Filme romaneşti şi moldoveneşti

lvl100;217867 said:
Pai nu despre ecranizare aia dupa Ana Karenina ?

Care aia cu Sophie Marceau?
Ce Karenina ai vazut? Faci mishto?

Il intreb pe asta...necialnic de care film vb. de ala cu Trenu, de California Dreamming sau de Trenul Vietii.
 
Si cam ce din caracterul meu bland si plin de solicititudine te face sa speri ca am sa stric suprarealismul sublim al temei asteia, doar ca sa iti risipesc tie confuziile? Lvl de data asta chiar s-a incadrat super. 10 pentru referintza culturala. :D ... Hai, na, un indiciu : sunt de radicala parere ca orice idiot care isi prezinta stalcit tara sau poporul, trecand dincolo de limitele realismului, in schimonosiri ascunse sub o asa-zisa pojghtza de umor care da bine in ochii strainilor, merita impuscat. Sau sa moara in accident de masina.

So, top 3 al filmelor noi de limba romana care merita privite : 1. Restul e tacere 2. "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" si 3. new entry "Schimb valutar" care deasemenea vrea sa mearga spre un realism depasit de acum cativa ani, dar se salveaza printr-un scenariu bunicel si interesant. E si cu Aliona Munteanu, cea care dantzuia cu Arsenie. :)
 
Nacialnik;218100 said:
sunt de radicala parere ca orice idiot care isi prezinta stalcit tara sau poporul, trecand dincolo de limitele realismului, in schimonosiri ascunse sub o asa-zisa pojghtza de umor care da bine in ochii strainilor, merita impuscat. Sau sa moara in accident de masina.

Urat din partea ta. Hai sa trecem peste chestia asta cu:bai o sa ne vada strainii si uite ce o sa creada despre noi. Iaka ce rau i-a facut Borat Khazacstanului.
Vorbeam despere film in ansamblu ca este un film bun, nu prea ma intereseaza ce cred altii despre noi cand urmaresc filmul ca aici nu suntem la sectiunea politica. Daca vrei fa-ti un thread despre asta si faci acolo polemica.

Anonimus fa-mi mie o favoare si nu-l mai fa tzigan cu gandul sa il insulti ca nu-i frumos. Avem atatea si atatea alte epitete in limba noastra cu care poti sa-l badjiucuresti de ce sa ne limitam la etnii.
 
Fa-ti singur o favoare si nu mai ateriza ca musca-n lapte intr-o flocaiala la care nu vrei sa participi. Nu asculti sfatul inteleptilor care ne-nvata ca in cazuri din astea risti sa ti-o iei de la toate partile implicate?
Nu vad de ce ar trebui sa vorbesc la politica despre politica din cinematografie si nu la cinematografie despre cinematografia din politica. Doar ca sa iti fac tie o alta favoare?

Cele mai epice scene din "Columna" :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rW-GXZqaZpQ[/youtube]
 
Din filme Romanesti mi-a placut "Orient Express" si "Restul e tacere..."
"Supravietuitorul" un fel de James Bond made by Ro:D
 
nici mie nu prea imi plac filmele romanestisi nici moldovenesti, mi se par seci si fara nici un dumnezeu.Lautarii ii deja uzat, mai uitati-va la ceva nou, de exemplu Kyle XY ,este superb filmul,de fapt este un serial.sunteti de moda veche dragilor!
 
PinkPantera;219189 said:
"Lautarii" recomand!!! un film de marele Emil Loteanu,alaturi de nume mari ale teatrului si muzicei nationale.

Da,este un film frumos,dar nu l-am vazut niciodata in limba romana.Il am in rusa...exista pe undeva si in romana?
 
calmas natalia;219224 said:
nici mie nu prea imi plac filmele romanestisi nici moldovenesti, mi se par seci si fara nici un dumnezeu.Lautarii ii deja uzat, mai uitati-va la ceva nou, de exemplu Kyle XY ,este superb filmul,de fapt este un serial.sunteti de moda veche dragilor!


...mda....
Ce are una cu alta? Ce are moda cu filmul?
 
Draga #Calmas victoria, Filmul Lautarii e o capodopera nationala,descrie foarte bine tragedia si ironia vietii lautarilor,a oamenilor de arta,care erau plasati pe aceeasi treapta cu hotii.nu aveau parte nici macar de locul de veci intr-un cimitir,nemaivorbind de traditiile crestinesti.Pe viitor incearca sa nu devii ipocrita,si lasa-ti comentariile pentru tine,ok?
 
Eu l-am privit in romana,la fonoteca colegiului de muzica.(studiez acolo)insa isi pierde din calitatea deja considerabil.kiar nu stiu ce sa-ti spun,incearca pe torrentsmd.com. acolo am mai vazut filme ca morometii,cel mai iubit dintre pamanteni,calitatea buna,insa e cam mare volumul filmului.incearca...
 
Cel mai iubit dintre pamanteni , cu Stefan Iordache, Maia Morgenstern , Gheorghe Dinica


E pericoloso sporgersi ( aka. Don't Lean Out the Window / Les Dimanches de permission )
In rolurile principale : George Alexandru, Marius Stanescu

Filmele copilariei :
Profetul, aurul si ardelenii
Artista, dolarii si ardelenii
Pruncul, petrolul si ardelenii

Florin Piersic in : Drumul oaselor , Trandafirul galben , Misterele Bucurestilor , Colierul de turcoaze , Masca de argint

si bineinteles Satra = '' O satra urca la cer '' Emil Loteanu
In anii '80 in Romania acest film rula cu casa inchisa
 
SATRA este un film exceptional,imi place foarte mult.
Din cele vechi si bune ar mai fi "OTILIA" dupa Enigma Otiliei de Calinescu...
 
Dar serialele nu va plac? Mie mi-a placut cel mai mult "Lacrimi de iubire". Extraordinar de frumos si bine facut! Despre Filantropica nu pot sa spun nimic, ca nu l-am vazut. Despre ce vorbeste comedia asta?
 
Back
Top