impotriva consumului de alcool?

ka_sasha tu nu ai inteles ofensa din mesajul lui vasile 90-80-160..el ne-a numit un neam de alcoolici si a facut o mare generalizare...
un alt exeplu de rasism: fraza cu tiganii..vasile esti sigur ca toti-toti fura?
eu zic gata cu rasismul ,nu te considera superior pina ce nimic n-ai demonstrat
 
Potrivit unui studiu al Organizatiei Mondiale a Sanatatii, citat de Rompres, consumul mediu de bauturi alcoolice in Romania este de circa 6,21 litri pe cap de locuitor, situandu-se in a doua jumatate a clasamentului. Berea se situeaza in preferintele romanilor de peste 15 ani, cu aproape 70 litri anual, in timp ce consumul mediu anual de vin este de circa 32 litri. Consumul de rachiuri si coniac este foarte mic, de circa 1,7 litri, iar cel de whisky, gin, rom si vodca de 0,8 litri de persoana. In mediul rural consumul de bauturi alcoolice depaseste 60% din totalul consumului, ajungand uneori chiar la 70%. Pe regiuni, cei mai mari consumatori de bauturi alcoolice sunt moldovenii, urmati de banateni, maramureseni si transilvaneni. Cel mai scazut consum de bauturi alcoolice se inregistreaza in Oltenia. La nivel european, statisticile arata ca cei mai mari consumatori de alcool sunt luxemburghezii, cu 14,1 litri pe cap de locuitor, ungurii cu 11,27 litri, nemtii cu 10,98 litri, croatii (10,95 litri), austriecii (10,4 litri), slovenii (10,1 litri), lituanienii (10 litri ) si moldovenii de peste Prut cu 10 litri.

sursa: http://www.ziua.ro/display.php?id=203229&data=2006-07-10
 
vasile80 said:
Potrivit unui studiu al Organizatiei Mondiale a Sanatatii, citat de Rompres, consumul mediu de bauturi alcoolice in Romania este de circa 6,21 litri pe cap de locuitor, situandu-se in a doua jumatate a clasamentului. Berea se situeaza in preferintele romanilor de peste 15 ani, cu aproape 70 litri anual, in timp ce consumul mediu anual de vin este de circa 32 litri. Consumul de rachiuri si coniac este foarte mic, de circa 1,7 litri, iar cel de whisky, gin, rom si vodca de 0,8 litri de persoana. In mediul rural consumul de bauturi alcoolice depaseste 60% din totalul consumului, ajungand uneori chiar la 70%. Pe regiuni, cei mai mari consumatori de bauturi alcoolice sunt moldovenii, urmati de banateni, maramureseni si transilvaneni. Cel mai scazut consum de bauturi alcoolice se inregistreaza in Oltenia. La nivel european, statisticile arata ca cei mai mari consumatori de alcool sunt luxemburghezii, cu 14,1 litri pe cap de locuitor, ungurii cu 11,27 litri, nemtii cu 10,98 litri, croatii (10,95 litri), austriecii (10,4 litri), slovenii (10,1 litri), lituanienii (10 litri ) si moldovenii de peste Prut cu 10 litri.

sursa: http://www.ziua.ro/display.php?id=203229&data=2006-07-10
hmmm, asta dupa cantitatea de bauturi alcoolice comercializate in tara?
Nu'mi bine a crede.
 
impotriva sint!bautura e un lucru urit atit ptru sanatate,imagine,gind...nam cuvinte tot.dac nu sa be ar fi si tara mai bogata...
 
eu nu beu!!!alcoolismul ii un lucru urit d tot,te imbatrineste inafara nu vbim de inauntru!ii o prostie,la noi se fuma in locale se bea ca sparsul,au iesi afumicata din local plus omul beat nu gindeste,beti sanatatea voastra nu a miea

la noi in sens moldova
 
Este diferenta intre alcoolism si bautul ocazional.... desigur ca toti beau din cind in cind ,poate oliak' mai mult insa important e sa nu devina obicei...In rest nu-i nimic gresit....mai bine viata mai scurta si intensa decit lunga si banala
 
O viata scurta si intensa nu-nseamna obligatoriu si o moarte usoara. Ciroza e un chin de multi ani, iar alcoolismul dincolo de varsta teribilismului e penibil.
 
Nu e problema de teribilism...de exemplu eu de mica,cind ma duceam la bunici la masa ma obligau sa beu un pahar de vin rosu(spuneau ca ma face sanatoasa si da pofta de mincare) cel putin asa e in Moldova..bautul e activitate de familie...asa este educatia,iar aceasta vine din familie si multora li se pare normal bautul ,chiar zilnic...
 
Svetlana, asta-i altceva, nu-i "live fast & die young". Nu spun ca-i mai sanatos, e o porcarie la fel de mare, dar din "live fast & die young" se vede o alta atitudine.
 
sve oleaca pot s beu,dar tare tare ocasional.am tata alcoolist (tata natural) in md si cind lam vazut odata la 43 ani ca pare 49,50 si tot ceia ce spunea mio venit a varsa mie....din pacate.....
 
inesa este optiunea ta sa nu bei si este de admirat.....fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui atita vreme cit nu dauneaza celor din jur....imi pare rau ca ai alcoolisti in familie,alcoolismul e viciu urit,nu trebuie sa te mire ,omul la betie vorbeste aiurea..
 
normal k fiece face ceia cei pare,eu miam dat parerea k alcoolul ii un lucru prost de tot,in rest nu se schimba nimik,fiecare alege sa be sau sa nu bee
 
inesa;144998 said:
normal k fiece face ceia cei pare,eu miam dat parerea k alcoolul ii un lucru prost de tot,in rest nu se schimba nimik,fiecare alege sa be sau sa nu bee

Alcoolul in sine nu e rau, omul il intrebuinteaza fara masura!
Tot poate deveni otrava, chiar si un medicament.
 
Aliona;145064 said:
Alcoolul in sine nu e rau, omul il intrebuinteaza fara masura!
Tot poate deveni otrava, chiar si un medicament.
Cand vorbim de alcool si masura, eu imi aduc aminte chestia aia cu un individ (parca un matematician, dar nu sunt sigur) care spunea ca el nu bea decat o 100g de cognac. Problema lui era ca dupa acea suta, el devenea alt om. Iar acest alt om vroia si el o suta... :)

Alcoolul in sine este, totusi, mai degraba rau, si asta chiar si cu masura.
Efectele benefice asupra sanatatii nu sunt date de atat de C2H5OH, cat de restul elemntelor ce compun unele bauturi.
 
Nu vreau sa bat extremele, dar cred ca oamenii care diin cind in cind mai folosesc in ratia alimentara si alcool sint mai sanatosi decit cei care nu il intrebuinteaza de loc.
Desigur cit priveste masura ea nu poate fi ceva fix, cred ca fiecare trebuie sa stie cit trebuie sa consume pentru a nu aduce dovezi in favoarea teoriei lui Darwin.

In rest raman la pozitia ca alcoolul in sine nu este rau , imagineazati astazi medicina fara existenta alcoolului.
 
Back
Top