Filme romaneşti şi moldoveneşti

KYR:

Apropo, Vitalic, intrebare : ce -i nou in ULTIMUL film a lu Kobyleanski,
ca sa inteleg si eu ceva in cinematografie moldoveneasca///

sunt destule lucruri noi si bune...
intai, o chestie ce tine de arhitectura filmului - Cobileanschi a abandonat stilul generalsit din "Cand se stinge lumina", adica pozitia: eu sunt deasupra lucrurilor va spun voua, moldoveni ce sunteti, cum va vad...
apoi finetea prin care a aratat cum functioneaza real administratia publica locala pe care noi, cei din Chisinau, pliem discursuri de genul: vrema in Europa, autoguvernare, descentralizare, democratie etc...
mi-au placut si cateva observatii-sugestii ce tind e carnavalesc: credinta in faptul ca o poezie poate servi in calitate de slogan si lozinca electroala si mai ales, sa aiba priza la electorat...si ironia vizavi de credinta moldovenilro ca Armata face din baiat un om adevarat si-l invata chestii utile...
 
Nu am primit nici un film de a lui Cobileasnki pina la capat, desi tot sunte 'mediatizate' pe net...am vazut citeva secunde din unul, habar nu am cum se numea... si nu mi-a mai placut..

ce merita intr-adevar de vazut e California Dreaming.. desi e neterminat...
 
vitalic sprinceana;195147 said:
intai, o chestie ce tine de arhitectura filmului - Cobileanschi a abandonat stilul generalsit din "Cand se stinge lumina", adica pozitia: eu sunt deasupra lucrurilor va spun voua, moldoveni ce sunteti, cum va vad...
imi pare rau daca ai intzeles tu asta din film... m-ai dezamagit
de planeta moldova ai aceeashi parere?
 
mi se pare ca mania asta de acompara filme intre ele si mai ales cu Kustirita, orice film care intra cam in aceeasi arie de interes ca filmele lui, mi se pare cel putin amuzanta. Kusturita isi intruchipeaza propria tara, aici ai intruchipata Romania, in adevarata ei splendoare, cu taranaismul, prostia, complexele, doleantele si frustrarile ei, cu naivitatea oamenilor care nu au ajuns inca sa fie patati de occidentalism... mie mi-a placut pentru umorul negru, dar in acelasi timp foarte fin, mi-a placut pentru jocul actorilor si pentru ideea filmului. mi-a placut pentru replicile foarte bune si pentru actorul american super draguts. mi- aplacut realizarea si modul in care a fost filmat. si mi-a placut sinceritatea lui.

il consider un film foarte bun, care poate intra in cinematografia romaneasca. si merita un 9.


despre Cobileanschi... nu imi place calitatea filmarilor si a peliculei, nu imi place faptul ca nu evolueaza si ramane la acelasi nivel al filmelor pamflet. dar stie cum sa te amuze, cum sa te atinga acolo unde te doare si cum sa te scarbeasca chiar :)
 
sunt absolut de acrod cu adrenalina care spune ca cobyleanski ramane la acelasi nivel, ca nu evolueaza si ca nu dezvolta niste abilitati noi cinematografice. Insa referitor la amuzamente - chiar nu cred ca reuseste sa amuze pe cineva, mai mult , consider filmele desa expirate, valabilitatea lor s-a sters :(
 
#107 ronin65,
Filme romanesti gasesti aici: http://www.torrentsmd.com/browse.php?tag=FILME ROMANESTI.
Candva am gasit si niste filme moldovenesti, dar nu prea multe.
Exemplu: 'Valeu, valeu, nu turna!':
http://www.torrentsmd.com/details.php?id=38833
http://www.torrentsmd.com/details.php?id=141697

Alte trackere romanesti gasesti aici: http://www.trackers.ro
dar unele din ele sunt inchise (nu te poti inregistra decat cu invitatie sau deloc - eu nu am invitatii, din pacate).

#108 kokoin,
'Cine arvoneste acela plateste' - TVRip:
http://www.torrentsmd.com/details.php?id=258917
http://www.torrentsmd.com/details.php?id=165184
 
caut Un KINO de-al nostru

Salutare popor,

Caut un fil, pe care l-am vazt pe fragmente de anul nou, daka nu gresesc 2006-2007 pe NIT TV si iar daca nu gresesc.

Stiu precis ca totul se desfasura in tren si ca actori principali erau Mihai Dolgan (Dumnezeu sa il ierte), Dumitru Diacov, Victor Stepaniuc, poate si Nata Gordienco era pe-kolo.
Din pacate nu tin minte macar nici un detaliu concret.

Poate cineva sa ma ajute cum sa fac rost de el.
Cel putin denumirea,

Plssssssssss
 
A ramas mai putin de o luna pana impodobim Pomul de Craciun,facem sarmale si racitura,si asteptam......asteptam sa vina Mosu` Iar pentru relaxare,dupa o bataie cu bulgari(in caz ca avem zapada)merge un vin fiert si un film bun....si usurel (pentru digestie,ca avem nevoie)si cu aroma de scortisoara,in ton cu sarbatoarea.......Doar ca,sunt in pana de idei.....Are cineva vre-o propunere??Daca da,va rog sa indrazniti. Si pentru ca nu vreau neaparat filme moldovenesti sau romanesti,rog moderatorii sa-mi schimbe '"scrisoarea " in alt loc(daca e cazul),unde considera ei mai bine.
 
Re: caut Un KINO de-al nostru

Adv@nced_Lamer;217257 said:
Salutare popor,

Caut un fil, pe care l-am vazt pe fragmente de anul nou, daka nu gresesc 2006-2007 pe NIT TV si iar daca nu gresesc.

Stiu precis ca totul se desfasura in tren si ca actori principali erau Mihai Dolgan (Dumnezeu sa il ierte), Dumitru Diacov, Victor Stepaniuc, poate si Nata Gordienco era pe-kolo.
Din pacate nu tin minte macar nici un detaliu concret.

Poate cineva sa ma ajute cum sa fac rost de el.
Cel putin denumirea,

Plssssssssss

California Dreamin` - film de exceptie

il poti gasi pe torrentsmd.com
 
Precis e "California Dreamin`"?

La filmul acesta decrierea e asa:
"Actori: Арманд Ассанте, Джэми *лман, *азван Василеску, Мария Динулеску, Александру Маргиняну, Ион Сапдару, Александру Драгои, *нди Васлуиану, Сабина Брандусе, Габриель Спахиу
...
Despre film: 1999 год. Официальная *умыния открывает "зеленый коридор" эшелонам НАТО, следующим к югославской границе. В один прекрасный день в крохотную деревню Капальница прибывает секретный эшелон...."

Nu prea corespunde cu ceea ce am apukaty eu sa ma uit , mai ales Actorii :)
 
cipslim;217689 said:
Nu e ala bre. Filmul e tare California Dreaming(chiar daca nu prea realist el) dar nu e ala filmul pe care il cauta.

Tu singur nu il confunzi cu Arizona Dream ? Ca ala era mai suprarealist.

In fine chiar daca nu era vorba de el, il recomand cu caldura, filmul e genial , de la scenariu si actori pana la coloana muzicala.
 
lvl100;217728 said:
Tu singur nu il confunzi cu Arizona Dream ? Ca ala era mai suprarealist.

Nu am cum ala e de Emir Kusturica. Nu am zis ca e suprarealist.
E la fel de realist ca si The Kingdom de exemplu. Foarte bun filmul totusi e greu de urmarit de un strain. Eu nu mi-am dat seama cat de greu e sa intelegi dialogul in engleza pana nu l-am aratat la niste tovarasi scotieni pe laptop si tot puneau pauze sa citeasca. In romaneste se vorbeste mult mai rapid decat in engleza si viteza de intelegere este mult mai mare.
Mai sunt si faze care nu pot fi intelese prea usor sau chiar de loc de alte nationalitati.
De exemplu cand pleaca cei doi de la bairam cu autobuzul el soldat american si ea romanca, in brate unul cu altul, fericiti si in spate un orb bate cu lingurile intr-o toba si canta un Duj Sandale un cantec popular in Serbia. pentru mine a fost un moment de readucere la realitate deoarece esti supt in visul celor 2 indragostiti si aventura lor visand cu ei si deodata vine regizorul si te readuce brutal in realitatea momentului respectiv.
un mare artist Regizorul, Dumnezeu sa-l ierte.

Da nu asta e filmul!
 
Asa de logic se leaga dialogul vostru cu trenul de parca ar fi o ecranizare de Kafka.

Oricum filmul ala e o idiotie. Regizorul a luat o poveste adevarata care era super-amuzanta asa cum era si s-a chinuit el sa o faca mai cu actiune, schimonosind atmosfera si personajele in stilul lui Kusturica. Dar cum actiunea nu se petrece in Yugoslavia, nu a reusit decat sa compuna o blasfemie. De unde si consecintele. :cool:
 
ok..misunderstanding..greaseala mea
nici vorba de California dreamin`..poate Train de vie ?..desi nici acolo umbra de Mihai Dolgan..
 
Nacialnik;217848 said:
Asa de logic se leaga dialogul vostru cu trenul de parca ar fi o ecranizare de Kafka.

Oricum filmul ala e o idiotie. Regizorul a luat o poveste adevarata care era super-amuzanta asa cum era si s-a chinuit el sa o faca mai cu actiune, schimonosind atmosfera si personajele in stilul lui Kusturica. Dar cum actiunea nu se petrece in Yugoslavia, nu a reusit decat sa compuna o blasfemie. De unde si consecintele. :cool:
Despre care film vb. aici?
 
Back
Top