Holocaustul - Realitate sau Mit?

HKBD

New Member
Condamnat la trei ani de inchisoare in Austria pentru ca a negat Holocaustul, istoricul britanic David Irving recidiveaza, riscind cresterea pedepsei pina la 10 ani."Daca a existat un program de exterminare pentru a-i omori pe toti evreii, cum se face ca atitia au supravietuit", se intreaba Irving intr-un interviu difuzat ieri de BBC. "Chiar si implicarea lui Hitler in aceasta este o chestiune cu un mare semn de intrebare", crede istoricul britanic. Asta, cu toate ca, la procesul sau din Viena de saptamina trecuta, el a pledat vinovat, spunind ca s-a razgindit in privinta afirmatiilor sale ce negau existenta camerelor de gazare de la Auschwitz. Afirmatiile pe baza caruia a fost arestat si dus in instanta au fost facute la ultima sa vizita in Austria, in 1989. Desi Irving stia ca pe numele sau fusese emis mandat de arestare pentru negarea Holocaustului, el s-a intors la finele anului trecut la Viena, crezind ca mandatul expirase. Avocatii sai au facut apel pentru reducerea sentintei, dar procuratura considera ca pedeapsa este prea usoara, mai ales daca se ia in considerare "importanta speciala pe care o are Irving pentru dreapta radicala". Cu toate acestea, este putin probabil ca sentinta sa-i fie marita, Irving fiind in virsta de 67 de ani. Austria este una dintre cele 11 state europene care pedepseste negarea Holocaustului, printre care si Romania. Cotidianul

Sursa: http://www.cotidianul.ro
 
Condamnarea la inchisoare a negationistilor Holocaustului mi se pare o exagerare. DIn punctul meu de vedere, nu exista compromitere mai mare decat negarea exterminarii sistematice si programatice a evreimii europene asa ca nu vad de ce sa fie sanctionati si penal pentru prostiile debitate, martirizandu-i astfel pe imbecilii si antisemitii de serviciu care lucreaza de zor in Europa.

Pe de alta parte, recunosc ca sunt si imbecili care se bucura de apreciere internationala, doar tov. Chomsky este unui dintre ei. Pentru asta insa trebuie sa multumesc antiamericanismului.

L.E. Sventlana, te crezi amuzanta cu avatarul ala?
 
Poate ca legea admite holocaustul,dar oamenii sa stiti ca il neaga :))))
Cea mai frumoasa poveste e holocaustul.Si chiar daca ar fi adevarata,macar noi nu ne-am omorat conationalii,vezi Stalin.....Imi pare rau de milioanele de rusi+ multe alte popoare executati de aceasta eroare genetica transcaucaziana.
Dar cu holocaustul rusilor impotriva romanilor....nu prea se aude nimica.Lasati bai fratilor ca v-am dat rusine in razboi si voi va razbunati pe civili.Ce mama dreq...
 
andrei,daca permiti,cred ca e subiect despre holocaustul extremei drepte impotriva evreilor,de ce deviezi de la subiect? Apropo,n-ai avut habar ca si poporul rus a fost victima comunismului? Sau crezi ca si l-au dorit? Au inventat rusii comunismul,sau Rusia a fost tarim de testare a regimului cu pricina conditiilor de acolo care tot mergeau spre o revolutie? Dar nu despre asta discutam acum.
Cred ca multi dau vina pe evrei si azi pentru toate neajunsurile si toate relele care li se intimpla,mereu trebuie gasit ,vorba romanului,tap ispasitor
 
Poporul rus(ma refer la intelectualitate) a fost intr-adevar victima adevaratului "popor rus",comunistii,a multimilor agitate de nebuni poate mai mari decat "extremistii de dreapta".Adica tie ce impresie ti-ar lasa un popor care isi executa intreaga familie imperiala??
Mie imi lasa impresia ca rusii s-au dezis cu totul de intelectualitatea lor,si Romanovii au facut prostii fata de romani,nu zic,dar nu asa mari ca Stalin.Iar referitor la subiectul propriu-zis nu pot sa zic decat ca e regretabil ca au murit o parte dintre evrei,dar ia ganditi-va si voi daca nu au avut si evreii cumva vreo vina in toata tarasenia asta.
Sventlana ai cunoscut vreodata adevaratii evrei?
Si ca sa ma intorc la rusi,voi va dati seama ce imagine aveti in lume acum datorita comunismului.Probabil dintre dusmanii istorici ai Romaniei,voi aveti cultura cea mai bogata,dar aceasta a fost confiscata si modificata de agitatorii evrei bolsevici.Acei evrei comunisti din "octombrie rosu" au provocat Holocaustul,nu crezi??Cum vrei sa cred eu ca rusii se dezic de comunism cand de exemplu prietenul tau rus HKBD are acest nume care ne duce cu mintea in mod vadit spre politia secreta comunista.Aveti mult de munca in Rusia ca sa va purificati tara de comunisti,dar din pacate cred ca mai mult de 50% din oamenii din fosta urss gandesc comunist,aici includ si moldova din pacate...
 
andrei, nu te intoarce nicaieri... vorbim despre Holocaust... punct. sunt destule teme despre rusi si ce au facut. limiteaza-te la aceste teme.
 
Nu chiar totul este curat in holocaustul asta. Am senzatia uneori e doar un argument al statului Izrael in aplicarea violentei si teroarei impotriva tuturor inconvenientilor.
Au fost facute niste descoperiri de catre istorici, s-a constatat de ex ca nu a existat nici un fel de camere de gazare si nici sapunul din evrei.
Din cate aflasem de la profa de chimie cand studiam la liceu, este imposibil fabricarea sapunului din oamenii din cauza cantitatii mici de grasime necesara.
Multe chestii despre care studiem la scoala pana la urma nu sunt decat rodul unei propagande negre care avea drept scop justificarea violentei din partea aliantei ruso-americano-britanice.
Si in ziua de azi savantii care prezinta documente concludente publicului sunt amenintati cu inchisoarea in calitate de "pericol public".
De cand adevarul a devenit "pericol public" in occident?
Ma incepe sa inerveze tare mult toata aceasta "corectitudine politica"!
 
militant said:
Nu chiar totul este curat in holocaustul asta. Am senzatia uneori e doar un argument al statului Izrael in aplicarea violentei si teroarei impotriva tuturor inconvenientilor.
Au fost facute niste descoperiri de catre istorici, s-a constatat de ex ca nu a existat nici un fel de camere de gazare si nici sapunul din evrei.
Aiurea, ma, si stii prea bine. N-au existat camere de gazare? Ba, ar trebui sa te iei de mana cu imbecilii de care vorbeam mai devreme. Stii ce nu inteleg eu, militant? De ce trebuie ca antisemitii sa fie si prosti. Asta este marea mea nedumerire. De ce trebuie sa fie intotdeauna niste baieti cam redusi si amatori de conspiratii?

andrei_victor said:
Poate ca legea admite holocaustul,dar oamenii sa stiti ca il neaga
Unii oameni cu probleme, intr-adevar, il neaga, dar asta nu este un argument.

andrei_victor said:
Cea mai frumoasa poveste e holocaustul.Si chiar daca ar fi adevarata,macar noi nu ne-am omorat conationalii,vezi Stalin.....
Uh... marturisesc ca nu inteleg. In primul rand nu inteleg ce treaba are gruzinul de Stalin cu faptul ca evreii europeni au fost exterminati in masa. In al doilea rand, nu vad de ce holocaustul este "cea mai frumoasa poveste". Probabil sunt eu mai prost.

andrei_victor said:
ia ganditi-va si voi daca nu au avut si evreii cumva vreo vina in toata tarasenia asta.
Logica abjecta. Victima este vinovata, agresorul nu.

andrei_victor said:
Probabil dintre dusmanii istorici ai Romaniei,voi aveti cultura cea mai bogata,dar aceasta a fost confiscata si modificata de agitatorii evrei bolsevici.Acei evrei comunisti din "octombrie rosu" au provocat Holocaustul,nu crezi??
Nu, nu cred, antisemitule. Partidul bolsevic nu era unul evreiesc, asa ca poti sa ne scutesti de prostiile astea citite in Romania Mare sau vazute la DDTV. Ah, si vezi ca pe forum nu apreciem discursul "noi"-"voi", indiferent de care "noi" si "voi" vorbim. Daca te crezi interesant pentru ca te iei de Sventlana, afla ca nu esti. In incheiere te anunt ca HKBD este cat se poate de roman.

Sventlana said:
subiect despre holocaustul extremei drepte impotriva evreilor
Notiunea de "extrema dreapta" mi se pare una din cele mai mari pacaleli. De ce? Pentru ca tendinta este de a considera doar "extrema dreapta" ca fiind pacatoasa, criminala, intoleranta, asta desi "extrema stanga" a guvernat o jumatate de secol, a omorat peste 100 de milioane de oameni si inca mai chinuie oameni in Asia.
 
Nu pot sa cred ca unii oameni NEAGA Holocaustul...
Holocaustul:
NU s-a intamplat in vreo epoca preistorica astfel incat sa nu existe marturii/dovezi/urme recente, vizibile.
NU a putut fi regizat, cu tot cu "crearea" a milioane de martori.
NU a fost negat de multi demintari nazisti, dupa razboi.

Deci nu vad CUM a putut fi "inscenat" Holocaustul...
 
holocaustu a fost cel mai bun lucru in sec 20...toata europa a scapat de ei...unde is evreii sunt probleme...uitati-va in israel usa...numa razboaie si revolutii au in cap...dai nahui ...
 
Husky nu ti se pare ca utilizezi gresit termenul de antisemit?
Mie evreii mi se par unii din cei mai mari antisemiti avind in vedere rivalitatea cu arabii...


Iar eu ca istoric, de ce nu mi-as pune o intrebare care merita cercetata? eu nu am trait atunci, nu am vazut nimic si doresc sa ma conving ca asa a fost, din acesr moment incep toate problemele...
Documentele nu pot fi cercetate, destituiri din functii, invinuiri si etichetari mai mult ca extremiste ca antisemit si fascist....

Dar fratilor daca e totul asa de curat si de clar de ce eu nu pot cerceta in liniste ceeace ma intereseaza... Ba mai rau pot face puscarie, nu de ajuns acea din Comunism?

apoi de ce se permite a studia orice alta statistica privitoare la alta nationalitate, oare asta nu lezeaza amintirile dureroase ale unui popor...

De ce nu sunt condamnati evreii care pe pamintul Basarabiei, au contribuit la deportarea lor in Siberia, si au murit, cei care veneu in sate taiau organele genitale ale oamenilor, le bagau in gura si ii ingropau de vii, m iertati pentru descrieri minutioase, sunt atestate documentar, desi nu se cunosc... dar vedeti ca le pot cerceta. Nimeni nu ma acuza de antirominism ...

Eu cred ca Holocaustul este opera chiar a evreilor, pentru ca inainte de cel deal II Razboi mondial Toata elita evreiasca a fost anuntata despre ceea ce va urma , si putem atesta o migratie a elitei evreiesti, spectaculoasa dupa mine in SUA si America Latina. Iar restul a fost purificare rasiala infaptuita tot de un evreu care se numea Hitler.

Daca public o carte in romania cu asemenea cercetare, pe care cu siguranta as demonstrao cu cele mai multe amanunte, cu documente relevante, insa stiu ce va urma.... asa ca lasati tot acest umanism fals al contemporanietatii...


Va mai dau o intrebare - dece doar Evreii pe tot parcursul istoriei sunt prigoniti, pentru ca au mai fost si altii prigoniti , precum tiganii sau alte popoare, doar evreii de la inceputuri?

Cercetati fratilor...
 
Nu, nu mi se pare. Eu folosesc termenul de antisemit asa cum este el definit in DEX. Ca antisemitii de astazi prefera sa o dea in diverse mancand rahat cu "vai, dar arabetii is si ei niste semiti", asta este o cu totul alta poveste, HKBD.

In rest,
1. Mi-am exprimat deja punctul de vedere cu privire la condamnarea negationistilor. Nu sunt de acord.
2. Participarea unor evrei din Basarabia la actiuni antiromanesti nu scuza uciderea a peste 140000 de evrei basarabeni
3. Holocaustul e opera evreilor pentru ca evreii au inceput sa emigreze? Interesant, credeam ca evreii au inceput sa emigreze din cauza climatului de ura fata de tot ceea ce era evreiesc. Nu ti se pare ca esti caraghios?
4. De ce evreii sunt prigoniti? Din multiple motive, dar o sa dau ca exemplu doua dintre ele. Nu se lasa asimilati 100%. Pot fi germani, americani, francezi, romani, rusi etc. dar niciodata nu pot renunta la elementul evreiesc. Nu in ultimul rand, au tendinta de a fi foarte buni in ceea ce fac. Invidia este unul din cele mai puternice sentimente umane.
5. Teoria "Hitler avea sange evreiesc" presupune ca el sa fie pe sfert evreu. Mai usor cu tezele SF pe scari.
6. Astept cu nerabdare lucrarea ta despre Holocaust.
 
Deci despre dictionar - ar fi bine sa-l deschizi din cind in cind dar daca tii lene uite definitia ce inseamna semit:
SEMÍT, -Ă, semiţi, -te, s.m. şi f., adj. 1. S.m. şi f. Persoană care face parte din grupul de popoare, apropiate între ele prin limbă şi prin aspect fizic, din sud-vestul Asiei, nordul şi estul Africii, căruia îi aparţin astăzi arabii, sirienii, evreii etc. 2. Adj. Care aparţine semiţilor (1), privitor la semiţi; semitic. – Din fr. sémite.
Sursa: DEX '98

si : ANTISEMÍT, -Ă, antisemiţi, -te, adj., s.m. şi f. (Persoană) care admite sau practică antisemitismul. – Din fr. antisémite.
Sursa: DEX '98 |

1. Poti sa nu dii de acord, dar de ce sa ma puie la zdup pentru asta?
2. tu ai cercetat documentele cind afirmi cifra data? stiai ca pe lista care au fost inclusi evrei cica au murit datorita holocaustului erau inclusi evrei deja morti de citiva ani. In acea vreme despre care imi spui, in Basarabia nici nu au fost atitia evrei este o cifra exagerata, incearca sa cercetezi arhiva nationala... in plus in Siberii au murit multi romani, pentru mine conteaza fiecare nu aveau dreptul s-o faca precum nu trebuiau fi omoriti nici evreii pentru ca sunt oameni si ei... doar ca numi place o asemenea victimizare, rusi au murit peste 20 milioane, eu cred asta ceva mai grav...
3.Au inceput sa migreze pina la inceputul aplicarii in practica a "operei" lui Hitler.Stiu ca Hitler era pe jumate jidan, dar el a fost si promotorul teoriei rasei ariene, desi el avea o fata antropomorfa departe de ceea ce trebuia sa insemne un arian adevarat.
4. De fapt nu pot fi decit jidani care stiu sa traiasca pe seama altora, sa stii ca niciodata nu vei vedea vriun evreu sa munceasca la pamint ca romanul, el mai curind ii va da seminta ca apoi sa-i ia 60% din roada, ca sa io vinda la pret dublu, iar asta scuza-ma nu demonstreaza ca sunt buni la ceva, mai degraba ca sunt niste amorali, desigur negeneralizind tremenul de evreu.
Iar invidia cred ca este sentimentul caracteristic natiunii lor.
5. nu este teorie, se stie ca Hitler e din singe evreiesc, si nu pe sfert ci pe jumatate.Iar orice teza are dreptul la viata conform principiilor democratice mai ales cind mai are si un argument.
6. 666 - descifreaza doar ca e mult prea departe de ceea ce se scrie despre asta... Succes!!!
 
150.000 de evrei - in armata lui Hitler?
Circa 150.000 de soldati de origine evreiasca au fost inrolati in armata germana in timpul lui Adolf Hitler, potrivit unei carti aparute saptamana trecuta in Germania. Dupa decenii de cercetari laborioase, istoricul american Bryan Mark Riggs scoate la iveala in cartea sa "Soldatii evrei ai lui Hitler" faptul ca, in ciuda "Legilor de la Nurenberg", din 1935, care excludeau barbatii de origine evreiasca de la serviciul militar, nu mai putin de 60.000 de persoane cu un parinte evreu si 90.000 de persoane cu un bunic evreu au luptat in Wehrmacht (armata germana), relateaza cotidianul german "Die Welt". De-a lungul anilor, autorul lucrarii a intervievat peste 400 de fosti soldati cu origine evreiasca si a constatat ca marea majoritate a "corciturilor", cum erau numiti cei care aveau un parinte sau un bunic evreu, se considerau germani si au ramas in armata chiar si dupa decretul lui Hitler din 1940, care stipula ca toti barbatii clasificati drept partial evrei sa fie dati afara din armata.
http://www.adevarul.ro/articole/150-000-de-evrei-in-armata-lui-hitler/59809
 
2. Victimizare? Try "memorie", prietene. Ce vina au evreii ca celelalte popoare nu dau doua parale pe martirii lor, considera patriotismul o notiune uzata moral si nu cred ca au si vreo indatorire fata de ceilalti? Nici una, dar asta nu te impiedica sa bati campii cu "victimizarea".
3. Aiurea. In primul rand, teza respectiva sustine ca o bunica a lui Hitler ar fi fost evreica. In al doilea rand, ce are una cu alta? Hitler era un demagog si a recunoscut asta el insusi in Mein Kampf. Asa ca vezi tu, contradictia "arian - Hitler" are o singura cheie prin care poate fi inteleasa: ipocrizia.
4. Asta chiar ca este un cliseu stupid.
1,5 si 6 > Permite-mi sa nu mai imi pierd timpu cu ele.

In ceea ce priveste antisemitismul, te anunt ca:
ANTISEMITÍSM s.n. Atitudine (politică, socială etc.) ostilă faţă de evrei. – Din fr. antisémitisme.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de ana_zecheru, 29 Feb 2004 | Greşeală de tipar
antisemitêsm s. n.
Sursa: Dicţionar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greşeală de tipar
ANTISEMITÍSM n. Concepţie şi atitudine duşmănoasă faţă de evrei. /<fr. antisémitisme
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greşeală de tipar
ANTISEMITÍSM s.n. Concepţie, atitudine de ură împotriva evreilor şi de îngrădire a drepturilor lor. [Cf. fr. antisémitisme].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 12 Jan 2006 | Greşeală de tipar
ANTISEMITÍSM s. n. atitudine ostilă faţă de evrei. (< fr. antisémitisme)
Sursa: MDN | Trimisă de raduborza, 15 Sep 2007 | Greşeală de tipar
http://dexonline.ro/search.php?cuv=antisemitism

P.S. Asa... si cei cu aia 150000? Articolul este stupid. A avea un parinte evreu nu este acelasi lucru cu a fi evreu; a lupta in Wehrmacht nu e acelasi lucru cu a lupta in SS - fa diferenta intre Armata Germana si trupele de soc naziste. Nu in ultimul rand, birocratia germana ori a dat gres, ori s-a facut ca nu vede. Si vrei sa iti mai zic ceva? In armata finlandeza, au fost inrolati mii de evrei. Astia au luptat cot la cot alaturi de nemti. Stii de ce? "Daca invinge Hitler, o sa sufere evreii... daca invinge Stalin, o sa suferim cu totii".
 
HKBD;200153 said:
Eu cred ca Holocaustul este opera chiar a evreilor, pentru ca inainte de cel deal II Razboi mondial Toata elita evreiasca a fost anuntata despre ceea ce va urma , si putem atesta o migratie a elitei evreiesti, spectaculoasa dupa mine in SUA si America Latina. Iar restul a fost purificare rasiala infaptuita tot de un evreu care se numea Hitler.


Sa fim seriosi,asta e ceea ce spuneti voi,care va mai doriti un alt holocaust preluati teza anti-zionista sovietica.Acum cu teoria evrei-masoni,evreii controleaza USA,evreii controleaza banca mondiala, ''din pricina de evrei nu se scoala p..a''
 
Eu nu inteleg de ce in secolul XXI, rasismul, antisemitismul mai sunt inca chestii "cool" ? De ce oare se propaga inca idei din astea bolnave ?

Apel catre adolescentii de pe forumul acesta : lasati mai bine in pace memoria milioanelor de evrei si cautati-va de treaba pe subforumuri mai accesibile creierillor vostri micuti, netezi si vulnerabili. Vorbiti, dragii mei mai bine despre temele care va framanta cel mai mult : acnee, sex, menstruatie , metal etc.
 
Voi serios aberati ca niste momaii ce nu inteleg despre ce e vorba cine are ceva impotriva evreilor ca natiune? Eu am impotriva unor oameni care au fost evrei din pacate, au facut multe rele.

Iar in privinta victimizarii evreilor nu pot sa cad de acord Husky, miai adus un sir de definitii, dar as vrea ca sa vezi de cind dateaza ele? Si ai sa vezi ca dupa cel de al II lea razboi mondial , dupa constituirea asanumitei ONU marea strutocamila cum spun ziaristii Basarabeni, care a adoptat o rezolutie unde au definit termenul de Antisemitizm cu referire la evrei, Definitia ta este valabila de o potriva cu a mea, ambele sunt luate din acelasi dictionar , deci sa afirmi ca eu sint extremist sau cum zice a.di.d.a.s. ca sunt cu idei bolnave, constat ca prea putin va interfluiera aceasta problema din punct de vedere teoretic, fapt care va transforma in niste negationisti ai negationistilor holocaustului...

sinteti la fel niste negationisti doar din postura comoda de adepti ai holocaustului si prin asta nu va deosebiti cu nimica de mine care am o idee diferita de a domniei voastre.
 
[Extradat in Austria pentru negarea holocaustului]

Conform presei austriece, Gerd Honsik, condamnat in Austria pentru negarea holocaustului, a fost extradat in aceasta tara din Spania, unde a fost arestat in luna august.


Honsik, in varsta de 65 de ani, a fost condamnat in 1992 pentru incalcarea legii extrem de restrictive din Austria privitoare la negarea holocaustului, prin publicarea cartii sale “Achitarea lui Hitler”. A fost condamnat la 18 luni de inchisoare, dar s-a refugiat in Spania, unde a petrecut urmatorii 15 ani. In cartea sa, Honsik a negat uciderea sistematica a evreilor de catre national-socialisti in timpul celui de-al doilea razboi mondial si a descris conceptul camerelor de gazare ca fiind “absurd”.
null

Predarea lui Hosnik in custodie austriaca a fost realizata vineri dimineata. Conform spuselor lui Gerhard Jarosch, purtatorul de cuvant al biroului de procuratura din Viena, Hosnik este acuzat mai nou si de raspandirea de propaganda national-socialista pe internet, in perioada petrecuta in Spania.

Barbatul a fost arestat pe 23 august in Benalmadena, langa Malaga, in Spania de sud, in baza unui mandat european de arestare. Acest eveniment are loc dupa ce Madridul a refuzat de doua ori pana acum cererile de extradare venite din partea Austriei. Arestarea a avut loc dupa o decizie istorica a Uniunii Europene, din luna aprilie, de a face din “incitarea la rasism si xenofobie” o infractiune in toate cele 27 de state membre.

In decembrie, Austria l-a deportat in tara sa natala pe istoricul britanic David Irving, care fusese arestat in 2005 si condamnat la 3 ani de inchisoare pentru negarea holocaustului. I s-a acordat posibilitatea de a-si executa restul sentintei sub supraveghere. A fost alungat in Marea Britanie. (C.B. - Novopress Romania)
 
Back
Top