Pasiuni care va hranesc sufletul...

am jucat in el ;)

acuma nush care campionat anume este "under 19" , da eu am jucat in campionatul national de rugby pe licee, iar echipa care ne a batut in finala pe judetz a cam trisat > avea oameni si peste 20 ani care n aveau nici o legatura cu liceul pe care l reprezentau...
 
Spencer;174417 said:
am jucat in el ;)

acuma nush care campionat anume este "under 19" , da eu am jucat in campionatul national de rugby pe licee, iar echipa care ne a batut in finala pe judetz a cam trisat > avea oameni si peste 20 ani care n aveau nici o legatura cu liceul pe care l reprezentau...

Campionatul Mondial sub 19 ani. Finala N.Zeelanda - Africa de Sud 31 -7
Superba finala.
Cat despre participarea jucatorilor mai in varsta la jocuri de juniori este o boala veche. Pana nu fura ceva nu se simt bine. De aia si moare sportul de performanta. Cu exceptia fotbalului care e mai mult afacere decat sport.
 
hm... a ajuns africa de sud in finala?

eu mai urmaresc ocazional rugby... ultimul meci vazut a fost irlanda frantza... uite asta a fost spectacol... cat despre neozelandezi > am inteles k la ei rugby este disciplina obligatorie n scoala...

Parka imi amintesc si acum proful de sport care saracul primise(ca si alte licee din orasel) o minge de rugby de la inspectorat cu mentiunea k se incurajeaza participarea la concurs de rugby. Si asta cu cateva saptamaini inainte de campionat. In cateva saptamaini a trebuit sa faca din noi niste rugbisti :D . Noi care toata viatza noastra am jucat numai bachet si fotbal...

Au urmat chiuluri de la romana, absente motivate... antenamente, rasete, placaje, cazaturi. Pana la ultimul meci> finala pe judetz echipa noastra > care priviseram toti de zeci de ori filmul "echipa sparge tot" cu sandler > credeam intr o masura mai mare ca rugby(ca si fotbal american) este mai intai de toate fortza si agresivitate> dovada fiind numarul mare de accidentati si schimbari ale echipei adverse in primele reprize(dealtfel k si la celelalte ecipe cu care am jucat). Scorul era restrans si oricat de obositi eram , stiam k nimeni nu iesea de pe teren decat victorios(asta pt k am ratat victoria de atatea ori in baschet si fotbal... pt k eram seniori si aveam nevoie de victoria asta). Este amuzant si in acelasi timp dureros sa vezi cum un tip de 80 kilograme intra k o torpila in extrema stanga care saracul fuge cat il tin picioarele. Proful de istorie(un mare pasionat de sport) ne spunea k rugby este sportul barbatilor adevarati > pt k iesi de pe teren sau victorios sau cu picioarele rupte> si in acest caz iti iei piciorul in maina si iesi demn si nu dus pe targa cum fac fotbalistii. .. deh , spunea si el orice k sa ne incurajeze. Si noi tineam asta minte cand cadeam in gramada si adversarul sarea pe noi dandune cate un pumn in spate(fara k sa vada arbitrul)..si ce puteai sa faci> sa plangi ca o fetitza? E sport dur.

Pana in ultima repriza scorul a fost restrans...apoi s a intamplat ceva> antrenorul lor a scos linia intai si a bagat doar oameni de categorie medie si usoara. Toata repriza au jucat cu noi evitand contactul direct> numai pase de urmarire, avansand metru cu metru in jumatatea noastra pana cand au inscris un eseu, iar apoi altul... Atunci am inteles si noi ce inseamna intr adevar rugby, insa ne am prins prea tarziu si nu am putut reduce cu mult diferentza de scor> s a inceput stresul, eseuri ratate. Si uite asa echipa noastra a mai ratat printre degete o victorie... locul II nu este chiar o onoare, insa am iesit de pe teren toti in aceeasi formatie in care am intrat(nici o schimbare pe tot parcursul meciului), accidentati, obositi, dezamagiti... dar totusi aplaudati de echipa adversa si de arbitru.

nu mai scriu pt k devine deja offtopic. Insa pt mine sa joc rugby a fost o experientza intr adevar deosebita.
 
Se cheama ca ati monopolizat discutia; aici nu e locul in care fiecare sa-si discute pasiunile in amanunt; se pot deschide teme pt asta pe forum, nu e cazul sa inghesuim aici totul.
Spencer, ar trebui sa inveti sa deschizi o tema, io nu m-apuc sa-ti fac tema pe Sport doar pt ca nu te duce mintea. Cand ti s-o diviza neuronul, n-ai decat sa revii si sa faci gat.
 
solara cand o sa te inveti si sa citesti... ca tu inca de numarat nu stii bine o sa vezi k eu am scris la tema> pasiuena mea > rugby> imi hraneste sufletul... ma urmaresti?

fa efortul asta si citeste intreg mesajul... eu insumi am zis k asta deine deja offtopic dk nu ai observat> semn k nu mai aveam de gand sa scriu, da cum tu faci pe bagatoarea de seama n am ce sa ti fac.

citeste primul thread > postat de linar kare ne incurajeaza sa vorbim despre pasiunile noastre> nu spune nicaieri k nu trebuie sa vb mai mult de 3 mesaje despre pasiunea ta. DK ceea ce am facut io senumeste monopolizare atunci nu mai stiu

mi am permis sa scriu mai mult decat o simpla afisare a pasiunilor care mi hranesc sufletul> mi am permis sa descriu ceea ce am simtit cand am jucat rugby... m ai penalizat pt offtopic la mesajul #146 ... ok, dar atunci #145 ce draku e? asta se numeste provokatzie.. eu ma duc la haga :/

PS> data viitoare trimite mi avertizarile neoficiale pe pm, k sa nu fiu nevoit sa ti raspund si sa primesc iar cartonas pt offtopic
 
La cit de tare o iei peste ochi , Spencer , as putea sa jur ca solara e baiatul si tu esti blonda in discutsia asta :D
 
Linar despre care vorbesti tu scrie despre zbor/avioane pe alta tema. Altii vorbesc despre fotografie pe alte teme. La fel poti sa faci si tu la Sport.
 
am fost saptamana asta la patinoar. vreau sa va zic ca mi-a placut foarte mult, desi 80% din timp l-am petrecut pe langa rampa :) ...

canmd termin cu treburile, voi vizita mai des patinoarul... captivant, vreau sa va zic!
 
pot sa numesc bebelushii- o pasiune? :) pentru ca imi plac atat de mult... nimic mai inaltzator decat ei!!! te fac sa traieshti... shi ce zambete...
 
Am si eu o pasiune ... Fotografia. Pana acum fac mai mult paizaje si panorame. Mi-ar fi interesant sa incerc portrete, asa cine vrea fotografii frumoase pot sa se inscrie la fotosesie ;)

Daca mai este lumea aici pe care il pasioneaza asa ceva, poate deschidem vre-o rubrica, sau tema despre fotografie
 
_victor_;180014 said:
Am si eu o pasiune ... Fotografia. Pana acum fac mai mult paizaje si panorame. Mi-ar fi interesant sa incerc portrete, asa cine vrea fotografii frumoase pot sa se inscrie la fotosesie ;)

Daca mai este lumea aici pe care il pasioneaza asa ceva, poate deschidem vre-o rubrica, sau tema despre fotografie

hai ca ma inscriu eu! ca daca un altul pasionat de fotografie nu vrea sa ma imortalizeze... :(
 
_victor_;180014 said:
Am si eu o pasiune ... Fotografia. Pana acum fac mai mult paizaje si panorame. Mi-ar fi interesant sa incerc portrete, asa cine vrea fotografii frumoase pot sa se inscrie la fotosesie ;)

Daca mai este lumea aici pe care il pasioneaza asa ceva, poate deschidem vre-o rubrica, sau tema despre fotografie

ma pasioneaza, dar din lipsa de timp, sint inca la nivelul amatorilor ;)
 
Daca nu gasesti timp, inseamna ca asta nu-i pasiune, ci doar o distractie! Pasiune e atunci cand utilizezi timpul liber la maximum pentru asa ceva. Iar pentru a trece de stadiul de amator trebuie foarte multa munca.
 
Back
Top