proza personala

semidia

shadow
Motto
“”Cte o dată trebuie să aprind lumina
ca să văd ct sunt de ticălos””

Jucătorul


Bătuse vntul de răsturnase iarba.
La un moment dat se oprise şi,iar ncepu cu picături de apă.
Ploua.
Ploaie rece de toamnă,cu miros de coji de nuci şi frunze căzute.
ntr-un trziu se opri.
nti veni trei,apoi două şi pe urmă restul pnă la unsprezece vrăbii.
n spatele unui gard iarba crescuse toată vara şi făcuse sămnţă.
Mă uitam la stolul de vrăbii cum ieşiseră la sămnţă ca oile la nchinatul mieilor.
Erau unsprezece şi aleseseră fără nici un cuvnt şeful,un vrăbioi zburlit şi spălăcit de lumină şi ntuneric,purtnd vrsta ntegului stol n ciocul tocit.
Avea experienţă.
Lăsaseră de pază,mai la o parte o imitaţie de vrabie,o dansatoare.
Din cnd n cnd,băgă capul sub aripă şi şi număra visele aeriene.
Atacaseră tufa de iarbă,frontal şi pe ambele flancuri,folosind ceva din legile războiului inventate de Napoleon.
Ridicau capul,fixau locul unde vroiau să ajungă şi loveau scurt şi sigur fără mişcări inutile pnă terminau de consumat spicul.
Din stol se desprinsese perechea dansatoare,o corabie cu furtuna ascunsă n tuleele scurte,avnd felul lui masculin de a ajunge la spic.
Se arunca pe plantă cu capul lui pletos,nchipuidu-şi celebrii berbeci.
Spărgea porţile prin care acel firişor şi ascundea copii,privea calm ca un războinic perfecţionat.
Mă nşelasem,era un adevărat jucător de baschet,care ştia să-şi arunce cu destulă precizie la coş.
La un moment dat ridică capul.
Simţise ceva sau I se păruse.
Paznicul era calm.
Jucătorul continua să sară şi să prindă spice ca niciodată n viaţa lui.
O umbră se furişă n iarbă,l fixă un timp,apoi se aruncă asupra lui sub o curbă de cometă cu toată agerimea unei pisici.
Ghiarele unei labe l imobiliză de o aripă.
Stolul zbură cu furie şi spaimă departe de scena odioasă cu ţipete protestatare.
Se zbătu fără nici o şansă pnă cnd gura pisicii i prinse capul şi trosnetul sec punnd capăt agoniei.
Arbitrajul era incorect.
Jucătorul plătea cu viaţa lui victoria coechipierilor alungaţi de pupilele deformate.
Acum se aflau aproape de sufletul lui sfrşit.
Soarele,singurul spectator,plecă,de după deal se auzi oful lui.
Muri.
n lipsa jucătorului vntul ncerca să se ridice din iarbă murdar de snge,privind la paznic.
Scaunul lui galben,se legăna n răsuflări dese.
Fugise şi el.
 
DEclaratie de dragoste

Vad cerul in ochii tai shi revederea lui imi da puterea shi sperantza sa rezist in adancul chinului in care suntem pe malurile diferite ale minutei.
Totul pare absurditate shi clipe de nonsens cand imi amintesc aventurile anterioare ce cantaresc atat de infim sau mai ca nici nu cantaresc.
O singura scanteie de lumina shi o raza de soare mi te aduce in gand shi nu te lasa sa evadezi in nici un fel.
Tot ce fac e cu un scop shi tot ce gandersc e consecintza a tot ce simt pentru tine shi inka odata pentru tine!
 
Din toate lacrimile care au curs candva, au crescut trandafiri, din care in fiecare zi am cules cate unul. Si in fiecare zi mi-am adus aminte de "spinii" pe care acestia ii aveau. Dar la vederea frumusetii lor,am uitat de fiecare data... Am cules pentru prima oara un trandafir alb, pe care spinii nu-l uratisera inca si puritatea lui s-a oglindit in viata mea... Am cules
apoi un trandafir rosu, fara de care gradina mea n-ar mai fi ramas aceeasi.Atunci am inteles ce inseamna "iubirea" si tot atunci... l-am intalnit pe "el"... Fara sa vreau, am simtit cel de-al treilea trandafir; ale sale petale galbene, cum se scuturau una cate una in mana-mi cazuta in cautarea dragostei "lui" zadarnice... Am simtit cum trandafirul cu petale transparente se scutura, iar fiecare petala cadea una cate una, ca fiind lacrimile mele... Am cautat in zadar sa gasesc in imensa "gradina" orice alt trandafir, pentru ca toti se uscasera. Atunci am cules fara sa vreau, pe ultimul, acela violet, care inca nu se ofilise. Doar o petala aruncata, a alunecat grabita pentru a pecetlui despartirea noastra... Acum "gradina" este goala si vantul "alearga" de la un capat la altul pentru a da fila cu fila viata mea si
pentru a "matura" petalele cazute...
 
Camera de un albastru intunecat era doar de rezele slabe ale lunii. Era o camera in stilul art-noveau cu un pat mare in mijloc. Se impunea divanul din camera shi abajurul. Pe pat - dormea o femeie, o tinara femeie, firele de par ii acopereau obrazul. Era intr-o rochie de noapte de matase alba, cu dantelea la margini. Din cauza paturii care o acoperea pina la jumate se observa sinul dezgolit shi sfircul roz. Ii puteai vedea faptura angelica in oglinda, ce-i drept in semi intuneric. Misterul care pluteau in acea incapere ii dadeau un aer special, shi totushi la prima vedere parea mai degraba infricoshator. Era o liniste de mormint, se auzea doar respiratia usoara si regulata a singurei persoane din camera, pina cind singura, nici nu stia ce o asteapa in continuare. Dadea impresia de parca timpul s-ar fi oprit shi totul a ramas suspendat de un fir pina cind se va intreprinde prima miscare shi ..... deodata usha se deschise.......
 
In obstacolele existentzialului, care de multe ori sunt fatale shi unde omul de rand are posibilitatea de a recurge la mishelie shi minciuna, pentru a evada din ghiarele dificultatzii, adevaratul caracter rezista shi chiar subjuga teroarea, raspunzand cu doze nelimitate de bunatate shi lumina sufleteasca, cruzimii shi minciunii
 
Revoluţia mecanică
Anul 2045, septembrie, Los Angeles.
Oraşul este nvăluit de ceaţa ce s-a năpustit asupra lui de o săptămnă ncoace, răcoarea străbate fiecare ungher şi fiecare celulă vie, transmiţndu-i un tremur continuu. E linişte mortală, nici o frunză nu-şi trădează prezenţa, nimic nu indică viaţă de parcă pustietatea domină oraşul şi ntreg globul pămntesc.
07:00 Soarele o manifestare a divinităţii dar mai ales a unui
nceput speranţă, demult e pe cer şi demult a trezit oraşul din amorţire. Bubuit şi vjit, un zgomot exagerat de infernal exprimă antiteza evidentă dintre noapte şi zi, străzile aglomerate iau o alură de muşuroi, nsă nu de furnici, ci de lăcuste, adunate pentru a distruge tot ce-i viu şi tot ce mişcă. Roboţii k-45, dotaţi cu sistem precis şi corect, forfotesc pe străzi fiecare cu ndeletnicirea sa unu plimbă cini, unu pisici, unu vinde flori, altul mătură străzile, unul este n calitate de poliţist de circulaţie. Nici nu te vezi n această imensitate de maşini, dar uite că apar şi oamenii, unul cate unul, parcă jenaţi de prezenţa lor firească printre această mulţime de roboţi. Omul ncă e stăpn, el mai poate conduce, mai poate afirma, mai poate gndi şi simţi liber...
2046, 8 mai Compania Renaşterea k-45 (cea care produce roboţii k-45)
suferă nişte schimbări colosale n tehnică, menite pentru a mai performa tot ce la moment era deja exagerat de performant. Proiectul se desfăşoară cu succes, oamenii ieşiţi pe străzi, cu urale ntlnesc acest nou val de idei şi proiecte, unii chiar se nchină, unii se roagă, alţii şi fac cruce oraşul e cuprins de o emoţie extraordinar de profundă.
2046, 9 mai, 08:00 E dimineaţă soarele parcă mai luminos şi mai mare şi-a revărsat săgeţile de foc asupra oraşului, a nceput să apară circulaţia, dar remarcă: se văd doar oamenii prezenţi, nici urmă de roboţi. Apar semne de ntrebare, dar totul iese la iveală odată cu apariţia acestor maşini, ieşite de sub control, ntr-un număr imens care de pe unde apar : din helecoptere, camioane, subsoluri, asaltnd clădirile oraşului.
12:00 Dezastru, fum şi pulbere, fum şi iarăşi pulbere, e imposibil de respirat, vizibilitate zero dar cu toate acestea tăcerea a ncununat oraşul deja mort!
 
Calendarul imi arata o cifra, un betisor, singuratic...
simt cum, sangele, imi sugruma, gatul...simt, o usa inchuiata, aceeasi
usa inchuiata...de cate ori am batut, la ea...e o liniste infernala
dincolo, in lumea umbrelor... sunt o usa inchuiata, si nu am maner,sunt
doar un lemn, o buturuga, plana, neteda, de la mijloc, neatinsa de
nimeni, si putrezita la margini. Imi este greu sa-mi tin in contuniare
lacatul, dar voi rezista...pana-n intr-o zi, cand voi fi, facuta
tandari, pana cand, voi deveni, un rid al lemnului, si imi va ramane
doar scheletul...sunt o usa, nedeschisa, cu adevarat, sunt acea usa,
singuratic, ce nu duce nicaieri, sunt acea usa ce nu are nevoie de
vizitatori, nu am nevoie de pumni, si atingeri neprihanite, sunt doar o
usa neagra, fara umbra, fara iesire si intrare. Sunt o bariera, in
calea nimanui, doar a soarelui si vantului, ce m-au putrezit
definitiv... as vrea sa fiu un lup de stepa...as vrea sa fiu stepa.
Pacat ca o usa poate doar visa, si gandi, singura. Sunt lipsita de
cuvinte, sunt lipsita aer...abia astept sa dispar, si sa trec in lumea
umbrelor, dincolo de usa.
Sunt o imbinare de molecule, a unui copac...am fost un copac, in
lumea lui, cu vise... singur, tainic, la o margine de gradina,
bucurandu-ma de soare, si de vant, doar atat...sa fiu singur, umbra.
Sa-mi intind frunzele in cer, sa cant, sa dansez, in ploaie, sa rad, sa
plang, mai ales sa plang...sa vorbesc cu pamantul, sa sarut cerul... sa
fiu un copac, ascuns, disparut...uitat.
Ce patetic, sa crezi, sa gandesti, ce patetic..sa ai suflet..si fara
vreo stiinta. Ce patetic e sentimentul..
As vrea sa fiu o usa, fara pereti, fara lacat, fara maner..doar o
usa, in intuneric, in vid. as vrea sa fiu o usa...loviti, atingeti,
bate-ti, incercati, cunoasteti...nu va raspunde nimeni, nici usa nu va
tremura, ar vrea sa dispara... nimiciti-o, spargeti-o...sub ritmul unei
simfonii, in patru parti... am fost o usa... am fost un copac, am avut
si tulpina, si crengi uscate, si frunze, cazute. am fost...
 
In timp ce tu dormeai

L-am vazut fericit. Fericit in prima zi in care m-a intalnit, nestiind cat venin aveam sa aduc in viata lui, nestiind cum aveam sa ii distrug linistea.

L-am vazut singur. Singur printre cioburi de oglinzi. Oglinzi ale viselor lui pe care i le-am spulberat, vise care nu au avut nici un fel de importanta pentru mine.

L-am vazut intr-o sala. O sala circulara cu sute de portete de jur imprejurul lui. Portrete fara chip. Portrete care ar fi avut chipul meu cand nu imi pasa ce imi spune.

L-am vazut in alergand. Alergand intr-o livada de ciresi infloriti acoperiti de zapada. Zapada a racelii dintre noi. Raceala ce eu am adus-o in viata lui atat de linistita pana atunci.

L-am vazut dormind. Dormind atat de linistit. Dormind in timp ce ma indepartam incercand sa nu il mai ranesc. Sa nu mai vreau sa il ating si cu fiecare atingere sa ii provoc o noua rana. A deschis ochii o secunda si mi-a zambit. L-am iubit si mai mult.

L-am vazut fericit. Fericit alaturi de prietenii lui care au fost prietenii nostrii. Langa el era cineva. Cineva care il facea fericit si care scosese din viata lui tot veninul lasat de mine. Era fericit si m-a durut cand mi-am dat seama cat de tare l-am ranit.
 
---tu sa nu-mi zici mie ca ma cunosti, sa nu-mi dai sfatul pe care tu nu l-ai urmat, sa nu-mi arati rana pe care ai primit-0 doar din vina ta, sa nu incerci sa te folosesti de mine, nici sa-mi arati calea. de ce incerci sa-mi alegi tu, pentru mine, binele de rau? de ce-mi sufli in fata tigara si-mi zici ca pe mine ma va omora daca o voi fuma?
eu sunt mic sau mare, sunt om sau bucata de om, dar sa nu-mi zici ca la varsta mea erai asa si asa, esti acum un ca.cacios batran fara marea realizare pe care mi-o impui. nu ma fa de rusine in fata oamenilor, eu sunt acum o personalitate, pot lua decizia cea mai importanta sau cea neinsemnata, ma voi indragosti de ea pentru ca de ea m-am indragostit.
---stai, stai, stai, tinere om, crezi tu ca adevarul tau e cel mai important doar pentru ca tu il spui si-l crezi? esti un nimic plin de viata usoara, crezi tu ca decizia ta schimba universul, mucosule? crezi ca daca te ca.ci sub soare nu mai poate pamantul de bucuria evenimentului? stai linistit, nimeni nu va intoarce capul nici cand ai sa urli disperat dupa ajutor. si sa nu-mi zici ca eu nu te inteleg. tu esti un om nu o bucata de om, dar inca nu esti cel care sa ia decizia, stiu ca te simti in stare sa muti muntii din loc, insa esti doar o briza si te simti uragan, oricine cu un singur bobarnac te poate intoarce acasa plangand, plus la asta eu nu-ti dau sfatul decat pentru aceea sa nu faci greseala pe care am facut-o eu. eu vreau ca tu sa fii mai bun ca mine.
--- acum stai tu. de ce eu trebuie sa fie acela care sa-ti indrepte tie greseala? crezi ca ma ajuti cu sfaturile tale? crezi? sa stii ca mai mult ma adancesc in confuzie, viata mea e alta decat a ta, eu nu sunt o mladita crescuta din ram, eu sunt o alta samanta, sunt un alt fruct, nu sunt continuarea ramurii, de ce nu ma intelegi? de ce intotdeauna ma faci sa ma simt mic si neinsemnat?
ok sa lasam asta nu am sa mai vorbesc cu tine o luna
 
In curand voi absolvi facultataea. Imi voi cauta de lucru shi in final voi gasi ceva. Voi lucra cu nishte oameni superbi, dar care ma vor enerva la culme. La o serata organizata de companie, ma voi duce imbracata in nishte blugi shi un maiou roshu decoltat(macar ceva festiv). Voi discuta cu oameni pe care prima data ii vad shi un tip mai curios din fire ma va intreba daca imi place ceea ce fac. Ma marit cu el. La nunta foarte probabil sa fiu insarcinata. Am contractzii shi-mi vine sa-mi ucid sotzul, pentru ca pe el nimic nu-l doare. Nasc un baietzel. Sanatos. Riduri am. De 7 ani nu mai lucrez. Exact in perioada in care imi suspectez sotzul de adulter, raman din nou insarcinata. Fetzitza ia cursuri de balet. E atat de frumoasa(imi seamana mie)...
Am 55 de ani. Imi apare primul nepot. Sotzul zice ca va fi un mare fotbalist. Vaduva, privesc primul pom pe care l-am sadit impreuna... Mi-e dor de el(chiar daca ishi arunca shosetele peste tot shi nu spala vasele). Fiica ishi face griji pentru mine. Mi-a adus shi-un doctor. Ce ma enerveaza! Sa ai peste 65 shi sa se mire cand ii spui ca ai ametzeli! Mi-e teama de moarte... shi tot o visez pe mama in ultimul timp. Daca mor? Soarele va mai rasari? Desigur. Asta shi provoaca tristetze...
Mor. Shi vreau sa cred ca sunt pregatita pentru asta, ca doar nu degeaba am invatzat atata!....
 
Stau pe podea shi ma ating... Am pielea atat de moale! Nu vreau sa sune a publicitate. Vreau sa sune a incitare. Inchide ochii. Imediat aprind o lumanare. Ashteapta sa ma dezbrac. Ashteapta sa o fac dureros de incet...
Ma simtzi acum langa tine? Imi simtzi respiratzia parca hartzuitoare pe gatul tau? Nu ma saruta... Inca nu... Te vei grabi mai tarziu. Acum lasa-ma sa ma joc...
Tzi-am spus vreodata ca imi plac bratzele tale? Sunt atat de puternice! Shi buzele tale... profund ridate, le-ash saruta pana le-ash molipsi de culoarea buzelor mele... Miroshi a mare, a nisip, a extaz canicular. Ma innebuneshti shi vreau sa te devorez...
Da-mi mainele tale shi lasa-le sa ma atinga cum vor ele. Ca un orb care descopera lumea, ca un sculptor... Numara-mi pistruii de pe spate, gat, umeri, sani shi saruta-i pe fiecare in parte. Saruta-mi ochii care adora sa te priveasca!
E atat de cald aici... Sa-tzi scot maioul... sau poate sa tzi-l rup?
Ma simt senzuala shi vreau sa te aud spunandu-mi ca ma doreshti... Vrei... vrei... vrei sa ma...?
DEZGOLESHTE-MA DE INHIBITZII! Danseaza cu mine! Invatza-ma sa te privesc ca shi cum te-ash iubi! Strange-ma in bratze ca un nebun! Arata-mi o lume noua dincolo de peretzii ashtia apasatori... Infrange-ma!
Orgasm launtric cand, lipindu-te de mine, spui ca sunt tot ce vrei tu... Sa te opreshti... Sa mai ramai un pic in mine. Sa te tzin minte asha: cu frenezia din ochi, cu fruntea transpirata, cu zambetul serios, cu parul ciufulit, cu urechile roshii, cu tine in mine...
Simt ca te cunosc shi totushi n-am idee cine eshti! Daca-tzi spun ca mi-ai placut...promitzi sa ma intrebi cum ma numesc?
 
dialog
zeddo;144218 said:
Sa-mi intind frunzele in cer, sa cant, sa dansez, in ploaie, sa rad, sa
plang, mai ales sa plang...sa vorbesc cu pamantul, sa sarut cerul... sa
fiu un copac, ascuns, disparut...uitat.
Ce patetic, sa crezi, sa gandesti, ce patetic..sa ai suflet..si fara
vreo stiinta. Ce patetic e sentimentul..
As vrea sa fiu o usa, fara pereti, fara lacat, fara maner..doar o
usa, in intuneric, in vid. as vrea sa fiu o usa...loviti, atingeti,
bate-ti, incercati, cunoasteti...nu va raspunde nimeni, nici usa nu va
tremura, ar vrea sa dispara... nimiciti-o, spargeti-o...sub ritmul unei
simfonii, in patru parti... am fost o usa... am fost un copac, am avut
si tulpina, si crengi uscate, si frunze, cazute. am fost...

Cand credeai ca neantul exista in afara ta, el de fapt traia adanc in tine. Deveneai steril shi crud shi singur nu te mai recunoshteai. Priveai cu dispretz rasaritul de soare, care inainte te facea sa iubeshti viatza. Shi ploaia... Tzii minte ploaia? Picaturile de ploaie care cadeau cu atata blandetze pe pielea noastra ? Shi cum zambeai... Shi cat de fericit erai...
Ai riscat totul pentru un ideal, care in final n-a mai ramasa decat o parere, o deceptzie... Credeai atat de mult! A meritat oare sa cunoshti ceea ce altzii n-au cunoscut? A meritat oare sa dispari?
Jur ca n-am vrut sa-tzi dau drumul!... Dar tu te zbateai atat de mult! Shi eu credeam... shi eu credeam ca poate liber... te vei regasi... Shi eu plangeam cand te priveam urand tot ce simtzeai. Plangeam cu lacrimi seci cand tot ceea ce ai iubit, creat shi adorat ai aruncat in gol...
Te iubeam in ritm alert ca o nebuna, ca o sfanta, ca un fluture de-o zi care-shi cere iertare de la Dumnezeu shi eram convinsa ca El s-a nascut din privirea ta.
Tremuram ca o copila ca tu de mine potzi fugi, iar eu de tine-nu...
Eu nu shtiam ca iubindu-te e ca shi cum ash face dragoste cu moartea...
Astazi, acum, te voi regasi. Simt nevoia sa te revad ca in sfarshit sa ma eliberezi de tine, de cercul tau de vise shi dureri. Daca nu pe acest drum uitat de lume, plin de insecte moarte, care duce spre stancile shi copacii unde imi rosteai numele cu seninatate shi mister, atunci langa biserica aia gotica, din care in fiecare seara se auzea orga inaltzatoare...
Vei fi singur in noapte shi-o linishte suspecta te va invalui... Ma vei renega... Iar... Doamne, a cata oara?!
Shtiind ca ai ramas acolo unde te-am lasat, voi pleca... De data asta voi vedea oamenii zambind, soarele rasarind. Voi trai mai viu shi nimic din ceea ce ai fost tu nu-mi va aminti de tine...
Voi shti ca oricum.... candva, undeva, ne vom gasi shi reintalni sub forma unor inscriptzii in vreun dosar uitat al Universului...
 
Monologul prostituatei din mine

Cand ma vei intreba cum ma numesc n-o sa-tzi spun: 'Zi-mi cum vrei tu.Cum itzi place tzie.' Ma numesc Ana Maria Marta Magdalena. Sa-mi spui Magda...
N-o sa-tzi vin aici cu: 'Eu shtiu ce gandeshti. Shtiu ce vrei...' Pentru ca n-am idei ce-i in capul tau shi nici n-am al 3-lea ochi sau al 6-lea simtz... Eu shtiu ca ashtept. Nu conteaza ca nu pe tine. Pe oricine...
Nu ma intreba de dragul conversatziei daca am permis de conducere, daca am calatorit, daca... Mashini n-o sa-mi iei shi-n India n-o sa ma duci oricum...
Nu ma intereseaza cine te ashtepta acasa. Ai shi tu o viatza pe care trebuie s-o respect. Ce fel de viatza - nu e treaba mea...
Afara e noapte. Dupa ferestre sunt stele... Sa nu-mi cantzi poezii. Sa taci. Sa ma sarutzi. Sa taci. Sa ma dezbraci in linishte.
Ma iubeshti? Ce fain! Shi eu la fel... Doar ca eu-i iubesc pe totzi... Sunt asha... mai plina de iubire.
Shi-o sa vrei sa scapi de mine shi n-o sa potzi... Mirosul meu o sa te urmeze. Shi-o sa tzii minte cum te priveam de dupa umar... Felul in care te tzineam de mana...
Sunt cea mai rea.. cea mai murdara zeitza.... Sunt tot ce poate fi mai pervers... ca o leoaica care zgariie, ca o catzea care mushca...
Sa-tzi raman ca o inocenta totushi... Ca cea mai pura femeie care poate fi cu picioare lungi shi cu alura seducatoare...
Sunt o prostituata shi drama e ... ca... ma ascund de mine...
 
Back
Top