Omul - creatie sau evolutie?

Eu respect punctele de vedere ale altora crs, inclusiv pe ale tale. Doar analizind diferite conceptii poti identifica cam ce ar putea fi adevarul.
Eu ceea ce cred despre explicatia oamenilor de stiinta ti-am spus ce cred.
Acum, daca-mi permiti, asi putea sa-ti spun cum explica Biblia aparitia vietii. Pentru inceput, este bine sa nu uiti faptul ca desi Biblia nu este un manual de istorie, descrie fapte, evenimente istorice(care au confirmari in surse laice, le pot prezenta la cerere); desi nu este o carte stiintifica, descrie fapte stiintifice(care, de asemenea au confirmari in surse laice, le pot prezenta la cerere) etc.
Noi, oamenii, avem o structura materiala: putem pipai, suntem pipaiti(unora chiar le place cind sunt pipaiti unde trebuie cu ce trebuie :) ), vedem ceea ce poate fi pipait. Ei bine, cind vorbesti de Dumnezeu nu poti vorbi ca despre ceva material. De ce? Deoarece Biblia spune clar: "Dumnezeu este spirit, si cine i se inchina lui trebuie sa i se inchine in spirit si adevar". Stiu ca este dificil sa intelegi ce inseamna sa fii un spirit - este pur si simplu un alt fel de a fi. Daca materia presupune existenta unui spatiu in care sa existe, atunci spiritul nu are nevoie de asa ceva. Este o alta dimensiune, pe care omul nu o poate intelege. Dumnezeu nu se afla literalmente in ceruri, daca ar fi asa, atunci demult avioanele l-ar atinge. :) Cind Biblia spune ca Dumnezeu este in ceruri, ea are in vedere ca Dumnezeu se afla intr-un "loc" (nu in sensul de ceva material) maret, superior noua, neinteles si inaccesibil pentru noi. De ce? Fiindca avem corpuri materiale, nu spirituale. omul nu poate vedea un corp spiritual. Biblia relateaza ca atunci cind poporul israelit trebuia sa fie eliberat din robia egiptenilor, Moise(un om din antichitate) a cerut ca Dumnezeu sa i se arate. El ia spus ca "nu poate sa vada omul pe Dumnezeu si sa traiasca". Vei intreba probabil ca cum a aparut Dumnezeu. Simplu, el nu a aparut. El a fost dintotdeauna. Dumnezeu spune despre el insusi "Eu sunt Alfa si Omega". Alfa este prima litera a alfabetului grecesc, Omega este ultima. Adica Dumnezeu este inceputul si sfirsitul(sau ceea ce inteleg oamenii prin inceput si sfirsit). Asadar, pentru ca Dumnezeu sa existe nu este nevoie de un "univers" sau de vre-un spatiu. Primul lucru pe care l-a facut Dumnezeu este ca a creat persoane spirituale, incepind cu fiul sau, Isus Cristos, apoi hoarde si hoarde de ingeri, clasificati dupa ierarhii si clase, supunindu-se reciproc unii altora.
Apoi a creat universul material, si totul ceea ce a urmat in legendarele si mult discutatele 6 zile(pe care tu le stii cu siguranta, nu e nevoie sa le repet), inclusiv si pe om(si femea). Insa atentie, acestea nu au fost 6 zile cum le intelegem noi oamenii, adica a cite 24 ore, ci au fost perioade de timp evident mai lungi(deoarece iarba, spre exemplu nu putea creste in 24 ore), probabil 1000 ani; spun probabil 1000 ani deoarece Biblia spune ca pentru Dumnezeu "o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani ca o zi"(Pe Dumnezeu nu il deranjeaza timpul, si nu este influientat de el). In ultima zi(i.e. perioada nedeterminata de timp) el a creat omul si femeia. In ebraica veche, om(cu sensul de barbat) se traduce prin "ish", iar femeie prin "isha", adica luata din barbat. In a 7-a zi el s-a odihnit in sensul ca a incetat sa creeze(Dumnezeu nu are nevoie sa se odihneasca, deoarece el nu oboseste). Vei spune probabil ca este absurd ceea ce zic eu, ca nu crezi in ceea ce nu vezi. Este o reactie normala. Si eu am reactionat asa. Nu uita ca exista si alte lucruri pe care tu nu le vezi, dar crezi ca exista(energia electrica, fluxul magnetic, forta de greutate g, forta de reactiune a suportului N, acceleratia a,...). Acelasi lucru este si cu o fiinta sirituala. Nu o vezi, dar stii ca exista din motiv ca vezi dovezile care atesta acest fapt(dovada cea mai elementara este insasi modul intelept in care este facut corpul tau). Si daca la un moment dat tu nu vrei sa crezi ca exista fiinte spirituale, atunci aceasta nu inseamna ca ele intr-adevar nu exista. Situatia aceasta se aseamana mult cu situatia cind tu ai incerca sa-i explici unui om neinvatat(de la tara cel mai des) cum lucreaza forta nucleara tare, el iti va spune ca esti nebun, si ca spui prostii. Insa tu stii ca ceea ce spui tu este corect, si esti normal la cap, si nici ca ai o personalitate "slab pronuntata". Din contra, ai avut curajul sa inveti mai mult decit ceea ce stiu ei. Aceeasi sutuatie si aici. Ai curajul sa inveti si ceva superior, ceva care nu "se vedete" si nu "se pipaie", nu ramai limitat la ceea ce te invata Darwin si scoala. Probabil ca iti dai seama de ce am eu conceptii antievolutioniste pronuntate, si de ce spun eu ca este primitivism. Este extrem de usor sa spui ca pina nu vad nu cred si nici nu ma intereseaza. Nu iti trebuie tarie de caracter, nici efort de a studia ceva suplimentar. Este comod sa fii ateist - in orice moment ai cu ce justifica lipsa de cunostinta Biblica. Stii, este interesanta trasatura unui om modern: el mai degraba crede orb in ceva care vede si poate pipai, minca(desi stie ca nu e prea bun), decit sa creada in ceva care nu se poate pipai, dar este net superior. Si mie mi-ar fi comod sa spun ca nu exista nimic, totul a evoluat, de la nimic etc. Dar tu stii doar foarte bine ca din nimic nu obtiii decit acelasi nimic.
Eu repet ideea care am spus-o de multe ori, si care este fundamentala in problema discutata de noi: oamenii de stiinta pot EXPLICA MODUL in care au aparut unele lucruri, insa eu nicidecum NU vor putea demonstra ca ele AU APARUT DE LA SINE. Cu cit mai mult studiaza ei ceea ce ne inconjoara, cu atit mai mult isi dau seama ca totul este facut intr-un mod frumos, si placut, intr-un mod "supraomenesc". Oamenii de stiinta nu fac decit sa confirme ceea ce spune Biblia, ca "totul este creat intr-un mod minunat". Ei vor putea demonstra cum lucreaza ceasul, pina in cele mai mici detalii, dar nu vor putea dovedi ca ceasul a aparut de la sine. Intelegi ideea?

P.S. Aceasta nu este decit o infima parte din ceea ce poate fi spus. Nu pot sati explic multe in 2 cuvinte. Am spus undeva mai sus ca daca tu nu recunosti Biblia ca o autoritate cit de cit, atunci argumentele mele vor fi "foaie verde" pentru tine. Ai cerut unele argumente "alternative"- ti le-am prezentat.
 
nu am zis niciodata ca nu stiu ce e ala spirit...si stiu ca omul are si corp spiritual...(dar de ce nu l-a facut doar spiritual?). Este undeva in RO (linga Cluj - Padurea Baciului) o padure in care daca-ti faci poze cu un aparat cu film intr-o anumita poiana iti iese pe film si corpul spiritual (aura ce te inconjoara). Deci sint comvins ca exista si o "viata" spirituala. Chestia ca si acest "spirit" este palpabil daca pot sa spun asa - cred ca nu ai nimic impotriva ca sint oameni care "vad" acest spirit asupra fiecarui om, se spune ca sint unii yoghini care se pot detasa spiritual de corpul fizic (dar nu complet) si pot chiar calatori fara sa-si ia corpul fizic cu ei. Daca Dumnezeu estre spiritual, ingerii idem, oamenii au si ei latura spirituala - de ce s-au mai incurcat cu partea "organica". Iar cei ce percep partea spirituala ( unii vad morti) nu au perceput niciodata ceva mai presus de spirite umane...
Dar cum ramine cu partea negativa - cu Iadul - cum il explici?
Sa mai luam cazul acelor persoane ce intra in moarte clinica...nu prea au povestit ca au ajuns in rai - cu atit mai putin in iad.
Chestia cu vorbitul din nestiinta de cauza - a bibliei evident - nu cred ca tine. De ce nu citesti Coranul sau Vedele cu atentie - poate iti vei schimba opinia. Cind a intrat "in scena" Dumnezeu era destul de tirziu in istoria omenirii - erau multi altii care i-o luase inainte...
O chestie mai ...ciudata (curiozitate personala, nu sint documentat) - ce treaba are alfabetul grecesc (alfa si omega) cu o religie care a intrat destul de tirziu aici? Dupa cite stiu scrierile gasite prin pesteri nu erau in greceste.

Si inca o intrebare: daca dumnezeu e singur, unic, arunci de ce nu stiau alte popoare de el? (egiptenii, grecii, romanii, incasii, etc) - popoare destul de civilizate pt. vremea lor. Cum de s-a pierdut in negura timpurilor la ei dar la israeliti a ramas?

Tot ce am zis aici nu am zis-o din rautate - sint simple intrebari pe care mi le pun.
 
Vladmr said:
eu unul n-am aparut din maimuta, nu stiu de ceilalti. :)

Vladmr nu fi asha de inkapatsinat shi intselege corect ideia evolutsiei...

am mai spus-o shi nu odata pe acest forum...

"Omul a provenit de la maimutsa!" - este o expresie greshita, care a fost spusa tot de voi cei ce atsi intseles gresit... Omul a evoluat... dar, nu sa transformat din maimutsa in om... ceea ce a fost omul la inceput se asemana cu o maimutsa... dar, nu era maimutsa... era tot OM...

"asemana" shi "a fi" sint 2 lucruri diferite...
 
S3ndaL3, poti sa-mi spui cum a aparut ceea ce a fost omul la inceput(am scris-o cu litere aldine fiindca sunt cuvintele tale), si ce a fost inainte de ceea ce a fost omul la inceput?

Am sa incerc sa clarific putin situatia, crs.
Eu am spus mai sus ca Dumnezeu are multa energie(nu este, dar are, detine). Biblia spune ca Dumnezeu "abunda in energie dinamica". In sec al 18, un oarecare om de stiinta Lavoisier(l-ai studiat la Chimie si Fizica) a emis legea conservarii masei materiei. Ti-amintesti probabil cum profesorul a dat exemplul cu hirtia, cind arde, se transforma in cenusa si fum. Masa hirtiei initiale = masa cenusei + masa fumului. Ei, totul a mers bine pina in 1945, cind locuitorii Hiroshimei si Nagasaki au simtit pe pielea lor ca Lavoisier s-a cam gresit: masa uraniului initial nu era egal cu masa substantelor rezultante - o parte din materie s-a dezmembrat si sa transformat in energie. Mai apoi, in 1954(sau 1956, undeva pe acolo), s-a descoperit ca particule de hidrogen se pot combina si formeaza atomi de heliu, care, stii din Chimie, ca este mai usor. Diferenta de masa se transforma intr-o energie uriasa(bomba cu hidrogen). Einstein stabilise care era relatia dintre energie si masa E=m*c*c(c-viteza luminii 300000000 m/s). Acest proces(de transformare a materiei in energie) este si reversibil: multa energie(electroni,...) se poate transforma in materie. S-a demonstrat acest lucru inca demult cu un aparat complicat numit accelerator de particule. Acolo particulele de energie sunt ciocnite intre ele la o viteza enorma, si astfel se formeaza atomi, adica materie(in dependenta de citi electroni s-au ciocnit - Chimia).
Acum doar concluzioneaza, Dumnezeu, care "abunda in energie dinamica", i-a fost imposibil sa creeze materia? Omul a putut s-o creeze(in conditii speciale, cu aparate speciale, dirijat de oameni speciali,...), Dumnezeu nu ar fi putut?
Ei, acum sa mai clarificam cite ceva. Oamenii gresesc cind sustin ca Iadul este nu stiu ce pe undeva unde sunt chinuiti oamenii rai. Aceasta parere a oamenilor este luata din mitologii(din basme mai simplu). Biblia mentioneaza Iad-ul. Dar stii ce este, de fapt Iad? Nu te supara, dar toti oamenii ajung in Iad, buni sau rai. Termenul Iad, provine de la ebraicul "Sheol", sau echivalentul grecesc "Hades". Acesti termeni se refera la locul de pamint unde sunt ingropati oamenii, mormintul comun al oamenilor. Mai simplu, este portiune de citiva metri cubi unde este ingropat un om. Nu este altceva. Nicaieri in Biblie nu vei gasi ca Biblia spune ca Iad-ul este un loc spiritual unde sunt chinuiti oamenii. Daca gasesti cumva, anunta-ma ca sa le spun tuturor de pe glob(poate imi va da vre-un premiu cineva :) ). Asadar, eu, si altii, toti ajungem in Iad, adica murim pur si simplu. Daca doresti, pot sa-ti aduc si alte dovezi in acest sens(la cerere).
Sa mai luam cazul acelor persoane ce intra in moarte clinica...nu prea au povestit ca au ajuns in rai - cu atit mai putin in iad. Nu au povestit fiindca nicaieri nu s-au dus. Si chiar daca au povestit cite ceva(luminitza la capatul unui tunel lung,...) a fost pur si simplu vre-un vis al creierului. Stii ca creierul chiar si dupa moarte, timp de 2-3 ore continua sa indeplineasca anumite functii.
Si inca o intrebare: daca dumnezeu e singur, unic, arunci de ce nu stiau alte popoare de el? (egiptenii, grecii, romanii, incasii, etc) - popoare destul de civilizate pt. vremea lor. Cum de s-a pierdut in negura timpurilor la ei dar la israeliti a ramas? Aceasta problema(aparenta) se explica simplu. Israelitii(la inceput) a fost ales ca popor al lui Dumnezeu. Mai apoi, Dumnezeu a lepadat acest popor(din cauza incapatinarii lor) si "primeste" oameni de peste tot. De ce s-a intimplat asa? Iti explic in detalii.
Cu citeva mii de ani in urma(iti spun exact cind anume la cerere, mi-e lene sa deschid sa caut), practic nimeni nu dorea sa i se inchine lui Dumnezeu(cam ca acum). Dumnezeu a vazut ca exista un om care practica inchinarea la Dumnezeu, si se straduia sa traiasca asa cum este bine. El se numea Avram, si sotia sa Sara. Dumnezeu l-a numit prieten al sau. Dumnezeu chiar i-a cerut sa lepede tara sa(cu bogatii cu tot) si sa se duca sa traiasca intr-o tara straina, in corturi, in tara pe care Dumnezeu i-o pregateste pentru el. El i-a promis ca descendentii sai vor fi "ca stelele de pe cer, si ca nisipul de pe tarmul marii". Aici el a demonstrat inca o data ca tine mult la Dumnezeu. Dar era o problema. Sotia sa, Sara, nu putea da nastere la copii, era stearpa, ambii avind aproximativ 95-100 de ani(daca te intereseaza precism, caut si-ti spun). Si intr-adevar asa a fost. Cu un an mai tirziu, Sara a dat nastere la un fiu si i-a pus numele Isaac. Dumnezeu a dorit sa se asigure ca Avram nu si-a pierdut increderea in el si i-a spus sa-si dea fiul sau ca jertfa, pe un mute unde Dumnezeu ii va indica. Pentru Avram era dureros, dar totusi a inceput s-o faca. Dumnezeu l-a oprit. Avram a trecuse testul. Dumnezeu i-a schimbat numele din Avram in Avraam, deoarece va fi tatal unei natiuni puternice si numeroase. Isaac a avut 2 fii, Esau si Iacob. Iacob(supranumit mai apoi de Dumnezeu Israel) a avut 12 fii(Beniamin, Iuda, ...). Acesti 12 fii ai sai au format cele 12 semintii(sau triburi mai simplu) ai Israelului.
Evenimentele sunt foarte multe, eu nu pot sa-ti explic printr-un singur mesaj o Biblie de ~1500 de pagini. Eu am sa fac skip peste unele. Mai apoi, cind au fost eliberati din robia egipteana(de ce au ajuns in robie este lunga istorie, dara daca te va interesa tare, voi incerca sa-ti explic mai tirziu), cind se aflau inca in desertul Sinai(care este si azi), condusi de Moise, ei au incheiat un legamint(un pact, o intelegere) cu Dumnezeu: Israelul va fi poporul lui Dumnezeu, nu vor avea alti Dumnezei, iar Dumnezeu le va purta de grija din toate punctele de vedere(militar inclusiv).
Ei nu s-au pierdut in negura timpului deoarece Dumnezeu a avut grija. Mai apoi, din cauza ca nu au respectat legamintul, sau pactul, Dumnezeu i-a respins. Mai ales cind l-au omorit in mod josnic pe Cristos.
Am incercat cit pot de scurt sa raspund la aceste intrebari.
Te asigur ca am raspuns la toate :wink:
 
akvapLANare said:
S3ndaL3, poti sa-mi spui cum a aparut ceea ce a fost omul la inceput(am scris-o cu litere aldine fiindca sunt cuvintele tale), si ce a fost inainte de ceea ce a fost omul la inceput?

nu shtie nimeni exact ce-a fost... shi cum a inceput TOTUL... exista doar nishte idei, teorii, ipoteze... RELIGIA nu este nici ideie, nici teorie, nici ipoteza... este doar un mod de a scapa de cruda realitate pe care omul nu o poate intselege...

incearca pe o clipa sa uitsi de RELIGIE, de DUMNEZEU, de CREAOTOR...

Ce se intimpla?!? Viatsa itsi pare fara sens? Da...
 
get down here

akvapLANare, am impresia ca ai facut copy/paste dintr-un "ghid de convertire a ereticilor" :-)


Stii ca creierul chiar si dupa moarte, timp de 2-3 ore continua sa indeplineasca anumite functii.
nu stiam. care sunt aceste functii?

Biblia spune ca Dumnezeu "abunda in energie dinamica"
spune-mi unde se spune asta, care pagina, verset.

si [daca totusi scrie] de unde esti sigur ca acolo se are in vedere energia pe care o are in vedere Einstein in E=mc^2?
aaa, acolo cu citeva verseturi mai jos se scria despre acceleratorul de particole si despre chimie, da? ;-)

'explicatia' ta de fapt rezolva problema prin crearea altei probleme.

si daca esti asa hacker si stii despre viteza luminii si tot felul de formule.. atunci cred ca stii si de aceea ca energia nu dispare si nu apare din nimic.

de ce energia vine de la dumnezeu, si nu de la un elefant roz? argumente pro-elefant sunt tot atitea cite sunt si pro-dumnezeu. sau poate ai ceva nou?

Dumnezeu i-a schimbat numele din Avram in Avraam, deoarece va fi tatal unei natiuni puternice si numeroase.
tu macar ai citit ceea ce ai scris? sau ai facut un raw copy/paste din "ghidul de convertire a ereticilor"? adica.. daca eu vreau sa devin conducatorul lumii, trebuie sa-mi schimb numele in gr8duude, in caz contrar nu am nici-o sansa? :-)))

poti sa nu raspunzi la celelalte intrebari [cu exceptia functiilor pe care le mai indeplineste creierul], dar numaidecit sa-mi spui de ce a fost schimbat numele, si cum a influentat asta evolutia.


Nicaieri in Biblie nu vei gasi ca Biblia spune ca Iad-ul este un loc spiritual unde sunt chinuiti oamenii
serios? eu la ce pagina nu m-as uita, de fiecare data dau de "si acolo incepe scrisnirea dintilor".. insa nicaieri nu se spune de metri cubi de pamint.

si ce facem cu acei care sunt arsi pe rug? aa, ei nu ajung nicaieri, pentru ca masa lor e egala cu masa fumului + masa cenusei... deci ei isi continua existenta.. paremi-se ca am inteles cum sa nu ajung in iad ;-)
 
akvapLANare said:
Am incercat cit pot de scurt sa raspund la aceste intrebari.
Te asigur ca am raspuns la toate :wink:
Scuze, cred ca ai sarit citeva rinduri:
crs said:
Dar cum ramine cu partea negativa - cu Iadul - cum il explici?
Sa mai luam cazul acelor persoane ce intra in moarte clinica...nu prea au povestit ca au ajuns in rai - cu atit mai putin in iad.
Chestia cu vorbitul din nestiinta de cauza - a bibliei evident - nu cred ca tine. De ce nu citesti Coranul sau Vedele cu atentie - poate iti vei schimba opinia. Cind a intrat "in scena" Dumnezeu era destul de tirziu in istoria omenirii - erau multi altii care i-o luase inainte...
O chestie mai ...ciudata (curiozitate personala, nu sint documentat) - ce treaba are alfabetul grecesc (alfa si omega) cu o religie care a intrat destul de tirziu aici? Dupa cite stiu scrierile gasite prin pesteri nu erau in greceste.

Si inca o intrebare: daca dumnezeu e singur, unic, arunci de ce nu stiau alte popoare de el? (egiptenii, grecii, romanii, incasii, etc) - popoare destul de civilizate pt. vremea lor. Cum de s-a pierdut in negura timpurilor la ei ?

De acord ca israelitii (la inceput) au fost alesi ca popor al lui Dumnezeu. La inceput? Dar care e inceputul? Eu stiam ca sint alte popoare ale caror "inceput" e mult mai vechi decit al israelitilor.

In chestia cu iadul - nu putem compara iadul ortodox cu Hadesul grecesc si eu stiam ca in religia crestina (curios - oare cind a aparut si cum noriunea de iad) are cu totul alt inteles decit acei metri cubi de pamint (daca vrei caut poze cu fresci bisericesti ce reprezinta iadul)

akvapLANare said:
Sa mai luam cazul acelor persoane ce intra in moarte clinica...nu prea au povestit ca au ajuns in rai - cu atit mai putin in iad. Nu au povestit fiindca nicaieri nu s-au dus. Si chiar daca au povestit cite ceva(luminitza la capatul unui tunel lung,...) a fost pur si simplu vre-un vis al creierului. Stii ca creierul chiar si dupa moarte, timp de 2-3 ore continua sa indeplineasca anumite functii.

In moarte clinica omul are o moarte "temporara" dar nu vad de ce toti (marea majoritate) trebuie sa aiba acelasi "vis al creierului" - de obicei oamenii viseaza diferit, rar 2 persoane au acelasi vis, cu atit mai mult mai multe persoane.

crs said:
Pe planeta Marte este o piramida similara celor egiptene (doar ca are dimensiuni mult mai mari) si care nu cred ca ai putea pune-o pe seama naturii - natura nu face corpuri matematice perfecte. De ce ar fi facut-o Dumnezeu? Si de ce ar fi schimbat miscarea unui satelit al planetei Marte cind toate planetele, satelitii, stelete au acceasi miscare de rotatie/revolutie (est-vest)?
 
gr8dude, acel "ghid de convertire a ereticilor" se numeste Biblie, si tocmai am obtinut din plin confirmarea cuvintelor lui Isus "nu aruncati perle la porci".
Nicaieri in Biblie nu vei gasi ca Biblia spune ca Iad-ul este un loc spiritual unde sunt chinuiti oamenii
serios? eu la ce pagina nu m-as uita, de fiecare data dau de "si acolo incepe scrisnirea dintilor".. insa nicaieri nu se spune de metri cubi de pamint.
si ce facem cu acei care sunt arsi pe rug? aa, ei nu ajung nicaieri, pentru ca masa lor e egala cu masa fumului + masa cenusei... deci ei isi continua existenta.. paremi-se ca am inteles cum sa nu ajung in iad ;-)

gr8dude, atitudinea ta miroase a blasfemie si down-ism mintal. Totul ce am scris mai sus nu sunt ideile mele, ci sunt strict din Biblie. Mai mult decit atit, sa critici unele idei este extrem de simplu. Mi-ar face o nespusa placere sa-ti aud ideile tale. Sau poate tu esti tipul care se ascunde sub frunza cind se simte cu musca pe caciula?

P.S. Tare la multe pagini te-ai mai uitat in Biblie, ca crap de ris :D cind te citesc, filosofule. Macar nu te fa de rusine..., biblist-ule :oops:
 
omule, tu m-ai facut pe mine prost, insa asa si nu ai raspuns la intrebarile pe care ti le-am acordat.


ideile mele le gasesti in post'ul precedent si in alte teme... iar ideile tale.. nu le gasim nicaieri, ceea ce ai scris pina acum e copy/paste.
 
crs, cind am spus
"Am incercat cit pot de scurt sa raspund la aceste intrebari. Te asigur ca am raspuns la toate"
am avut in vedere ca am posibilitatea sa-ti raspund la toate intrebarile, cu alte cuvinte detin raspuns la toate intrebarile(cel putin care au tangente Biblice).

"De acord ca israelitii (la inceput) au fost alesi ca popor al lui Dumnezeu. La inceput? Dar care e inceputul? Eu stiam ca sint alte popoare ale caror "inceput" e mult mai vechi decit al israelitilor."

Sunt de acord ca au existat natiuni si mai vechi, cu mult mai vechi. Cind am spus la inceput am avut in vedere la inceputul "intoarcerii" oamenilor la Dumnezeu. Daca-ti amintesti am spus mai sus ca la acel inceput, Avraam(de ce la supranumit Dumnezeu din Avram in Avraam este expus in Biblie si clarificat mai sus) era unicul care il iubea pe Dumnezeu si ii recunostea autoritatea. Spre exemplu, lumea era pe timpul sau atit de depravata, incit in anticile orase(care au existat intr-adevar, dovedit de Discovery Science) Sodoma si Gomora se practica homosexualitatea ca ceva normal. De aici si provine cuvintul "sodomie", adica homosexualitate. Da popoare au fost mai vechi, insa nimeni nu a dorit sa i se inchine lui Dumnezeu.

"In chestia cu iadul - nu putem compara iadul ortodox cu Hadesul grecesc si eu stiam ca in religia crestina (curios - oare cind a aparut si cum noriunea de iad) are cu totul alt inteles decit acei metri cubi de pamint (daca vrei caut poze cu fresci bisericesti ce reprezinta iadul)"

Da, eu stiu bine ca punctul de vedere al bisericii ortodoxe este diferit de cel al bibliei. "Teoria" iadului, in acceptiunea contemporana a ei, are la baza ideile filosofice ale ginditorilor(filosofilor) vechi. Anume ei au "scos" ideea potrivit careia omul are o parte individuala numita suflet, care supravietuieste mortii, si isi continua existenta fie in Rai, fie in Iad. Este o parere gresita(doarece, in primul rind Biblia o contrazice, in al doilea rind, nu este prezenta in Biblie).
Chiar acum nu pot sa-ti spun care filosof(i) au sustinut aceasta idee, dar daca doresti,eu caut acasa, si p'urma iti spun. Acum insa, pot sa-ti demonstrez in mod indirect ca ceea ce spune Biserica referitor la Rai si Iad este gresit. Biblia spune(si orice preot ortodox ti-o confirma) ca Isus, cind a fost pe pamint in sec I e.n., a avut un prieten numit Lazar. Acel prieten al sau ii slujea lui Dumnezeu, si nu numai el, dar si surorile sale Marta si Maria. Atunci cind a murit Lazar, Isus s-a intristat mult si a plins din cauza aceasta(ceva normal, deoarece Biblia descrie ca era prietenul sau). Poate ca ti-amintesti ce a facut Isus: el l-a inviat, desi era mort de 4 zile. Acum sa analizam situatia: daca teoria potrivit careia omul bun dupa moarte se duce in rai, atunci Lazar trebuia cu siguranta sa plece acolo, fiindca Lazar era un om bun. Acum ce fel de bunatate i-a facut Isus lui Lazar, ca l-a intors pe pamint, la chinuri, nevoi si probleme, cind ar fi putut trai(sufletul) in Rai mult mai bine. Ce fel de prieten i-a fost Isus? Prinzi ideea? Daca rai nu exista, atunci logic ar fi sa nu existe nici Iad. "Sufletul bun" nu se duce nicaieri, atunci nici cel rau.
Hades-ul grecesc(descris de Biblie) = sheol-ul evreesc(descris de Biblie)=mormantul de amintire a omului mort(comemorativ). Aceasta se deoverdeste simplu: in primul rind, teologii care se ocupa de traducerea bibliilor, in al doilea rind, poti sa gasesti prin muzee vre-o Biblie veche in greaca sau ebraica, si gasesti acolo acesti termeni.

"In moarte clinica omul are o moarte "temporara" dar nu vad de ce toti (marea majoritate) trebuie sa aiba acelasi "vis al creierului" - de obicei oamenii viseaza diferit, rar 2 persoane au acelasi vis, cu atit mai mult mai multe persoane. "
Nu am gasit ceva date statistice referitoare la visurile sau viziunile avute de pacientii in moarte clinica. Am expus o ideea larg mediatizata precum ca a vazut o luminita la capatul tunelului. Exista astfel de visuri deoarece creierul citeva ore mai "gindeste". De ce mai gindeste? (asta i-o explic mai mult lui gr8dude) Simplu. Stii ca creierul functioneaza pe baza impulsurilor eletrice. Anume cind s-a descoperit acest lucru, s-a aflat ca exista portiuni din creier care raspund de ceva anume, (ex. cerebelul de la ceafa raspunde de locomotie) cu un aparat care "capta" sau era sensibil la cele mai mici variatii de cimp electric(curenti, impulsuri de energie electrica genereaza cimp electric - Fizica, compartimentul electromagnetica).
Conexiunile dintre neuroni(sinapse) se efectuiaza cu ajutorul acestor impulsuri electrice. Dupa ce moare omul, creierul mai are inca "energie" pentru a face conexiuni. De aici si visurile pe care sustin oamenii ca le-au avut. gr8dude, daca ai fi invatat la scoala bilogia(anatomia) nu ai fi pus intrebari de genul "care sunt aceste functii?".
In privinta planetei Marte, nu am auzit de asa-ceva. Daca tu spui ca exista, atunci exista. Daca natura nu ar putea genera corpuri matematice perfecte, atunci cum de o face acest lucru scoica, dintr-un fir de nisip o perla absolut rotunda, sferica?(cum devine perla stiu) De ce portocala creste tocmai rotunda? Probabil ca tu doresti sa "ma aduci" la concluzia ca extraterestrii au facut cite ceva pe acolo... Nu pot sa fiu sigur. Cel putin pina acum nu am gasit vre-o confirmare ca extraterestrii exista(nici chiar Discovery nu a putut sa dovedeasca, emisiuni pe aceasta tema au fost destule). Deocamdata, probabil ca aceasta va ramine o enigma alaturi de multe alte enigme ale naturii...
crs, vreau sa ma intelegi corect. Eu nu spun ca oamenii de stiinta nu au dreptate cind spun cum a aparut nisipul de pe o anumita coasta a americii, sau cum au aparut oceanele. Probabil ca ei au ajuns la o concluzie corecta. Eu spun ca ei nu vor putea demonstra ca toate acestea s-au petrecut de la sine. Explicatiile lor devin puerile cind ajung sa demonstreze aceast lucru. Mina "tare" a cuiva a condus cu toatea aceste eventimente, procese. Cel putin asa cred eu si asa sustine Biblia. Alta conceptie (mai solida) nu am gasit.
In privinta Coranului, nu-mi place fiindca el sustine omuciderea. Adica eu pot sa cred in Coran si pot sa omor. Eu nu doresc sa cred intr-un Dumnezeu care-i permite liber altcuiva sa decida daca eu trebuie sa traiesc sau nu.

Te rog, am mai scapat ceva, ca deacum nu mai tin minte ce am spus si ce nu?
 
gr8dude, ideile mele le gasesti incepind cu http://moldova.net/viewtopic.php?t=7713
si mai apoi in http://moldova.net/viewtopic.php?t=7475&postdays=0&postorder=asc&start=20
Daca doresti, citeste cu atentie ce am spus eu macar la aceasta tema(de la inceput), si de-acum nu vei gasi raspuns la multe intrebari.

Si totusi, poti sa-mi spui care sunt ideile tale, de la a la z cum a aparut omul(in viziunea ta)? Eu spre exemplu, cind critic ideile cuiva acest lucru inseamna ca eu am o alta parere si pot s-o sustin cu argumente logice.

Si, mai ales, poti sa-mi demonstrezi ca eu si Biblia ne gresim?

Te rog, fara insulte si sarcasm, "iesi" din rindurile multimii moldova.net cu argumente logice, nu cu idei teenager-iste de tipul celor propagate de Fr3Zy.
Astept cu nerabdare...
 
ies din multime

akvapLANare, tu nu esti un om obiectiv.

in primul rind, ma calca pe nervi atitudinea asta a ta fata de mine (de sus in jos). dar nu conteaza, internetul e internet ;-)

deoarece sunt prezent pe forum mai mult timp ca tine, probabil ca am reusit sa scriu mai multe, nu? si chiar NU voi scrie pentru a 45-a oara ce cred eu despre aparitia omului. exista functia "search".

despre ceea ce ai scris tu despre creier. concluzia mea e ca tu nu ai inteles esenta lucrurilor pe care le-ai invatat. da, dupa moartea omului se mai intimpla ca el sa miste vre-o mina. insa miscarea NU este cauzata de creier. poate sa fie un reflex, dar in nici-un caz o 'functie pe care o mai indeplineste creierul'. dar totusi, ai scris 'unele functii'. sa admitem ca functia locomotoare totusi e controlata de creier si nu declansata aleator. ce alte functii mai indeplineste creierul dupa moarte?

(nici chiar Discovery nu a putut sa dovedeasca, emisiuni pe aceasta tema au fost destule)
tu stii ca Discovery nu a reusit sa demonstreze nici existenta lui dumnezeu?

Si, mai ales, poti sa-mi demonstrezi ca eu si Biblia ne gresim?
ar trebui sa cobori oleaca de pe norul tau roz. aici nu merge o dezbatere de tip alien vs. predator. nimeni nu cistiga sau pierde, fiecare isi face concluziile proprii. scopul meu nu e sa demonstrez ca tu sau biblia nu aveti dreptate, ci sa vad ce contra-argumente ai, si poate ca imi voi schimba si eu opinia. [asa ar trebui sa faci si tu, in loc de a-mi aminti despre scoala] ;-)

"iesi" din rindurile multimii moldova.net cu argumente logice"
bine, ies cu un argument logic: in ce mod schimbarea Avram->Avraam a schimbat sansa omului de a deveni lider?

nu cu idei teenager-iste de tipul ....
probabil ca nu stii citi ani am :-)
 
gr8dude, hai sa calmam putin spiritele. Functia search eu nu o voi folosi, din motiv ca timpul cit te afli tu pe moldova.net nu decide automat "ierarhia" forum-istilor. Toti suntem egali. Celelalte teme nu au nimic comun cu aceste teme, si daca au comun, depune macar un efort minim, "toarna" vre-un link oamenilor, asa cum fac toti, ca nu esti cu stea in frunte.
Si daca referitor la creier, eu nu am inteles esenta lucrurilor, atunci explica-mi, te rog, de ce dupa ce moare omul (i.e. puls nu are), mai este prezent cimpul electric imprejurul creierului? Si daca dupa ce a intrat in moarte clinica, creierul "s-a stins" imediat, atunci cind iese din moarte clinica, cum de tine minte totul din viata sa, ca si cum nu s-a intimplat nimic? Sau vreai sa spui ca creierul detine memorie statica, de tipul EEPROM, sau FLASH? Daca-i asa, atunci eu pot sa stiu ce a avut in mintea sa omul peste multi ani, daca reusesc sa pastrez creierul? Tu iti dai seama ce descoperire ai facut acum? Bravo, continua asa...

da, dupa moartea omului se mai intimpla ca el sa miste vre-o mina. insa miscarea NU este cauzata de creier. poate sa fie un reflex, dar in nici-un caz o 'functie pe care o mai indeplineste creierul'.

Aici am aceeasi parere. Numai ca iti dau explicatia din punct de vedere medical: muschii sunt dirijati de nervi, nervii sunt asa-zise conductoare electrice, care au sarcina de a transmite diferite impulsuri electrice la muschi, organe... venite de la creier. Atunci cind omul este mort, si isi misca vre-o mina, picior este din cauza ca de la creier, din intimplare a ajuns vre-un impuls. Muschii, nefiind inca morti (i.e. avind inca putin oxigen) reactioneaza ca atare. Daca nu doresti sa ma crezi, intreaba vre-o cunostinta care este medic.

tu stii ca Discovery nu a reusit sa demonstreze nici existenta lui dumnezeu?

Aceasta nu inseamna ca el nu exista...

ar trebui sa cobori oleaca de pe norul tau roz. aici nu merge o dezbatere de tip alien vs. predator. nimeni nu cistiga sau pierde, fiecare isi face concluziile proprii. scopul meu nu e sa demonstrez ca tu sau biblia nu aveti dreptate, ci sa vad ce contra-argumente ai, si poate ca imi voi schimba si eu opinia. [asa ar trebui sa faci si tu, in loc de a-mi aminti despre scoala] ;-)

Tocmai asta o faceam noi impreuna cu crs, cind tu, te-ai navalit asupra mea sa-mi demostrezi ca Biblia nu are nici o valoare, fara macar sa fi citit macar ceva din ea. Atitudinea ta nu este una "constructiva", daca doresti sa fie una constructiva, atunci depune efortul si citeste toata tema de la inceput.

bine, ies cu un argument logic: in ce mod schimbarea Avram->Avraam a schimbat sansa omului de a deveni lider?

Citeste tema de la inceput...

probabil ca nu stii citi ani am :-)

Anii nu au nici o legatura cu ideile si modul in care le raspindesti. Si tocmai ai confirmat cuvintele mele, multumesc.
 
ceea ce am scris nu tinea de ierarhie, ci de volumul informatiei scrise de un user intr-un interval de timp. asa ca search'ul ramine pe constiinta ta.

dar totusi, http://www.moldova.net/viewtopic.php?t=7396&postdays=0&postorder=asc&start=20 [ce m-ar face sa cred in dumnezeu]

Si daca dupa ce a intrat in moarte clinica, creierul "s-a stins" imediat, atunci cind iese din moarte clinica, cum de tine minte totul din viata sa
nu sunt hacker in domeniu, dar iata citeva explicatii posibile:

-moartea clinica nu e un 100% offline. omul totusi e inca viu insa instrumentele noastre de masurare nu sunt de ajuns de sensibile pentru a depista aceasta. deci creierul 'tine minte' pentru ca nici nu a uitat.
-sau varianta propusa de tine, memoria e ca un hard disk.

Daca-i asa, atunci eu pot sa stiu ce a avut in mintea sa omul peste multi ani, daca reusesc sa pastrez creierul?
din pacata nu am creiere aici la mine in sertare si nu pot experimenta cu asa ceva.
versiunea simpla - argumentul tau cu Discovery, daca nu s-a demonstrat opusul, inseamna ca...


Tocmai asta o faceam noi impreuna cu crs, cind tu, te-ai navalit asupra mea sa-mi demostrezi ca Biblia nu are nici o valoare,
nu folosi ratingul altor oameni pentru a-ti ridica propriul rating.

eu am citit toata discutia de la bun inceput, si stiu cine si ce a spus. + citesc ce mai scriu oamenii in alte teme. asa si nu am gasit unde se explica despre Avram->Avraam.

daca nu as fi citit ceea au scris altii, as fi numaidecit comentat acestea:

Prin explozia unui CEVA gigantic? Daca ai studiat teoria probabilitatii la universitate vei intelege ca probabilitatea ca sa apara pamintul in urma unei explozii este atit de mica, incit poate fi neglijata. Unde mai pui ca caracteristicile pamintului nostru sunt optime pentru noi(in situatia in care ne aflam acum), si UNICE pentru univers. .....................................
dar altii deja ti-au raspuns.

ei, iti zic si eu ca nu ai dreptate, macar prin aceea ca afirmi ca aceste conditii sunt "UNICE in univers". cum poti sti ce se afla 'acolo' daca nici macar nu stii pina la ruma ce se afla 'aici'?


probabil ca nu stii citi ani am
aici vorbeam de "teenager-ism". si nu de faptul ca poate sunt mai batrin ca tine.


totusi astept raspuns la urmatoarele:
Biblia spune ca Dumnezeu "abunda in energie dinamica"

spune-mi unde se spune asta, care pagina, verset.
+ Avram->Avraam
 
gr8dude, nu te supara, dar tu te-ai alaturat in discutie ultimul, de aceea si ti-am cerut sa postezi macar un link, si-ti multumesc pentru asta.

moartea clinica nu e un 100% offline. omul totusi e inca viu insa instrumentele noastre de masurare nu sunt de ajuns de sensibile pentru a depista aceasta. deci creierul 'tine minte' pentru ca nici nu a uitat.

Pai vezi, esti si tu de acord ca omul, si in parte creierul, nu inceteaza sa functioneze imediat, ci treptat. Exact asta am spus-o si eu mai sus, ca citeva ore creierul inca exercita anumite functii- care functii? - sinapse.

Eu NU am nevoie de rating, importa doar ce ai in cap. Nu uita ca nu esti cu nimic mai presus ca mine si viceversa.

ei, iti zic si eu ca nu ai dreptate, macar prin aceea ca afirmi ca aceste conditii sunt "UNICE in univers". cum poti sti ce se afla 'acolo' daca nici macar nu stii pina la ruma ce se afla 'aici'?

Eu stiu cit de cit ce se face acolo din motiv altii au aflat si mi-au spus, eu doar trag concluziile. Tu singur ai spus undeva ca faptul ca
tu in viata ta nu ai facut nici-un circuit integrat nu-ti incurca sa folosesti un computer, si sa scrii
mesaje pe acest forum ;-) cineva cindva a demonstrat - noi acum folosim.


Si daca ei(astronautii, oamenii de stiinta) au spus ca pe alte planete, simplu vorbind, este foarte cald, sau este foarte frig, atunci vrei nu vrei ajungi la concluzia ca pamintul are caracteristici optime pentru noi, in situatia in care ne aflam astazi. Cel putin nimeni pina acum nu a spus ca ar mai fi vre-un loc undeva NEostil pentru viata. Intelegi ideea mea? (am senzatia ca esti ori sceptic, ori agnostic; cred ca mai degraba sceptic).

probabil ca nu stii citi ani am
Hai sa uitam de asta, ca nu are valoare si sens.



Biblia spune ca Dumnezeu "abunda in energie dinamica"
spune-mi unde se spune asta, care pagina, verset.


Isaia 40:26. Pagina difera de la o versiune a Bibliei la alta. 40 -capitolul, 26 este paragraful sau versul.

Urmeaza o portiune din ceea ce am postat eu undeva mai sus, iarasi, nu sunt ideile mele, ci am facut doar o mica relatare despre unele evenimente din viata lui Avraam:
Cu citeva mii de ani in urma(iti spun exact cind anume la cerere, mi-e lene sa deschid sa caut), practic nimeni nu dorea sa i se inchine lui Dumnezeu(cam ca acum). Dumnezeu a vazut ca exista un om care practica inchinarea la Dumnezeu, si se straduia sa traiasca asa cum este bine. El se numea Avram, si sotia sa Sara. Dumnezeu l-a numit prieten al sau. Dumnezeu chiar i-a cerut sa lepede tara sa(cu bogatii cu tot) si sa se duca sa traiasca intr-o tara straina, in corturi, in tara pe care Dumnezeu i-o pregateste pentru el. El i-a promis ca descendentii sai vor fi "ca stelele de pe cer, si ca nisipul de pe tarmul marii". Aici el a demonstrat inca o data ca tine mult la Dumnezeu. Dar era o problema. Sotia sa, Sara, nu putea da nastere la copii, era stearpa, ambii avind aproximativ 95-100 de ani(daca te intereseaza precism, caut si-ti spun). Si intr-adevar asa a fost. Cu un an mai tirziu, Sara a dat nastere la un fiu si i-a pus numele Isaac. Dumnezeu a dorit sa se asigure ca Avram nu si-a pierdut increderea in el si i-a spus sa-si dea fiul sau ca jertfa, pe un mute unde Dumnezeu ii va indica. Pentru Avram era dureros, dar totusi a inceput s-o faca. Dumnezeu l-a oprit. Avram a trecuse testul. Dumnezeu i-a schimbat numele din Avram in Avraam, deoarece va fi tatal unei natiuni puternice si numeroase. Isaac a avut 2 fii, Esau si Iacob. Iacob(supranumit mai apoi de Dumnezeu Israel) a avut 12 fii(Beniamin, Iuda, ...). Acesti 12 fii ai sai au format cele 12 semintii(sau triburi mai simplu) ai Israelului.

Acum mai e vre-o problema?
 
.....

am avut in vedere ca am posibilitatea sa-ti raspund la toate intrebarile, cu alte cuvinte detin raspuns la toate intrebarile(cel putin care au tangente Biblice).

:o

Haaaaaaahaahahahaaaaa
:D
:la razbo:



Is fara cuvinte :)


PS:Moderatori sory pentru spam :)
 
Fr3Zy, ai ajuns de risul gainilor. crs stie ce am avut eu in vedere. Tie nu ti-e dat sa intelegi. Calare pe matura ai galopat, si tot calare ai sa ramai.
Sau astea-s argumentele tale, risul si galopatul? Da, o performanta "neobisnuita" ai atins... Sau poate te simti cu musca pe caciula? Ma rog, cind nu ai argumente, in Moldova.net si astea-s bune. Dupa minte, si comentarii. Sper ca moderatorii vor lua seama la timpenismele tale.
 
Is fara cuvinte
Fr3Zy, aici sunt de acord cu tine 100%. Tu cuvinte nu ai, nu ai avut, si nici nu ai sa ai. Tu ai doar timpenii pe care nici macar nu le poti sustine cu argumente. N-ai minte -> nici cuvinte, pina si o blonda intelege asta.

PS:Moderatori sory pentru spam
Cu siguranta, moderatorii "inteleg" deficientele tale. Vorba ceea(din rusa): medicul pe pacienti nu se supara...[/b]
 
Tu ai doar timpenii


Tie nu ti-e dat sa intelegi

timpenismele tale.


Bun,mai facut timpit pe ziua de azi,sper ca te simtsi ok ....Cred ca aprecierea ta e mai presus dekit toate testarile de IQ pe care le-am facut pina acum si care au aratat ca oameni ca mine is doar 2 procente din populatia planetei ....
Nu inteleg care e problema ta .....eu parca nu te-am insultat,si nu am zis ca vorbesti
timpenisme
....Cred ca aveai in vedere "Timpenii" ....Straniu,cum de am prins de data asta mesajul ?
Si crede-ma,nu am intrat aici doar ca sa ma amuz sau sa caut carentse in exprimarea utilizatorilor ......
E o tema intr-adevar pasionanta,si am petrecut mult timp in incercarea de a gasi adevarul ... Somati,atlantsi,apa vie si moarta,teorie a cosmogoniei multidimensionale .....si multe altele pina la transferuri de energie si Aura,despre care vorbea mai sus crs....Desigur nu de uitat si de studiul unei minunate lucrari cum este Biblia.....(Apocalipsa dupa Ioan am citit de 8 ori) ...IN fond toate sunt intr-o strinsa interdependentsa ,dupa parerea mea .......Si ash fi fost bucuros sa discut despre asta,caci dupa parerea mea e formidabil .....Niste studii matematice complexe,in legatura cu niste distantse fixe intre piramidele din Egypt,cele din Tibet si Turnul Diavolului......Dar cum sa discutsi daca esti facut timpit din start ....
Poate eu is cel care nu imi dau seama de unele lucruri ce se discuta aici...e posibil ....dar gindeste-te ca e posibil ca tu sa fii cea care poate scapa ceva ....

Te mai rog odata .......mai gindeste-te oleaca inainte sa pui definitiv cruce pe oameni,si sa ii inscrii la "pacientsi" ....
 
despre creier - eu aveam in vedere ca in timpul mortii clinice el nici nu se 'opreste', iar instrumentele noastre nu sunt de ajuns de precise pentru a depista ca el e totusi online. e cum si cu somnul letargic - nici puls nici nimic, uneori acesti oameni sunt ingropati! insa ei sunt vii, si isi
revin, dupa aceasta probleme cu memoria nu au.

teoretic.. eu cred ca un creier al unui decedat poate fi cumva 'citit'. problema e insa FOARTE complexa.

probabil ca au vazut pe vre-un site de tip funny-pics un desen cu un munte intreg de switchuri si routere cu cabluri incilcite care unesc diverse device'uri... si cu inscriptia "gaseste firul care nu e unit corect" :-) cu creierul e tot asa, chiar de mii de ori mai complex. pur si simplu la faza actuala a inteligentei noastre aceasta este prea hitech.


atunci vrei nu vrei ajungi la concluzia ca pamintul are caracteristici optime pentru noi
pentru noi
noi insa suntem constienti de faptul ca viata poate avea forme radical diferite de forma pe care ea o are pe Terra.

de fapt, un timp in urma, o sonda americana a lasat cite ceva hardware pe luna. peste un timp, o alta expeditie robotizata avea ca obiectiv sa stringa unele parti din acel hardware. cind acestea au fost examinate aici la noi, pe ele s-au descoperit micro-organisme vii, care au fost aduse acolo la prima expeditie. [probabil ca atunci tehnicile de sterilizare nu erau bune :-) ]

nu stim daca microorganismele au fost vii acolo, sau daca au fost intr-un standby si si-au revenit atunci cind au fost aduse in mediul nostru ospitalier. insa aceasta a demonstrat ca chiar si viata, asa cum o stim noi, poate exista si in conditii mai agresive. iar cind analizam si aceea ca viata poate fi ATIT de diferita incit noi nici nu o putem recunoaste, ne dam seama ca printre miliardele de galaxii exista destul de multe locuri unde viata isi poate gasi loc pentru a evolua.

pe linga toate astea, vezi aceasta http://area51.cimaea.nl/arhiva/2005/03/how_will_we_com.html
analizeaza si site'urile la care se refera pagina data. acolo poti afla cit de dificil e sa comunici cu o forma de viata pe care ai depistat-o [si care e inteligenta]. in asa conditii, este si mai greu de a gasi o astfel de forma de viata. insa daca e dificil, nu e neaparat imposibil.

eu sunt si sceptic, si agnostic, dar mai intii de toate sceptic. vorba lui Des Cartes, "pune la indoiala tot ce poate fi pus la indoiala".

pun la indoiala si argumentul cu AVraam. tu ai scris inca o data ceea ce ai scris inainte. insa lasa-ma sa reformulez: "daca numele lui raminea Avram, asta ar fi schimbat ceva?"

daca convertez textul tau in
Pentru Avram era dureros, dar totusi a inceput s-o faca. Dumnezeu l-a oprit. Avram a trecuse testul. Isaac a avut 2 fii, Esau si Iacob. Iacob(supranumit mai apoi de Dumnezeu Israel) a avut 12 fii(Beniamin, Iuda, ...). Acesti 12 fii ai sai au format cele 12 semintii(sau triburi mai simplu) ai Israelului.
ceva se schimba?
cu alte cuvinte, eu sunt de parerea ca Avram->AVraam este 100% offtopic, troll, flamebait, etc...


despre Isaia 40:26, am gasit o versiune rusa, si iata ce zice:
по множеству могущества и великой силе у него ничего не выбывает
pai, asta poate fi interpretat in multe metode. nu stiu de ce, dar nu prea cred ca ei au in vedere
Code:
E=mc^2;   
God.E=infinit;
de ce nu prea? pentru ca si 'vor avea copii cite stele' tot e doar o figura de stil.
daca folosim acelasi mod de gindire, atunci numaram populatia statului Israel si aflam cite stele exista in univers.
 
Back
Top