o nota pentru un film

"the departed", un film dragut, nu pot sa-i pun o nota maxima, Scorseze a facut filme si mai bune..nu stiam ca Di Caprio e asa dragut in roluri tari. ma gandesc ca il prinde mai bine look-ul de huligan decat cel de seducator de carton...scena aia cu psiholoaga e mai reusita decat abureala din Titanic, pe scurt a iesit bine... Matt Damon a iesit mai prost, nu-l vad deloc in rolul de functionar politienesc si era simpatic in momentele de furie sau de salt de pe fix...nu mi-a placut deloc finalul, ma asteptam la un duel psihologic de genul Al Pacino - De Niro in "the Heat", dar duelul asta s-a cam consumat la telefonul mobil...
 
De curand am vazut "Two brothers",un film de Jean-Jacques Annaud.In inima unei jungle doi pui de tigri cresc sub privirea ocrotitoare a parintilor.Dar un vanator le ucide tatal si cei doi sunt despartiti,unul ajungand la circ si celalalt,animalul extravagant al unui principe local.Dupa un an,cei doi se intalnesc intr-o arena unde sunt pusi sa se lupte,insa spre surprinderea spectatorilor ei se joaca ca-n copilarie...Pare ireala povestea,dar foarte impresionanta,cu multe secvente comice.
 
Spider-Man 3 - 10 desigur
nisiposul a fost foarte frumos facut; noul look al lui Parker a fost un hohot neintrerupt, coafura “* la” 30 Seconds To Mars (acum are intradevar o mutra de retardat), dansurile, atitudinea… ma prapadeam in ris
doar ka
-s`ar fi putut gasi o actrita mai frumushika (ku picioarele mai drepte) pentru “rivala” lui Mary Jane
-faza ku sarutul a fost cam deplasata
-Harry ar fi trebuit sa alfe altfel adevarul, ka shi in a doua parte, singur
-imaginea lui Venom… mmm, se putea de inventat altceva, asha are prea multe in comun ku SM, shi nu e interesant
-drapelul SUA kam pe la sf. e absolut de prisos (ne`v temu`)
-reportajele (tot de la sf.) ceva le lipsea, ar fi trebuit sa fie dramatice, dar trezeau un alt ris
oricum, SM ramine a fi preferatul meu din acest gen de film
 
Nacialnik;224082 said:
10 bis pentru Agora. Cel mai bun film de gen de la Troia incoace.

Absolut de acord. Am plins in hohote, prima oara de la Green Mile incoace :)

"500 days of summer" ...simpaticuts, sustine teoria "cind Dumnezeu iti inchide o usa, lasa deschisa o fereastra", perfect pentru perioada post-despartire - 8

"Imaginarium of Doctor Parnassus" tare fain, mi-a placut atmosfera magica din film/narcomanica pe alocuri si aceasi stare pe care o transmite spectatorului, eu am iesit ca hipnotizata din sala - 10

"Damage" un film mai vechi cu irepetabila Binoche si genialul Irons, o impletire pasionala de destine cu elemente erotico-sadice tare delicioase, merita de privit si doar pentru scenele lor de amor - 9
 
10 pentru "The Fall" - fetitza aia care e in rolul principal ar trebui sa nu creasca niciodata, ca un bonsai sau o pisicutza, ca sa mai poata juca si alte roluri exact cu mutritza asta adorabila

8 pentru "The Painted Veil", Edward Norton mereu bun, peisaje exotice, scenariu ok

Tot 9 pentru "Damage", punctul minus fiindca artistul care il juca pe fiu putea sa fie mai expresiv
 
Je vous trouve tres beau - un 6 puternic :)))
Despre un fermier francez ce isi cauta sotie o romanca care sa il ajute la gospodarie, dupa ce ii moare sotia. Are citeva momente faine, umor de calitate, insa per total cam previzibil. In rolul eroinei principale - Medea Marinescu, care a jucat pe Mirabela.

Slumdog Millionaire - tare bun - 9, m-a tinut in suspans pe tot parcursul filmului, desi nu i-as fi dat atitea Oscaruri. Distractiv dansul lor de la final :) Nu stiu insa pe cit de reala redarea vietii in India..pare tare slinoasa.
 
Public Enemies - nota 7 - eu sunt un fan al reconstituirilor istorice exacte, dar asta e prea exacta. Lipseste filmul. :p Un foarte bun documentar pentru vreun history channel, cu actori care trebuie sa fie anosti ca sa reproduca imaginile de jurnal cu personajele reale ( Christian Bale nu poate fi sexy si Johnny Depp nu poate fi creativ )

10 pentru Inglorious Bastards - istorie alternativa caricaturala si puncte in minus pentru jocul exagerat al lui Brad Pitt si Hitler, insa totul se iarta cand spumega ping-pong-ul genial din fiecare dialog sau explodeaza fazele si personajele de cult tarantino-ian, la fiecare focalizare de camera.
 
Nacialnik;224340 said:
Public Enemies - nota 7 - eu sunt un fan al reconstituirilor istorice exacte, dar asta e prea exacta. Lipseste filmul. :p Un foarte bun documentar pentru vreun history channel, cu actori care trebuie sa fie anosti ca sa reproduca imaginile de jurnal cu personajele reale ( Christian Bale nu poate fi sexy si Johnny Depp nu poate fi creativ )

Si pe asta ma puneai tu sa il privesc ?:)))))
Noroc ca am adormit la inceput :p

Inglorious m-a incintat si pe mine, useless to mention prestatia absolut geniala a lui Hans Landa sau cum il chema pe Jew Hunter, adorabil personaj, mi-a placut scena unde testa limba italiana a celor trei intrusi. Multe scene geniale, atmosfera incingatoare pe tot parcursul fimului si un final delicios cu toata incorectitudinea istorica.
Un 10 absolut si thumbs up :) recomand tuturor.

The postman always rings twice - vechi dar decent, un film bun, infierbintat de tineretea si potenta cinematografica mereu actuala a lui Nicholson si de feminitatea debordanta a Jessicai Lange. Per total, interesant si apropiat ca trairi si actiune de carte, fenomen intilnit mai rar.
Un 8 sanatos :)
 
Anume ca somnifer a si fost administrat. :D

9,5 lui Stardust - o poveste frumoasa cu imagini spectaculoase, farmece si personaje pitoresti, dar un pic ilogica la baza. :p Insa odata acceptate premisele basmului, da, nu mai are niciun defect.

10 Filantropica - comedie inteligenta subtila, unul dintre cele mai bune filme romanesti ... de fapt filme in genere :)
 
Back
Top