Omul - creatie sau evolutie?

S.F.;172347 said:
Dar care morala religioasa?
Sunt atatea.. Atasand stiintei o ANUME morala, selectionata prin credinta, e complet nestiintific iar respectiva stiinta devine o pseudo-stiinta.

Istoria ne-a aratat insa ca religia doar a reflectat morala prezenta in societate la momentul respectiv. Vezi tu, morala e un fenomen social care evolueaza in timp. Componenta supranaturala (adica diversii zei inventati carora le-au fost atribuite respectivele reguli) a avut doar rolul pe care il aveau umbrele in pestera lui platon: missdirection. We were the ones doing it all along.
N-ai inteles nimic! Morala nu trebuie atasata stiintei. De altfel nu exista stiinta ca disciplina sau entitate de sine statatoare. Sunt incercari, cercetari, experimente, teorii, ipoteze, axiome dar STIINTA cu S mare nu exista inca. Tu si altii v-ati facut idoli din stiinta si ii acordati un cult de tip religios.
Ce iti demonstreaza istoria?! Hai sa fim seriosi! Unde a dus morala oamenilor de stiinta?
La perfectionarea batei ucigase!
 
nelun;172511 said:
Tu din care categorie faci parte?

din toate cîte oleacă ca şi fiecare din noi - clar că cu excepţia celora care privindu-se în oglindă nu se pot împăca cu gîndul că e un monstru - şi caută cît mai multe diferenţe dintre sine şi alte animale... sigur că sunt - dar monstru rămîi!
 
S.F.;172562 said:
Cultul de tip religios se refera la credinta irationala si fara dovezi in ceva. E naiv a asocia acesti termeni cu stiinta care promoveaza exact opusul.

Stiinta nu are alta morala decat onestitatea investigarii. Cei care bateau cu bata de regula o faceau in numele unui zeu sau altul.

Onestitatea investigarii! Cuvinte mari fara nici o acoperire. Cate falsuri s-au facut si se fac in numele stiintei?!
Omul de Pekin, jawa etc...

Omule, nu am nimic cu stiinta. Fara ea am fi dobitoace. Asta nu inseamna insa ca nu trebuie sa ma mai si indoiesc, doar indoiala este motorul stiintei (Descartes).
 
SF-ule, incepi sa ma plictisesti. Ce te face pe tine sa crezi ca nu poti fii om de stiinta si crestin in acelasi timp? Eu de fundamentalisti si atei tembeli m-am saturat. Singura diferenta dintre tine si unul dintre dementii aia care predica sfarsitul lumii este ca tu faci propaganda ateismului si nu unei religii. Fervoarea este aceeasi, mesajul este diferit. Aiuritor si jenant. Ia-te de manuta cu ateii corecti politic si mai lasa-ne sa traim.
 
Acei care au account pe torrents.md, va recomand sa copiati asta, e un film; un discurs al unui prof, care analizeaza argumentele creationistilor (si le contrazice).

In descrierea torentului este o referinta si catre un torent de pe partea cealalta a baricadelor.
 
Mai fara sens afirmatie n-am vazut. Adica credinciosii se trag de la adam si eva, iar ateii au evoluat de la maimta. Hai sa le comparam ADN-urile poate descoperim ceva :)
 
Indiferent de ce spune unul sau altul este un adevar unic pe care nu-l poate nimeni contesta chiar daca este destul de greu de demonstrat!


vrem sau nu vrem, nimic nu apare din nimic, suntem creatie, iar cei care cred ca sunt mai destepti decit creatorul, nu au decit sasi piarda viata cu teoreme prostesti, dar e pacat, in loc sa foloseasca timpul pentru creatie si pentru suflet , il pierde cu rataciri...

Doamne ajuta!
 
Ceea ce spui e logica ratiunii pu(t)re(de).

Si pina la urma nici nu am nimic ati mai spune, indiferent de ce gindim sau afirmam noi, este UN ADEVAR!

Iar replici cu BRAT sint strigate neputinciaose in fata necunoasterii tale si necredintei tale!
 
există cîteva concepţii de bază privind apariţia omului: creaţionistă, evoluţionistă, cosmogonistă (dcă nu greşesc aşa e denumirea), fiecare îşi are argumentele sale... oricum eu sunt de părere cu cea evoluţionistă însă ea nu este aşa de simplă cum se pare la prima vedere "omul a evoluat de la maimuţă"...
 
mda..teoria evolutionista..cea mai credibila dintre toata incredibilele..omul o provenit de la maimutza..dar maimutza de la ce a provenit?asta n-ar insemna k omul ar proveni de la ce a provenit maimuta mai intai k dupa aia sa provina mai departe din maimuta???:)))))
asta e k sh cu oul sh gaina:kre a aparut primul?
oul, sa zicem,k gaina iese din ou,dar de unde s-a luat oul dak nu era gaina sa-l faca?:)
 
crazy, shi ce-ai vrut sa spui prin ceea ce ai spus, ai vrut sa accentuezi ceva ce ii shi asha subintzeles? sau te intereseaza de la cine o provenit maimutza?
tot de la vreo juvina tipa veveritza
da cu ou, apu gaina o aparut din ou, da ou din dinosaur, tat ii smiplu ca vaca
 
nu,am vrut sa spun k nu cred k se va shti vreodata de unde provenim cu adevarat..chiar dak se fac nenumarate cercetari,descoperiri arheologice,etc..toate informatziile se opresc intr-un punct mort la un moment dat..a trecut prea mult timp sh omenirea nu este destul de evoluata in prezent k sa poata sapa atat de adanc..cred k vom afla raspunsul knd vom avea posibilitatea sa calatorim in timp..cel mai usor este pt cei care cred in teoria creatzionista..

P.S:Apropo sh dinozaurul tot e trebuit sa iasa din ou..:))))))))
 
E cineva care se pricepe la Biologie si Antropogeneza?
Dupa unii, nici cainele nu se trage din lup si nici gaina din dinozauri.
 
Back
Top