proza personala

Succesul meu in industrie se datoreaza faptului ca am un corp bestial. Si chiar daca sunt cam nasoala in pat… si unu n-ar mai vrea sa ma futa a 2-a oara, piata ma cere pentru ca sunt buna la suflet si cunosc limba romana. In cercul asta… se stie. Sunt mai multe rusoaice.
Ne recunoastem pe strada, in spitale, in biserici… ca noi multa credinta avem. Prin basma se vad firele de walkman si parca refrenul: ”You say you wanna let go. You say u wanna leave it”. Ne stim din saune, pseudo-cluburi, swing, hotele, etc. Toate de la periferii. Ca vezi, in Chisinau lucrurile se desconspira usor! Cele mai multe din noi vin ori din ASEM ori din striptease. Ca cica, astea de la USM sunt asha… mai tarance.
Ne recunoastem tacit, evident. Tinem in continuare spatele drept, privim un pic. Si coborim ochii… zimbind perfid si trist. Ne e prea scirba sa ne confruntam cu ceea ce suntem de fapt. Noi putem fi traducatoare, secretare, asistente medicale, dansatoare, interprete, clarvazatoare. E clar ca nu e vorba de jocuri de rol. Noi ne transformam. Asta e. Pot sa ma cheme sa intimpin un oaspete. Sau mai multi. Si-n aceeashi zi un domn de prin centru are nevoie urgent de niste acte foarte importante. Ah. Forfota asta.
Noi rar ne afisam in publicul binecunoscut, gen Drive, Penthouse, Cherry Café, Passione, etc. E un mit cum ca acolo stau “fete”. Sau stau. Da’ nu noi. FETELE. Alesele.
Ieftine oricum nu suntem. La urma urmei, am profesori si unchi. Exista un fel de underground pentru tipele de alde noi. Ma cam tem ca o sa fie afectat… acum cu criza asta. Creditele pentru “saloane”. Dobinda care s-a cam erectat. Nu achiti- inchizi- n-ai unde. Plus ca sotiile nu mai trimit bani. Da’ asta oricum nu o sa ne afecteze pe noi- cele care suntem mai sus. Noi nu ne culcam cu soti ratati. Astia sunt pentru curve ieftine de tot.
Eram dupa un analist foarte economic odata, (mi se rupe ca trebuie sa mai port si discutii tematice cu astia, ca nu sunt curtezana, lua-m-ar!) si el intreaba: “Nu te supara… stii ca tin la tine… cum crezi.. criza asta cum o sa te afecteze?” Si eu… gindeam sa-I zic ceva despre contul meu bancar inexistent de la Agroinbank, capitalul caruia in mare parte e autohton sau nush… I-am raspuns doar: “Se vede c-o sa ma culc cu multi analisti chinuiti de intrebarea asta”. El a ris si eu am meditat. E asemanator cu situatia sobolanilor. Noi suntem oriunde e putred. Suntem suficient de puternice sa razbim. Iar putred e oriunde… In New York, Cahul… tot aceeashi sobolani. Doar ca unii rod cranii… altii maninca parmezan. Si atita timp cit comertul in RM e 70% nu shtiu ce din bugetul statului (vorba uneia de la ASEM), eu gindesc c-o sa fie bine. Si mai ales… ca la nivel psihologic (vorba mea, evident) o sa provoace sentimentul de nulitate si impotenta, noi… intotdeauna… o sa fim preferatele statiuni balneare. Nu ne pierdem.
Ironizam cind ne aduna soarta cumva… ca noi avem viitor luminos, putem sa ne bagam oriunde. Majoritatea din noi au cultura generala, au gindire flexibila, etc, deci au burse. Iar daca sugi bine si cui trebuie poti sa ai si burse de ajutor social, prezidential, etc. Oho. Oare n-ar trebui sa ma puna pe ginduri faptul ca n-am bursa? Ma rog, probabil nu sug bine. In fine… In CV-ul nostru nu sunt doar abilitati, ci si nume de sefi cu care ne culcam. Iar asta, Doamne cit de mult conteaza pentru sotiile lor.
O prietena de-a mea... e-n si mai Est acum, sarmana… s-a gasit suficient de tare sa-si santajeze tipul. Ca sa fie clar pentru diletante: asha ceva nu se face. Una care se respecta-n meserie nu se ambaleaza, ca oricum curva e, si nu compromite. Ala i-a distrus viata intr-atita incit nici heroina n-o ducea pe alta unda. A plecat zicindu-mi ca se face femeie serioasa si mama. Sper ca stie ca mai intii tre’ sa se trateze de Chlamidie si Trichomonoza. A cazut prea jos in depresie, respectiv si-n cercurile astea…
E prea buna ca sa se schimbe - o stim cumva. Mi-e dor de mor da’ mi-e ciuda ca pina acum mai am rani in nas iar bancnotele de 20 de euro… nu-mi amintesc decit de doza necesara de praf. E un fel de tic. Le miros de fiecare data. Cel putin, hu, nu-s in vreun spital murdar ca sa mi-o trag cu dilerii pentru un sniff. Cu toate ca. Acelasi cacat.

Tata, eu nu credeam ca ma transform. Dar aveam nevoie de plombe scumpe si un prieten s-a oferit sa ma ajute. Dupa care ficatul lui mama, respectiv… s-au oferit sa ma ajute prietenii prietenului asta. Tot asha pin’ l-am gasit pe G. Tipu’ care are grija de noi. Sa nu crezi ca e fain-ushor. E ca-n labirint. Din clipa in care intri – vrei sa iesi.
Noi nu ne plingem pe fata. E mult prea ridicol- ar insemna cumva ca ne punem in valoare iar noi nu negociem decit pretul si pachetul de servicii. O fata face ceea ce o fata trebuie sa faca. Sa ma.
Noi nu vorbim mai mult decit trebuie, ne stim prea bine responsabilitatile. Nici nu tindem sa exageram seducind.
Stii, tati, care e diferenta dintre prostituatele de “lux” si celelalte? Alea cu pretentii n-o sa-si permita niciodata sa imbrace haine scurte, strimte si lucioase – nici daca il rupe fantezia. Poti sa ai vaginul lat, important e sa fii frumoasa si sa creezi o imagine sofisticata- limbaj, tinuta, priviri, umor. Calcule.
Era un tip straniu nu demult. Astia nu-mi plac. Sperie. Cu toate ca gindul ca poate e-un maniac si mai ucide, intriga cumva. M-a angajat pentru 2 zile, timp in care nu mi-a zis decit sa ramin goala, sa fac ce vreau, da’ principalu’ – sa dorm linga el. Eram perplexa, ma simteam ca naiba si vorba aia- nu-s stripteuza ca sa las nesatisfacut barbatul- ajung la curea iar el: “Chiar nu poti sa te prefaci ca ma iubesti?!” Si eu mai curva, tati, ca atunci niciodata nu am fost. El nu parea de ala care vrea sa “salveze”, care fute-fute dar tot asha fain intreaba c-o mutra de parca foarte trista: ”De ce ai ales viata asta?”. Sa ma. Altruistii dracului. Ap’ asta era special. Era poate, cel mai singur din toti. Cel mai fain.
Dar eu, tati! Eu am tablouri scumpe… eu am carti rare. Vreau si eu pe cineva. Sa cumpar si eu un om. Da’ nu vreau curve – vreau indivizi veritabili. Eu am bani. Platesc oricit! Si parfumuri scumpe pot sa darui si haine de marci prin ebay sa comand. Dispun de tot. Sa-mi zica ce vrea, ca eu ii dau tot. Eu fac tot. Ma distrug, dar! Tata, vreau si eu o jucarie! Sa am grija de cineva, macar pe-o noapte. Sa-l iubesc atunci ca pentru totdeauna. Promit sa fiu cea mai buna si dulce. Tati… dar nimeni nu mi se vinde. Nimeni, tata. Si eu atit de mult vreau asta. Sa fiu si eu Dumnezeu. Intelegi? Nu doar o...

Curvele, tata, n-au noroc. Tin minte cum comentai “Luceafarul”… “Asculta bine, pui! Catalina nu-I o simpla muritoare! Catalina mai e si curva! Luceafarul cit de mult a iubit-o iar ea ce-a facut?! S-a culcat cu altul! El intr-atit de mult a iubit-o incit s-a sinucis. Asta e. Tot sensul.” Mica, proasta, te credeam in tot ce spui. Manole si pina acum e terorist. Un om de bine nu baga niciodata o Ana in ziduri…. Cit de scumpa nu i-ar fi constructia si menirea. Femeile sunt mai presus de asta.
Pin’ in clasa a 6-a ziceam tuturor ca esti regizor. Da’ tu, tati, minteai. Da’ o faceai subtil si cu idee, nu ca imbecilii astia de linga mine.
Mi-e dor de tine, tata! Mi-e atit de dor de tine! Vreau sa vii sa-mi spui ca sunt frumoasa, ca sunt… Ca numai pe tine, tati, te cred! Tu nu vrei sa mi-o tragi. Tata!
Erai mai frumos ca niciodata. Palid, rece… da’ zimbet calm si bun. Imaginea asta o port in mine de fiecare data cind imi ies din minti. Aveam 12 ani si te tineam de mina. Babele-mi tipau sa te sarut pe frunte, ca vezi! E rind mare la mort. Tineam tare sa nu pling… ca-n copilaria mea, credeam ca te-ai scula din morti doar ca sa-mi spui: “Nu fi proasta. Fetele destepte nu pling.” Simteam ca ti-e frica, tata, erai singur acolo… Eu m-as fi culcat linga tine… te-as fi imbratisat si impreuna cu tine m-as fi dus. Doar ca mama…
Mi-ai lasat-o cretina si suferinda. Tu erai mort- eu trebuia s-o iubesc. Ea traia pentru tine – eu trebuia sa am grija de ea, sa-I fiu prietena, premiu de consolare. Tot cacatul. Pina acum, tot pe tine te iubeste. Si eu atit de mult o urasc din cauza asta.
Eu uit totul, eu iert totul, da’ vino… Sa plecam undeva, sa fugim. In doi asha… ca-ntotdeauna. Atita nevoie am de tine! Ca te iubesc atit de mult. O sa am grija de tine, vei vedea… N-o sa adorm pina tu n-o sa adormi. O sa te acopar cu patura ta preferata. Aia cu elefanti albastri. Tata, eu 38 de astea am cumparat! Si toate cu elefantii tai… Tata? Esti acolo?
Probabil… ma scuipi. Da’ scuipa-ma pe bune… ca e saliva ta si eu si pe ea o iubesc… Tati?
Cind o sa mor, te gasesc. Oriunde. Ma culc cu toti zeii, dracii, ingerii, orice. Si n-o sa mai scapi. Vei fi al meu pentru totdeauna, te voi imbratisa in sfirsit. Si toata sperma care-ai lasat-o in vaginul mamei… Toata sperma care au lasat-o altii in vaginul meu… Umilintele la care m-ai supus… Banii… Penisurile. Pentru tot. Te tai, tata. Te fac bucati mici… Si din bucatile astea mici… o sa fac altele… si mai mici. Si cu oasele tale o sa desenez nori. Te zgirii, te ling, te sug, te maninc, tata. Ca eu atit de mult te iubesc. Si chiar tu imi spuneai ca nu-I nimic mai inaltator decit sa mori ucis de cineva pe care-l adori. Minte bolnava ce-ai fost, numai pe mine ma adorai. Tata, privirea ta trebuie sa fie superba. Abisala ca orgasmul anal, tata.
 
:) nu chiar semnul egalitatii...

ce fain e ca unii asha mai pe dincoace mai pe dincolo intreaba: da' unde ziceai ca lucreaza taica-tu? sau chestii de genu'. :)
si mai ales astia care ma cunosc reactioneaza asa... foarte suspect, de parca tot pe dubii ar ramine. presupun ca daca as scrie ca am vizitat planeta Marte si ca as fi facut sex acolo cu un extraterestru albastru si lipicios... tot m-ar crede. ceea ce bucura. :D
 
capsunica;218541 said:
:) nu chiar semnul egalitatii...

ce fain e ca unii asha mai pe dincoace mai pe dincolo intreaba: da' unde ziceai ca lucreaza taica-tu? sau chestii de genu'. :)
si mai ales astia care ma cunosc reactioneaza asa... foarte suspect, de parca tot pe dubii ar ramine. presupun ca daca as scrie ca am vizitat planeta Marte si ca as fi facut sex acolo cu un extraterestru albastru si lipicios... tot m-ar crede. ceea ce bucura. :D
avatar2262_30.gif
Capsunico, esti senzationala (si nu ma refer doar la avatar).
Talent de "de pe dinafara", as zice.
Nu stiu daca publici ceva pe undeva dar, sunt convins ca ai putea trai bine din asta.
Cu o minte si un talent ca al tau poti sa pui pe bigudiuri mintea oricui.
Felicitari si la mai mare.

flower5.gif
 
Asta nu e doar faina si excitanta in dulcele stil neclasic al tau, dar e si... socanta - calitatea cea mai greu de obtinut these fucking days. Cam oricine a avut cea mai mica incercare literara vreodata si ti-o citeste cred ca se simte brusc fara maduva prin comparatie. :) Nu as putea scrie niciodata despre maica-mea asa :p , as insfaca subconstientul freudian si l-as castra inainte sa apuce sa isi exprime tenebrele.

La criticat, doar o faza : "am un corp bestial. ... chiar daca sunt cam nasoala in pat… si unu n-ar mai vrea sa ma futa a 2-a oara". Nu exista asa ceva. :) Dorinta masculina de a o avea din nou pe una nu are nicio treaba cu cat de profesionista e, daca are un corp bestial. Chiar ar putea sa i se para mai excitanta nepriceperea. Doar aici se simte un pic ca nu esti curva. :D
 
capsunica;218727 said:
WOW!

Multumeeeesc. Multumesc pin' la stele. M-ai facut sa ma simt senzational!!!
Muah!
heart.gif
Emotionant.
Avand in vedere ca nu ai folosit "quote" am dreptul sa sper ca mie mi-ai raspuns si nu pot decat sa ma bucur.
Intotdeauna o asemenea declaratie te face sa te umflii in pene daca esti barbat.
;)
 
Gazeta de pe Rete

Gazeta de pe Rete
dsc_9710_.jpg
pic17035.jpg


ZDREANTA de Tudor Arghezi
.
L-ati vazut cumva pe Zdreanta,
Cel cu ochii de faianta?
E un caine zdrenturos
De flocos, dar e frumos.
Parca-i strans din petice,
Ca sa-l tot impiedice,
Ferfenitele-i atarna
Si pe ochi, pe nara carna,
Si se-ncurca si descurca,
Parca-i scos din calti pe furca.
Are insa o ureche
De pungas fara pareche.
Da tarcoale la cotet,
Ciufulit si-asa laiet,
Asteptand un ceas si doua
O gaina sa se oua,
Care canta cotcodace,
Proaspat oul cand i-l face.
De cand e-n gospodarie
Multe a-nvatat si stie,
Si, pe branci, taras, grabis,
Se strecoara pe furis.
Pune laba, ia cu botul
Si-nghite oul cu totul.
- "Unde-i oul? a-ntrebat
Gospodina. - "L-a mancat!"
"Stai nitel, ca te dezvat
Fara matura si bat.
Te invata mama minte."
Si i-a dat un ou fierbinte.
Dar decum l-a imbucat,
Zdreanta l-a si lepadat
Si-a-njurat cu un latrat.
Când se uita la gaina,
Cu culcusul lui, vecina,
Zice Zdreanta-n gandul lui
"-S-a fãcut a dracului!"

CATELUS CU PARUL CRET

Catelus cu parul cret,
Fura rata din cotet.
El se jura ca nu fura
Si l-am prins cu rata-n gura
Si cu ou-n buzunar,
Hai la Sfatul Popular.

Analiza declaratiilor

Iata declaratiile unor oameni in ceea ce priveste hotia din tara noastra . Am gasit si poze care s-ar putea sau nu, sa fie ale infractorilor.
Dupa cum se vede, prima este semnata. Un domn numit T.A. are curajul sa isi puna iscalitura. Curajos om.
Se face o descriere destul de buna a odiosului individ.
Betiv sau purtator de lentile de contact, neglijent, sarac, scandalagiu, dar frumos.
- Betiv sau purtator de lentile de contact pentru ca are ochii sclipitori cu aspect de faianta,
- Neglijent, deoarece umbla nebarbierit si nepieptanat, (…e flocos dar … )
- Sarac, deoarece umbla cu haine peticite,
- Scandalagiu, deoarece are nasul strambat pe la cinestie ce bataie.
Cu toate astea, vedem ca e un tip frumos, deci o fi si vre-un gagicar, o obraznicatura frumusica, asa cum le place cuvioaselor si simandicaselor doamne gospodine care nu isi insala niciodata barbatul cand acesta e acasa, poate, doar cand vine beat.
Mai vedem ca e si un mincinos.
Pentru a intelege mai bine, cam ce vrea autorul declaratiei (probabil un tip din lumea interlopa) sa ne spuna, trebuie sa facem unele traduceri din limbajul criptic, argotic, pe care il foloseste.
Astfel, cotet=banca, oua=bani, gura=buzunar, paznic=gospodina.
Caracterul sau periculos si parsiv se vede din faptul ca, prins fiind cu banii in buzunar, chiar pus in fata evidentei minte cu nerusinare.
Cum e si normal, pentru a fi dovedit i s-a intins o cursa: In safe-ul bancii au fost bagati bani marcati (…un ou fierbinte). Si astfel, una din actiunile politiei a fost incununata de succes.
Cea de a doua declaratie apartine cuiva care, din dorinta de a-si proteja identitatea, semneaza plin de curaj, pe o alta foaie decat cea pe care e declaratia. Aceasta s-a pierdut deoarece o secretara romanica a luat-o acasa si a inramat-o.
Aici avem de-a face cu un individ cret; la fel cu domnul Zdreanta, mare pungas si gainar, mincunos si ticalos.
Mai ticalos decat numitul Zdreanta as zice. Pe langa oua fura si rata care le-a produs.
De-a dreptul odios.
Cred ca individul cret, ori e primar, ori consilier local, ori angajat al primariei, ori ruda cu unul din acestia. Altfel nu vad de ce prins cu rata-n gura si cu oul in buzunar este dus la Sfatul Popular si nu la Politie.
Sa fie din cauza ca traim intr-o tara corupta?
 
PiggyEFromHell;218875 said:
De unde va luati voi lume atat de genii? :D

Duras... sterge posturile astea... ca-s aberatii ce n-au nimic cu proza personala... pe langa faptul ca sunt neinteresante. Lasa utilizatorii cu talent sa se exprime.
avatar71_4.gif

Purcelul din Iad? Adica porcul dracului sau dracul porc? Cum e corect? Cat despre treaba cu talentul, toti romanii se nasc poeti, nu doar aia care scriu dictionare.
Sa sterg? De ce? N-am si eu dreptul sa scriu aberatiile pe care le doresc? Nu-i nimic, poate isi face cineva mila si traduce in limba rusa, ma gandesc ca o sa sune mai bine cand te marinezi cu vodca.
P.S.Si mie mi se pare ca nicknameul tau e scris gresit d.p.v. ortografic si aberant ca si conceptie dar nu ti-am zis ca trebuie sa ti-l schimbi.
 
Re: Sal DURRAS,esti total

Duras;218929 said:
Sfat:
Lasa dracului vodca, ai ficatul prea sensibil si iti influienteaza discernamantul.
Sa stii ca IQ-ul nu e concentratia alcoolica a vodcii din fata ta.

Ai niste glume care daca le-as numi seci ti-as face un compliment.


Duras said:
Inseamna cu totul altceva. Nu-ti bate capul cu asta, nu are sens ...

Bun, anunta-ma cand ceea ce scrii va avea in sfarsit un sens.

Duras said:
Nu vezi ca se uita Capsunica la noi? ... ne facem de rusine ...
Mai corect ar fi ca tu te-ai facut de kk...

P.S. Sunt mandru ca un user cum e Caliopi e prietenul meu, am unii si mai rai.
Se stie... ratatii se aduna.

CALIOPI;218948 said:
Lasa-l in solda DOMNULUI..PIGGY e foarte surmenat ,nu mai are somn din cauza postarilor cu aroma de capsuni.,care-i reseteaza neuronii,unul cate unul .
In plus ,lucreaza la inventia care va face porcul sa zboare.Cica sub pamant srl isi face si un adapost antiatomic.Reprezinta arhetipul geniului transprutinic care va baga MOLDOVA LUI sub pamant srl in decurs de numai o generatie.
Sa-ti explic o chestiune... daca arunci 3 cuvinte complicate intr-o fraza fara sens, nu capata inteles printr-o minune divina. Ramane oricum o tampenie. E trist faptul ca o replica decenta nu poti scrie, provocand nimic altceva decat plictiseala.

CALIOPI said:
Moldova NOASTRA insa va ramane la locul ei ,cu istoria si mortii ei..P.PS[AKM]-ul tau e de nota 10,s-a marcat ,man !
Hai mai scuteste-ne cu propaganda asta ieftina de patriot retardat dar convins. Nu esti mai important doar pentru ca stragi mai tare... plus ca nu are nici o legatura cu tema.
 
@piggy Iesti Fruom Hiell

Hai mai scuteste-ne cu propaganda asta ieftina de patriot retardat dar convins. Nu esti mai important doar pentru ca stragi mai tare... plus ca nu are nici o legatura cu tema.
[/COLOR][/QUOTE]..Onorabil lumpenproletar al limbghii muoldovinesti ,vierbul "a stragi"di la ci se traji..?Pana si oile mele de la stana behaie mai bine pre limba ta .momarlane..!Hai sa-ti dau eu ceva in legatura cu tema :conjuga verbul; "a striga'' la timpul prezent pana o sa incepi sa urli..Atunci,toti capsunarii isi vor da seama ca ai facut pe matale..
 
Cautarea Perfectiunii

(Capsunicai pentru talentul sau, cu scuzele de rigoare. Uneori barbatii se poarta ca un elefant intr-un magazin de portelanuri):)
Cautarea Perfectiunii.
Sculptorul isi savura momentul de glorie.
El, fiul unui om de rand, un taiator de marmura ca oricare altul sa se bucure de o asemenea onoare, era maximumul a ceea ce putea spera de la viata. Ba. Poate putin mai mult decat atat.
Cand Despotul il declarase Marele Sculptor, il singularizase. Nu era un mare sculptor ci Marele Sculptor. Singurul.
Ce-i drept, in sufletul sau stia ca meritul este al imaginatei sale care il ajutase sa recurga la o mica stratagema.
Cu multi ani in urma incercase sa sculpteze un bust. Cuiva i se paruse ca semana cu adminstratorul carierei de marmura.
Acela cand aflase ii cumpara statueta, nu mai mare decat pumnul unui barbat.
Apoi, cineva il ruga sa sa sculpteze un bust al sefului pazei Marelui Templu. Dorea sa ii faca un cadou.
Dupa un timp, busturile facute de Scuptor se regaseau in toate casele. Marimea diferea in functie de treapta sociala pe care se gasea beneficiarul.
Marele Preot a ii ceru intr-o zi sa sculpteze o statuie a Zeului, o statuie care urma sa stea in fata Marelui Templu.
Cum nu exista o dovada certa a felului in care arata Zeul, se hotari sa-l faca sa semene cu Despotul.
La sfarsit, se temu sa nu fie acuzat de cineva de blasfemie.
Nu se intamplase.
Despotului, care era considerat el insusi un semizeu, ii placu. Astfel considera ca prestigiul sau va creste.
Sculptorul deveni Marele Sculptor.
Titlul de Marele Sculptor fu asimilat Marii Nobilimi, grupul restrans care se bucura de fafvoruri speciale. Incepand de la locuinta si terminand cu o indemnizatie detul de consistenta in bani pe toata durata vietii.
In scara sociala fu asezat sub cei zece Mari Sfatuitori si peste Marele Judecator.
De cand capatase demnitatea respectiva nu mai sculpta.
Doar, trebuia sa se exprime asupra muncii unor sculptori.
Plictisit clasifica sculpturile dupa cum ii placeau sau nu. Nimeni nu indraznea sa puna la indoiala priceperea sa. Era Marele Sculptor.
Incet, timpul trecu. Fortele incepura sa ii slabeasca. Imbatranea.
Veni si Ziua Trecerii.
Ziua cand trebuia sa se prezinte in fata Zeului pentru a da socoteala pentru faptele vietii sale.
Era profund impresionat de camera in care se gasea. Totul era din alabastru, in afara de jiltul de jad.
Constata ca Zeul nu semana deloc cu statuia care ii aduse gloria.
Zeu il privea cu ochii sai patrunzatori.
- Tu Sculptorule nu ai reusit sa iti indeplinesti rostul pentru care ai trait. Rostul tau era sa sculptezi Perfectiunea. In consecinta ai de ales intre doua variante. Fie intrii in Lumea Eterna ca un om obisnuit fie te intorci in viata de muritor sa cauti in continuare. Sa faci ce nu ai facut.
- Aleg cautarea, spuse Scupltorul si in clipa urmatoare, se trezi in atelierul sau.
Un bloc de marmura il astepta.
Cu furie isi lua dalta si ciocanul. Intra in starea de euforie in care intra in tinerete cand indeparta partile inutile, facand ca statuia care era ascunsa in blocul de marmura sa iese la iveala. Muncea cu daruire si cu furie, aschiile sareau ca o ploaie de roca.
Termina.
- Ei, am terminat, isi spuse.
- Priveste-ti opera, e Perfectiunea? - se auzi de nicaieri vocea Zeului.
O privi. Era o femeie frumoasa, cu forme prelungi dar, cand ii privi fata, vazu ca avea o expresie rea, taioasa.
Lua un baros si o zdrobi. Se apuca iar. De data asta nu mai era furios. Dupa ce termina iar spuse bucuros.
- Am terminat.
Din nou vocea Zeului rasuna:
- Este Perfectiunea?
Da, avea dreptate. Statuia reprezenta o femeie voluptoasa, cu forma generoase, cu o privire pofticioasa. Cu toata raceala pietrei, statuia parea a emite caldura. Insa, nu era nici un strop de iubire in expresia statuii. O zdrobi si pe asta.
Afara se intunecase. Ceva nu ii dadea pace. Lua dalta si ciocanul si se indrepta spre blocul de marmura din coltul incaperii. Nu vedea mare lucru. Lovea orbeste unde ii spunea instinctul ca trebuie sa loveasca. Nu se opri pana nu termina. Apoi adormi.
Cand il trezi vocea Zeului afara era lumina.
- Priveste-ti opera, e Perfectiunea?
Sculptorul isi privi opera. Abia acum reusi sa o vada clar. Avu o surpriza: era mama sa.
Sculptorul se insenina:
- Da, acum am reusit. Este Perfectiunea.
 
ANA
Fumul si scrumul tigarilor noastre ne ridicau la cer. Ce aiurea zis pentru ceva care n-are nici pe dincolo o legatura cu tigarile si mai ales cu cerul.
Am facut dus si ma scarpina toata pielea. Asa e cind pielea e foarte uscata. Ma roade ca atunci cind am cistita si ma gindesc cind am facut ultima data sex. “Nu e adevarat. Nu am nici o boala. Am facut-o cu prezervativul.” Si ma maninca si ma scarpina pina cind imi dau seama ca incep sa ma masturbez… Termin si fac baite cu musetel… Merg la doctor si acolo, hop, am candidoza. Si iar trebe’ bani. In fine. M-am masturbat crezind ca am cistita si aici… Tot in ceea ce am crezut se darima si ma fac praf.

Ma simt si eu ca in clipul ala… Je t’aime moi non plus, Jane Birkin & Serge Gainsbourg. Si cu barci si cu camasha aia albastra a lui care zboara zboara si face lumea sa se invirta si lucrurile mici conteaza ca-n American Beauty. Film aiurea si final prea bun pt Kevin Spacey. „He’s so hot”. Ana ma intreaba: „Cu cine din actori te-ai culca?” Si eu zic: „Cu Spacey”. La care ea zice ca nu-i hot. Dar ea e proasta. M-as fi culcat total cu el in „The usual suspects”... Si l-as fi lasat sa ma impuste. Asha nemilos cum era. As fi vrut sa ma traga de par, sa ma plesneasca peste fata si peste fund. Foarte tare.

Sunt voci care ca pot taia ca lama. Altele parca zgirie. Da’ ea venise si le luase pe toate cu ea… Si vocile si lamele si cutitele si acum sa-mi tai venele pe de-a lungul lor n-am cu ce. Ca venele nu se taie la incheietura. Corect e sa le tai de-a lungul. Asha mi-a zis ea. Nu-I asha ca Ana e superba? E mica, torace gros, buze mici si sini invizibili.
In mintea mea se-nvirt bucati de metal. Cui nu-I place metalu’, s-o frece nabii de-aici… Si ea mi-a zis ca vrea sa ucida 2 oameni. 2 oameni i-au distrus viata chipurile. Nu-I tin minte, daca sincer. Eu rar ascult oamenii. Nici nu prea-mi pasa de majoritatea… In fine. Doi oameni i-au distrus viata. Si eu i-am promis ca o sa-I ucid. Doar ca nu tin minte cum ii cheama si cine sunt si-n genere… cum au distrus-o. Nu te mai gindi la mine. Nu te mai gindi la mine.

Imi trece o racoare usoara printre vene… Asa e de fiecare data cind imi aduc aminte de ea. Tot timpul era in mine. Dar e o catzea. Pur si simpu trecea peste mine ca peste o groapa si ma futea si mi-o tragea si ma facea sa ma simt bine si imi citea carti inainte de somn si –mi zicea ce faine suntem in doua, ca dupa asta in pizda ma’sii sa ma lase... Inauntru se facea omleta. Mai aveam un om si o pushca imaginara si glontele fix intre ochii ei. Verzi ca baltoacele. Sau in gura ei. Oriunde, sange sa iasa. She should die. She should cry for me.
Demult nu ma mai suna. Sau poate ca mi-am schimbat numarul. Ea-mi citea. Si avea cea mai frumoasa voce din lume. Si intruna “Ana, eu te parasesc. Ana, eu te parasesc. Ana.” Bine ca tot timpul mi-o tragea in lyricsuri. Curva mica. Scirba. Absenta ei ma lasa proasta si slaba… As mai fi vrut sa ne plimbam in Malldova, sa mincam cu betisoarele pseuodamincare chinezeasca, sa jucam ping-pong. But she’s gone.
Purta tot timpul haine de culoare verde si… se iubea cu un vocalist. Adormeam cu mina pe burta ei. Si ea-mi vorbea de tot felul de chestii. Ca vrea sa plecam in Franta, ca astfel, noi tot timpul sa avem Parisul. Zau daca citeodata nu mi se parea idioata… De fapt, tot ce facea erau cadre de film. Era prea limitata ca sa inventeze. “Tot ce se merita trait, era deja filmat”. Si eu in pizda ma’sii… m-am indragostit de ea.

Pe data de 16 a fost ziua ei. Vocalistul ei era demult nebun dupa mine. L-am luat in dormitor si ne futeam. Voiam si eu s-o tai. Si ea ne prinde si sare-n pat. Eu i-o sugeam si ea ma rastoarna si-ncepe sa ma linga. A zis ca a fost cel mai fain cadou pe care l-ar fi putut primi. Ori e proasta ori se prefacea. Dar ea nu face niciodata prea mult efort. Am nevoie de ea. Pur si simplu am nevoie de ea ca sa ma ratacesc in parc si sa dansez pe piese demult uitate/ sa stau cu ea si s-o apuc de sini/ sa vad cum s-a epilat /sa-I ucid cosurile de pe fata si s-o privesc cum sforaie. Vreau sa stau pe closet cit ea face dus… Am nevoie de ea. She’s like heroine to me. She’s my little slut... My beautiful… Nimeni n-ar intelege… Cred ca e momentul in care imi dau seama ca tre’ sa ma fac emo.

Stateam in pat si ma ruga sa-I vorbesc. “Suntem in New York. Porti un tricou verde-marin, si eu -un palton galben. Si ne plimbam si ne minunam si ridem. Noi ridem foarte mult. Vrei sa intri intr-o cladire inalta. Imi spui ca ti-e foame. Si eu iau 2 hot-dog-uri de la ashtia care tot apar in filme…” Am continuat parafrazind scenariul din preferatul ei “Vicki Cristina Barcelona”… Nici n-a observat asemanarile. Dar a ramas incintata de terasa si de chitaristul care ne cinta. Cit si de pictor. “Pictorul te place mai tare pe tine sau pe mine?” “Ana Ana New York”…

Nici macar nu vreau s-o sun. Mi se face scirba cind stiu ce-o sa spuna. Ca sunt atit de faina. Ca hai sa ne vedem. Ca vocalistul ei n-are nici o sansa la nu stiu ce festival… Ca are leucemie sau o alta boala inventata de labilitatea ei isterica. Micuta mea schizofrenica. My beautiful.
Citeodata, cind sunt obosita am impresia ca am proiectat-o eu... ca ea sunt eu. Ca eu de mine m-am indragostit… Ultima data cind am vazut-o, am lovit-o puternic cu boxa de la computer pe umarul sting. Sa ma asigur ca nu ma doare. Si ea a inceput sa plinga si sa ma intrebe tot felul de chestii banale. “Ce-I cu tine?”, “S-a intimplat ceva?”. M-a enervat cumplit. Dar nu vroiam sa-I explic ca oricum n-ar fi inteles. Am mai spus- e proasta. Tzipa si se misca isteric. Urasc chestia asta, mai ales ca o face urita. Ii zic sa inceteze. Si ea pune muzica. Daft Punk. Urasc Duft Punk-ul. Mi se pare lipsit de gust. Pare inculta cind ii place genul asta de muzica. Insist sa schimbe si ea nu vrea. Imi tot repeta: “Fute-o de-aici. Te-ai timpit de tot!” Evident ca m-am suparat… Nu eram vocalistul ei imputit pentru asha cuvinte… S-o fi crezut brusc prea importanta sau nu stiu… O apuc de git si o lipesc de perete. In momente de genul asta, chiar ma bucur ca e josuta si are 44 de kg. Parea foarte ushoara. Ii zic sa taca. Se invineteste nu stiu cum si ma zgirie. Ma enervez cind oamenii, efectiv nu vor sa discute calm o problema. Am vrut sa plec, dar mi-am dat seama
ca nu aveam de ce. Sunt totusi o fire rationala. O rog sa se calmeze. I-am cerut iertare, a recunoscut ca si ea s-a purtat cam urit. Imi zice ca ma iubeste. Eu ma topesc... Era atit de frumoasa.
Eram enervate totusi... Voiam ambele sa fumam. Am iesit la balcon. Aveam impresia ca fumul si scrumul tigarilor noastre ne ridicau la cer. O tineam strins… O imbratisam si imediat mi-am dat seama ca niciodata n-as fi putut s-o las. Ca nu vreau s-o las. Ca am nevoie de ea. Ca o iubesc foarte mult. Toracele ei gros si buzele ei subtiri… Ii miroseam parul si era evident. Era parul meu preferat. Am impins-o brusc, la care ea se anina cu toata puterea de mine. O apuc de coapse si-o ridic si ea iar se tine de mine. Si ma zgiriia si ma batea cu miinile, si am vazut scrumiera si i-o dau in cap… Si ea probabil a ametit. Era atit de slaba. Ca o jucarie. O iau si o arunc peste geam. Parea atit de usoara…
M-am speriat mult. Era totusi etajul 6. Cobor repede scarile. Si ea sta acolo linga copacul de cirese si-mi zimbeste. Imi zice: “Ce, te-ai speriat?”… Ii zic ca nu stiu ce era cu mine ca na… se mai intimpla sa-mi ies din fire. Si ea iar imi zimbeste. Mi-am dat seama ca niciodata n-o sa mai fim impreuna. Nu m-ar fi iertat niciodata pentru iesirea asta. Am vrut s-o mai imbratisez o data… Dar mi-a facut din miini. “Paaa…”

Sunt convinsa ca o sa ma sune. Ma va suna odata. Nu in curind – e sigur. Se va simti o data singura si trista si ma va suna. Si eu n-o sa ma mai intorc. S-a terminat. Trebuie sa inteleg. Ea nu ma iubeste. Idioata, nu ma iubeste…
Vocalistul ei ma suna, cica vrea sa ne intilnim sa discutam nu stiu despre ce. Ca cica e important ce vrea sa-mi spuna. Am vrut sa-l intreb ce mai face Ana, dar am tacut. N-are rost. Trecutul e in trecut. N-o sa ma vad cu el. Sigur vrea sa ma futa…

Absenta ei ma arde cumva si ma nelinisteste. As vrea s-o aud. Ca are nevoie de mine. As fi fugit pina la ea… I-as fi facut supe… Nu-mi vine sa cred ca… Dar nu pot sa ma umilesc in halul asta… Ea isi bate joc de mine cu cea mai faina voce din lume. Ea maninca atit de fin. Atit de putin. Are unghiile lungi si cind fumeaza… ea parca zboara. I-am dedicat de mii de ori “Je t’aime moi non plus” si parea foarte fericita. Ana este cea mai tare femeie. Cu cea mai faina burtica pe care sa adormi… O sa-mi treaca. Acum trebuie sa dorm. Am facut dus si pielea mi-e foarte uscata. Am impresia ca o sa ma scarpin pina la singe. Miine o sa-mi cumpar crema hidratanta. Noapte buna. Ana, noapte buna. Te iubesc dar n-o sa ma faci sa ma reintorc la tine. Niciodata. Noapte buna, Ana.
 
poeti nebuni
profeti cu par pubian nemijit inca
activ sexual inca, neprotejati sidosi agatandu-se de ultima farama de viata
jungla de cioturi de membre expuse la vedere
pasarici indecente pestindu-se in masini scumpe
datator de relax in cluburi de fite si uitare in guri de canal
poppers pentru unii diluant pentru altii
in strai bisericesc imbracati, pacatuid cu barbati, femei si copii, necaindu-se,
slujind numele Domnului in Casa Lui
batrane fara par, cu ochii adanciti in cap, asteptand mila in mana ce o tin intinsa
posircari zdrentarosi borandu-si matele pe usa bodegii unde tocmai au baut ultima suta
coloane oficiale lasand doar ura in urma lor
copii cu ochi tristi si vineti vanzandu-se pentru o paine
pederasti ascunsi in intunericul caselor proprii de frica uri tuturor
pe tv in prime time, "senzationale" show-uri cu ucigasi nevinovati
playboy cu tati importanti pozand cu fiice cu tati importanti
analfabeti afaceristi strigandu-si piosenia si credinta dar instigand la ura
de LV si CK purtatoare, mari doamne ajunse cunoscute din buna-vointa unor domni
necunoscand confortul unui X5, cu mirosurile si senzatiile din conservele pe sub pamant umblatoare te multumesti
castigand 500 si platind 200 intr-o casa unde mai ai doi colocatari te inneci in uitare si bere la pet
in acelasi oras in care traim,
in fiecare zi ne bucuram de acelasi cer gri
 
Back
Top