Există Dumnezeu?

adrenalina;149448 said:
eu nu procep de ce teoaria evolutionsita ti se pare ca ne face superiori cuiva... militant, sa fim seriosi, poate ar fi cazul sa terminam cu infantilismul asta de superior, inferior, supus cuiva sau nu... avem ceva mult mai aproape de noi care ameninta si asta este insasi natura... pana l Dumnezeu o mai avem cel putin pe ea...:D

inca nu-ti pot explica de ce, insa simt in ultimul timp ca este ceva stramb in teoria evolutzionista... incep sa nu o accept..
 
adrenalina;149448 said:
eu nu procep de ce teoaria evolutionsita ti se pare ca ne face superiori cuiva... militant, sa fim seriosi, poate ar fi cazul sa terminam cu infantilismul asta de superior, inferior, supus cuiva sau nu... avem ceva mult mai aproape de noi care ameninta si asta este insasi natura... pana l Dumnezeu o mai avem cel putin pe ea...:D

Cei care sustin teoria evolutionista se considera a fi mai "iluminati" decat restul maselor si acest sentiment ii ofera o satisfactie destul de mare.
In esenta totul se reduce la iubirea excesiva de sine si de indepartare nu doar de masele populare ci si de Dumnezeu.
 
felicitari pentru profunzimea ta... nu stiu ce ne-am face daca nu ar fi militant sa vina sa ne spuna ce cred oamenii in lumea asta, ce sunt oamenii in lumea asta si ce ne-am face daca nu l-am avea pastor si lider de opinie dornic de a-si impune punctul de vedere si a emite judecati de parca el insusi ar fi Dumnezeu... sa iti dedicam si o rugacine militant, daca esti atat de clar vazator? :D
 
Nici pentru a nu vedea lucruri evidente nu trebuie sa fii clarvazator. Afirmatia din mesajul tau precedent este subiectiva. Ai facut o observatie, si acum extrapolezi gindul tau asupra intregii populatii (aceasta ne face sa intelegem cit este de solida afirmatia ta).


Parerea mea este ca ateii nu cred in Dumnezeu pentru ca refuza sa recunoasca un "CEVA" superior constiintei lor.
Faptul ca oamenii acestia sunt in permanenta cautare, arata ca ei tind spre cunoastere, ca inteleg ca in univers exista multe lucruri necunoscute, ca ei reprezinta doar un punct in eternitate.

In contrast, un om care se crede superior, nu s-ar obosi sa caute nimic. Mesajele tale sunt asemanatoare, pentru ca nu mai cauti, pentru ca "ai gasit deja". Acum spune-ne, cine se crede dupa asta 'eternitatea in sine'?
 
gr8dude;149543 said:
Nici pentru a nu vedea lucruri evidente nu trebuie sa fii clarvazator. Afirmatia din mesajul tau precedent este subiectiva. Ai facut o observatie, si acum extrapolezi gindul tau asupra intregii populatii (aceasta ne face sa intelegem cit este de solida afirmatia ta).


Parerea mea este ca ateii nu cred in Dumnezeu pentru ca refuza sa recunoasca un "CEVA" superior constiintei lor.
Faptul ca oamenii acestia sunt in permanenta cautare, arata ca ei tind spre cunoastere, ca inteleg ca in univers exista multe lucruri necunoscute, ca ei reprezinta doar un punct in eternitate.

In contrast, un om care se crede superior, nu s-ar obosi sa caute nimic. Mesajele tale sunt asemanatoare, pentru ca nu mai cauti, pentru ca "ai gasit deja". Acum spune-ne, cine se crede dupa asta 'eternitatea in sine'?

gr8dude, multi oameni nu cauta pentru a gasi, deseori "cautare" pentru dansii nu este decat o justificare a orbirii sale, sau simplei nedorintei de a vedea!
 
eu nu cred ca toate descoperirile facute de stiinta au fost facute doar asa sa se puna contra religiei.dorinta cunoasterii a adus progres in toate domeniile.cati oameni se pot salva astazi in comparatie cu secolele trecute prin progresul medicinei?cate stim astazi legat de locul nostru in galaxie?....si multe altele.am observat ca de fiecare data cand se face o descoperire noua, care nu implica forte divine, biserica se opune si face tot felul de afirmatii.nasol de cei care au trait acum cateva sute de ani si indrazneau sa spuna ca pamntul e rotund sau ca nu se afla in centrul universului.....
 
andrei_ivan82;150225 said:
cati oameni se pot salva astazi in comparatie cu secolele trecute prin progresul medicinei?cate stim astazi legat de locul nostru in galaxie?....si multe altele...

Si tu zici Husky ca nu sunt relevante citatele :lola:

Andrei,si daca itsi zik ca Pamintul kiar nu e rotund ,da' elipsoidal , o sa ma crezi ? :D

Si cam ce ar insemna
Andrei_Ion said:
am observat ca de fiecare data cand se face o descoperire noua, care nu implica forte divine, biserica se opune si face tot felul de afirmatii

? :)))

Da' ce descoperiri "noi" s-au facut , care implicau "fortele divine" ? :))
"Divinitatea" a luat demult alta forma ,dekit cea despre care tot batsi tu kimpii .. Ea e vazuta astazi ca totalitate de informosomi , numar , sunet , proportie , spirit ,antimaterie , si doar indivizi singulari , tu bunaoara , mai duc lupte aprige impotriva ingerilor ce ar trebui sa stea dupa nourasi si nu ii vezi din avion ,si plantelor care nu au fost create in ziua care trebuie ca' nu aveau soare sa se bronzeze la el ...
 
Fr3Zy;150233 said:
Si tu zici Husky ca nu sunt relevante citatele :lola:

Andrei,si daca itsi zik ca Pamintul kiar nu e rotund ,da' elipsoidal , o sa ma crezi ? :D

Si cam ce ar insemna

? :)))

Da' ce descoperiri "noi" s-au facut , care implicau "fortele divine" ? :))
"Divinitatea" a luat demult alta forma ,dekit cea despre care tot batsi tu kimpii .. Ea e vazuta astazi ca totalitate de informosomi , numar , sunet , proportie , spirit ,antimaterie , si doar indivizi singulari , tu bunaoara , mai duc lupte aprige impotriva ingerilor ce ar trebui sa stea dupa nourasi si nu ii vezi din avion ,si plantelor care nu au fost create in ziua care trebuie ca' nu aveau soare sa se bronzeze la el ...

asa e ,nu e chiar rotund dar omul ala care a zis asta nu avea la dispozitie sateliti si tot felul de instrumente cum avem azi si totusi a indraznit sa dea peste cap o conceptie....(bietul de el ....cu ce pret...)Pana nu demult erau mai multe conceptii legate de aparitia vetii pe pamant in care era inclusa si divinitatea....dar pe masura ce stiinta a avansat s-au lansat noi teorii care nu includeau si "forte divine"...(aici biserica nu era multumita).Intradevar "divinitatea" a luat alta forma dar asta in cazul celor elevati ca tine...pt ca daca mergi in zona rurala(unde se gasesc majoritatea oamenilor)conceptia despre "divinitate" a ramas neschimbata...
 
Back
Top