o nota pentru un film

Sunt de acord ca au fost citeva momente unde se putea de stors ceva lacrimi din public, dar nu s-au folosit si era si destul de predictable, i-a da un 6 totusi.
 
10 - pentru mayasii lui Mel - atat pentru aventura in sine, cat mai ales pentru curajul lui Gibson de a sustine o teorie de genul : nici o civilizatie dezvoltata nu e mai buna decat alta si singurul moment cand omul nu merita a fi sters de pe fatza planetei e doar cand se gaseste in armonie perfecta cu natura

... multlaudata civilizatie mayasa prezentata ca exact ce era - un imperiu sadic si putred - ... iar sosirea conchistadorilor vazuta ca o pedeapsa divina ... Mai "incorect politic" filmul si decat Borat. :D
 
i-am dat si eu 10, cel putin pentru faptul ca m-a tinut cu sufletul la gura, demult nu am simtit atita adrenalina in singe la un film. si considerind ca majoritatea actorilor nu vazusera camere de filmat in viata lor - jos palaria. de ce nu a fost nominalizat la oscar?
 
Am impresia ca e tot din cauza nonconformismului lui Mel Gibson. In primul rand ca le-ar fi greu sa il incadreze. Cu regizor australian si vorbit in limba straina nu ar putea fi nominalizat decat la cel mai bun film strain. :super: ... Dar ce conteaza mai mult cred ca e perioada in care a fost scos. Stii ca americanii fac haz de multe ori cum se amana sau accelereaza lansarea unor filme doar ca sa prinda nominalizarile. .... Apocalypto a iesit, parca anume ca sa sfideze, in perioada cea mai nepotrivita. Prea aproape de premiile de anul ista si mult prea departe de cele de anul viitor. :)
 
Influentat de publicitatea agresiva facuta de Otilia lui "The Prestige" :D , m-am scufundat si eu plin de asteptari in intriga lui. :cool:
Nu m-a dezamagit deloc, film foarte bun, insa totusi nu i-as da mai mult decat 8 spre 9.

Din trei motive { cei care nu au vazut filmul, sa nu le citeasca } :

1 - toata povestea cu obsesia razbunarii ce se hraneste pe sine insasi, consumand din cei implicati in conflinctul etern, pana la autodistrugerea lor, a fost deja abordata intr-un clasic al lui Ridley Scott - "The Duellists", fatza de care filmuletzul asta pare opera unui invatzacel imitator, comparata cu cea a unui maestru desavarsit

2 - previzibilitatea de care regizorul nu e constient - el chiar crede ca tu nu te-ai prins pe parcurs care e faza cu clonele si cu gemenii si ca astepti sa ti se dezvaluie totul la sfarsit .... momentul dezvaluirii ramane dramatic si bine realizat, dar surprinzator absolut deloc

3 - plus ca daca Nicola Tesla { apropo, desi eu de obicei sunt sceptic in privinta revendicarilor astea nationale de personalitati, de data asta is de acord cu cei care sustin ca era roman din Croatia si nu sarb ; mai exista inca istro-romani in regiune si graiul lor e perfect asimilabil celui romanesc, dincolo de micile influente syrbo-italiene }, ..... ar fi inventat o masinarie care dubleaza orice, ... nu ar fi folosit-o macar sa isi inzeceasca averea, copiind bani cu care sa angajeze niste batausi mult mai tari ca cei ai lui Edison, ca sa-i rupa lui ala capul ? :D
 
Codrin;164534 said:
Influentat de publicitatea agresiva facuta de Otilia lui "The Prestige" :D , m-am scufundat si eu plin de asteptari in intriga lui. :cool:

flatata :)

Codrin;164534 said:
2 - previzibilitatea de care regizorul nu e constient - el chiar crede ca tu nu te-ai prins pe parcurs care e faza cu clonele si cu gemenii si ca astepti sa ti se dezvaluie totul la sfarsit .... momentul dezvaluirii ramane dramatic si bine realizat, dar surprinzator absolut deloc

Pentru foarte multi, crede-ma ca a fost destul de neasteptat sfirsitul si faza cu clonele, numai eu citi stiu de astia..

Codrin;164534 said:
3 - plus ca daca Nicola Tesla { apropo, desi eu de obicei sunt sceptic in privinta revendicarilor astea nationale de personalitati, de data asta is de acord cu cei care sustin ca era roman din Croatia si nu sarb ; mai exista inca istro-romani in regiune si graiul lor e perfect asimilabil celui romanesc, dincolo de micile influente syrbo-italiene }, ..... ar fi inventat o masinarie care dubleaza orice, ... nu ar fi folosit-o macar sa isi inzeceasca averea, copiind bani cu care sa angajeze niste batausi mult mai tari ca cei ai lui Edison, ca sa-i rupa lui ala capul ? :D

Codrinel, el vroia sa il invinga pe plan profesional, printr-un truc unic, pe care spera el ca Bale nu-l va repeta. Sa fi vrut el, nu-i trebuiau atit de multi bani sa angajeze niste tsarani sa-l bata pe ala. Si daca am analiza mereu asa filmele, nu ar mai avea nici un farmec. Jaguar Paw din Apokalypto, de ce nu s-a intins/ascuns printre masele de corpuri de victime, cind avea ocazia, ci a alergat in jungla? Asa orice film se poate de ironizat,mai inchide si tu ochii ;)
 
Gata, nu mai critic. :na: Mai bine amintesc ce mi-a placut de i-am dat asa nota mare, decat sa insist asupra a ceea ce i-a scazut un punct sau doua. :p

M-au incantat cum au jucat toti actorii, de la fetitza pana la de-acum deja nemuritorul Michael Caine.

Mi-au placut povestile de dragoste. Si cea a lui Robert Angier, cu sarutul exchibitionist pe genunchiul iubitei si cea aparent schizofrenica a lui Alfred Borden.

Au fost tulburatoare sacrificiile extreme pe care s-a dovedit ca le-au facut fiecare de dragul artei lor. Ca in legenda Mesterului Manole cu Manastirea Argesului. :D Ei si-au zidit nu numai sotiile in propria realizare, dar si pe ei insisi pana la urma. Sau bucati din ei insisi : sadica faza cu taierea degetului. :super:

Mi-a fost interesanta povestea lui Tesla si a lui Edison, personaje reale, aflate si ei intr-un duel al orgoliilor, al inventintilor si al trucurilor, exact ca cei doi eroi ai filmului.

Mi-a placut ultimul cuvant al condamnatului la moarte : Abracadabra. :cool:
 
Lord of War ... Bun , 9. Nu ii pun 10 doar deoarece am PMS si deoarece l-ash pune astfel pe aceeasi treapta cu unele ca "Troy" , dar se merita cu sigurantsa de vazut.
 
Am vazut acum seara "Ghost Rider" ... Ce sa zik , ii dau un 7 doar pentru incurajare si doar pentru ca era acolo zimbetul Evei Mendez , ca altfel raminea repetent. In plus , inainte de film au bagat trailerul la "300" si m-a lasat cu mandibula pe jos, inkit nu mai aveam nici un chef sa ma mai uit la ce venisem. Daca asteptam si pina acum mult de la ultimul , am impresia ca trailerul mi-a depasit cele mai inalte asteptari. Am simtit spiritul din "Troy" acolo , si poate mai mult.
 
Babel . ii dau un 10 pentru maiestria regizorului, pentru coloana sonora modul de filmare si mesajul acestii film... pe langa decadenta perpetua in care ne aflam, inconstienta si dezinteres, monstruozitatea specifica omului este atat de evidenta in acest film...
mi-a placut partea documentara a filmului, realismul cu care este prezentata fiecar tara in parte si cruzimea filmului...
 
eu nu o sa dau nota DAR O SA PROTESTEZ IMPOTRIVA OSCARURILOR SI A FILMULUI CARE A LUAT PREMIUL OSCAR!!!!

nu spun ca The Departed nu a fost un bun film, insa Babel a fost mult mai bun... iar cel putin trebuia sa primeasca Oscarul pentru Regie...

asa ca inca o data PROTESTEZ!
 
adrenalina;166369 said:
eu nu o sa dau nota DAR O SA PROTESTEZ IMPOTRIVA OSCARURILOR SI A FILMULUI CARE A LUAT PREMIUL OSCAR!!!!

nu spun ca The Departed nu a fost un bun film, insa Babel a fost mult mai bun... iar cel putin trebuia sa primeasca Oscarul pentru Regie...

asa ca inca o data PROTESTEZ!

adrenalina, stii ca premiile oscar sunt controlate de conspiratia modiala a misoginilor? Si au zis sa se distreze un pic pe seama celorlalti:).
 
adrenalina;166618 said:
eu am fost foarte serioasa piggy... nu vad nimic aici legat de feminism si misoginism.
Of..

Ei bine...brum brum... sunt si acolo interese(traducere din postul meu de mai sus). Cine a zis ca Oscarurile nu se dau si un pic dupa cum ar conveni cuiva? In fond, un Oscar, e o publicitate enorma. Am vazut filme care ar merita premii pentru o alta categorie decat cea data insa i se da in cealalta... dar cum a spus cineva: "Nimeni nu-si mai aminteste pentru ce ai luat Oscar, dar isi amintesc ca il ai!". Asa ca un fel de "conspiratie" cred ca e. Iar multe filme care nu pot fi ignorate iau oscaruri, dar nu neaprat acolo unde si-ar merita.

Acum vezi misoginismu'/feminismu'/masoneria?:D
 
Back
Top