Filme romaneşti şi moldoveneşti

Re: Un film excelent si un regizor de viitor (si actualitate)

l-am vazut de mult,insa e cit de cit hazliu intr-adevar....si o satira probabil
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

despre flmele romaneshti: mi-a placut filmul "Ochii care nu se vad, se uita.." super film!.. si apoi si Ion (l-am vazut acum doi ani in cadrul festivalului filmului romanesc de la Odeon).....finalul:un miner vrea sa ajunga in ajunul Craciunului acasa la nevasta lui si la copii, si pentru a scurta drumul....se catzara intr-un vagon ghidat (un fel de telecabina) cu care se transporta carbunele de pe munte....si pe la mijlocul traseului, cand acel vagon tocmai era la 2 mii de metri inaltzime, cineva opreshte curentul..... ce moarte!?>... sa mori degerat in vagon, cu gandul ca familie si la Craciun.....
mi-a placut si "Milionari de weekend" cu Tudor Chirila.... erau si rachetzii moldoveni pe-acolo.... :) cica pe unul din ei il chema Boris..:))
kiar si filmul asta naiv "Liceenii" e la fel de bun....relatzia asta dintre colegi cit de frumoasa este......
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

din romanesti cel mai mult mia placut "Furia"...Iar Moldova Film are multe filme bune (a la Kusturica, ba chiar mai ceva): "Cine arvoneste acela plateste", "Troitsa", "Tunul de lemn", Valeu,valeu, nu turna!", etc
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

"Furia" e o idiotie. Nu are nici un sens, e nerealist, lipsit de clasa, iar regizorul lui cred ca a chicat in cap cand a fost mic pentru ca si cand da interviuri pare un flacau de la tzara cu un usor retard.

Imi place insa mult Nae Caranfil dintre cineastii romani noi, iar cel mai tare film romanesc ever, eu zic ca e "Capcana mercenarilor" :D ... Mai putin fazele unde se dadea Sergiu Nicolaescu prea erou, cand se legana pe scaun fara frica de a fi impuscat ... sau altele asa. Dar ca replici memorabile si personaje bune de panteon, e numarul unu. :)
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

Poate "Furia" e si o idiotie, dar aceasta. asa-zisa "idiotie" mia placut. Vezi ca multi spun ca si filmele lui Kusturica sunt o idiotie. Nu crede ca vreau sa compar, dar chiar mia placut. E ceva mai nou.
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

PiggyEFromHell;152564 said:
Din cele noi imi place "Filantropica" cel mai mult. Sa vedem ce mai scot si ce au mai scos.

Mie "Furia" mi-a plakut mult. Poate si e irealista ideea per ansamblu, dar are multe parti care arata viata reala din ro. Adrian minune cu gagicutele alea, cum isi rupeau picioarele fanii lu dinamo si steaua, interesant:D
 
Re: Filme romneti i moldoveneti

IMHO, din moldovenesti "Troita" is the best(da poate nu asa se cheama, confuz)
 
Re: Filme romneti i moldoveneti

chiar ieri m-am uitat la 'Tabor uhodit v nebo' .
imi place f mult 'Lautarii', vreau sa-l am si in colectie. am emotii deosebite cind il privesc, ascult muzica si monologurile
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

Cel mai interesant film moldovenesc pe care l-am privit eu este ''Vale,valeu nu turna!"in rolurile principale cu Vasile Tabirta!
 
Re: Filme romneşti şi moldoveneşti

"Reconstituirea" - vechi, romanesc. nu as spune ca e f interesant, dar e bine jucat, cu sfirshitul cam tragic
 
Re: Filme romneti i moldoveneti

"Aseara am vazut filmul "Pacala se intoarce" in regia lui Geo Saizescu"

pot sa fiu indiscreta sa intreb unde ai gasit filmul?
 
Re: Filme romneti i moldoveneti

"15" - regie Sergiu Nicolaescu
Dur, interesant, comercial, real, am lacrimat...
 
Re: Filme rom⮥şti şi moldoveneşti

semidia;131339 said:
si filmele nemuritoare "Chirita la Iasi","Coana Chirita"."Asta seara dansam in familie":he:

Apropo de Asta seara dansam in familie. Noi suntem romani di Galati, si locum peste hotare. Si ne este dor de fimele noastre si de umorul nostru nemuritor. Eu una nu am vazut filmul, dar sotul meu l-a vazut si vrea ca si eu sa-l vad. Dar nu-l gasesc pe net, nu stiu de unde sa-l cumpar, si nu stiu unde sa caut.

POate cineva sa ma ajute...?
 
Re: Filme rom⮥şti şi moldoveneşti

ce filme moldovenesti noi au aparut? ca sunt satula de cele romanesti, foarte proaste!!! apropo de moldovenesti - Ion Hadarca (motanul Vasilica) cica s-a facut regizor...mi-a fost rusine ca sunt basarabeanca cand am iesit din sala (festivalul DaKino - Bucuresti), ne fac tara de rusine! Dupa ce ca e actor prost!
 
Re: Filme rom⮥şti şi moldoveneşti

iulia86;162250 said:
ce filme moldovenesti noi au aparut? ca sunt satula de cele romanesti, foarte proaste!!! apropo de moldovenesti - Ion Hadarca (motanul Vasilica) cica s-a facut regizor...mi-a fost rusine ca sunt basarabeanca cand am iesit din sala (festivalul DaKino - Bucuresti), ne fac tara de rusine! Dupa ce ca e actor prost!

Sunt si filme romanesti foarte bune, tre sa stii sa mai alegi. Iata "Orient Express" este destul de bun...
 
Aoleu, groaznic! Daca te limitezi la asa un film de prost atunci e nashpa, Niculaiescu de mult nu mai are talent.
 
Back
Top