In 2012 Moldova va fi in UE, promite Voronin

E bine sa nu ne luam dupa voronin. Ceea ce face el sunt doar vorbe in vant, numai sa prosteasca lumea. Cate mandate poate avea un presedinte in Moldova. Nu cumva mai vrea unu?

E clar ca numai romanii sunt cei care ii vor integra pe moldoveni in ue. Cred ca e o gluma sa vb te integrare in ue, mai ales ca la momentu de fata nici Romania nu o duce foarte bine. De-abia se sustine pe ea. E bine sa vorbim dupa ce se restabileste stabilitatea politica in Romania si in functie de relatiile dintre cele doua tari surori, vom mai vb. In mod cert imbunatatirea relatiilor dintre romani si moldoveni se va produce la schimbarea clasei politice din Moldova.
 
Voronin pleaca vine altul din gashka lui, poate fiu-su, sau altul care parul arata ca si l-a schimbat da naravul ba. Pazea oameni bun!
 
Voronin a mai promis ca anul 2007 este unul decisiv pentru rezolvarea conflictului transnistrean. A trecut aproape jumatate de an. Nici o miscare. Sau poate o sa avem vreo surpriza in ajun de anul nou?
 
Mediafax said:
Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, in discursul rostit la Summit-ul statelor din Centrul Europei, desfasurat la Brno, in Cehia, ca Romania doreste ca, pe linga statele din Balcanii de Vest, si Republica Moldova sa intre in atentia UE pentru o viitoare etapa a procesului de extindere. In discursul sau, Basescu a amintit ca in cei 17 ani scursi de la caderea comunismului, in Europa Centrala si de Sud-Est au avut loc schimbari importante, 10 tari devenind membre UE, iar statele din Balcanii de Vest primind o perspectiva certa de aderare: “Dorim insa ca si Republica Moldova sa intre in atentia UE pentru o viitoare etapa a procesului de extindere”, a spus Basescu.

In acest context, el a aratat ca perspectiva aderarii la UE fixeaza un obiectiv clar si ofera garantia unei recompense pentru indeplinirea reformelor in statele ce urmeaza sa intre in UE: “Evolutia propriei mele tari atesta performanta acestei politici”, a spus Basescu.

Presedintele Republici Moldova, Vladimir Voronin, isi serbeaza ziua de nastere vineri, ziua in care presedintele Basescu este prezent, ca si omologul sau moldovean, la Brno. La finalul discursului sau, Basescu i-a urat lui Voronin “Un calduros la multi ani!”.

Dupa incheierea discursului rostit la summit-ul de la Brno, Basescu s-a deplasat la memorialul eroilor romani din localitate, unde a depus o coroana de flori. In orasul Brno se afla un monument dedicat memoriei soldatilor romani cazuti in cel de-al doilea razboi mondial in lupta impotriva nazismului, fiind inmormintati aici 1569 de ostasi romani.

Presedintele Traian Basescu a declarat vineri, la Summit-ul Statelor din Centrul Europei, ca Romania nu crede ca solutia independentei provinciei Kosovo va reusi sa raspunda cerintelor de securitate formulate de UE si de comunitatea internationala. El a aratat, in discursul sau, ca statutul provinciei Kosovo ramine “un risc serios” la adresa securitatii regiunii Europei Centrale.

“Dezbaterile din cadrul Consiliului de Securitate contureaza o decizie in care se reflecta dramele trecutului apropiat, dar care va constitui un risc pentru viitor”, a spus Basescu. El a tinut sa sublinieze ca pozitia Romaniei referitoare la provincia Kosovo, sustinuta inainte de aderarea la UE, a ramas neschimbata. “Nu credem ca solutia independentei va reusi sa raspunda cerintelor de securitate si stabilitate formulate de UE si la nivelul comunitatii internationale”, a spus Basescu. El a adaugat, in acelasi context, ca “pretul incalcarii principiului integritatii teritoriale a unui stat suveran este greu de evaluat”. “Romania va pleda in continuare pentru o solutie negociata, acceptabila ambelor parti, din solidaritate cu toate statele pentru care precedentul Kosovo ar putea reprezenta un precedent nefast”, a spus Basescu.
Un fel de reactualizare, avand ca subiect intalnirea de la Brno.
 
Din pacate pentru RM eu nu vad o apropiere pe termen scurt de UE. Asta nu inseamna ca Basescu nu face bine sa le reaminteasca permanent europenilor ca exista si RM. Speranta trebuie intretinuta.
 
Conform unor informatii, Putin ar fi aprobat planul zubakov-voronin care se prezinta ca un remake dupa planul kozak sau il putem numi un nou plan kozak 2.

Am citit despre acest lucru pe npopescu.yam.ro si daca lucrurile sunt intradevar asa cum le prezinta Nicu atunci sperantele de integrare europeana care si asa erau inexise se reduc la zero. Da zero, in ultimul timp este un cuivnt tot mai popular...
 
Cele doua variante,Rusia si UE se exclud una pe alta,Voronin vrea ca Moldova sa ramana in continuare nici rece nici fierbinte ca sa poata face "elita" comunisto-feudala ceea ce vrea.Parerea mea de "minoritar moldovean" din Romania.
 
Pe termen scurt si mediu se exclud, dar sa stii ca exista o parte a Europei care crede ca si Rusia ar trebui candva sa fie acceptata in Uniunea Europeana. Din punctul meu de vedere, asta este o prostie: Uniunea Europeana nu poate sa integreze in veci Rusia, in schimb Rusia o sa integreze Uniunea Europeana, if you know what I mean. Intr-un joc pentru computer (Earth 2150, daca nu ma insel) exista o factiune: Eurasian Dinasty. Daca vreodata europenilor le vine vreo asemenea idee, cam asta ii paste.
 
Domn Voronin..sau tovarsh..hi hi coboriti cu picioarele pe pamint..numai visati atita.....in 2012 daca ne integram in U.E..tu ramii inafara U.E.
 
Moldova poate intra in UE,de ce nu,cu o unica conditie,sa fie astfel structurata incat sa fie copatibila si asta cred(imi dau cu parerea nu am pretentia ca spun si un acevar) implica un proces de lunga durata de schimbare a Basarabiei,plecand de la cadrul legislativ,schimbarea aparatului de stat,(cu niste comunisti la putere niciodata nu va fi in ue chiar de ar avea mai multi bani ca germania )pana la schimbarea perceptiei basarabenilor despre UE si poate Romania.In UE NU AU INTRAT DOAR STATE DEZVOLTATE,NICI ROMANIA NU E UN STAT CU O ECONOMIE EXTRAORDINARA SI LEGI DE OTEL,DAR INCERCA MACAR SA FACA SA FIE ASA.ITALIA,SPANIA,PORTUGALIA CAND AU INTRAT IN UE ERAU F SLABE ECONOMIC,macaronarii cand au intrat in ue erau un fel de romanie,se traia greu,la fel putem spune si de Portugalia,a intrat fara sa fie dezvoltata dar inclusiv autoritatile corupte au dorit sa o dezvolte sa faca poporului bine,au stiut directia si s-au pus pe munca.si ue i-a ajutat si cu bani si cu suturi cand sareau calul
 
Fabulaţie curată dar Moldova ar putea intra şi peste o săptămână daca se uneşte cu Romania.

-----------Ţara Populaţia-----Suprafaţă Densitate----PIB-------------PIB/locuitor
România---21.680.974--------238.391 km²----------91.229,9 miliarde $---10.661 $
Moldova---3.938.832---------33.843 km²----------1.119,367 miliarde $----2.374 $
Ţara unită-25.619.806--------272.234 km²----------94.239,3 miliarde $----9.339 $

Cifrele sunt cam vechi dar după cum se vede mare brânză nu o să fie doar să scăpaţi voi de totalitariştii ăia de la putere.
 
Bank:
---------------------
Intr-un orash pe una shi aceiashi strada ierau 3-magazii.
Proprietarii ishi faramau zi shi noapte capul cum sa atraga clientela... shi iata,
proprietarul magaziei din dreapta a sris pe magazie: "Cele mai ieftene marfuri in orash!"
proprietarul din stinga a scris: "Cele mai calitative marfuri in orash!"
Al treilea proprietar (cel din mijloc) s-a gindit mult shi a scris pe magazie: "Aici e intrarea principala!"
---------------------
Pai, in stinga avem europa cu piatza de desfacere! In dreapta avem rusia cu resurse ieftene!

Cu toate acestea: Europa cumpara marfuri din China iar Moldova discuta furtunos cu cine sa se marite!
 
dor007 - tu de ce promovezi "chinezarii" ? probabil ca:
- sunt ieftine,
- sunt la un nivel tehnologic acceptabil,
- sunt usor de procurat si din abundenta, etc.
China, cu tehnologia de care dispune, forta de munca calificata, politica pe care o promoveaza, piata pe care si-a creat-o, a devenit o forta economica pe care actuala criza o afecteaza mai putin.
Comparatia intre china si Republica Moldova nu isi are rostul, sau, iti faci reclama "mascata".
Inca o "mica chestiune", se preconizeaza, conform calendarului, ca Romania va adera la "Spatiul Schengen" in primavara anului 2011, un "spatiu al libertatii de miscare al persoanelor, bunurilor si serviciilor", deci o piata libera mult mai mare din toate punctele de vedere, ce parere ai (aveti)?
 
Ce facilitzti ofera "Spatiul Schengen" Romaniei? Moldovei? De ce fabrica Nokia nici de cum nu a fost mutata in Romania? Romanii sunt resurse umane pentru Europa??? Pierdetzi oare astfel piatza de desfacere a Rusiei? Piatza Europei e piatza "libera"? Aderarea la Europa aduce fabrica Wolkswagen sau BMW din Germania in Moldova?

Venitul viitoarei Europe nu difera de cel a unei tzairi integre = Export-Import. Citzi ani sunt necesari pentru ca Euro sa urmeze soarta dolarului? Sau credetzi ca la acel moment in bancile Suedeze conturlile se v-or numara in Euro?
 
Ce facilitzti ofera "Spatiul Schengen" Romaniei? Moldovei?
Alea enuntate mai sus. Circulatia libera a persoanelor si marfurilor adica eliminarea controlului persoanelor si eliminarea vamuirii produselor care sunt fabricate in UE si vandute oriunde altundeva in UE. Adica acolo unde candva exista vama, casutele vamesilor, o sa fie ras totul si o sa ramana un indicator stradal care te anunta ca intri intr-o alta tara. Daca te apleci sa iei ceva de pe jos nici nu o sa stii din viteza masinii ca ai trecut intr-o alta tara.
Adica desfiintarea de facto a granitelor.

De ce fabrica Nokia nici de cum nu a fost mutata in Romania?
Aia care a fost mutata la Jucu in Cluj? Sau care?

Romanii sunt resurse umane pentru Europa???
Da, si suntem chiar foarte cautati. Suntem inteligenti, suntem cu cinci minute mai destepti decat oricare altii, suntem mai muncitori decat altii, iar de vreo doi ani nu mai acceptam decat salarii cel putin egale cu ale indigenilor.
In Spania exista o vorba: "unde sunt patru romani, nu ai nevoie de macara".

Pierdetzi oare astfel piatza de desfacere a Rusiei?
Cerere si oferta. Mai intai Moldova trebuie sa aiba ce sa ofere. Produsele alcoolice nu sunt cine stie ce.

Piatza Europei e piatza "libera"?
Cine ti-a zis ca exista pe vreo undeva conceptul de piata libera?

Aderarea la Europa aduce fabrica Wolkswagen sau BMW din Germania in Moldova?
Am prieteni care lucreaza in textile si pielarie. Se pare ca incet, incet, se muta mai toate fabricile, cu patroni indeosebi italieni, in Moldova. Pentu inceput.

Venitul viitoarei Europe nu difera de cel a unei tzairi integre = Export-Import. Citzi ani sunt necesari pentru ca Euro sa urmeze soarta dolarului?
Vechii europei ii merge mult mai bine decat Moldovei chiar si cand Europei ii merge rau. Daca Moldova se poate lipi la trenul asta, inseamna ca Moldovei o sa ii mearga mai bine decat acum. Nu stiu insa cu ce pret. Nu stiu inca ce pret plateste Romania.

Sau credetzi ca la acel moment in bancile Suedeze conturlile se v-or numara in Euro?
Iranienii si chinezii renunta incet incet la dolar in favoarea Euro.
Americanilor le-a mers economia excelent cat timp altii le-au folosit moneda in platile internationale. Atat de bine incat si-au permis sa reconstruiasca Europa de la zero(planul Marshall). Ai fi de acord ca Moldova sa fie reconstruita de la zero pe Euro?

De la un timp intoxici. De ce?
 
Deci "desfiintarea de facto a granitelor" - e un lucru pozitiv... Europa v-a continua eliminarea graniţelor? V-a merge spre unirea cu Rusia?

Nokia totuşi a trecut la Cluj! Mă bucură fapul...

"Piaţă liberă" europa a numit-o Dl. proton de aia şi am întrebat.

Sunt adeptul unirii modlovei cu romania shi europa... etc. Mai mult ca atit - ashi preferi unirea Globala. Doar că "creatorii" europei sunt pentru existenţa graniţelor. Cunoaşteţi oare astea?

Îmi permiţi să schimb "intoxicarea" pe dialog?
 
Back
Top