Istoria integrata

Robi said:
Daca Romania ar fi avut o atitudine corecta fata de basarabeni in perioada itnerbelica, RM nu ar fi ezitat sa se uenasca cu Romania si nu ar fie xistat vreo baza pentru sentimente anti-romanesti.
Nu sunt de acord. Sentimente anti-romanesti ar fi existat oricum si asta datorita lipsei de putere a romanilor de a rezista la propaganda anti-romaneasca. Suntem o natiune slaba. Este usor sa dai vina numai pe ceilalti; mai greu este sa accepti ideea ca tu ca om trebuia sa iti pretuiesti propria identitate. Asa... scuze se tot gasesc.
 
Husky40 said:
Nu sunt de acord. Sentimente anti-romanesti ar fi existat oricum si asta datorita lipsei de putere a romanilor de a rezista la propaganda anti-romaneasca. Suntem o natiune slaba. Este usor sa dai vina numai pe ceilalti; mai greu este sa accepti ideea ca tu ca om trebuia sa iti pretuiesti propria identitate. Asa... scuze se tot gasesc.
Da, dar la orice radio se putea auzi acea propaganda in LIMBA ROMANA inca din 1931, prin Radio Moldova Tiraspol. Romania a REFUZAT sa finanteze un post de radio rival pana in 1939... Romania nu a investit in inimile si mintile basarabenilor mai deloc in cei 25 de ani de control in zona.
 
aşa idioţi trebuie băgaţi n puşcărie sau executat pe loc(mă refer la cei ce au comandat publicarea acestor manuale şi autorii lor)

aşa porcării n-am mai auzit,poate doar dicţionarul moldo-romn

sa-mi bag ... n ei
 
Din cate stiu Romania s-a format ca stat independent datorita conceptului de autodeterminare, de unde au rezultat alte circumstante create sau gasite care ne-au ajutat sa ne castigam identitatea nationala.

In Rep. Moldova nu este vorba de autodeterminare, ci SOVIETO DETERMINARE!
 
bai o avut careva din voi posibilitatea sa vada vreun manual de "istorie integrata" si sa citeasca ce-i scris acolo?
Arina, nu plinge... :D

PS: oricum eu nu cred c-o sa se deosebeasca tare de manualele sovietice ori cele romanesti... istoricii sovietici ori cei din Romania is facuti din acelasi aluat
 
Radu;145153 said:
oricum eu nu cred c-o sa se deosebeasca tare de manualele sovietice ori cele romanesti... istoricii sovietici ori cei din Romania is facuti din acelasi aluat

ma shi imaginez: cl.12, liceul moldo-francez gh. asachi, istoria integrata + uniforma shkolara... mai timpit nu se poate... :hoho: ba da - o uniforma ku kravate roshii :hoho:
 
Radu;145153 said:
PS: oricum eu nu cred c-o sa se deosebeasca tare de manualele sovietice ori cele romanesti... istoricii sovietici ori cei din Romania is facuti din acelasi aluat

Chestia cu istoricii sovietici si cei romani mi se pare una dintre cele mai mari aberatii pe care le-am auzit de la tine. Citeste manualele de istorie romanesti din anii '50 (facute de sovietici) si citeste manualele romanesti facute de romani, cred ca o sa observi diferente majore.

Pe de alta parte manualele de istorie romanesti de la 1860 prezentau aceeasi istorie pe care o prezinta manualele de istorie de acum, deci comparatia cu sovieticii cade intrucat sovieticii inca nu aparusera la vremea respectiva.
 
dan: ori priveste filme de tip "Dacii" in care dacii lupta cu vitejie impotriva romanilor si dupa asta "Columna" in care se arata cit de bine a fost ca romanii i-au cucerit pe daci... despre acest tip de propaganda romaneasca(ceausista) vorbesc

iar propaganda romaneasca nu se deosebesc cu nimica de acea sovietica. ori care e deosebirea? asta-i: manualele romanesti zic ca romanii is eliberatori iar rusii ocupanti, manualele sovietice invers: rusii eliberaratori, romanii ocupanti.
Primii zic ca: romanii is buni iar rusii is rai. Ultimii invers: "rusii is buni, romanii is rai".
Tu chiar vezi vreo deosebire intre asa-zisii istorici din Romania si istoriografia sovietica? Eu nu vad nici una. Ramin la concluzia mea ca istoricii din Ro nu se desosebesc cu nimica de istoricii sovietici.

PS: nu mi-o raspuns nimeni daca o vazut cineva vreun manual de "istorie integrata" si o citit ce-i scris acolo? Atunci ce faceti asa mare caz din asta?
 
Radu;145234 said:
dan: ori priveste filme de tip "Dacii" in care dacii lupta cu vitejie impotriva romanilor si dupa asta "Columna" in care se arata cit de bine a fost ca romanii i-au cucerit pe daci... despre acest tip de propaganda romaneasca(ceausista) vorbesc

iar propaganda romaneasca nu se deosebesc cu nimica de acea sovietica. ori care e deosebirea? asta-i: manualele romanesti zic ca romanii is eliberatori iar rusii ocupanti, manualele sovietice invers: rusii eliberaratori, romanii ocupanti.
Primii zic ca: romanii is buni iar rusii is rai. Ultimii invers: "rusii is buni, romanii is rai".
Tu chiar vezi vreo deosebire intre asa-zisii istorici din Romania si istoriografia sovietica? Eu nu vad nici una. Ramin la concluzia mea ca istoricii din Ro nu se desosebesc cu nimica de istoricii sovietici.

PS: nu mi-o raspuns nimeni daca o vazut cineva vreun manual de "istorie integrata" si o citit ce-i scris acolo? Atunci ce faceti asa mare caz din asta?

cred ca plange Antonescu (dupa astfel de tzigani :) )....
incercarea ta de fundamentare "logica" a argumentelor tale e de kkt:1. Simplista si incorecta
2. Nu ai capacitatea de analiza (mai degraba o ai , dar vrei sa o faci transparenta la cei ce-ti citesc postarile)...asta inseamna ca daca orheenii spun ca ei i-au eliberat pe chisinaueni....cam la asa nivel sunt argumentele tale
3. Lenin (pe care-l simpatizezi) a pus pe cei din Transnistria sa scrie latineste...zicand ca-s romani...inteligentia rusa nu face diferente intre aste notiuni si recunosc caracterul lor propagandistic....
Faci anumite jocuri (cred ca si tu stai si razi in fata monitorului de "argumentele " pe care le scrii....dar devii bataia de joc a forumului in perseverenta ta ciudata...si de aia devii si mai incredibil (si pentru cei ce prefera doar sa citeasca ce mai e pstat pe aici)
BE REAL!!!!!!!!!!!
 
Radu;145234 said:
dan: ori priveste filme de tip "Dacii" in care dacii lupta cu vitejie impotriva romanilor si dupa asta "Columna" in care se arata cit de bine a fost ca romanii i-au cucerit pe daci... despre acest tip de propaganda romaneasca(ceausista) vorbesc

iar propaganda romaneasca nu se deosebesc cu nimica de acea sovietica. ori care e deosebirea? asta-i: manualele romanesti zic ca romanii is eliberatori iar rusii ocupanti, manualele sovietice invers: rusii eliberaratori, romanii ocupanti.
Primii zic ca: romanii is buni iar rusii is rai. Ultimii invers: "rusii is buni, romanii is rai".
Tu chiar vezi vreo deosebire intre asa-zisii istorici din Romania si istoriografia sovietica? Eu nu vad nici una. Ramin la concluzia mea ca istoricii din Ro nu se desosebesc cu nimica de istoricii sovietici.

PS: nu mi-o raspuns nimeni daca o vazut cineva vreun manual de "istorie integrata" si o citit ce-i scris acolo? Atunci ce faceti asa mare caz din asta?

DEGEABA TE UITI LA FILME CA NU INTELEGI NIMIC!!!!!!!
Nicolaescu a aratat, cum stie el (sa stii ca dupa filmele alea invata studentii arta cinematografica in spetza "peplom" = drama istorica!!!!!) cine au fost stramosii nostri...detasat...corect...nu la comanda....asa cum nu au stiut sovieticii sa lucreze
Pai nu e "vina" lui ca poporul roman s-a format pe substrat dacic si ca romanii au fost mai tari....ASTA E ISTORIA NOASTRA...pe care ar trebui sa o cunosti
try to be real
 
aduh: despre 'eliberatori' si 'ocupanti' ori care e deosebirea dintre ei cred ca nu stii nici tu...
de exemplu daca armata Moldovei vine pe teritoriul Romaniei sa va elibereze (de americani sa zicem)... avem si pretext: voi cei din Romania vorbiti aceeasi limba atunci de ce nu vreti sa va lasati eliberati de armata din Moldova doar sinteti frati bre mancurtilor? vorbiti aceesi limba cu noi

si acuma serios: crezi ca locuitorii Moldovei dintre Prut si Nistru incepind cu 1918 au vazut cu ochi buni venirea unei armatei (straine) cu soldati straini la ei pe pamint? pentru mine un soldat venit din Romania e tot atit de strain, iar faptul ca e aceeasi limba reprezinta doar un simplu pretext pentru o tara mai mare sa anexeze un teritoriu mai mic... (de ex: Anschluss - anexarea Austriei de catre Germania hitlerista) daca nu esti de-acord ca armata (romaneasca) venita la noi in 1918 e una straina si de ocupatie inseamna deci ca nu ai nimic impotriva ca armata Moldovei sa vina pe teritoiul Romaniei si va elibereze?
ce-ai zice ca Moldova sa anexeze intreaga Romanie sub pretextul ca vorbiti aceeasi limba si deci sinteti frati care trebuie sa intrati in componenta tarii noastre? iar cei de la voi care se vor opune eliberarii (mancurtii dracului) sa fie impuscati de soldatii moldoveni... daca nu va place denumirea tarii atunci schimbam mai tirziu numele in Romania cu conditia ca Moldova sa anexeze (elibereze) intreaga Romanie si noi cei de aici sa controlam intregul teritoriu al romaniei
 
Radu;145248 said:
aduh: despre 'eliberatori' si 'ocupanti' ori care e deosebirea dintre ei cred ca nu stii nici tu...
de exemplu daca armata Moldovei vine pe teritoriul Romaniei sa va elibereze (de americani sa zicem)... avem si pretext: voi cei din Romania vorbiti aceeasi limba atunci de ce nu vreti sa va lasati eliberati de armata din Moldova doar sinteti frati bre mancurtilor? vorbiti aceesi limba cu noi

si acuma serios: crezi ca locuitorii Moldovei dintre Prut si Nistru incepind cu 1918 au vazut cu ochi buni venirea unei armatei (straine) cu soldati straini la ei pe pamint? pentru mine un soldat venit din Romania e tot atit de strain, iar faptul ca e aceeasi limba reprezinta doar un simplu pretext pentru o tara mai mare sa anexeze un teritoriu mai mic... (de ex: Anschluss - anexarea Austriei de catre Germania hitlerista) daca nu esti de-acord ca armata (romaneasca) venita la noi in 1918 e una straina si de ocupatie inseamna deci ca nu ai nimic impotriva ca armata Moldovei sa vina pe teritoiul Romaniei si va elibereze?
ce-ai zice ca Moldova sa anexeze intreaga Romanie sub pretextul ca vorbiti aceeasi limba si deci sinteti frati care trebuie sa intrati in componenta tarii noastre? iar cei de la voi care se vor opune eliberarii (mancurtii dracului) sa fie impuscati de soldatii moldoveni... daca nu va place denumirea tarii atunci schimbam mai tirziu numele in Romania cu conditia ca Moldova sa anexeze (elibereze) intreaga Romanie si noi cei de aici sa controlam intregul teritoriu al romaniei

first of all: nu sunt din Romania, ci concitadin cu tine!!!!!
:) parca nici nu mai trebuie sa argumentez ceva.....:)
1. Sa stii ca "oficial" Austria nu s-a unit nicicand cu Germania...pe cand Moldova a facut pasul unirii cu Tara Romaneasca inca prin sec 19 (sa te prinzi...ca nu mai poti citi astea in noile carti de istorie:) ) asa ca comparatia nu are logica

2. In 1918 armata imperiala rusa in retragere omora si batjocorea in aste locuri (printre bastinasi au fost si rudele tale) si pana atunci nu a aratat mare dragoste:
"In 1812, cand Rusii au rapit partea rasariteana a Moldovei, botezind-o "Bessarabia", dupa ce vreo 200.000 suflete se refugiasera la vest de Prut, au ramas pe loc cca 500.000 locuitori, din care peste 80% erau romani ; in 1856, din 1.000.000 locuitori, romanii regresasera la 74% ; in 1918, din totalul de 2.725.000, romanii reprezentau doar 66% - rusii crescusera la 12% (330.000), evreii, cu 270.000, la 9,8%. Stiutori de carte : 20%, - insa autohtonii doar 3 (trei) %
In aproape o mie de ani de dominatie (cruda, feroce) maghiara asupra Transilvaniei, Romanii isi pastrasera sufletul - fiindca aveau scoli, presa, in limba materna, asociatii, burse in universitatile occidentale - mai cu seama la Viena si la Roma ; in 134 ani de ocupatie austriaca (metodica, rigida, fara nuante) a "Bucowinei", Romanii de acolo isi pastrasera sufletul - fiindca au avut scoli, biblioteci, presa, societati - iar faptul de a calatori in Principatele romane nu era considerat "crima politica".
Ei bine, nefericitii moldoveni de la Nistru, ajunsi la pieptul "surorii" mai mari, daca nu de-a dreptul "maica Rusie" - si crestina si ortodoxa - doar in 106 ani (1812-1918) au fost des-nationalizati, des-moldovenizati, des-umanizati. "Norocul" lor : bastinasilor interzicindu-li-se accesul la cultura (altfel decat in rusa), interzicindu-li-se accesul in orase, au ramas in sate si s-au retras in oralitate (de pe urma analfabetizarii programatice).
Astfel si-au salvat o particica din sufletul lor amarat." Paul Goma

...Sfatul Tarii cere ajutorul armatei romane pentru a opri talhariile...
Armata romana avea rolul de protejare a bastinasilor...poate datorita si acestor interventii tu poti sta acuma la calculator si posta "mancurtismele" astea
3. Pacat ca trebuie sa vin cu astfel de argumente dar cred ca la tine o sa tzina!Tu ai fost prin russia? sincer??
Populatia mai in varsta detesta moldovenii, desi nu cunosc mai nimic despre ei...putini stiu sa numeasca capitala noastra....si in asa o mare Moldova are un singur viitor: sadispara...pe fonul mas4ei imense de oameni (natzionalisti, rai, netolerantzi si betzivi!!!!!)
 
aduh ori dan123: nu am timp sa pierd cu voi sa ma cert insa va asigur ca istoricii din RO nu se deosebesc cu nimica de acei sovietici(rusi)...

diferenta intre "eliberatori" ori "ocupanti" e data doar de manualele scrise de acesti "eliberatori"="ocupanti" fie ei sovietici/rusi fie romani... iar faptul ca fiecare din aceste 2 tabere opuse se considera pe sine insasi "eliberator" iar pe celalalt "ocupant" nu face decit sa imi confirme inca odata parerea

adevarul e ca teritoriul dintre Prut si Nistru a fost ANEXAT pe rind mai intii de Rusia (1812), apoi de Romania (1918) apoi iar de rusi(sovietici) in 1940 si pe urma iar de romani(+nemti) in 1941 si iarasi de rusi in 1944

cit timp istoricii din Romania or foloseasca acelasi model (sovietic) de "eliberatori" vs. "ocupanti" pentru Moldova de Est atita timp istoriografia romaneasca n-o sa se deosebeasca cu nimica de acea sovietica... or sa continuie sa existe ca si pina acuma 2 tabere fiecare din ele considerindu-se pe sine "eliberatori" si pe cealalta "ocupanti", adica "buni" si "rai"...
doar ca uniunea sovietica s-a destramat insa istoricii din Romania folosesc si pina astazi acelasi model sovietic de "eliberatori"/"ocupanti" atunci cind e vorba de toate anexarile carora a fost supusa Moldova dintre Prut si Nistru: 1812,1918,1940,1941,1944
 
Ca orice moldovenist primitiv, Radu pune semnul egalitatii intre raptul teritorial comis de rusi in 1812 si actul de vointa al romnilor basarabeni din 1918. In general pe moldovenisti o sa-i auzi spunand adesea "Noi nu vrem nici cu Rusia, nici cu Romnia", de parca romnii ar fi chinezi ori burundezi ...
Dar, ca orice moldovenist, Radu nu-si poate ascunde simpatia fata de rusi (inventatorii "poporului" moldovean si ai teoriei moldoveniste) si ura fata de adversarii Rusiei. A se citi mesajele lui privind "drepturile" rusilor asupra Transnistriei si cele privind bazele americane din RO.
 
Radu;145248 said:
de exemplu daca armata Moldovei vine pe teritoriul Romaniei sa va elibereze (de americani sa zicem)... avem si pretext: voi cei din Romania vorbiti aceeasi limba atunci de ce nu vreti sa va lasati eliberati de armata din Moldova doar sinteti frati bre mancurtilor? vorbiti aceesi limba cu noi

Americanii au venit n Romnia cu acceptul guvernului democratic ales al Romniei. Nu acelaşi lucru se poate spune despre armata rusă n 1940 sau armata rusă de azi din Transnistria.

Radu;145248 said:
si acuma serios: crezi ca locuitorii Moldovei dintre Prut si Nistru incepind cu 1918 au vazut cu ochi buni venirea unei armatei (straine) cu soldati straini la ei pe pamint?

Eu aşa cred. Sfatul Ţării a votat majoritar unirea cu Romnia. Dacă nu era unirea aveaţi şi voi basarabenii soarta ucrainenilor, care n anii '30 mureau cu milioanele de foame. Citeşte cărţile de istorie publicate azi la Kiev, ca să nu zici că fac propagandă romnească. Sute de mii de basarabeni au scăpat cu viaţă anume datorită unirii din 1918.

Radu;145248 said:
ce-ai zice ca Moldova sa anexeze intreaga Romanie sub pretextul ca vorbiti aceeasi limba si deci sinteti frati care trebuie sa intrati in componenta tarii noastre?

De acord, cu condiţia să se păstreze sistemul democratic cu alegeri libere şi vot universal, egal, direct şi secret.
Ştii tu Radule că ntre 1918-1940 basarabenii au avut drept de vot n Romnia şi au existat şi miniştrii basarabeni n guvernul de la Bucureşti? Deci guvernul bucureştean era şi guvernul basarabenilor.
 
Se pare ca iar a scapat din cushca Radu.
Mai Radule in continuare o sa-ti prezint o istorie pe care nu o poti nega, sa-mi zici daca gresesc:

secolul XIV - alexandru cel bun pe tron, romanii din moldova traiau fericiti

secolul XV - stefan cel mare pe tron, romanii din moldova traiau fericiti

secolul XVI - stefan cel mare pe tron, bogdanel chioru pe tron, etc. romanii din moldova traiau fericiti

secolul XVII - ieremia movila pe tron, petru movila pe tron, etc. , romanii din moldova traiau fericiti

secolul XVIII - dimitrie cantemir pe tron grigore ghica pe tron etc., romanii din moldova inca traiau fericiti

secolul XIX - vin rusii. Romanii din moldova afla cu stupoare ca nu sunt frati si ca cei de peste prut sunt de fapt doar moldoveni si nu au nimic in comun cu romanii de dincoace de prut. Incepe tristetea. Romanii raman cu mama lor, moldovenii pleaca cu tata rusia(sau mama rusia sau fratele rusia, sau sora rusia, sa ma lamureasca si pe mine cineva ce sex are rusia si daca e homo sau hetero).

S-a gasit o carte cu coperti de aur pe fundul nistrului in care e prezentata istoria adevarata a moldovei de peste prut. In continuare va prezint cateva fragmente.

Se pare ca basarabia (ca asta era numele adevarat pus de parintii rusi micutei lor) a fost rapita chiar din patutz de navalitorii romani. Acestia au crescut-o si educat-o in traditia lor salbatica romaneasca si au facut-o sa creada ca e una de-a lor.
In 1812 parintii indurerati reusesc sa se alieze cu alti parinti rusi si o iau inapoi acasa pe fetita lor(de-acum crescuta mare) Basarabia. Insa chinul parintilor Basarabiei nu a incetat, avand ani de zile probleme cu fetita lor care nu voia sa inteleaga ca nu e romanca ci e moldoveanca.
Cel mai dureros episod s-a consumat intre 1918-1940-1944 cand fiica lor adolescenta a fugit de-acasa la salbaticii de romani.
Pana la urma fetita lor s-a maturizat si a inteles care-i sunt adevaratii parinti si acum chiar au lasat-o sa aiba un iubit, Voronin, un baiat rus de zahar. Parintii rusi, de-acum batrani si ca vai de ei, o privesc pe furis pe Basarabia cum se saruta in fatza casei cu Voronin si sunt mandri ca are cine sa le duca neamul mai departe.

Radule hai sa-ti prezint situatia ca s-o intelegi si tu.
Sa zicem ca tu ai o geaca de piele (geaca mishto, ai strans bani o vara intreaga ca sa ti-o cumperi), si vin niste golani, te bat si-ti fura geaca.
Tu te duci, strangi cativa prieteni si va duceti la aia ii bateti si luati geaca inapoi.
In continuare o sa folosesc logica ta:
Golanii se duc la politie si te reclama ca le-ai furat geaca(geaca ta). Politia vine, te ia in catushe si te baga in puscarie. Dupa 5 ani te intorci din puscarie si vrei sa-ti reiei viata insa descoperi ca nimeni nu te mai respecta intrucat esti un hotz. Tu stiindu-te hotz si ne mai putand suporta gandul asta, te sinucizi.
 
Sfinx;145262 said:
"Noi nu vrem nici cu Rusia, nici cu Romnia", de parca romnii ar fi chinezi ori burundezi ...
de parca germanii ar fi negri din africa si n-ar vorbi si ei limba germana ca si austriecii...
de ce nu vad austriecii cu ochi buni anexarea Austriei de catre Germania in 1938 (Anschluss)?
 
Radu;145275 said:
de parca germanii ar fi negri din africa si n-ar vorbi si ei limba germana ca si austriecii...
de ce nu vad austriecii cu ochi buni anexartea Austriei de catre Germania in 1938 (Anschluss)?

Bai Radule, prin ultima mea postare cred ca ti-am raspuns la toate nedumeririle tale, nu te mai lua de ce au postat altii. Si inca o chestie pe care probabil n-o stii(ca altfel nu-mi explic nedumerirea ta), Anschluss-ul a fost prima unire dintre cele 2 tari. Germania si Austria nu au facut niciodata parte din aceeasi tara pana in '38 (insa a existat timp de 1000 de ani o uniune de landuri care cuprindea landuri din actuala Germanie, Austrie, Elvetie, Slovacie, etc.). Mai mult decat atat, populatia Austriei a fost bucuroasa de unirea cu Germania intrucat Hitler era austriac(pun pariu ca nici asta nu stiai).

O sa citez din ce-a zis Hitler in discursul adresat austriecilor adunati sa sarbatoreasca unirea (asta doar ca sa arat ce incult esti)

"Ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer" ,

dupa vorbele astea multimea a explodat in urale si aplauze.

N-as vrea sa intru in mai multe detalii pentru ca n-ar fi decat si mai multe argumente pentru unirea Moldovei cu Romania.

Iti recomand sa mai pui mana sa mai citesti si altceva decat cartile de istorie sovietice.(presimt ca o sa incepi iar polemica cu istoricii sovietici asa ca o sa caut o inregistrare video a intrarii germanilor in Viena si a discursului lui Hitler)

P.S. Anschluss in germana inseamna unire si nu anexare.
 
dan123;145270 said:
Se pare ca iar a scapat din cushca Radu.

Radule hai sa-ti prezint situatia ca s-o intelegi si tu.
Sa zicem ca tu ai o geaca de piele (geaca mishto, ai strans bani o vara intreaga ca sa ti-o cumperi), si vin niste golani, te bat si-ti fura geaca.
Tu te duci, strangi cativa prieteni si va duceti la aia ii bateti si luati geaca inapoi.
In continuare o sa folosesc logica ta:
Golanii se duc la politie si te reclama ca le-ai furat geaca(geaca ta). Politia vine, te ia in catushe si te baga in puscarie. Dupa 5 ani te intorci din puscarie si vrei sa-ti reiei viata insa descoperi ca nimeni nu te mai respecta intrucat esti un hotz. Tu stiindu-te hotz si ne mai putand suporta gandul asta, te sinucizi.

Se pare ca dam prea multa importanta cuvintelor spuse de acest moldovean...scuze...tzigan...si cred ca prin asta ii facem o favoare
chestia cu geaca e super: imi amintesc ca buneii mei imi povesteau ca rusii, venind in 1940, au cumparat toate hainele romanesti de prin magazine, chiar si acelea care bastinasilor li se pareau aiurea...nu intelegeau ce se intampla ca acesti oameni (li se spunea "bosaci" din rus. bosoi=descult, pt ca erau foarte prost imbracati) veniti din "tzara viitorului si a progresului" iau cu asalt toate realizarii industriei textile(si nu numai) romanesti....dupa aia pana prin 1960 erau doar haine militare si ciubote soldatzesti...si nu prea erau alimente..... INCEPUSE CALVARUL!!!
 
Back
Top