Omul - creatie sau evolutie?

Cred ca am facut o pauza cam lunga...dar sa revin:
Cred si eu - la fel ca multi altii - ca dupa moarte creerul pastreaza informatiile. Dar de acel reflex muscular al unui mort ca provenind de la creer nu sint de acord. Ginditi-va la o chestie simpla: cred ca cei mai multi au vazut cum se taie o gaina. Ea se zbate inca destul de mult timp dupa ce i se taie gitul - si din moment ce nu mai are cap nu vad ce legatura ar avea cu el. Tot niste reflexe sint dar nu sint produse de creer - de fapt se stie ca unele reflexe se "gindesc" in maduva spinarii. dar sa lasam asta. akvapLANare tu ai fost cel care a zis primul de "tunelul" din moartea clinica asa ca nu poti sa te contrazici si sa spui ca nu exista. Cind un "vis" apare la prea multi oameni ala nu stiu sigur daca mai e vis.

Coranul...daca in coran s-ar fi scris "sa nu ucizi" ai fi fost musulman?sau l-ai fi luat in calcule ca posibila ipoteza a evolutiei? Dar nu ai zis nimic de Vede. Sau de religiile egiptene sau incase.Sau chiar de cea antica greceasca... Sa nu mai zic de acei zei care coborau din ceruri pe care de foc - nu te duc cu gindul la altceva acele "care de foc"?

Cu constructiile geometrice perfecte...nu stiu daca e perfecta perla facuta de o scoica dar nici nu vad "scoica" in stare sa faca piramide. Acum o sa zici ca si diamantul e perfect (geometric vorbind) sau multe alte minerale (sau combinatii chimice) dar nici un corp "perfect geometric" de pe pamint sau de unde o fi el nu are dimensiuni atit de mari ca o piramida. Si nu ai zis nimic de satelitul lui Marte care se roteste vest-est.
 
Fr3Zy, nu minimaliza atitudinea ta. Daca ai vre-o idee, argument(la tema), atunci expune-te - esti liber sa faci asta. Numai sa nu fie vorbaraie fara rost.

gr8dude, hai sa clarificam o data si pentru totdeauna Avram/Avraam-ismul:
Am amintit de Avram->Avraam din motivul ca crs m-a intrebat de ce anume israelul a fost acel popor "ales". I-am explicat de ce, din punct de vedere Biblic. Ceea ce am explicat eu lui crs, poate sa o confirme orice ortodox/penticostal/intercofesionalist/iehovist...

Insa, in modul in care ai abordat tu aceasta problema(in ce mod schimbarea Avram->Avraam a schimbat sansa omului de a deveni lider? ), "transfigurarea" Avram->Avraam nu este relevanta, deoarece orisicine isi da seama ca schimbarea numelui NU influienteaza capacitatea cuiva de a conduce. Si, mai ales, numele i-a fost schimbat DUPA ce i s-a promis ca va fi tatal unei natiuni puternice, aceasta a fost doar o incurajare pentru Avraam.
Tu ai spus ca ai citit tema de la inceput. Daca ai facut asa, inseamna ca tu ai vazut ca Dumnezeu nu trebuia sa aleaga un lider din mai multi, si ca si cum schimbarea numelui lui Avraam l-ar fi avansat fata de ceilalti; alti lideri nu erau - el a fost ales datorita faptului ca practica in mod sincer inchinarea la Dumnezeu. Anume practicarea sincera a inchinarii a fost un factor decisiv pentru alegerea sa in calitate de lider, nu in zadar mai apoi Biblia il numeste "prieten al lui Dumnezeu". Acum probabil ca in aceasta problema am pus (.) pe i.

problema creierului:
O portiune dintr-un articol(sper ca engleza nu este o mare problema)

Neurons hold the keys of communication and learning. Each has a long extension, somewhat like a tree trunk, called an axon. The axon transmits basic messages to other neurons. From infancy to adulthood, each neuron grows elaborate tangles of side branches called dendrites. Each neuron develops up to 100,000 dendrites. Dendrites receive information from other neurons. Through sending and receiving messages, neurons both teach and learn from other neurons.
Fifty-three specialized chemicals, called neurotransmitters, transmit electrical(subliniere mea) messages across the synapses. Each synapse has at least 10 strengths. The number of configurations, arrangements and patterns of the neurons, dendrites and synapses in one brain is at least 10 to the trillionth power—a number greater than all the atoms in the universe!

Learning is the process of the creation, growth, strengthening and weakening of these connections. Every experience either builds or weakens dendrites and connections in one or more parts of the brain.

linku' pentru intregul articol http://www.ucgstp.org/lit/gn/gn035/parenting.html
si incearc-o si p'asta http://www.csaf.org/community/brain.htm

Chiar daca gradul de cunoastere(a oamenilor de stiinta) a modului in care lucreaza creierul uman este cam acelasi ca si a universului, eu sunt sigur de una: sinapsele trebuiesc "alimentate" pentru a procesa/transmite/pastra/... informatia. Cind moare omul, creierul pierde sursa de "alimentare". De unde mai poate fi gasita sursa pentru semnalele electrice? Stiu ca este o explicatie "populista", insa nu am gasit nicaieri contrariul. Daca gasiti, va rog sa-mi dati vre-un link si va voi fi recunoscator. De fapt, insasi Biblia spune simplu dar la subiect: "cind moare omul, in aceeasi zi pier si planurile lui" sau "in locuinta mortilor nu este nici plan, nici gindire" (daca e nevoie, va spun concret unde scrie) etc Eu cel putin incerc sa aduc argumente, sustinute de stiinta(si chiar de Biblie), nu doar pareri.

caracteristicile pamintului:
Eu am spus (poti sa vezi mai sus) ca ...pamintul are caracteristici optime pentru noi, in situatia in care ne aflam astazi.
Iti dau doar un exemplu: daca ar fi fost mai mult oxigen in componenta aerului pe care-l respiram, atunci cu greu ar fi putut fi posibil sa stapinesti focul; si invers, cu mai putin oxigen ar fi fost greu sa respiri. Eu stiu ca circula ades parerea ca omul se deprinde cu conditiile in care se afla. Este corect(cred eu). Insa nu cu conditii "prea extraordinare". Spre exemplu: eu, daca toata viata traiesc in oras, nu am devenit tolerant la aerul de aici si la lipsa de oxigen in cantitati normale. Da, organismul meu s-a adaptat cit de cit, dar nu inseamna ca el funcicleaza bine: majoritatea orasenilor au dureri de cap, probleme respiratorii... Si nu prea vad ca generatia tinara sa se simta mai bine(mai adaptata), ci din contra, au o imunitate din ce in ce mai slaba. Sa fie oare asta adaptare?
Eu sunt de acord ca anumite fiinte traiesc in conditii aspre(la 3-4 km sub apa, linga vulcani subacvatici la temperaturi mari). Dar asta nu inseamna ca daca le vor fi schimbate conditiile ele vor putea sa-si continue existenta la fel de bine. Fiecare forma de viata are "habitatul" ei, unic(nu ca loc, ci ca conditii de viata).
gr8dude, viata poate gasi un loc pentru a evolua, dar cum va ajunge ea acolo sa evolueze? Se primeste ca voi, de fapt, explicati consecintele problemei evolutiei, dar nu insasi problema. Eu v-am explicat clar ce spune Biblia despre aparitia vietii, dar totusi, de la voi nu am auzit decit criticarea ideilor mele(sa nu credeti cumva ca critica ma deranjeaza, critica pentru mine este constructiva). V-am spus, mi-ar face o deosebita placere sa aud si eu cum explicati VOI aparitia vietii, de la a la z(macar cit de cit).

gr8dude, nu poti fi si sceptic, si agnostic in acelasi timp. Sceptic(din filosofie) este omul care pune la indoiala faptul ca omul poate cunoaste lumea inconjuratoare in intregime; agnosticul, in general NEAGA capacitatea omului de a cunoaste lumea inconjuratoare. Tu, prin faptul ca mi-ai spus ca esti inclusiv agnostic, tu, de fapt, le-ai spus tuturor ca omul nu poate cunoaste lumea inconjuratoare(ca principiu). Nu te supara, dar oricine trage concluzia ca avind in vedere ca esti agnostic, tu nu poti cunoaste lumea inconjuratoare. Cred ca totusi tu esti doar sceptic, nu agnostic, altfel degeaba discuti pe net. Des Cartes, prin cuvintele sale, exprima o atitudine sceptica, nu una agnostica. In fine, nu e nevoie sa spui ceva la acest subiect, fiindca nu consider ca este relevant.

"daca numele lui raminea Avram, asta ar fi schimbat ceva?"
Nu ar fi schimbat nimic, era doar o aluzie din partea lui Dumnezeu ca Avraam urma sa aiba un rol important.

Eu iti recomand totusi sa citesti o versiune in romina sau engleza a Bibliei, si atunci vei vedea ca este "abundent in energie dinamica".

E=mc^2 relatia dintre masa si energie, dar nu formula energiei lui Dumnezeu. Biblia arata ca Dumnezeu are energie dinamica extrem de multa, si deci nu este o problema sa obtina materie.

'vor avea copii cite stele' este intr-adevar o metafora, Dumnezeu in sugereaza ca va avea multi descendenti, mai multi decit s-ar fi asteptat Avraam.



Acum toata atentia catre tine, crs
akvapLANare tu ai fost cel care a zis primul de "tunelul" din moartea clinica asa ca nu poti sa te contrazici si sa spui ca nu exista. Cind un "vis" apare la prea multi oameni ala nu stiu sigur daca mai e vis.
(Hai ca fac un comentariu literar)
Eu am expus doar un caz care a fost mediatizat. Eu nu ma refuz de asta. Eu am spus ceea ce am vazut si auzit la televizor. Sa stii, ca este posibil ca oamenii sa aiba vise asemanatoare, ca tematica,...(nu spun ca anume acest vis, dar in general). Stiinta a demonstrat in ultimii ani ca creierul este uneori mai activ noaptea decit ziua. Atunci cind auzi de un eveniment important(accidente, acte teroriste gen 11 sept,...), si esti marcat de el, atunci el este stocat in creier. Pentru a evita traume psihologice, creierul parca incearca sa "rezolve" aceste probleme prin faptul ca parca ajungi sa traiesti tu aceste evenimente tulburatoare pe care le-ai vazut, cu ajutorul visurilor. Astfel, parca te-ai "elibera". Nu ma opresc mult la asta, fiindca nu-i ceva neobistuin. Daca doriti detalii, faceti un mic surfing pe internet si veti vedea ultimele rezultate referitoare la sudiul asupra rolului visurilor(incercati si Discovery.ro, poate v-ajuta cumva).

Coranul...daca in coran s-ar fi scris "sa nu ucizi" ai fi fost musulman?sau l-ai fi luat in calcule ca posibila ipoteza a evolutiei? Dar nu ai zis nimic de Vede. Sau de religiile egiptene sau incase.Sau chiar de cea antica greceasca... Sa nu mai zic de acei zei care coborau din ceruri pe care de foc - nu te duc cu gindul la altceva acele "care de foc"?
Referitor la Coran ti-am dat un exemplu banal de ce Coranul nu m-ar satisface. Voi, cei care sunteti marginalizati de idei ateiste(no offence), imi spuneti mie sa "imi largesc" punctul de vedere si sa mai citesc si ceva din cartea vedelor sau sa studiez ceva mitologie greceasca? Si cine dintre voi si-a largit punctul de vedere si macar a citit Biblia? Sigur, este usor sa spui ca este o carte veche, contine basme, si este doar literatura artistica. In comparatie cu ideile evolutioniste (scornite de Darwin), conceptia Biblica este mult mai "inchegata".

Cu constructiile geometrice perfecte...nu stiu daca e perfecta perla facuta de o scoica dar nici nu vad "scoica" in stare sa faca piramide.
Eu nu vad "scoica" care sa faca specii noi, nu vad "scoica" care sa transforme macar cit de cit maimuta in om, sa faca inca un Marte care sa se roteasca imprejurul lui Marte actual.

Da-mi si mie vre-un link sa vad si eu misterioasa piramida, ca n-am auzit de ea. Si chiar daca exista, asta nu inseamna ca extraterestrii au construit-o(si viceversa). Totul este doar presupunere goala si nimic mai mult. Prin extinderea problemei, putem in genere sa spunem sa si pamintul este o sfera, de dimensiuni enorme. Toate argumentele tale sprijina, de fapt argumentele mele in favoarea creatiei: piramida, rotirea satelitului de linga Marte, forma Pamintului... toate sunt dovezi ca o inteligenta superioara fie le-a creat, fie le-a dirijat/controlat aparitia, si punctum. Nimeni, cit de mare om de stiinta nu ar fi el, nu poate explica altfel aparitia decit asa. Restul teoriilor de tipul ca la inceput a fost un punct de o densitate infinita si omogena este, ma scuzati de expresie, "vint si valuri in tazik". Punctul (chiar daca a fost) trebuia sa fie creat de cineva(sau sa apara de undeva), ceea ce nimeni inca nu a explicat. Unul a incercat sa-si demonstreze teoria sa presupunind existenta unui punct la inceput, iar restul au facut o lege din asta, ca la inceput a fost un punct (cei care sustin punctul nu va suparati, a fost prima teorie care mi-a venit in cap).

Eu sunt in asteptarea linkului cu piramida...
 
crs, las-o mai moale cu declaratia
Pe planeta Marte este o piramida similara celor egiptene (doar ca are dimensiuni mult mai mari) si care nu cred ca ai putea pune-o pe seama naturii - natura nu face corpuri matematice perfecte.

Nu mai este nevoie sa-mi dai link-uri fiindca am gasit informatie pina peste cap ca este fictiune.
dovezi:
http://rainstar.satka.ru/art/mars-titl.htm
http://mars.jpl.nasa.gov/mgs/target/CYD1/
http://www.x-libri.ru/elib/smi__197/00000001.htm
am gasit in limba rusa, in engleza, cauta singur. Vreau sa-ti spun un amanunt pe care l-am aflat din aceste articole:
piramida se numeste "D&M Pyramid", fotografiata de Viking-1" la 25 iulie 1976 cind a fotografiat o alta fictiune(demonstrat in 2001) - fatza de pe Marte. La aceasta concluzie a ajuns conducatorul programului de cercetare a planetei Marte, Jim Garvin.
"D&M Pyramid" a fost numita in cinstea Merton Davies. In articole piramida nici pe aproape nu se aminteste ca este corp matematic perfect, ci doar "aminteste" de o piramida.
Ca sa vezi, nici de "scoica" nu mai este nevoie...
 
punctul pe i il pune asta: deoarece orisicine isi da seama ca schimbarea numelui NU influienteaza capacitatea cuiva de a conduce


despre creier. totusi nu se bazeaza totul doar pe electricitate. daca ar fi fost asa, atunci omul care trece pe linga un electromagnet [sau ceva similar] i-si semneaza contractul de low-level format al creierului.

De unde mai poate fi gasita sursa pentru semnalele electrice?
macar si din aceeasi priza din care se alimenteaza acum computerul tau.

"cind moare omul, in aceeasi zi pier si planurile lui"
aha, deci aici e garantat ca nu e figura de stil cum si in exemplele anterioare. cum iti dai seama unde e sens figurat si unde e sens direct? depinde de modul in care interpretezi.

daca scriu intr-o carte "deportarea in Siberia i-a distrus viata" - atunci e una. daca insa las cartea pe raft si o las sa se 'coaca' timp de citeva milenii - primesc cu totul altceva.

despre orase si conditii.
in primul rind, evolutia e un proces lent. faptul ca te-ai mutat la oras, ti-ai stricat un pic sanatatea, e doar primul pas. peste citeva generatii vor incepe schimbarile. 'citeva' poate sa fie egal cu 10, sau cu 100.

au o imunitate din ce in ce mai slaba. Sa fie oare asta adaptare?
unii - da; altii - nu. vor domina care? da, acei cu imunitatea mai puternica. aceasta e selectie naturala. insa medicina ii cam incurca ;-)

gr8dude, viata poate gasi un loc pentru a evolua, dar cum va ajunge ea acolo sa evolueze?
teorii sunt multe, una din ele, e teoria coacervatelor. care explica cum din substante anorganice se pot obtine substante organice.

Eu v-am explicat clar ce spune Biblia despre aparitia vietii
tu ai facut clar copy/paste. daca eu scriu "si marele randomizer a materializat viata din nimic", peste 2 mii de ani voi putea folosi acest argument impotriva ta?


despre agnosticism; se pare ca avem dictionare diferite.
agnostic e omul care admite ca nu are cunostinte suficiente pentru a lua o decizie. agnostic esti si tu, deoarece cunostinta ta e de fapt credinta. agnostic sunt si eu, pentru ca imi dau seama ca nu pot demonstra ca nu exista, cum nu pot demonstra nici opusul.
agnosticismul nu exclude scepticismul.

pe de alta parte esti si tu sceptic, deoarece gasesti un contra-argument pentru orice argument propus de mine.

vezi asta http://www.answers.com/agnostic
*One who believes that it is impossible to know whether there is a God.
*One who is skeptical about the existence of God but does not profess true atheism.

*An agnostic does not deny the existence of God and heaven but holds that one cannot know for certain whether or not they exist.
parerea mea e ca niciodata nu se va demonstra ca dumnezeu exista sau nu. sau cu timpul credinta va disparea, sau cu timpul va domina. acum insa fiecare isi apara propriile pozitii.

nu ma supar ;-)

agnosticul sceptic este mai predispus spre ateism.
totusi acest termen poate fi 'intins' in moduri diferite, astfel incit sa insemne una, sau alta [depinde de pozitia omului]. probabil ca tu il vei intinde in alta parte.
pe parcursul istoriei au fost multi altii care l-au intins si ei in directii diferite.


despre biblie si energie dinamica, cum pun mina pe o versiune romana, neaparat voi cauta.


Referitor la Coran ti-am dat un exemplu banal de ce Coranul nu m-ar satisface
daca te-ai fi nascut in Arabia Saudita, inseamna ca te-ai fi convertat la crestinism?
(A)sau poate ca nu, pentru ca acolo vei fi primit o eductie care nu te-ar fi dus la asa ceva.
(B)tot asa cum si aici ai primit o educatie care te pune by default intr-o pozitie critica fata de islam.

nu esti tu marginalizat de ideile biblice?
 
akvapLANare in legatura cu Marte vad ca ai dreptate, trebuie sa-mi cer scuze. A fost greseala mea, eu m-am "documentat" despre chestiile ce le discutam acum prin 93-97 si atunci problema era valabila. Abia in 2001 s-a clarificat cite ceva. Dar asta e egal cu zero pe linga cite "enigme" ale civilizatiei exista. Lincuri nu am sa iti dau dar poti citi o carte - Erich von Daniken - "Amintiri despre viitor" - sigur o vei gasi in biblioteci si (chiar daca e scrisa cu f. mult timp in urma - cred ca e valabila) as vrea sa-mi explici acele chestii daca poti.

Creerul - de acord cu tine - o mare enigma. Chestia e ca visele de care pomenesti apar dupa sau in timpul evenimentelor respective (11 sept, etc) pe cind cel la care ne refeream apare doar la oameni aflati in moarte clinica, nu apare la toti odata si in timp diferit si de multe ori e insotit (tunelul) de o "detasare de corpul fizic" - persoana aflata in moarte clinica isi vede propriul corp, pe cei din jur din camera respectiva (si nu-i viseaza, ii vede) dupa care urmeaza "tunelul". Si asta nu e un vis al unei singure persoane, e un vis ce a aplarut multor oameni.

Energia pt. a alimenta creerul...energia e inca destul de enigmatica pt. om. Sa luam un alt exemplu de energie: fulgerul. Cum se formeaza? O enigma - sint multe teorii dar doar teorii si nimic concret. Pina in facultate credeam ca "se ciocnesc 2 nori" (vorba vine), ca apoi sa aflu ca e o simpla teorie care nu prea sta in picioare. Fulgere apar si pe cer senin (deci fara nori). Dar nu stiu versiunea biblica asupra fulgerului.

Aparitia omului...daca tu zici ca ne-a facut dumnezeu atunci de ce ne-a facut? In ce scop? Simtea nevoia sa se simta sef - sa i se roage cineva continuu? Daca ne-a facut din plictiseala atunci de ce se mai implica in viata noastra. De ce nu se implica fara sa stim? Probabil pt. a-si face cunoscuta prezenta de sef, nu? Si de ce a facut atit de complicata lumea - cu atitea sisteme solate, etc? La ce-i trebuiau? Nu-i era suficient Pamintul?
Sa zicem Luna si Soarele ar avea o motivatie (biblica) dar care ar fi motivatia lui Pluto sau a vreunei comete?
 
gr8dude, recitez:
Fifty-three specialized chemicals, called neurotransmitters, transmit electrical messages across the synapses.
Acest adevar nu este sustinut doar de acest articol, ci pretutindeni pe net. Ideea este ca acele semnale de natura electrica sunt(sau transmit - nu stiu expresia corecta) mesaje la/de la creier. Si nimeni nu a spus ca in problema creierului TOTUL se bazeaza pe electricitate, ci sistemul de in/out pe semnale de natura electrica.

"cind moare omul, in aceeasi zi pier si planurile lui"
aha, deci aici e garantat ca nu e figura de stil cum si in exemplele anterioare. cum iti dai seama unde e sens figurat si unde e sens direct? depinde de modul in care interpretezi.

Pentru analiza Bibliei se folosesc mai multe metode, una dintre ele este comparatia cu alte texte Biblice care vorbesc despre ceva similar, mai apoi se foloseste contextul, s.a.

daca scriu intr-o carte "deportarea in Siberia i-a distrus viata" - atunci e una. daca insa las cartea pe raft si o las sa se 'coaca' timp de citeva milenii - primesc cu totul altceva.
Nu. "Unicitatea" Bibliei nu este din cauza vechimii ei. Exista carti cu mult mai vechi. Exista alte motive de ce Biblia este o carte unica si merita cel putin un vot de incredere din partea noastra.

teorii sunt multe, una din ele, e teoria coacervatelor. care explica cum din substante anorganice se pot obtine substante organice.
Sunt de acord, probabil ca poate explica - exact si frumos, poate chiar explica adevarul. Ei bine, una din problemele care m-au facut sa-mi schimb punctul de vedere asupra aparitiei vietii este ca toate aceste procese - si tu stii ca aceste procese sunt extrem de complexe - trebuiau controlate/dirijate. Un proces nu poate sa-si controleze singur aparitia/evolutia, doar daca cineva/ceva a "implantat" acest proces de control/dirijare.

tu ai facut clar copy/paste. daca eu scriu "si marele randomizer a materializat viata din nimic", peste 2 mii de ani voi putea folosi acest argument impotriva ta?
Eu te asigur ca nu am facut nici un copy/paste, sunt idei pe care le-am aflat din Biblie si vi le spun voua. Dar, pentru a nu ramine vorba goala, poti sa-mi spui ce te-a facut sa crezi ca am facut copy/paste?
"Marele randomizer": randomizer - sa inteleg ca este un proces care alege ceva in mod aleatoriu. Eu, spre exemplu, studiasem cindva ca este foarte complicat sa faci un program care sa returneze un numar aleatoriu(intr-adevar aleatoriu, fara sa se observe o legitate in returnarea numerelor). Cu atit mai mult marele randomizer, este destul de complicat pentru a-l pune pe umerii aparitiei din intimplare. Probabil ca ma gresesc, probabil nu. Poti sa-mi dai unele detalii despre aceasta teorie? Pare atragatoare...

agnosticism-uozitatea :)
Eu am scris ceea ce m-au invatat la scoala/colegiu/universitate. Am exprimat definitia GENERALA.
eu am spus Sceptic(din filosofie) este omul care pune la indoiala faptul ca omul poate cunoaste lumea inconjuratoare in intregime; agnosticul, in general NEAGA capacitatea omului de a cunoaste lumea inconjuratoare Prin lumea inconjuratoare intelegem orice altceva- Dumnezeu, anumite procese, anumite probleme fundamentale... Este corect ceea ce ai spus tu, insa este de acum o definitie aplicata, "individualizata" intr-un fel. Dar, never mind.
Eu sunt sceptic, si inca de saminta buna :) Nu e rau sa fii sceptic(cel putin asa cred eu). Principalul este sa fii atent cind sa fii sceptic si cind nu, fiindca daca esti sceptic in orice problema, iti iese pe nas, si ajungi in probleme. Spre exemplu: sotia iti spune ca a venit tirziu acasa deoarece a avut probleme pina peste cap la serviciu. O atitudine sceptica te-ar indemna sa cauti cu minutiozitate dovezi ca sotia te amageste sau nu - asa departe nu ajungi.

gr8dude, fiecare om are dreptul sa aleaga ce sa creada, sa fie ateist, budist, crestin... Insa important este sa nu fie constrins de parinti, cel putin cind este deacum mai mare. Ma pune mai mult intr-o pozitie critica fata de islam evenimentele ingrozitoare care sunt legate de el.
Si daca as fi fost islamist/budist m-ai fi intrebat: Nu esti marginalizat de idei budiste? Eu stiu cite ceva despre ateism si evolutie, poate mai mult decit ceva, da stiu si ce spune Biblia. Eu voi depune toate eforturile sa invat si cite ceva din islamism fiindca e o lume interesanta, enigmatica, palpitanta, "fierbinte". Important este ca toti sa aiba dorinta de a invata ceva nou. Numai asa ne vom deLENINiza.


crs, punem piramidele deoparte. Eu sunt de acord cu tine 100000% ca exista in natura fenomene enigmatice(cel putin enigmatice, daca nu bizare chiar). Eu, cel putin, nu imi permit sa le atribui acestor fenomene provenienta din intimplare.

Probabil ca in cazul detasarii este doar un joc al creierului. Dar repet, probabil, nu stiu cu siguranta, pot doar sa presupun. Am auzit despre astfel de cazuri pe Discovery. O explicatie aparent logica ar fi ca omul inainte de masa de operatie(locul unde a survenit moartea clinica) a vazut medicii. Creierul a captat aceste informatii. Inainte de aceasta a auzit probabil de visele pe care le-au avut oamenii, vise care descriu renumitul tunel. Fiind pe masa de operatie, adormit de-a binelea, creierul isi continua activitatea - viseaza. Ti s-a intimplat probabil sa ai uneori visuri extrem de reale, te trezesti uneori speriat/fericit/agitat in dependenta de vis.
Pot sa-ti spun ce spune Biblia in privinta aceasta. Eu am spus mai sus ca omul cind moare atunci definitiv. Nici o parte de-a lui nicaieri nu se duce. Biblia spune ca sufletul este insasi omul viu. Iata formula atotclarificatoare:
suflet=corp(trup)+spirit(forta de viata)
Trup stii ce este; Dar ce este spiritul(forta de viata) ? La Geneza este scris ca la crearea omului Dumnezeu "i-a suflat in nari suflare de viata si omul a devenit un suflet viu". Anume ceea ce a suflat Dumnezeu este spiritul, sau forta de viata. Anume acest spirit se intoarce la Dumnezeu. Acelasi spirit il au si animalele. Spiritul nu poarta caracteristicile omului/animalului/... Restul teoriilor conform carora sufletul se duce undeva, in Rai/Iad isi au originea in filosofie(fiindca nu au sustinere biblica).
 
gr8dude, ca confirmare, in partea de sus a paginii web scrie
Did you mean: agnosticism (in religion) Este agnosticismul aplicat in cazul cunoasterii legate de problemele religiei.
 
Aparitia omului...daca tu zici ca ne-a facut dumnezeu atunci de ce ne-a facut? In ce scop? Simtea nevoia sa se simta sef - sa i se roage cineva continuu? Daca ne-a facut din plictiseala atunci de ce se mai implica in viata noastra. De ce nu se implica fara sa stim? Probabil pt. a-si face cunoscuta prezenta de sef, nu? Si de ce a facut atit de complicata lumea - cu atitea sisteme solate, etc? La ce-i trebuiau? Nu-i era suficient Pamintul?
Sa zicem Luna si Soarele ar avea o motivatie (biblica) dar care ar fi motivatia lui Pluto sau a vreunei comete?

crs, nu stiu cu ce te ocupi, ce lucru ai- nu este relevant. Dar, spre exemplu daca ai fi pictor, nu ai fi pastrat acest talent innascut nefolosit. Cind esti pictor, doresti sa creezi ceva frumos, care sa te incante si pe tine, si p'altii. Tu nu pictezi din motiv ca doresti sa demonstrezi cit de mare esti tu, ci fiindca iti aduce placere. Daca nu ti-ar fi adus placere atunci pur si simplu picturile/tablourile nu s-ar primi frumoase, atragatoare. Majoritatea lucrarilor pictate si renumite in intreaga lume(Da Vinci, etc) au fost create ani in sir, incetul cu incetul, din/cu placere. Si cind il pictezi nu faci strictul necesar, spre exemplu pictezi numai muntii: mai adaugi multe alte detalii, cit poti de multe, astfel incit sa incinte ochii. Dupa ce tu il darui acest tablou cuiva tu nu ceri cu strictete ca numaidecit sa-ti multumeasca pentru asta. Totusi, ti-ar placea enorm sa-ti spuna macar un multumesc cind va intilniti, fiindca ai lucrat mult timp la el.
Pot sa-ti dau un exemplu real din viata mea. O cunostinta de-a mea a lucrat mult timp la un om politic din SUA venit in Moldova cu o misiune speciala. El iubea sa construiasca tablouri din mii de bucatele mici(ai auzit de astfel de tablouri), aranjate in ordine corecta. A lucrat la acest tablou(dimensiuni 1,5m x 1m) aproximativ 1 an si 3 luni. Stii ce a facut el? Dupa ce l-a terminat l-a daruit cunostintei mele.
Exact asa este si cu Dumnezeu. El are capacitatea/puterea de a crea. Si de ce nu ar face-o? Daca a creat oamenii, aceasta nu inseamna ca el a creat roboti care sa-i aduca omagiu ca unui sef, ne-a creat cu posibiliatea de a alege: doresti ii spui multumesc, nu doresti, nu-i spui. Dumnezeu acum nu se mai implica direct in viata noastra.
 
akvapLANare pe undeva sintem de acord. Eu nu percep un Dumnezeu asa cum il percepi tu dar "cred" daca pot spune asa intr-o "lume" spirituala. Din pacate nu sint scriitor ca sa ma pot face usor inteles si sa pot jongla cu cuvintele. Lumea mea spirituala nu stiu cum sa ti-o descriu, nu este alcatuita din oameni, este un univers paralel - nu in sensul geometric paralel, mai degraba cred ca sintem 2 forme de viata in acelasi loc si timp doar ca interactionam f. rar (cel putin noi - de cealalta parte nu stiu). Dar acesta lume - spirituala/energetica, cum vrei sa-i spui - la mine nu are nimic de a face cu Dumnezeu. Nu stiu daca ai auzit de o persoana acum citiva ani in bucuresti care a fost trasnita si dusa in coma la un spital din Buc. si cind si-a revenit vorbea perfect engleaz (tipa- o femeie era - era taranca si se afla la prasit cind a lovit-o trasnetul) si inainte nici sa scrie nu stia bine. Cu Discovery poti sa o lasi mai moale - uneori unele reportaje ale sale se contrazic intre ele. Cred ca tot pe net gasesti informatia mai "pura", necenzurata.

Cit despre musulmani eu nu vad de ce esti asa pornit impotriva lor. Eu cred ca toate razboaiele ce le au le au din vina de a sta pe o pinza de petrol (ma refer la razboaie actuale). Cred ca ai vazut Farenhite 9/11.

Sa nu ucizi...inca de la inceputurile bibliei se scrie despre asta...si pe parcursul ei tot apa (ca fapte de vitejie, dar tot crime sint si alea). Pina si atotputernicul Dumnezeu prefera sa omoare (Sodoma si Gomora) - el care are atitea optiuni...daca tineai neaparat la asta mergeai in India si gaseai acolo (nu mai stiu cum se cheama religia in care merg goi pe strada si cu o maturita matura "ginganiile" pt. a nu le calca...[/u]
 
Ce s-ar face un pictor fara "criticii" ce-i admira pictura? Toate picturile au un scop. A lui Dumnezeu care ar fi scopul?
 
si tu stii ca aceste procese sunt extrem de complexe - trebuiau controlate/dirijate

daca un proces este complex, nu inseamna ca el tebuie controlat de cineva/ceva. universul este mare, si nu se grabeste nicaieri. tot de ce ai nevoie e de factorul aleator. da, e ceva extrem de rar, insa atunci cind infinit e spatiul, atit si timpul, astfel ocazii sunt multe. din punctul de vedere uman, pare imposibil deoarece noi gindim la scara mica. dar hey, chiar si dupa ce vom muri, isi continua existenta.

multe procese complexe nu au nevoie de dirijare. planetele se rotesc pe orbitele sale, le tin fortele gravitationale. reactiile chimice tot sunt complexe, insa nu le controleaza nimeni, proprietatile diferitor substante influenteaza rezultatul reactiei.
asa e si cu teoria coacervatelor. intr-un moment de timp, citeva substante cu proprietati 'corecte' s-au combinat, si rezultatul e ceea ce vedem.


'marele randomizer' e o idee de-a mea. consider ca daca si exista vre-o forta oarecare - e randomizerul ;-)
ai dreptate, orice randomizer e de fapt un pseudo-randomizer.
in univers insa totul se supune anumitor legi, si tot ce se intimpla, se intimpla nu aleator. insa factori sunt atit de multi, incit nu poti sa-i monitorizezi pe toti, iata de ce atunci cind in Terra se va izbi o cometa vom crede ca a fost random.. cind de fapt traiectoria ei a fost determinata de o serie de factori care exclud totalmente factorul aleator.

ai intrebat inainte de ideile mele, pai iata asta e. multi nu inteleg, insa sunt sigur ca vei intelege tu.

doar un randomizer adevarat poate modifica cursul evolutiei universului, in rest, totul este determinat de o multitudine de factori.


de ce un randomizer si nu dumnezeu? intelegi, randomizerul este ceva inanimat, fara spirit, fara gindire.. e doar un randomizer, care e random tocmai de aceea ca e un randomizer. randomizerul nu are constiinte si nu are cum sa stie ca intreaga evolutie a universului a fost influentata de acea actiune aleatoare de cindva.
un randomizer nu scrie carti, nu trimite profeti, nu lecuieste oameni, nici nu face miracole, etc.

in folosofie gasim idei similare, de exemplu 'primul mobil' (sau 'mobilul initial'?) nu tin minte exact, dar ideea e ca exista ceva care a facut prima miscare, care a declansat toate celelalte miscari.

randomizerul e tot cam pe-acolo, insa e o idee mai abstracta, deoarece ranadomizata poate fi nu doar miscarea.



cu alte cuvinte, eu sunt constient ca tot ce exista acum e o consecinta a unui eveniment. insa nu are rost sa 'cred' in acest eveniment, sau sa-i dedic jertfe si sa-i construiesc biserici :-)

acel eveniment.. sa-i dam o forma.. daca ne 'aninam' de big bang. de ce a avut el loc? daca toata substanta din univers era focusata intr-un punct, din materie omogena.. de ce s-a distrus echilibrul? de ce a avut loc explozia? dam vina pe randomizer ;-)

dar... si planetele, si civilizatia umana, si tot ce discutam aici - sunt doar consecinte al acelui eveniment randomizat, si nu o consecinta a unei interventii divine.

dam vina pe randomizer, deoarece suntem incapabili de a cunoaste ce a fost acolo. suntem aaaaa....gnostici... dar suntem de ajuns de gnostici [cel putin eu] ca sa ne dam seama ca dumnezeu, asa cum il descrie biblia - este un personaj mitic.. iata cum am ajuns sa fiu si sceptic si agnostic.

omul care nu e agnostic e nebun. [destul de naiv sa creada ca stie totul]
iar omul care nu e sceptic e orb. [destul de naiv ca sa creada tot ce i se spune]
 
akvapLANare, la ce vrei sa ajungi? de ce intreb? fiindca incerci sa demonstrezi ceea ce defapt tu singur nu shtii... la ce bun atitea argumente pe cind tu sinngur nu crezi in ele... ma vei intreba(posibil): Cum adika nu cred in ele? pai foarte simplu... itsi pot argumenta cu ceea ce e scris in biblie: Daca ai avea credintsa macar kit un "graunte" ai putea spune muntelui sa se mishte shi el se va mishka... (cuvintele lui Isus, asha misepare ca suna) asha shi in cazul tau... daka ai crede in ceea ce spui ai putea skimba orice parere...

aceasta este puterea lui "Dumnezeu" cel ce a fost creat de noi oamenii... noi i-am dat aceasta putere "credintsa"...
noi inka nu putem sa o folosim... Isus a fost cel care a intseles puterea "credintsei" shi multsi altsii...

stau shi ma gindesc uneori: Poate ar fi mai bine sa lasam asha cum este... Dumnezeu, Biblie, Biserica, RAI... De ce? Fiindca nu sintem inca pregatitsi pentru a cunoashte "adevarul" ...
 
Cum adika nu cred in ele? pai foarte simplu... itsi pot argumenta cu ceea ce e scris in biblie: Daca ai avea credintsa macar kit un "graunte" ai putea spune muntelui sa se mishte shi el se va mishka... (cuvintele lui Isus, asha misepare ca suna) asha shi in cazul tau... daka ai crede in ceea ce spui ai putea skimba orice parere...
S3ndaL3, daca te intereseaza parerea mea, atunci eu asi spune ca undeva gindesti corect, dar nu este adevarata in totalitate aceasta afirmatie. Daca ar fi fost corect ce ai spus tu, inseamna ca daca atunci cind Isus a fost pe pamint nu a convins toti fariseii si carturarii, inseamna ca el nu avea credinta, de fapt.
Si pot sa o intorc si eu pe invers: daca voi nu puteti sa convingeti pe unii ca mine(nu numai pe mine, dar si pe ceilalti care cred intr-un Dumnezeu) - sa le schimbati parerea, inseamna ca si voi,de fapt, nu credeti in ceea ce spuneti.
Atunci cind a spus cuvintele de mai sus, el s-a referit la problemele cu care se confrunta omul in fiecare zi(vezi contextul acestor cuvinte in Biblie).
P.S. Nimeni nu-ti cere sa construiesti biserici(chiar expresia "sa construiesti biserici" din punct de vedere semantic este totalmente incorecta)
 
gr8dude, este interesanta teoria 'marele randomizer'. Mai cizeleaz-o un pic, si poate iti da premiul Nobel pentru ingeniozitate( :) ).
Daca esti atent, atunci probabil ca ai sa-ti dai seama ca pentru a crede ceea ce spune stiinta despre aparitia universului(toata substanta din univers era focusata intr-un punct, din materie omogena.. , s.a.) iti trebuie cel putin tot atita credinta ca pentru a crede in existenta unui Dumnezeu descris de Biblie. Numai ca Biblia explica de unde a aparut "punctul din materia omogena"(a fost creat), dar stiinta nu poate explica(cel putin nu am gasit explicatia).

insa atunci cind infinit e spatiul, atit si timpul
Cu asta-s de acord. In emisfera de sud, in unele perioade ale anului se poate vedea andromeda. Se spune ca lumina care ajunge de la andromeda a parcurs ~2.000.000 ani lumina! E destul de vechi universul.

multe procese complexe nu au nevoie de dirijare. planetele se rotesc pe orbitele sale, le tin fortele gravitationale. reactiile chimice tot sunt complexe, insa nu le controleaza nimeni, proprietatile diferitor substante influenteaza rezultatul reactiei.
Asta nu rezolva cu nimic problema. De ce nu au nevoie de dirijare? De ce unele procese au nevoie de dirijare, iar altele, nu? Cine/ce a atribuit substantelor proprietati diferite?
Cine/ce le-a dat "un picior" planetelor ca se se roteasca?

in folosofie gasim idei similare, de exemplu 'primul mobil' (sau 'mobilul initial'?) nu tin minte exact, dar ideea e ca exista ceva care a facut prima miscare, care a declansat toate celelalte miscari.
Cine/ce a facut prima miscare? Si daca a facut cineva/ceva prima miscare, de unde stim ca intreg sistemul de corpuri/procese era gata, in asteptarea primei miscari? Si daca vre-un corp nu era gata, si miscarea s-a oprit, cine a "reparat" corpul pentru ca sa existe sistemul de procese?
Toate acestea-s nimic pe linga alta: cum de a aparut nuanta timpului? De ce timpul are anume viteza pe care o are acum? De ce nu alta viteza? Cum de a ajuns universul sa fie in extindere? Relatia miscare/timp/spatiu cine/ce a stabilit-o? Ce "alimenteaza" universul pentru ca sa se extinda in continuare? Punctul initial, cum de a ajuns sa fie atit de comprimat, incit sa pastreze un "univers"? Si daca nu a pastrat in el toata materia existenta acum, cum de a aparut restul materiei? Cine a stabilit sistemul de nucleu/electroni/protoni, fiecare combinatie reprezentand un alt element? Cit de "randomized" nu ar fi universul(si eu stiu ca este extrem de randomized), aceasta nu poate explica modul "inteligent" in care sunt facute toate din jurul nostru.
De ce evolutia a fost tocmai in directia progresului intotdeauna? Dintr-un ceva se face altceva mai superior. De ce evolutia nu a dus la regres?
De ce punctul initial nu a inceput sa se comprime? Fiindca era si asa mic? Cum era mic cind nu exista un sitem de referinta, ca sa-si dea seama ca era deja prea mic si trebuia sa se "desfaca" deacum?

Sa continui cu intrebari, stimati prieteni, sau v-am incurcat deajuns?

akvapLANare, la ce vrei sa ajungi?
Sa spun si eu, S3ndaL3, gr8dude, unde vreti sa ajungeti? Sa demonstrati ca unele lucruri inteligente pot aparea din ceva NEinteligent?

P.S. Nu este nevoie sa va bateti capu' sa raspundeti la aceste intrebari, deoarece nu exista raspunsuri stiintifice reale, ci doar presupuneri cu chelea goala.
 
crs
Ce s-ar face un pictor fara "criticii" ce-i admira pictura? Toate picturile au un scop. A lui Dumnezeu care ar fi scopul?
Unul din scopurile sale a fost ca criticii sa-i admire pictura, si ca sa existe si altcineva care sa traiasca si sa spuna ca pictura este frumoasa, si merita laudata. Si nu cred (cel putin eu) ca criticii ar spune ca sunt scavi daca li s-a daruit pictura si daca spun un multumesc pentru asta. De altfel, care ar fi rostul sa fii pictor si sa nu pictezi?

Cit despre musulmani eu nu vad de ce esti asa pornit impotriva lor. Eu cred ca toate razboaiele ce le au le au din vina de a sta pe o pinza de petrol (ma refer la razboaie actuale). Cred ca ai vazut Farenhite 9/11.
Am vazut filmul. Daca macar ceva ce s-a spus acolo este corect, atunci eu ajung sa spun cuvintele pe care le-a spune Biblia, si anume "omul conduce asupra altui om numai ca sa-l faca nenorocit". Daca tara cea mai democrata, are un conducator care in ultimul rind se gindeste la oameni, atunci ce sa mai spui de celelalte tari. Nu stiu de ce, dar cu cit trece mai mult timp, cu atit mai confirmate sunt ideile Bibliei.
 
Stii akvapLANare, undeva citisem chestia asta: Daca lumea e o scena, unde sta publicul ? . La fel si cu pictura.
De Farenhite 9/11 am amintit nu pt. a-ti cere impresia despre Bush ci pt. a vedea una dintre motivatiile musulmanilor ca despre ei era vorba in discutiile noastre. Si mie personal chiar mi se pare interesanta teoria "marelui randomizer".

La fel cum noi nu pulem explica "universul primordial" sau cum vreti voi sa-i spuneti la fel nici tu nu il poti explica pe Dumnezeu. Cred ca e aceeasi chestie doar puncte de vedere diferite (eu nu cred nici in teoria acelui univers redus, comprimat, fusiform,etc), mi se pare o teorie absurda, f. nereusita. Nu am alta mai buna dar nici pe aia nu o accept.
 
crs, eu nu am nimic impotriva musulmanilor. Eu am spus doar ca sunt legate prea multe lucruri oribile cu eu. Si atit. Nu am spus ca-s rai, dar nici ca-s buni. Faptul ca sunt oameni buni aceasta nu inseamna ca eu trebuie sa lepad totul si sa ma fac musulman. Probabil ca tarile arabe detinatoare de petrol vor avea multe probleme si in continuare, deoarece o sumedenie de tari sufera din cauza lipsei de petrol si instabilitatii pe piata petroliera(cel putin asa cred eu). OPEC nu isi face datoria de a "reglementa" extragerea petrolului. Atunci cind vreunei puteri mondiale ii va ajunge cutitul la os, atunci pazea!!! Nu le va ajuta nici petrolul, si nici altceva.
In privinta teoriei "marelui randomizer" este intr-adevar interesanta, nu am avut in vedere nimic rau in adresa ei. O problema (confirmata si de gr8dude) este ca ceea ce in univers pare un fenomen randomizat, este, de fapt, un fenomen datorat interactiunii altor fenomene. Daca am fi cunoscut aceste alte fenomene, atunci fenomenul randomizat nu mai devine randomizat, ci unul asteptat, cunoscut dinainte. Si cel mai interesant este ca fenomenul devine NErandomizat din motivul ca exista legi precise in univers. Astronomii pot calcula cu precizia de fractiuni de secunda timpul necesar deplasarii navelor spatiale. Daca universul ar fi o suma de procese randomizate, atunci ordinea nu s-ar putea urmari in univers, ci totul ar fi in univers extrem de imprevizibil. Sa fi fost imprevizibil, atunci nici pina acum nu ar fi iesit omul in spatiu. Nu se asociaza nicidecum "ordinea" cu semnificatia cuvintului randomizat(randomizare/aleatoriu). Si daca originea universului este explicata cu ajutorul teoriei "marele randomizer", atunci cum de este ordine in univers? Din ceva randomizat, in care predomina DEZordinea? Putin probabil. Daca aceste argumente nu sunt suficiente, dati-mi de stire si continui.
Sa nu credeti cumva ca eu am o atitudine negativa fata de toate teoriile "alternative". Pur si simplu daca teoria are mai multe lacune decit puncte forte, ce fel de teorie este asta? S-o accept din motiv ca alta nu exista?
In privinta explicarii lui Dumnezeu eu nu am nevoie sa-l explic, fiindca Biblia il explica deajuns. Biblia il descrie pe Dumnezeu ca fiind o persoana reala, cu calitati, cu scopuri; El a intervenit in viata oamenilor pe parcursul unei perioade indelungate, pina la aparitia Bibliei in intregime. Cind a aparut Biblia, Dumnezeu nu mai are nevoie sa se implice, deoarece in Biblie este spus ce este bine si ce este rau. Dumnezeu nu este doar "o entitate" spirituala impersonala. Eu am spus mai sus ca Dumnezeu nu poate fi desenat pe hirtie, fiindca nimeni nu l-a vazut. Dar existenta sa este confirmata de ceea ce a creat el, de Biblie. Daca cineva nu gaseste raspuns la numite intrebari legate de Dumnezeu, de Biblie, asta nu inseamna ca el nu exista. Pur si simplu acel cineva nu a cautat de ajuns ca sa gaseasca, sau nu a gasit omul care sa-i raspunda.
Daca lumea e o scena, unde sta publicul ?
Eu am spus mai sus de ce Dumnezeu a creat totul si sistematizez:
Biblia spune ca "Cine nu iubeste- n-a cunoscut pe Dumnezeu, fiindca Dumnezeu este iubire". Biblia descrie ca Dumnezeu are calitati si capacitati frumoase. El a dorit sa creieze, si a facut-o. A creat oameni sa conduca cu totul ce a creat El(animale,...). Este chiar o idee intr-atit de complicata, incat nu poate fi inteleasa?
Daca eu imi dau seama ca teoriile evolutiei au lacune peste lacune, si par intr-adevar povesti, sa le accept din motivul ca sunt in voga si raspindite?
Eu am spus mai sus motivele de ce a aparut teoriile evolutiei. Ele au aparut in perioada in care omul a facut multe descoperi in stiinta. Omul si-a insuflat ideea ca poate face multe, a devenit mindru pe el. A inceput sa nege existenta unui Creator. Iar cind a iesit omul in spatiu i s-a parut ca a trecut la o etapa in care poate supravietui si fara un Dumnezeu. Culmea este ca astronautii, dupa ce vad si inteleg citusi de putin modul in care functioneaza universul, ca o masinarie supergigantica in care nimic nu este intimplator, ci previzibil pina la fractiuni de secunda, atunci rindurile ateistilor se ingusteaza. Nu stiu daca ati observat, dar este o tendinta crescinda in rindul oamenilor de stiinta din ce in ce mai mult sa accepte cel putin ideea ca exista o forta superioara care a creat/dirijat totul. A trecut deacum fiorul numit "Zeii au murit. Traiasca supraomul!". Au ramas in rindurile ateilor(nu cumva sa credeti ca spun despre voi) mai mult pustani de 16 ani, cu creierul umflat de marijuana. Nu va suparati, dar, in ultimul timp, nici nu prea se aud sustinatori ai evolutiei care sa fie capabili sa-si sustina ideile cu argumente logice, dar nu doar sa se balbaie ca exista asa o teorie, a iesit o alta teorie, si maine scoate o alta teorie, mai noua, insa, cu aceleasi lacune inevitabile, gigantice si numeroase. Asta-i concluzia la care am ajuns eu.
 
Si eu sint de acord ca o forta superioara a dirijat (cu creatul mai am dubii) evolutia, ti-am mai spus ca nu merg pe teoria lui Darwin pt. oameni, dar acea forta superioara nu o compar cu Dumnezeu. oamenilor de stiinta din ce in ce mai mult sa accepte cel putin ideea ca exista o forta superioara care a creat/dirijat totul - si acei oameni de stiinta cred la fel ca si mine (o mare parte din ei) iar "forta superioara" nu e obligatoriu egal cu Dumnezeu.

Daca lumea e o scena, unde sta publicul ? - te rog sa o analizezi mai bine (fara suparare).

Marele randomizer...cred ca stii f. bine ca 1+1=2 doar matematic, in practica de f. multe ori nu da chiar 2. Si cred ca stii f. bine ca, de ex., o reactie chimica nu se poate repeta perfect. Ciar daca pastrezi cantitatile rezultatul difera de la un experiment la altul (cel putin asa am invatat eu la chimie...).
 
Daca lumea e o scena, unde sta publicul ?
Ok, mai revenim la asta, numai putin mai tzrziu.

As dori sa te intreb ceva:
Forta superioara care a dirijat totul, este una personala, sau una impersonala(parerea ta)?
 
Back
Top