o nota pentru un film

Codrin

Pe lumea cealalta
Dati o nota de la unu la zece unui film nou sau vechi si eventual motivati notarea facuta, ca sa isi faca o idee despre el si cei ce nu l-au vazut inca.

Dau 7 lui "Tristan and Isolde" pentru ca desi povestea de dragoste e frumoasa si bine conturata psihologic, scenele de lupta sunt putin dezamagitoare, doar niste incaierari confuze de gherila sateasca.
 
Dau 10 pentru "Adio,prietene" cu Alain Delon si Charles Bronson.

Prieteni buni, după ce au servit n Legiunea Străină, un doctor şi un mercenar şi văd de viaţa lor, pnă cnd destinul i aduce din nou mpreună. Doctorul vrea să şi ajute un prieten sustrăgnd dintr-un seif documente compromiţătoare, iar mercenarul vrea să fure bunurile de valoare aflate acolo. Vor hotăr să colaboreze, numai că vor apărea şi multe alte surprize.
 
8 pentru filmul One Last Thing . filmul e despre un adolescent, 16 ani, care descopera care are cancer la plamani. O asociatie finantzata de guvernul Statelor Unite indeplineshte o ultima dorintza acestor copii pe cale de a muri. Initial a dorit sa-shi petreaca o zi la pescuti cu un fotbalist dupa care el era nebun, insa nu ar fi fost sincer spunand o asemenea dorintza shi a declarat ca vrea sa petreaca un week-end cu un foto-model. Ea insa nu dorea sa-i indeplineasca dorintza. soarta pana la urma ii aduce impreuna, el moare fericit. idee filmului e super, realizarea insa lasa de dorit ;)
 
nota 10 pentru Crouching Tiger Hidden Dragon, cashtigator a 4 premii oscar pentru Best Foreign Language Film, Music, Cinematography and Art Direction yn anul 2000.

Actziunea avand loc yn secolul 19(?) yn China, Crouching Tiger Hidden Dragon urmareshte 2 maeshtri yn arte martziale Li Mu Bai (Chow Yun Fat) shi Yu Shu Lien (Michelle Yeoh) care lupta ympotriva fortzelor raului pentru a ynapoia sabia Verde a Destinului furata shi sa ynvinga un dushman vechi Jade Fox. Ca sa cashtige ei trebuie sa ynfrunte un razboinic necunoscut, mult preaiscusita Jen, care lupta ympotriva unei casatorii aranjate. Dea lungul filmului Li balanseaza yntre sentimentele puternice fatza de Shu shi dorintza de a o yndruma shi ynvatza pe Jen.
Decorul, artele martziale, aranjamentele m-o dat jos. De muzica nu mai zic nimic... foarte fain...
 
nota ... nish nu shtiu... 7 pentru Jarhead...
despre un batalion de soldatzi trimishi yn Iraq prin anii 90... yn film - nici un fel de lupta cu dushmanul, doar apropiere de el... yn general filmu e despre cum yshi ies din mintzi soldatzii acestui batalion, setea de a omori pe cineva(au venit la razboi sau ce naiba?), cum yshi pierd nevestele sau iubitele, relatzii tensionate, confuzii yn viatza... ca pana la urma sa vina acasa fara macar sa ympushte pe cineva... asha le-a fost norockul... filmul are un soundtrack bun shi cadrele sunt faine... da sa zic ca mi-a dat ceva hrana mintzii - nu... doar un singur cantec - Nirvana - something in the way pe care l-am downloadat acum shi yl ascult shi ma gandesc... privesc absent prin geamul negru shi doar ascult... we are all in the desert...
 
dau un 9 pentru Joyeux Noel (Merry Christmas)
http://www.apple.com/trailers/sony/joyeuxnoelmerrychristmas/

Un film emotionant despre cum in seara de craciun soldatii irlandezi, belgieni si germani au oprit lupta si au sarbatorit impreuna. un film care arata nebunia lumii in razboi si rolul suspect al religiei in acesta. lam vazut ieri si am ramas impresionat.
 
Eu as da 1 lu' Hidden Tiger Crouching Dragon &Cina co pentru lipsa de realism.

8 Blade Tinity, l-am vazut recent cu toate ca are ceva timp. Frumos realizat dar uneori exagerat. Efecte speciale frumoase, scene de lupte frumoase, computer graphics uneori sucks.
 
Nota 10 pentru The Shawshank Redemption. Tim Robbins a jucat superb, la fel şi Morgan Freeman, iar scenariul şi regia sunt şi ele bune. E un must see.
 
9 Kung Fu Hustle, o comedie dementiala, e unul din putinele cu Arte Martiale imaginate care imi place, exact pentru ca nu are statut de realism.

Bun atunci cand ai dispozitia naspa sau in companii. De fapt e bun de privit oricand.
 
PiggyEFromHell said:
9 Kung Fu Hustle, o comedie dementiala, e unul din putinele cu Arte Martiale imaginate care imi place, exact pentru ca nu are statut de realism.
Bun atunci cand ai dispozitia naspa sau in companii. De fapt e bun de privit oricand.
piggye asta e filmul cand apare o vaca care imprastie gloante sub forme de jeturi de lapte?sau confund eu?
 
dixy daqa spui ca merita cred ca am sa-l scot sa-l privesc, multi il recomanda.

9/10 pentru Little Manhattan, un film care la inceput pare pentru copii de 10-11 ani, insa dupa ce priveshti mai departe trezeshte copilu in oricine din noi. Ideea e mai putin super, insa realizarea e la nivel. Placut de privit anyway, mai ales cu your girlfriend/boyfriend.

9/10 pentru Angel-A, Luc Besson a regizat inqa un film super, original, nici pe aproape de Happy End-urile de la Hollywood, insa finalul cam aiurea a fost.. ma ashteptam la mai mult. merita privit oricum ;)
 
Vechi dar de actualitate: Zbor deasupra unui cuib de cuci: 9, pentru ct de bine a jucat Jack Nicjolson şi pentru scenariu, Crimele din Mica Italie: 9, Naşul 1 9, Naşul 2 : 8, Naşul 3: 6.
 
semidia said:
piggye asta e filmul cand apare o vaca care imprastie gloante sub forme de jeturi de lapte?sau confund eu?

Confunzi tu semidia, e altul.

Kill Bill 1 i-as da 3 pentru lupte si 10 pentru muzica.
Kill Bill 2 nu l-am vazut. De fapt nici pe primul n-am reusit sa-l vad pana la capat, ma seaca filmele in care oamenii sfideaza legile fizicii si nu scrie SF pe undeva. Dar cand te gandesti ca SF-urile sunt mai realiste...yeah.
 
PiggyEFromHell said:
Confunzi tu semidia, e altul.

Kill Bill 1 i-as da 3 pentru lupte si 10 pentru muzica.
Kill Bill 2 nu l-am vazut. De fapt nici pe primul n-am reusit sa-l vad pana la capat, ma seaca filmele in care oamenii sfideaza legile fizicii si nu scrie SF pe undeva. Dar cand te gandesti ca SF-urile sunt mai realiste...yeah.

Păi asta e chestia: Kill Bill e o parodie la adresa filmelor de arte marţiale. E la mişto. E grotesc. E exagerat. Vrea să scoată ceva n evidenţă. De asta e mişto.
 
Back
Top