Omul - creatie sau evolutie?

Respect părerea fiecăruia.

Un creaţionist ar putea aduce multe dovezi pro-creaţie, însă nu vor fi acceptate de un evoluţionist, deoarece aceste nu fac parte din domeniul de încredere al evoluţionistului, şi invers.

în viaţa by-default avem la dispoziţie multe variabile x, y, ..., n
x+y-z="common-sense" al cuiva
x(by-default) nu se transformă în y singur cu scopul să devină un "common-sense"
omul(by-default) poate face x să devină y, şi numai el conştientizează asta, el înţelege "common-sense"
dacă omul este o variabilă în spaţiu şi timp, atunci este o variabilă de tip *master
în anumite situaţii alte variabile pot deveni de tip *master, dar omul pînă la urmă este mai *master, şi le poate transforma în var de tip *simple
dacă mingea este în terenul evoluţiei, atunci nu există nici o variabilă de tip *master, toate sunt pînă la urmă *simple
variabila x nu va deveni y dacă omul nu doreşte asta(în cele mai multe cazuri)
este prea mare decalajul între *simple şi *master, şi nu pare ca acest decalaj să se micşoreze
 
Figth3r, eu as zice mai simplu: la orice argument adus pe cale logica de un evolutionist, un creationist va aduce un contraargument ilogic, bazat pe credinta personala si modul sau de a vedea lumea.
 
din avatarul lui PiggyEFromHell reesa ca e evolutie,fiecare dupa mintalitetu sal gindeste de unde si cum a provenit.doar multi nu sunt de acord cu teoria lu darvin. 50/50 pareria mia.Золотая середина
 
probabil
până la urmă, ce este logica?
o variabilă supusă transformării în dependenţă de modul cuiva de a percepe lumea.
i.e. logica de acum 10 ani != logica de azi = (logica de mâine+upgrade/downgrade)
 
romEo, din modul tau de a scrie si a te exprima, intelegem ca tu habar n-ai de evolutie, de fapt nici nu esti prea evoluat, tot undeva la cefalopode ramai, chiar daca unul care vrea sa para destept.

fight3r, logica nu e o variabila. Logica e o modalitate. Cunostintele noastre despre mediul ambiant sunt o variabila in evolutie. Logica de astazi e ca si acum 4000 de ani in urma, inteligenta e diferita.
 
Parca i-as da dreptate lui Darwin. Asta nu inseamna ca nu mi-as dori sa existe Dumnezeu. Nu de alta, dar multe lucruri aiurea se intampla in lume. Ar fi frumos sa existe cineva care sa poata sa le indrepte pe toate.

Eu personal sunt agnostic.
 
Multstimate S.F., ţi-ai făcut concluziile pe care le-ai dorit să le faci,şi te rog, nu pune la îndoială iq cuiva, arăţi penibil. nu doresc sa ma contrez cu nimeni, am crescut deja...
Nu-mi pot permite luxul să analizez totul în alb şi negru, paţane.
 
Cum a creat Dumnezeu lumea: [ame="http://uk.youtube.com/watch?v=fGbIet31kmE&feature=related"]YouTube - Bruno Bozzetto animation - Adam[/ame]
 
Dumnezeu a creat lumea si a lasat-o sa se dezvolte, sa se schimbe. E absurd sa credem ca Cel care a creat Universul pe care il cunoastem s-ar fi multumit sa creeze doar o poza... Eu zic ca El a creat un film, a carui desfasurare ii suntem cu totii martori, ba chiar, pe ici pe colo, a carui final il putem influenta cat de cat... Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege, asadar nu exista "creationism", avem o origine, un punct de reper, e adevarat, dar acel punct nu ramane, in timp, acelasi punct... Parerea mea :)
 
Ok, n-am detaliat destul si poate nu m-am exprimat destul de clar ca sa priceapa toti. Dar de aici si pana la a fi o afirmatie dupa betie...

Te rog sa contesti teoria mea cu argumente/demonstratii, etc. Fa[tul ca spui ca este "dupa betie" nu-ti confera nici un argument.

Asa si eu pot sa spun ca tot ce ai scris tu pana acum este dupa betie.
 
Ok, fie, nu e dupa betie... si cand ma gandesc ca un om sanatos doar dupa betie ar zice asa ceva atunci concluzia e evidenta. Sau poate habar n-ai despre ce vorbesti? E mai credibil.

In primul rand universul nu este infinit sau limitat. Nu se stie, sunt doar teorii. Iar infinitatea nu e un argument pro sau contra darwinismului. E echivalent cu a zice, ca daca 1+1=2 atunci pamantul e rotund... vezi vreo legatura?

In schimb e mult mai logic sa te gandesti de ce o superentitate ar ne-ar da atata importanta? Sau poate doar e megalomania unor oameni? Si alte intrebari de acest gen...
 
Intreaba orice fizician. Sa vedem daca spatiul nu este infinit, daca timpul nu este infinit si daca Universul nu este infinit.
 
Of dixy, am 3 colegi de apratament, unul isi face doctoratul in astofizica, al doilea acum cateva zile a terminat facultatea de astronomie, iar al treilea e cercetator la un centru de fizica materialelor (semiconductoare si alte balarii ca tuburile de carbon)... dupa parera ta, chiar nu am vorbit cu ei despre asta (presupunand ca as fi chiar ignorant in materie)?

Iar pentru cultura ta generala, universul cunoscut chiar ARE o limita. Ceea ce se afla dincolo - nu se stie. ;)

P.S. Am intrebat un fizican... ba nu, 3... :D
 
Chiar daca pare paradoxal cee ce spun, Universul poate fi si finit si infinit in acelasi timp. E posibil ca Universul sa se "intoarca in el insusi", ca o banda Moebius...
 
Back
Top