Holocaustul - Realitate sau Mit?

Angeli;208610 said:
Interesant, putine potlogarii au savirsit evreii comunisti in perioada sovietica? Ce, putine povesti triste sunt?
Iaca, numai spui un cuvint impotriva evreilor, si-ti baga pe git nascoceala lor de anti-semitism...
Orice crima tre sa fie pedepsita, si nu exista o crima mai buna si una mai rea. Si crimele evreilor ar trebui sa fie pedepsite. Dar toata lumea tace, caci se teme ca nu cumva sa fie anti-semita...
Nu ridicati Holocaustul asupra tuturor crimelor savirsite pe parcursul secolelor. Nu este corect fata de celelalte victime, de alte nationalitati...

Mi s-a parut evident sarcasmul in postarile mele,dar daca nu,trebuie sa incerc mai bine pe viitor. :)
 
David Faber era doar un copil mic,cand nazistii rai l-au obligat sa fure dintii de aur de la evreii care erau trimisi la "dusurile" naziste.
Intr-o zi,David a gasit un copilas care supravietuise gazarea, sugand inca la pieptul mamei.David a vrut sa salveze copilul, dar nazistii l-au obligat sa-l arunce in cuptor.

David si familia sa, se ascundeau de nazisti pe ultimul etaj al unei cladiri de oficii.Ei ascultau atent orice sunet, si cand auzeau ciubotele nazistilor, familia se ascundea repede dupa rama unui tablou.

Dar intr-o zi, nazistii au venit tiptil.Dintr-o data usile au zburat in parti, si nazistii cu mitraliera pregatita din timp,au mitraliat tot ce misca,in afara de David, care miraculos, se ascundea sub un pat.

David atunci nu a avut o alta iesire, decat sa se predea.David a supravietuit 9(!!!) lagare de exterminare.Acolo el a fost obligat de nazisti sa deschida butoaie de Zyklon B pentru gazarea evreilor.

Fratele lui David,Romek, a impiedicat nazistii sa obtina bomba atomica,deci noi toti ii datoram mult lui Romek,deoarece in caz contrar toti am fi vorbit germana astazi!

http://deseretnews.com/dn/view/0,1249,605154420,00.html

http://www.s-h-a.org/heartbeat/9912heartbeat.html
 
Angeli;208610 said:
Interesant, putine potlogarii au savirsit evreii comunisti in perioada sovietica? Ce, putine povesti triste sunt?
Iaca, numai spui un cuvint impotriva evreilor, si-ti baga pe git nascoceala lor de anti-semitism...
Orice crima tre sa fie pedepsita, si nu exista o crima mai buna si una mai rea. Si crimele evreilor ar trebui sa fie pedepsite. Dar toata lumea tace, caci se teme ca nu cumva sa fie anti-semita...
Nu ridicati Holocaustul asupra tuturor crimelor savirsite pe parcursul secolelor. Nu este corect fata de celelalte victime, de alte nationalitati...
you are my hero :zelda:
 
te rog sa ne luminezi de crimele facute de evrei, care se pot ridica la nivelul de exterminare a unei etnii in masa... cu linkuri exacte. sa ne spui cum evreii au adunat X etnie, a bagat-o in lagare de concentrare si au gazat la gramada, copii, femei si batrani... familii intregi care mergeau la moarte. dar intre timp ii dezbinau, ii puneau la munci grele, ca sa isi castige farama de paine pe care o primeau sau erau supusi experimentelor medicale....
Angeli, chiar sunt curioasa... care a fost etnia aia hartuita de evrei, si datorita careia acestia isi meritau soarta, ca pedeapsa pentru crimele abominabile savarsite.
 
adrenalina;208795 said:
te rog sa ne luminezi de crimele facute de evrei, care se pot ridica la nivelul de exterminare a unei etnii in masa... cu linkuri exacte. sa ne spui cum evreii au adunat X etnie, a bagat-o in lagare de concentrare si au gazat la gramada, copii, femei si batrani... familii intregi care mergeau la moarte. dar intre timp ii dezbinau, ii puneau la munci grele, ca sa isi castige farama de paine pe care o primeau sau erau supusi experimentelor medicale....
Angeli, chiar sunt curioasa... care a fost etnia aia hartuita de evrei, si datorita careia acestia isi meritau soarta, ca pedeapsa pentru crimele abominabile savarsite.

Fiindca evrei nu extermina un popor pe numele de palestinieni, vom vorbi de exterminatorii romani.

Leah era un mic copil cand brutele de nazisti au invadat oraselul ei din Romania. Nazistii fiind tampiti au crezut ca Leah e un copil Arian, fiindca ea avea par blond, foarte lung.

Dar romanii trebuiau sa indeplineasca un decret venit din partea dictatorului pro-nazist Ion Antonescu.

Antonescu a decis ca gloantele sunt prea scumpe pentru evreii, asa ca romanii au furat incaltamintea evreilor,fiindca ea putea fi vanduta(sau poate armata trebuia incaltata?).Apoi evreii au fost nevoiti sa mearga 3 luni la un mars al mortii,desculti, la temperaturi de -40o.
Saracii evrei, trebuiau sa doarma afara noaptea, fara pături.

Miraculos,romanii nu au observat toti cerceii de aur pe care fiecare copil ii avea la ureche,cand le-au furat incaltamintea sa o vanda.

Cum evrei marsaluiau pe drumurile inghetate,intrau in barter cu romanii ce stateau pe marginea drumului, tot in temperaturi de -40o(de unde romanii au luat ideea ca evreii desculti ar avea ceva de barter pe temperaturi de -40o nu e explicat).
Asa ca mama Leahei a luat toti cerceii fetelor si le-a schimbat pentru o singura gaina, pentru Shabbos.

Dar mama Leahei a ucis gaina si a trimis-o shochet-ului care s-a uitat la ficat si a zis Leahei: "Aceasta gaina e treif!".
Asa ca Leah si familia ei nu au avut o gaina pentru Shabbos-ul la temperaturi de -40o.
Apoi ca nazistii iar i-au furat pe evrei.

In ciuda faptului ca mama Leahei pe patul mortii a facut-o sa promita sa "Traiasca,Tina minte,Povesteasca" nobila Leah o tinut tacerea timp de 50 ani.
Acum ea nu poate sa-si inchida gura si de aia isi povesteste povestea trista elevilor.
http://www.liveremembertell.com/excerpt1.asp
 
adrenalina;208802 said:
ma scuzi, data viitoare scrie te rog ca o persoana normala, ca sa inteleaga si altii ce ai vrut sa scrii.

Ma scuzi,dar am crezut ca am fost destul de clar.Fiindca evreii nu incearca sa extermine un popor pe numele de palestinieni am povestit o poveste trista al unui supravietuitor al Holocaustului, care aproape a fost exterminat de un popor exterminator-romanii.Si ca sa ma intelegi mai bine iti dau un exemplu de masacru:http://en.wikipedia.org/wiki/Qana_massacre
 
Yehudon, amuzant modul tau de a povesti :)
Dar ar trebui sa iti amintesc faptul ca este o imensa diferenta intre masacru si exterminare (da. marimea CHIAR conteaza).
De aceea, eu unul as prefera sa postezi chestii povestite amuzant decit sa ajungi la concluzii gresite.
 
adrenalina;208806 said:
nici tu nu m-ai inteles corect... popej a avut grija sa iti explice anumite chestiuni...
Daca vrei ca cineva sa-ti demonstreze cum evrei au exterminat etnia X,deschide un alt thread.Si cred ca inainte de a cere acest lucru ar trebui sa demonstrezi intentia nazistilor de a extermina evreii.

Acum o alta trista poveste de Holocaust.
Pe baza acestei triste povesti a fost spanzurat Adolf Eichmann,care a fost capturat in Argentina de Mossad si transportat in Israel pentru a fi supus unei judecati obiective.

Leon Wells era doar un tanar baiat cand a fost capturat, de doua ori, de maleficii nazisti.In 1943, nazistii l-au luat pe Leon din Janowska, pentru a lucra in brigada mortii. Aceasta brigada era responsabila de exhumarea evreilor morti pentru a sterge orice urma a crimei!

Sarmanii evrei erau dusi la lucru de Brandmeister,care era responsabil de a tine focul aprins.El avea un lucru foarte greu,deoarece cateodata numarul de corpuri unul peste altul ajungea la 2,000.

Brandmeister ducea dimineata evreii la lucru,imbracat in costumul diavolului, si cu o furca in mana.In acelasi timp evreii erau fortati sa compuna cantece in timp ce mergeau.El de altfel forta si o orchestra din 60 de instrumente sa marsaluiasca alaturi de evrei si sa-i acompanieze in timp ce evreii cantau.

Odata Leon a aruncat in foc un trup care a inceput sa tipe fiindca nu era inca mort.

Comandantul scrumului il obliga pe Leon sa puna oasele intr-o masina ce le macina, si apoi le facea sa dispara arucandu-le in sus!

http://www.nizkor.org/hweb/people/e/eichmann-adolf/transcripts/Sessions/Session-023-02.html
 
Yehudon;208807 said:
Pe baza acestei triste povesti a fost spanzurat Adolf Eichmann,care a fost capturat in Argentina de Mossad si transportat in Israel pentru a fi supus unei judecati obiective.


Hahahahahahaa
 
eu nu am de ce demonstra un lucru deja clar stabilit. ca doar nu am visat eu azi noapte Holocaustul. dar exterminarea etniei X de catre evrei ii ceva nou, tu ai adus in discutie asta si ii rolul tau sa demonstrezi vorbele care le spui...
 
adrenalina;208818 said:
eu nu am de ce demonstra un lucru deja clar stabilit. ca doar nu am visat eu azi noapte Holocaustul. dar exterminarea etniei X de catre evrei ii ceva nou, tu ai adus in discutie asta si ii rolul tau sa demonstrezi vorbele care le spui...

Daca e clar stabilit atunci nu-ti va prezenta nici o dificultate sa-mi demonstrezi intentia nazistilor de a extermina evreii.Daca acuzi pe cineva de o crima trebuie tu sa dovedesti crima nu inculpatul sa dovedeasca inversul.Daca exterminarea palestinienilor e ceva nou pentru tine poate n-ar fi trebuit sa te alaturi discutiei...
 
Voi incepe a demonstra imposibilitatea producerii Holocaustului in felul in care este acceptat momentan, prin analizarea lucrarii Profesorului Raul Hilberg.Cartea lui se numeste "The Destruction of the European Jews" publicata in 1985 in 3 volume.In aceasta carte el pune numarul total de evrei exterminati la 5,100,000(pagina 1219).In Treblinka,Belzec,Sobibor in total au fost exterminati 1.5 milioane.Doar in Treblinka au fost exterminati 750,000 de evrei.

Jankel Wiernik supravietuitor al lagarului de exterminare Treblinka a scris cartea,One Year in Treblinka, care ne relateaza modul de operare al acestui lagar.La pagina 28 el scrie:"S-a dovedit ca corpurile femeilor ardeau mai bine ca cele ale barbatilor.Deci doar trupurile femeile erau folosite pentru aprinderea focului de crematie." La pagina 39 el mai scrie:"Odata niste germani au aruncat un obiect ce ardea intr-o groapa comuna deschisa plina de corpuri,sa vada ce se va intampla.Nouri de fum au inceput sa se ridice,si focul a ars pentru restul zilei".
La pagina 29 el mai scrie:"Cand focurile s-au linistit din corpuri a ramas doar scrum".

Sunt 2 probleme in aceste relatari:
1. Corpurile umane nu pot arde de la sine.
2. Dupa crematie nu ramane doar scrum, mai raman si oase.

Insa Raul Hilberg in cartea sa, care se socoate carte de capatai pentru studierea Holocaustului,foloseste ca sursa cartea lui Wiernik de 5 ori. Mai mult de atat, Yitzhak Arad ,fostul director al Muzeului al Holocaustului din Israel, foloseste in repetate randuri ca sursa pe Wiernik.
 
Yitzhak Arad in cartea sa "Belzek,Sobibor,Treblinka" are la pagina 39 urmatoarea harta:
Numarul 34 denota gropile comune in care sunt ingropate 700,000 de corpuri, pana a fi cremate.
Problema e ca fantana de apa, e prea aproape de toate corpurile care sunt ingropate aici, si ar fi trebuit sa fi fost infectata.La pagina 292 in cartea lui se mentioneaza ca detinutii erau trimisi sa ia apa de la fantana pentru bucataria lagarului.
 
foarte profund, baiatule... dar tu de figuri de stil nu ai auzit? sau poate cum poate fi influentata memoria unui martor, in functie de realitatile traite... daca tu te bazezi pe acest argument si sustii ca Holocaustul nu a existat, ai o problema foarte mare.

unde scrie ca corpurile umane ardeau de la sine... acolo scrie doar ca corpurile femeilor ardeau mai repede ca cele ale barbatilor si ca erau folosite pentru foc... tu ai intrepretat ca ei faceau rugul dand foc corpuriloe, fara nici un fel de ajutor....
of, inca un geniu din asta, care crede ca a descoperit Asia, dar de fapt nu a descoperit nimic...
 
adrenalina;208828 said:
foarte profund, baiatule... dar tu de figuri de stil nu ai auzit? sau poate cum poate fi influentata memoria unui martor, in functie de realitatile traite... daca tu te bazezi pe acest argument si sustii ca Holocaustul nu a existat, ai o problema foarte mare.

unde scrie ca corpurile umane ardeau de la sine... acolo scrie doar ca corpurile femeilor ardeau mai repede ca cele ale barbatilor si ca erau folosite pentru foc... tu ai intrepretat ca ei faceau rugul dand foc corpuriloe, fara nici un fel de ajutor....
of, inca un geniu din asta, care crede ca a descoperit Asia, dar de fapt nu a descoperit nimic...
Am sa ignor atacurile la persoana deoarece denota lipsa de argumente si o sa trec direct la subiect.

Pagina 28 din cartea lui Wiernik:


Acolo este un cuvant folosit- Kindling. Daca nu stii ce inseamna te ajut cu cea mai mare placere:
http://www.merriam-webster.com/dictionary/kindling( explicatie in limba engleza)
http://www.dictionarenglezroman.ro/?cuvant=kindling( traducere in limba romana)
Acum pagina 29 din cartea lui Wiernik:

Aici e descrisa operatiunea de cremare a corpurilor.Nicaieri nu se vorbeste de ce fel de combustibil se foloseste pentru a aprinde focul.

Pagina 39 din cartea lui Wiernik:

Aici zice ca a aruncat un obiect arzand si corpurile au ars toata ziua.

Si te rog daca poti data viitoare fara atacuri la persoana,e o discutie civila si eu nu te-am atacat.
 
foarte "civila"... mai ales cand te apuci sa negi suferinta atator oameni...
da poate omul asta care a supravietuit nu stia ce combustibil se foloseste sau poate nu l-a interesat... sau poate a omis. dar sa iti bazezi argumentatia si negarea unui adevar istoric, pe faptul ca bietul om nu a specificat ce combustibil se folosea, mi se pare aberant si demagogic... ii o discutie care nu merge nicaieri. erau mai convingatori aia dinaintea ta.
 
adrenalina;208833 said:
foarte "civila"... mai ales cand te apuci sa negi suferinta atator oameni...
da poate omul asta care a supravietuit nu stia ce combustibil se foloseste sau poate nu l-a interesat... sau poate a omis. dar sa iti bazezi argumentatia si negarea unui adevar istoric, pe faptul ca bietul om nu a specificat ce combustibil se folosea, mi se pare aberant si demagogic... ii o discutie care nu merge nicaieri. erau mai convingatori aia dinaintea ta.

Ce are suferinta cu analizarea Holocaustului?Cand se analizeaza astfel de subiecte sentimentele trebuiesc inlaturate.Jankel Wiernik trebuia sa stie ce fel de combustibil se foloseste, fiindca el era in brigada care era responsabila de cremarea corpurilor.Si el a specificat ce combustibil s-a folosit.A zis:"Accordingly,corpses of women were used for kindling fires."Corpurile femeilor s-au folosit pentru aprinderea focului.Ba da, e o discutie care merge undeva,dar merge unde nu-ti place tie.
Din cate am vazut inaintea mea nu prea au fost care sa aduca argumente din cartile pe care se bazazea Holocaustul.
 
Back
Top