Mita

Mita? Cea mai buna "prietena" a majoritatii profesorilor shi a lectorilor din Moldova :smile:
 
Bineinteles...... shi nu doar la sfirshit...
Ce altceva mai poti sa faci in situatia asta decit sa zimbeshti????????????????????????
 
Eu vorbeam....Dacva tot eshti tu "altfel", da-mi o solutie reala p-tru a combate coruptia printre rindurile "dascalilor".
 
eu nu am pretins ca o shtiu ci doar am initiat aceasta discutie pentru a incerca, noi toti, sa o cautam
 
Doomie: daca de privit in spectrul critic suntem mai puternici decit studento, discutsiile sunt mai libere, etc. + concuram la pas mare cu forum.md :smile:
asha ca cine shtie...
apropo poate ne ajutsi cu reclama la Antena C?
 
Mita-sistem bine dezvoltat si des utilizat in economia si viata sociala in RM. Acest sistem riguros s-a implantat foarte bine in viata din RM si nu stiu cine va putea sa-l scoata.
 
Probabil ca Queen, ea la noi ii asa vesela si zimbeste cind vine vorba de mita, sunt sigur ca o gasit o iesire din situatie
 
Gunner, baietel, iti aduc la cunoshtinta ca eu am umbra shi nu prea simt necesitate unei alte umbre asha ca relax....nu e nevoie sa ma urmareshti prin tot forumul doar ca sa ma contrazici sau sa-ti adaugi cele 2 capishi referitoare la tot ceea ce spun eu...
Dar ai dreptate, eu is fata tare vesela shi zimbitoare pina nu ma calca cite unu ca tine pe calcii.
Dar sa nu ne abatem de la tema desigur....Solutia pe care o vad eu p-tru a putea combate mita este acordarea unor salarii decente cadrelor didactice. La inceput ii invinuiam pe acei care iau mita shi sunt corupti dar de ceva vreme ii inteleg shi le dau dreptate. Ei au acasa copii care trebuiesc hraniti shi imbracati shi care le sunt mereu prioritate in viata shi de aceea shi sunt nevoiti sa recurga la astfel de "practici". Shtiti cum se spune, peshtele se strica de la cap shi de aceea ar trebui mai intii sa ne gindim cum se poate de oprit coruptia de la niveluri mai inalte decit acel al unor simpli profesori...
 
Mita nu este doar o problema in societatea moldoveneasca, ci un mod activ de viata.. Domnul politist vrea 10 lei, profesorul de la bac-macar 20, domnul care iti ia examenele de conducere-50, "asta numai daca vrei sa treci", etc, continuind paina la sute si mii de dolari. Bine, poate ca "generatia" tanara ar fi trebuit sa fie impotriva mitei cum spera si cred unii, insa noi traim in tara tuturor posibilitatilor, asa ca sau particip si eu la procesul de mituire, lucru pe care il fac deoarece vreu si eu sa "traiesc decent", sau nu ma implic si resping mita- dupa care s-a terminat cu viata mea cea "frunoasa". Queen are dreptate, oamenii nu iau mita "ca sa sie", ci din cauza neasjunsului de bani. Salariile mai mari care ar asigura cel putin cosul minim de consum sunt o solutie perfecta.. ce rau insa ca ele sunt irealizabile in Moldova care nu are bani nici chiar de acei 100 de lei pe care ii primeste mos Ilie ca pensie la Truseni. Unica solutie pe care o vad eu nu poate sa ia mai putin de "multi" ani si ar necesita o conducere care nu numai ca vrea ca oamenii din Moldova sa traiasca decent, ci si ar avea cunostinte acceptabile in economie. Daca am ajunge sa ii facem pe oamenii din Moldova sa doreasca sa locuiasca la sat-ceea ce va fi posibil prin crearea locurilor de munca care vin din strainatate la inceput si din Moldova mai tarziu-ceva de tipul modelului USA-Mexico( va rog numai fara "gruz de exploatare a mexicanilor), atunci am putea sa le asiguram Moldovenilor salarii decente. Aceasta ar duce pe langa influxul de bani in tara si reducerea muncii moldovenesti oferite in Portugalia, si la scaderea dorintei oamenilor de a ... MITUI. Cel putin vom reduce necesitate daca nu si interesul final. De exemplu: Uzina de tractoare din Spania deschide productia la Soroca-moldovenii de la Soroca nu se muta la Chisinau ci raman acolo-ei primesc salarii si nu vad necesitatea de a mitui pe directorul unei institutii din Chisinau pentru al primi la lucru pe acelasi om de la Soroca care nu are de lucru acolo si incearca sa se stabileasca la Chisinau.
Asa ca asteptam paina crestem toti "mari" si deschidem fabrici si uzine straine la Rabnita sau Comrat.
 
Heheheheey....
lume, sa va zic eu cauza-solutia posibila??

pai sa ne gindim mita de la licee-scoli-institutii de invatamint:
1)Ne-pregatirea temelor cauzata de:
a) Lene
b) Lipsa materialelor
c) Prea mult
d) Genetica

Deci punctul "a" este cel mai frecvent, si merge aproape peste tot. "b" si "c" este mai rar... iar "d" pentru cei ce nu au inteles...
imi pare rau... exact despre aceasta si vorbesc... in "genetica" nimeni nu este vinovat.

Mita se da de obicei la scoli, licee, chiar si scolile-auto, unde nu am ce face, doar punctul "c" vi-l spun!

Iar mita din guvern, cred ca merg ideele lui Doomie, sau nu tzin minte cine a spus ca "trebuiesc salarii mai decente si cunostinte in economie"!
 
Dragul nostru Pilopoemen-l tu crezi ca daca ii dai la un ciuvac 1000$ sa-ti faca un serviciu el ar pute sa-l faca ca shi in alte parti ( am in vedere calitatea ) in primul rand ii de vina mentalitatea bolnava de tip
Incleiem cu scoci , varim ....shi lasa ca tatu va merge shi asha!!!! macar ca vor primi bani mai multi nu vor putea sa face lucru ca lumea ca-s nascuti shi crescuti in rapa ...pana nu se va face o modificare de viziune asupra lucrurilor!!! Admir punctualitatea ,disciplina shi precizia germana!!!! Acolo ciuvacu daca ia mita zboara de la lucru(cu salariul lui nu cred ca se poate gandi la mita) ... shi daca vede vecinu ca ia mita il "stuceshte" la boss ...asha ii corect ca societatea sanatoasa se creeaza cu apotrul tuturor shi fiecaruia!
 
Ia sa va zic shi eu ceva Moldova = mita, motivul unul saracia.
Nici nu trebuie sa te gandeshti mult shi nici nu cred ca trebuia de deschis tema.
Cum vreti voi doi profesori care au impreuna un salariu de 400 de lei iar cosul minim de consum e putin mai sus de 300 sa traiasca. Cred ca nici nu trebuie de spus mai mult.
 
Back
Top