Malaysian Grand Prix

Cursa a fost destul de interesanta.
Startul a fost ok si la prima cotitura Schumik l-a aninat putin pe JPM si al doilea s-a dus pe locul 7. Schumik a intrat deodata la boxe si evident a iesit de-acolo pozitionandu-se pe locul 21. JPM a avut un penalty. Schumacher a mers foarte bine, de la locul 21 la locul 3 pana la umra, pe drum avand tot felul de peripetii. Bernoldi ii cam incurca si totusi Schumik a reusit sa-l intreaca si Bernoldi iarasi a reusit sa treaca in fata, dar pana la urma evident master Schumik a sters-o inainte. In ultimul cerc Button (care era pe locul 3) a avut ceva problems cu masina si a trecut pe 4 si Schumik a trecut pe 3.
Coulthard a avut problems cu motorul, Raikkonen, Barrichello la fel.

Ralf si Montoya bravo!
Man of the race este evident M. Schumacher!

PILOTI:
1. M. Schumacher 14pts
2. J. P. Montoya 12pts
3. R. Schumacher 10pts

CONSTRUCTORI:
1. Williams BMW 22pts
2. Ferrari 14pts
3. McLaren Mercedes 4pts
 
Din ce am yntzeles eu, penalizarea lui Montoya a fost nedreapta. Kiar M. Schumacher considera ca penalizarea a fost o masura prea dura.

Montoya:
...I talked to him already and he said he had quite a bit of understeer. He touched me and that was it... I think it was very unfair. I gave him the room, he understeered off a bit, he touched me and that was it. It was a racing incident. I think that after what happened at the first race they went a bit extreme and I had to take it. The stewards had everyone saying ‘they should have done something' and they didn't' in Australia.

...Montoya accepted blame for the accident while Michael defended the Colombian:

Question: Do you think Juan Pablo was dealt with harshly today?
Michael Schumacher: To be honest, yes. I think we've seen far more extreme situations where nothing has happened, and today, a little touch and something was done. We don't seem to have a very consistent situation. That's something we may all want to improve in [cenzurat]ure.

Karoce - iara tzirk!
 
Man of the race nu e numaidecat sa fie winner of the race...tocmai si Schumacher asa a fost numit deoarece de la locul 21 a ajuns pe locul 3.
 
nu stiu cum voua da mie toata cursa asta mi so parut de parca facuta la betie...asat fie eu bausem prea mult ori cursa o fost pre de dimineata da ma uitam si tat asa foarte interesant, fiecare incerca sa mearga si parca la nimeni nu se primea, nici nu mai intelegeam cind intra unul din boxe si cind iesa altcineva :wink: da bmw bravo...
 
BMW super bravo, au dominat foarte bine. Ma uit ca si Montoya oleaca s-a maturizat, nu mai face greselile celea prostesti pe care le facea inainte...bravo.
M. Schumacher totusi ii master to sto nado, aista ii animala nu alta cum merge...
 
Mi se pare straniu, in timpul cursei nu s-a anuntat despre penalizarea lui Montoya. Posibil ca nici cei de la TVR1 nu au stiut de asa ceva. A fost o impingere din partea lui Michael, dar de suferit a avut cel mai tare el. Ii o faza foarte controversata si nici nu stiu cine a fost mai vinovat.

Cel putin, comentatorii de la TVR1, suporteri evintenti ai lui Montoya, pe tot parcursul cursei l-au invinuit pe Schumacher.

Michael si-a demosnstrat valoarea si il pot considera alaturi de Ralph omul cursei.

Un lucru dubios, de care este vinovata TV din Malaesia: cum a decurs faza in care Michael l-a intrecut pe Button? Cu 2 tururi inainte de finis, pilotul englez avea 4 secunde avantaj.

cum n-ar fi: FORZZE SCHUMACHER!
 
Corleone, eu ma uitam la TV, da sigur, nu la TVR1 caci nu-s acasa si au spus de penalizarea lui Montoya, asta ca atare e noua penalizare introdusa in F1.

Ceea ce tine de Button, putin doar am vazut, foarte putin.
 
ma bucurat mult acest grand prix. Desigur si in continuare sunt ferm convins ca Schumi va castiga campionatul in maniera sa lejera. Bravo la ralph, pacat de kimi si button, excelenta cursa din partea lui JPM.
 
Ralph a cyshtigat cursa fara a face vreo depashire!!! Fratello lui o facut 18 depashiri, iar JPM - 9. Pacat de Button. Pe ultimul tur, defectarea unei suspensii a monopostului sau i-a oferit lui Schumi locul trei.
Am auzit de noul regulament referitor la penalizari. Penalizarea nu mai tzine 10 secunde. E suficienta o trecere pe la boxe. Nu shtiu cyt de adevarat e. N-am privit cursa.

...Schumi va castiga campionatul in maniera sa lejera...
:grin: E o gluma, nu? Cyt de lejer a fost ieri? Mai mult decyt atyt, toata presa zice ca gresheala din prima curba a fost a lui Schumi. Montoya era cu o roata yn fatza lui, deci avea avantaj. Iar MS avea destul loc ca sa treaca... Problema era ca nu putea :wink:
 
in primul rand , nu cred ca Michael va castiga sezonul in maniera lejera, asta inca daca il va castiga.. BMW au dmeonstrat ca inafara de engine-ul super puternic au adaugat si putina minte si sunt gata sa lupte cu Ferrari.. jele de Mclaaren, care iar franeaza din start, si ma tem ca iar n-o sa recupereze....
stop and go nu mai e zece secunde?
ok., si inc ao intrebare? TVR televizeaza F1? asta de cand.. parca Protv avea drepturi anu trecut...
chiar mi s-o facut dor sa ascult aberatii romanesti despre F1... :smile:
 
E adevarat ca Schumacher a intrat in Montoya, caci Montoya mergea calumea si isi cauta de treaba, dar oricum, importa ca s-a terminat cu bine.
Este evident ca baietii de la BMW au prins si ceva minte si experienta si asta e foarte important.
McLaren nu cred ca face ceva anul asta, au cazut considerabil si masinile se vede ca sunt nu prea stralucite....
 
eu lichno cred ca totul e inainte stiti voi ca F1 e plina de surprizuri nu se stie niciodata ce si cum

sanatate
 
Pe 2002-03-19 03:37, negru a scris:
eu lichno cred ca totul e inainte stiti voi ca F1 e plina de surprizuri nu se stie niciodata ce si cum

Iaka la asta ma alatur si eu. Sigurantsa mea ca Schumi va castiga lejer nu vine din ceva considerente obiective ci din incredere subiectiva :smile:)

`Cheerz,

-Andrei.
 
Multumesc p-u info despre Button. Eu sper ca urmatoarele transmisiuni nu vor contine asemenea lacune.

TVR1 transmite in acest an cursele F1 spre deosebire de anii trecuti cind transmitea PRO TV. Eu as prefera sa fie ca in anii precedenti.

Lupta pentru titlu va fi in acest an, desi, cred ca tot Schumacher va cistiga. Explicatia este ca nu Michael piloteaza mai slab, ci ca au aparut noi concurenti care fie s-au perfectionat, fie au acumulat experienta.

Kimmi are viitor la McLaren. pacat ca masinile cedeaza prea usor, de vina nu este Kimmi. Nu cred ca va fi o problema pentru finlandez sa devina primul la McLaren.

Masinile BMW vin in forta si isi au unele cuvinte grele de spus.

Lupta se va da intre fratii Scumacher, JPM, Barichelo, posibil si Kimmi Raikonen(p-u un loc 2,3) Va fi interesant si nu vom asista la o victorie lejera a lui Michael.
 
Back
Top