engleza si cu cati in rusa? Daca nu toti vorbesc engleza asta nu inseamna ca vorbesc rusa.

Si apoi, eu consider ca sa stii mai multe limbi e mai bine. Dar cand intr-un local ti se raspunde in rusa atunci cand ceri ceva in romana, si inca chelnerita/barmanul/whatever intelege ceea ce ceri... e un pic urat din partea lor. Si o fac intentionat si mai sunt si orgoliosi. Nu sunt ultranationalist... dar ma irita atitudinea asta.

groparu, sa-ti deschid un secret, in moldova sunt foarte multi care nu stiu rusa. Daca iesi din Chisinau, si faci un raid prin zonele rurale, o sa descoperi ca majoritatea populatiei nu cunoaste rusa. Asa ca, daca ai cere indicatii in rusa ai primi un raspuns:"shtoto in colo spri gorod".
 
PiggyEFromHell;213548 said:
Cand o persoana normala spune international asociat cu limba, se refera la limba dominanta pe plan international(inteles implicit) si nu la o limba care se vorbeste in mai mult de 1 stat(definitia din dex). De aceea engleza devine vitala, daca vrei sa ai o slujba decenta de exemplu, e o resursa strategica(de aia e si un MUST).

hai sa clarificam niste lucruri: limbi internationale sint multe, dar dominante is mai putine.

m-ai intrebat care e limba internationala nu care din acele doua limbi este dominanta.

daca luam fostul spatiu sovietic, mai mari sanse ai sa te descurci cu rusa decat cu engleza. (chiar daca in ultimul timp incep tot mai multi engleza sa o cunoasca)

in franta, ai nevoie de franceza. in spania -- spaniola/catalana/.... engleza in aceste 2 state nu prea iti e utila...

PiggyEFromHell said:
Si apoi, eu consider ca sa stii mai multe limbi e mai bine.

atunci care e problema? fiecare hotaraste ce limbi isi doreste sa invete, in dependenta de necesitati. si este deja problema lor cand utilizeaza o limba straina acolo unde nu e cazul. cel mai urat este cand baga cuvinte straine in propria limba, fara sa-l impuna cineva.

PiggyEFromHell said:
Dar cand intr-un local ti se raspunde in rusa atunci cand ceri ceva in romana, si inca chelnerita/barmanul/whatever intelege ceea ce ceri... e un pic urat din partea lor. Si o fac intentionat si mai sunt si orgoliosi. Nu sunt ultranationalist... dar ma irita atitudinea asta.

problema data o rezolv simplu: le vorbesc numai in romana. ei/ele nu rezista mult si trec la romana. uneori chiar se observa ca nu e limba lor si ca le vine greu sa o vorbeasca, dar chiar se straduie. atat timp cat se va vorbi cu ei in rusa, sa nu va asteptati sa va vorbeasca in romana.

daca vezi ca nici nu se ostenesc sa-ti raspunda in romana, chiar dupa cateva vizite, nu mai treci pe acolo. localuri avem multe.. ai din ce alege.

PiggyEFromHell said:
groparu, sa-ti deschid un secret, in moldova sunt foarte multi care nu stiu rusa. Daca iesi din Chisinau, si faci un raid prin zonele rurale, o sa descoperi ca majoritatea populatiei nu cunoaste rusa. Asa ca, daca ai cere indicatii in rusa ai primi un raspuns:"shtoto in colo spri gorod".

mai toti acei nascuti pana in 1988, inteleg rusa si chiar multi o pot vorbi.
 
toate insulele de pe langa africa sint demult cunoscute...

Scuze data viitoare am sa pun ca sa pricepi si tu o legenda* : exemplu generic

prea multe filme americane ai privit

Hmm sa stii ca ai dreptate. Sa fie oare pentru ca cultura americana, inclusiv limba engleza e aleasa de majoritatea lumii ?
Pacat ca in afara de 2-3 tari, nimeni nu se mai uita la filme rusesti.



cultura rusa nu se rezuma la desene animate sovietice

Scuze data viitoare am sa pun ca sa pricepi si tu o legenda* : exemplu generic





cand am fost in Franta (Rouen, Paris, Toulouse), nimeni nu vorbea engleza. majoritatea chiar pretindeau ca nici macar nu o inteleg (10 oameni din 11). cand doream sa cumpar bilet sau sa intreb cum se ajunge dintr-o parte in alta, anume in franceza trebuia sa vorbesc. blah blah blah blah

Exprimare tendentioasa.
Trecand peste faptele intentionat eronate (10 din 11 nu stiu engleza) este adevarat ca, in special la natiunile mandre de ele , in general francezi , limba nu este extrem de cunoscuta la nivelul populatiei.
Dar asta nu schimba cu nimic problema. Cei care cunosc totusi o limba straina, engleza este in marea majoritate a cazurilor cea preferata.

apropo... anume cu rusa m-am descurcat la Barcelona. o fata care stia rusa si Italiana m-a ajutat sa-mi gasesc vaporul.

Exprimare tendentioasa.
Nu este imposibil ca si unul din chinezii din Bucuresti sa ma ajute, asta nu demonstreaza absolut nimic despre cunoasterea limbii chineze in Romania.




de ce ne deranjeaza limba rusa? cumva pentru ca unii fac abuz de ea si limba romana ramane eclipsata?

Aberezi. In Romania rusa are o respingere populara absoluta.

nu auzi romanii ca utilizeaza prea multe cuvinte englezesti? spre deosebire de rusa, se ajunge pana si in mass-media... (tot felul de "cul" si nu mai stiu ce, auzi pana si in timpul prezentarii stirilor)

Eu n-am absolut nimic impotriva limbei ruse per se. Un limbaj e doar un limbaj. Nu poate fi rau sau bun. E doar o unealta.

Problema e cine foloseste acel limbaj si ce interese sunt in spatele lui. Atata vreme cat vine dinspre o putere favorabila, nu ma deranjeaza nici "furculision"-ul madamei Chirita.
 
TRISHNA;213532 said:
:D Nu-tzi place ca utilez: y, sh, tz? Pai, dragule, asta n-are treaba cu cyte clase faci, 4 sau 12. Depinde de cytzi ani petreci pe chat-uri...

Eu stau pe net de cam cand s-a introdus netul in Romania,sau cel putin in orasul meu, de erau 2 sali de net in tot orasul.
Asta era prin `95. Hmm dupa un mic calcul asta inseamna vreo 13 ani de chat cel putin. Adica cel mai probabil varsta ta +- cativa ani.

Si curios, scandalos , socant,nemaivazut, incitant ,paranormal, tot nu scriu ca un eskimos ce a invatat lb romana dupa cartea de bucate.

Mi-am facut cumva o impresie greshita? Daca da ash fi chiar curioasa sa-tzi vad argumentele.

Nu draga , ai perfecta dreptate. Ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa ne contrazicem pe mai multe posturi si din cauza mea sa umpli forumul cu inca cateva milioane de y -uri .
 
lvl100;213581 said:
Eu stau pe net de cam cand s-a introdus netul in Romania,sau cel putin in orasul meu, de erau 2 sali de net in tot orasul.
Asta era prin `95. Hmm dupa un mic calcul asta inseamna vreo 13 ani de chat cel putin. Adica cel mai probabil varsta ta +- cativa ani.

Si curios, scandalos , socant,nemaivazut, incitant ,paranormal, tot nu scriu ca un eskimos ce a invatat lb romana dupa cartea de bucate.



Nu draga , ai perfecta dreptate. Ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa ne contrazicem pe mai multe posturi si din cauza mea sa umpli forumul cu inca cateva milioane de y -uri .
Atunci n-ai decat sa te ineci cu dansul: YYYYYYYYYYYYYYYY! :D Ynghite!
 
Lyvyly, vezi ca se scrie eschimos, nu eskimos, si imaginii, nu imaginei, in limba romana. Iar abrevierea lb { lebe? libi? laba? } e inacceptabila daca te-a facut maica-ta atat de perfectionist. Si asta numai despre ultima ta postare. Daca ti le-as lua la pieptanat pe toate, ai castiga un iglu.

Trishna, da' tu de cand ai asteptat sa o zishi inapoi unui mascul pe asta cu ynghitzitul? :D
 
Nacialnik;213601 said:
Iar abrevierea lb { lebe? libi? laba? } e inacceptabila daca te-a facut maica-ta atat de perfectionist.

Argumentatie de cacao
. Nicaieri nu apar observatii de ale mele in care sa atrag atentia asupra folosirii cratimei sau conjugarii uni verb.
Am recunoscut de multe ori ca si eu personal scriu neglijent.
Dar intre a scrie neglijent si A scrye d parka teau bytut parintzii numay yn cap e totusi o diferenta.

Iar abrevierea lb { lebe? libi? laba? } e inacceptabil

Abrevierea lb. e perfect acceptabila din punct de vedere sintactic, pentru ca lb. este prescurtarea standard pentru limba in romana. Numai tu si cei cu cunostiinte apropiate ca ale tale s-ar putea gandi la laba cand ar vedea lb. Ceea ce e oarecum explicabil...

Si e acceptabila si din punct de vedere stilistic, pentru ca prin unicitatea ei nu are impact negativ asupra textului ( prea multe prescurtari duc citirea greoaie sau chiar la ilizibilitatea textului )



Alte nelamuriri ?
 
Doar o precizare.
Era lyby scris cu y din a. Uite de aia e mai bun y-ul decat a-ul. Nu produce confuzii si nu iti zburda mintea la alte cele. :D
 
Doomed;213619 said:
ma ... voi sunteti chiar very funny :))))))


1line1bullet.jpg
 
groparu;213556 said:
hai sa clarificam niste lucruri: limbi internationale sint multe, dar dominante is mai putine.

m-ai intrebat care e limba internationala nu care din acele doua limbi este dominanta.
Hmm... de ce esti singurul care a venit cu astfel de intrebari cand restul a inteles perfect despre ce vorbesc?

groparu;213556 said:
daca luam fostul spatiu sovietic, mai mari sanse ai sa te descurci cu rusa decat cu engleza. (chiar daca in ultimul timp incep tot mai multi engleza sa o cunoasca)
Nu stiam ca lumea se limiteaza la spatiul sovietic...

groparu;213556 said:
in franta, ai nevoie de franceza. in spania -- spaniola/catalana/.... engleza in aceste 2 state nu prea iti e utila...
Daca ai un trai permanent intr-o tara in care limba de baza nu e engleza... mi se pare normal sa ai nevoie de limba locala. Totusi probabilitatea sa gasesti pe cineva care vb. engleza e mult mai mare decat pentru rusa. Iar daca vorbim de afaceri sau munca calificata atunci iarasi e un MUST.

groparu;213556 said:
atunci care e problema? fiecare hotaraste ce limbi isi doreste sa invete, in dependenta de necesitati. si este deja problema lor cand utilizeaza o limba straina acolo unde nu e cazul. cel mai urat este cand baga cuvinte straine in propria limba, fara sa-l impuna cineva.
Eu n-am probleme... tu esti ala care pune multe intrebari inutile. Si nu te impune nimeni cu forta sa inveti o limba straina... de fapt dupa ce ai terminat scoala medie studiile nu sunt obligatorii.

groparu;213556 said:
problema data o rezolv simplu: le vorbesc numai in romana. ei/ele nu rezista mult si trec la romana. uneori chiar se observa ca nu e limba lor si ca le vine greu sa o vorbeasca, dar chiar se straduie. atat timp cat se va vorbi cu ei in rusa, sa nu va asteptati sa va vorbeasca in romana.
Sigur, uni o fac, altii nu... dar ideea era nu puterea personala de convingere ci cultura tarii in general.

groparu;213556 said:
mai toti acei nascuti pana in 1988, inteleg rusa si chiar multi o pot vorbi.
Hai las-o moarta... cunosc "cateva" persoane care stiu doar "zdrasti" si alte 2-3 cuvinte. Si nu sunt de dupa '88. Sunt sate intregi in care rusa e putin stiuta.
 
PiggyEFromHell;213678 said:
Hai las-o moarta... cunosc "cateva" persoane care stiu doar "zdrasti" si alte 2-3 cuvinte. Si nu sunt de dupa '88. Sunt sate intregi in care rusa e putin stiuta.

Cred ca asta depinde mai mult de cercul de cunoscuti... Nu am rude care sa nu cunoasca relativ bine limba rusa, insa am rude care nu cunosc limba romana, chiar daca traiesc de multi ani in Moldova. Poate si sunt sate in care limba rusa este putin cunoscuta, dar in satele prin care am trecut eu se creeaza asa o impresie ca daca cunosti limba rusa esti tare ciumeg si locuitorii, in special tinerii prefera sa vorbeasca in rusa ca sa arate ca o cunosc. :)
 
TRISHNA;213680 said:
...dar in satele prin care am trecut eu se creeaza asa o impresie ca daca cunosti limba rusa esti tare ciumeg si locuitorii, in special tinerii prefera sa vorbeasca in rusa ca sa arate ca o cunosc. :)

Aha, si o vorbesc probabil bine...
 
Back
Top