Eurovision 2007

Şoc!
Plagiat la „Eurovision”?

Se pare că melodia „Molitva”, interpretată de Marija Serifovic, este copia unui cântec albanez, anunţă „The Sun”.
Mai multe persoane au declarat că au comparat cele două cântece şi că acestea au aceeaşi linie melodică. „Ştiam cântecul acesta albanez de foarte mult timp. A câştigat o competiţie organizată în Albania anual, intitulată „Top Fest”. Imediat ce am auzit piesa sârbă în concurs, am ştiut că este plagiat. Nu ştiu dacă au făcut-o intenţionat, dar asemănarea este evidentă”, a mărturisit o sursă pentru cotidianul amintit. Dacă se va dovedi că plagiatul este evident, rămâne de văzut. Un lucru este sigur. De la an la an, „Eurovision” se transformă tot mai mult într-un concurs de interese şi mai puţin într-unul care lansează vedete.
(După BBC)


http://www.timpul.md
 
_victor_;180097 said:
Şoc!
Plagiat la „Eurovision”?

Se pare că melodia „Molitva”, interpretată de Marija Serifovic, este copia unui cântec albanez, anunţă „The Sun”.
Mai multe persoane au declarat că au comparat cele două cântece şi că acestea au aceeaşi linie melodică. „Ştiam cântecul acesta albanez de foarte mult timp. A câştigat o competiţie organizată în Albania anual, intitulată „Top Fest”. Imediat ce am auzit piesa sârbă în concurs, am ştiut că este plagiat. Nu ştiu dacă au făcut-o intenţionat, dar asemănarea este evidentă”, a mărturisit o sursă pentru cotidianul amintit. Dacă se va dovedi că plagiatul este evident, rămâne de văzut. Un lucru este sigur. De la an la an, „Eurovision” se transformă tot mai mult într-un concurs de interese şi mai puţin într-unul care lansează vedete.
(După BBC)


http://www.timpul.md

asta ar insemna ca a castigat serdiuchka :rolleyes:?
 
ei na..........acuma ce sa mai zica si englezii????????? dupa rusinea care au tras-o........mai ales ca nu e numa anu asta..da an de an se prezinta ca niste tontalai.........
de ce nu a publicat oricare alt ziar din europa asta asa ceva????????? ca doar nu e prima data cind se aude cintecu asta???? din promovare..semifinala?? mare pompalai...
daca au bani si sunt direct in finala la fiecare competitie nu inseamna ca ei tre s afaca si regulele conscursului...
mare rusine pe ei:)...chiar a fost singura tara de caremia fost rusine...nici voce niste prestatie scenica...si parca nu e prima data cind vin asa imbracati ca niste clovni:)
 
Da, Lelaina ? Si de multe ori ai ascultat tu piesa aia ca sa emitzi asa o apreciere ? I-ai inteles conceptul ? .... Multe studii muzicale ai ca sa definesti plagiatul intr-o asemenea structura de alipire a diferite influente nationale pentru a simboliza universalitatea mesajului ? Cate note au voie sa fie luate din folclor, cat de lunga are voie sa fie linia melodica traditionala ?

Ca asa ca prostul, dupa ureche, si eu pot zice ca piesa aia a lui Verka al tau imi aminteste un refren idiot de copkii handicapati hitleristi cu an, tzvai, politzai. :D
 
Lasa jelea. Cat de hadicapata Verka nu ar fi, cel putin a luat locul 2. Iar pe todomondo nu i-a apreciat nimeni, doar Moldavia printre putinii.
 
deci pina la urma so linistit englezii cu cazul serbiei?? nu mai e plagiat cintecul:)>>>?
of mare tembeli:)..
 
Back
Top