Filme romaneşti şi moldoveneşti

Robi

New Member
Am deschis acest thread ca să ntreb despre filmele romneşti sau moldoveneşti care v-au plăcut cel mai mult...
Filmul romnesc care mi place mie cel mai mult e Filantropica. Deşi poate nu are semnificaţiile profunde ale mai recentului "Moartea Domnului Lăzărescu", m-a ţinut captivat şi pot spune că am dorit mult să l văd a doua oară.
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

mi-a placut mult Filantropica... dupa ce l-am vazut eram cam confuz shi era unul din momentele cand viatza mi s-a parut o curva rautacioasa... mi-a placut finalul... un shok amestecat cu un zambet... :kruto:
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

Si mie mi-a placut Filantropic, e o comedie superba dupa parerea mea in stil european.

Mi-au mai placut si cele vechi:
Cel mai iubit dintre pamanteni si Morometii
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

cred ca este o problema cu filmele romanesti... in sensul ca nu avem public pentru ele. sunt mult prea europene ca stil :), cand spectatorii sunt obisnuiti cu pomposul celor de la Hollywood... si cred ca mai exista o bariera in filmele romanesti... inca nu sunt eliberate de inchistare si le lipsete naturalul... regizorii sunt debusolati, pentru ca indiferent ce incearca la un moment dat se vor opri in prejudecati si norme imaginare care le ingradesc creativitatea. cel mai recent exemplu este Legaturi Bolnavicioase... foarte curajos ca idee, dar nu dus pana la capat, tocmai de frica oprobiului public... ceea ce nu inteleg, de ce a amia les atunci asa tematica ? :)
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

Sunt curios daca isi va continua Cristi Puiu trilogia planuita legata de suburbiile Bucurestiului.
Cat despre faptul ca sunt prea europene... intr-un fel ma bucur. Parintii mei care au prins comunismul din plin, nu accepta vreun film ne-american. Si din cele americane, doar pe cele de duzina cu efecte speciale si cliseu peste cliseu. Eu personal m-am saturat sa stiu cum se termina filmul: good guy, bad guy, indoieli legate de good guy, good guy intalneste o tipa, fac sex, raman impreuna, daca good guy are copil o accepta cu greu pe good guy's girlfriend, lupta finala grea, dar castiga binele... Bleax..nu mai vreau
De aceea ma uit in general la filmele europene (desi recunosc ca unele de aici ma plictisesc) sau americane independente (desi aici unele sunt lipsite de valoare).
Cat despre indrazneala regizorilor, ai dreptate, curajul de a lovi dur lipseste...
Daca ati vazut "Adolescenti indragostiti" , film francez, vedeti cum au fost abordate unele probleme... Asta da teenage movie, nu atatea "oh My God I am not popular anymore"....
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

si eu prefer filmele europene... sau filme americane cu iz european :) eu pur si simplu cred ca filmele romanesti nu sunt apreciate pt ca nu exista un public educat sa guste astfel de filme... fara efecte speciale si un erou mondial, nu merita sa vezi filme :)
plus problemele care le-am enumerat mai sus...

dintre filmografia molodveneasca nu stiy decat Jana si Patul lui Procust, din cele noi...
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

Si evident "Stefan cel Mare", din perioada sovietica... Am vazut doar secvente dar parea in stilul Sergiu Nicolaescu. Este interesant ca RSSM a produs filme in limba romana in perioada URSS (ma rog, ei ii ziceau moldoveneasca, dar atunci cand era vorbita nu se vedeau caracterele chirilice :D)
Un apropo la deschiderea filmului Jana, desi risc sa intru pe problema nationala in loc de cinematografie:
Primind, lunea trecută, la redacţie următoarea invitaţie: “Departamentul Cinematografie pe lngă Ministerul Culturii al R. Moldova este onorat să vă anunţe că, după o pauză de 12 ani, studioul “Moldova-film” revine n viaţa publică cu noul film artistic “Jana” n regia renumitului cineast Valeriu Gagiu… etc., etc.”, abia aşteptam să asist la promisa “revenire”.

Marţi, 16 noiembrie, la ora 10, mă prezint la Cinematograful “Patria” (sala mică) la conferinţa de presă, anticipată de vizionarea filmului. mi ocup locul n săliţa elegantă (n care venisem - pentru prima oară! - după renovare) şi aştept să nceapă proiectarea.
Apare dl Valentin Todercan, şeful respectivului departament, şi spune senin pe romneşte: “Domnilor ziarişti, avem trei variante – romnă, rusă şi cu subtitrare n limba engleză. n ce limbă doriţi să vizionaţi filmul?”. La care asistenţa, destul de numeroasă de altfel, ncepe a striga: “Na russkom, na majoritarnom!”(Ruseşte, n limba majorităţii!, adică). La fel de senin, zic şi eu: “Dacă l puneţi n rusă, părăsesc sala şi asta o să scriu despre film”. Dl Todercan zice: “Să-l ntrebăm n acest caz pe regizor şi procedăm cum spune el”. Bine, zic. După care, instantaneu, ncepe filmul. Pe ruseşte. Mă ridic şi ies. n hol, uşa la sală fiind nchisă, dl Valeriu Gagiu mai acorda interviuri şi nu auzise altercaţia din sală. Mă prezint şi-i spun cazul. ncepe a striga la mine: ”Cine eşti dumneata, cine eşti dumneata?!”. i spun numele, la care-mi replică: “Aici nu eşti la miting!”. Totuşi, adaugă: “Am să le spun să reia de la nceput romneşte!”. “Spuneţi-le, zic, am să aştept pe hol”.
Aştept vreo zece minute să văd ce se ntmplă, ntreţinndu-mă, ntre timp, cu cineva din administraţia cinematografului. Nu era de acord cu mine că “Patria” este o pepinieră a subculturii propagată exclusiv n limba rusă. Dacă ncepea proiecţia filmului fără ipocrita ncercare de a mima libertatea de a alege, aveam să accept situaţia ca pe singura posibilă realitate. Aveam să vă povestesc ce bomboană de melodramă cu elemente de detectiv vă aşteaptă! La ce reviriment al cinematografiei naţionale asistăm! Că doar e att de firesc să revii “n viaţa publică” a unei ţări tot n limba n care te-ai dat la fund, urmnd un vechi şi comod complex al naţmenului, fie şi artist, parte a glorioasei cinematografii sovietice.
Am plecat ca o fraieră n oprobriul colegilor mei ziarişti. Să-mi fie de nvăţătură altă dată cnd mai merg la premiere!

Jurnal de Chişinău
Ia-ţi, domnule, Jana!
•autor: Rodica Mahu
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

adrenalina said:
dintre filmografia molodveneasca nu stiy decat Jana si Patul lui Procust, din cele noi...
Jana a fost o incercare nereushita ash spune.. lumea viziona filmul cred ca doar pentru a vedea sanii Janei..
Patul lui Procust nu l-am privit.. merita ?
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

mm..n-am vazut Jana..dar am auzit ca ca de altfel ca majoritatea productzie moldoveneshti, e de proasta calitate

Imi place mult filmul romanesc vechi pot spune "Liceenii" cu Stefan Banica Junior shi Oana Sarbu - interesant filmul, nu-i atata actziune cat sunt puse in valoare sentimentele..momentele interesante din liceu shi viatza liceenilor!
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

Eu personal n-am văzut nici un film romnesc care să-mi placă. Şi nu pot spune că n-am ncercat mai demult. După nu ştiu ct timp pierdut am nceput să ma cam feresc de filmele romneşti. Deşi poate mai ncerc. Poate, poate.
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

dixy said:
Eu personal n-am văzut nici un film romnesc care să-mi placă. Şi nu pot spune că n-am ncercat mai demult. După nu ştiu ct timp pierdut am nceput să ma cam feresc de filmele romneşti. Deşi poate mai ncerc. Poate, poate.

Incearca si "Cuibul de viespi", "Felix si Otilia" sau "Actorul si salbaticii"!
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

sau "O noapte furtunoasa","Adela",si teribila comedia a lui Kiritescu:Gaitele
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

semidia said:
sau "O noapte furtunoasa","Adela",si teribila comedia a lui Kiritescu:Gaitele

Gaitele lui Kiritescu au fost ecranizate cu titlul 'Cuibul de viespi' sau invers, dar unde mai putem vedea azi 'Adela' sau 'O noapte furtunoasa' ?. Sa mai adaugam la lista filmelor romanesti si Balanta sau 'De ce trag clopotele Mitica?'
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

si filmele nemuritoare "Chirita la Iasi","Coana Chirita"."Asta seara dansam in familie":he:
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

semidia said:
si filmele nemuritoare "Chirita la Iasi","Coana Chirita"."Asta seara dansam in familie":he:
Sa nu supralicitam! Chiritele traiesc datorita teatrului si nu cinematografiei.
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

Din cele RO nu pot sa zic ca mi-a plăcut careva ,dar din cele din MD este unul apărut acum 2 ani se numeste Janna.Filmat la Moldova Film.
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

bulicher said:
Da nu poate cineva să mi spuie de unde spoate de procurat filme moldoveneşti
intra pe torents.md (nu fac reclama..:nunu:),inregistreazate shi copie de acolo..ca sunt
 
Back
Top